Linux

Linux - isplati li se?

unknown sub 21.6.2008 10:16

Zainteresiran sam za taj besplatni komad operativnog sistema, ali neznam baš ništa o njemu. Neznam da li se mogu igrat video igre na njemu ili jer se može svaki softwear instalirat a njemu koji je namjenjen i windowsima (iskljućivši office i druge microsoft gluposti)  je li Linux bolji od viste,Neznam zašto,ali mi je dosadila vista htio i nešto novo što  još nisam imao. :)

pa ako mi netko dokaže da je linux bolji od windowsa (na dokazima) odma ću deinstalirat vistu :)
ambivalent sub 21.6.2008 10:30

Nema se tebi šta dokazivati, izbor i mišljenje o nekom OS-u je subjektivna stvar. Hvala bogu pa danas postoje LiveCD-i i besplatni softver za virtualizaciju, pa uvijek možeš sam isprobati i kroz neko vrijeme uvidjeti predonosti i mane.

M4r10 sub 21.6.2008 10:36

Bolje prvo isprobaj neku live distru (Kubuntu, Ubuntu...., ima i OpenSuse Live CD), pa pogledaj kak to izgleda, ako ti se svidi imaš mogućnost instalacije. Bolje nemoj bristi visu jer imaš mogućnost Dual boota, jer bi ti moglo biti kasnije žao. Početnicima se nije prejednostavno snaći tamo, jer se ipak razlikuje od windoza. Bolji je postepeni prelazak na linux, dok se privikneš. Jer još uvijek postoje neke radnje koje će početnici teže obaviti na linuxu. Dakle, prvo isprobaj.

Windows programi se po defaultu ne mogu pokrenuti na linuxu, jer se razlikuju izvršne datoteke. No postoji projekt wine koji se dobro nosi sa pokretanjem windows programa na linuxu. Ne očekuj da ćeš moći instalirati/pokrenuti multimedijske programesa windowsa jer oni zahtjevaju neke posebne stvari poput codeca koji na linuxu drukčije funkcioniraju. Za directX igre postoji cedega. Toliko od mene, za ostatak/ispravke i nadopune će se pobrinuti ostali znalci koji se bolje od mene kuže u linux...

M4r10 sub 21.6.2008 10:40
nadimak888 kaže...

nema puno igrica za linux(ima par njih).

nemožeš instalirat programe sa windowsa.

Treba dosta koristit konzolu (naredbe).

 

 

nema puno igrica za linux(ima par njih). - Ima ih više, svaka openGL igra ima linux verziju, a za ostale win igre postoji cedega

nemožeš instalirat programe sa windowsa. - netočno, možeš, ali ne sve, uglavnom za svaki takav program imaš i alternativu na linuxu

Treba dosta koristit konzolu (naredbe). - U zadnje vrijeme se sv ećešće može i bez toga.

 

I zaboravih spomenuti Crossover linux, no a o tome više u par postova iznad.

unknown sub 21.6.2008 10:43

Pogledao sam taj crossover nije loš, ali mogu se samo stari programi za windowse instalirati,ali još mi nije jasno kako se igrice (ne sve ) nemogu instalrat za linux.Kao da su igrice namjenjene samo windowsima.Pomalo diskriminirajuće zar ne ?

nadimak888 sub 21.6.2008 10:45

on je vjerojatno mislio stavit ms office dvd i na linuxu normalno instalirat, a to se nemože.

Ima igrica za linux (opengl), ali kad usporediš sa win (dx) onda ima samo par njih. Onaj emulator (codega?) ne računam.To je čista lutrija ako nešto proradi.

 

unknown sub 21.6.2008 10:46

Zaboravio sam napomenuti ono najvažnije,koji mi od distribucije linuxa preporučate, i u vezi tih distribucija linuxa zar nije to sve isto ili se razlikuju i nekakvom bitnom segmentu.
Upiknuo sam googleOS (čini mi se dobar)

ambivalent sub 21.6.2008 10:46

unknown kaže...
Pogledao sam taj crossover nije loš, ali mogu se samo stari programi za windowse instalirati,ali još mi nije jasno kako se igrice (ne sve ) nemogu instalrat za linux.Kao da su igrice namjenjene samo windowsima.Pomalo diskriminirajuće zar ne ?
  To je zato što je većina igara za PC pisana za DirectX API, koji je pak Microsoftova izmišljotina i logično je da je Win-only. Postoji jednako dobar OpenGL koji se vrti i na drugim platformama kao što je Linux i OS X, ali ga proizvođači igara sve rjeđe koriste (sjetite se samo kako ste prije uvijek imali opciju pokretanja neke igre preko DirectX-a ili openGL-a). Neke popularne igre postoje u verziji za Linux, upravo zahvaljujući OpenGL-u.

ambivalent sub 21.6.2008 10:51

unknown kaže...
Zaboravio sam napomenuti ono najvažnije,koji mi od distribucije linuxa preporučate, i u vezi tih distribucija linuxa zar nije to sve isto ili se razlikuju i nekakvom bitnom segmentu.
Upiknuo sam googleOS (čini mi se dobar)
  Uzmi si recimo Ubuntu koji je prilično jednostavan, lokaliziran na hrvatski jezik i ima veliku zajedicu u hrvatskoj. Jedna od najbitnijih stvari na koje trebaš obratiti pozornost prilikom odabira distribucije je paketni upravitelj i lakoća podešavanja samoga sistema. Ubuntu za instalaciju programa (paketni upravitelj) koristi izvrsni synaptic (apt-get).

niki sub 21.6.2008 11:02

unknown kaže...
Zaboravio sam napomenuti ono najvažnije,koji mi od distribucije linuxa preporučate, i u vezi tih distribucija linuxa zar nije to sve isto ili se razlikuju i nekakvom bitnom segmentu.
Upiknuo sam googleOS (čini mi se dobar)
 
jedan od najbitnijih segmenata je package-manager, i ako si početnik gledaj samo da ti on bude što jednostavniji, zato što češ kao početnik jedino u njemu viditi razliku. Preporučam Ubuntu za početnike, ponajprije zbog jako velikih repozitorija u packege-manageru, i zbog velike podrške.

I ne gledaj distribucije prema screenshotovima na njihovim stranicama: možda neke imaju neke dockve, lijepe teme, durgačije ovo, drugačije ono, ali koju god izabereš od nje možeš lako napraviti izgledom neku drugu. Drugim riječima, zanemari prvobitni izgled distre, on se ako promijeni.

Robi sub 21.6.2008 11:44
  • Mogu se igrati igrice na njemu ako su portane za linux ili su samo za linux. Ima dobrih strategija i pucačina. Ja osobno igram Warzone 2100, AssaultCube, AlienArena
  • Ne može se instalirati svaki program za windowse na linux. Neki mogu, a neki ne. Neki programi imaju alternativu poput MS Office i OpenOffice.
  • Manje resursa troši to sigurno. Još ako iskopčaš Compiz (3d efekti http://www.youtube.com/watch?v=HJV4lLQhwsM i http://www.youtube.com/watch?v=xpak-6sNcOI )

 

Ima raznih distribucija (verzija) linuxa pa isprobaš par live verzija da vidiš kako ti prepoznaje tvoj hardver i kako se osječaš u radu s njim. Osobno preporučujem Ubuntu.

ambivalent sub 21.6.2008 12:04

gOS je prerađeni Ubuntu a nekih posebnih prednosti nad njim nema, tako da je bolja opcija staviti "obični" Ubuntu.   Čisto sumnjam da netko iščekuje baš gOS jer se nije pokazao naprednijim u niti jednom obliku.

Tux Slave sub 21.6.2008 12:04

Bolje uzmi nesto sto ima veliku zajednicu. Kod gOS-a zajednica sigurno nije kao kod *ubuntu-a pa moze doci do problema. To bi bilo isto kao uzeti Gentoo koji ima veliku zajednicu, ali ga pocetnik nece sigurno moci instalirati. Skines LiveCD od *ubuntu-a, openSUSE i isprobaj kako to sve radi. onda samo instaliras na hard. Za w!n igrice i programe su ti vec odgovorili.

Inari sub 21.6.2008 12:43

To što je nešto besplatno ne znači da se isplati. Linux je najskuplji OS kada se uračuna vrijeme koje izgubiš na konfiguraciju i googlanje za rješenjima.

Prvo izgooglaj da li imaš sve alate ili adekvatne zamjene za te alate za linux i naravno puno slobodnog vremena.

niki sub 21.6.2008 13:03
Inari kaže...

To što je nešto besplatno ne znači da se isplati. Linux je najskuplji OS kada se uračuna vrijeme koje izgubiš na konfiguraciju i googlanje za rješenjima.

Prvo izgooglaj da li imaš sve alate ili adekvatne zamjene za te alate za linux i naravno puno slobodnog vremena.

 
joj, daj Inari više si dosadan... otvori temu "Nemojte koristiti Linux" i onda tamo govori ljudima o tom zločestom i teškom linuxu... u zadnjih 10 poruka samo samo pljuješ po njemu. Ok, imaš pravo na svoje mišljenje, ali isto tako drugi ljudi imaju pravo da probaju nešto novo, pa da sami odluče sviđa im se to ili ne...
unknown sub 21.6.2008 13:19

Vidim da je bilo napeto dok sam bio osutan.
Što se tiče Linuxa kojega sam maloprije instalirao nije loš,ali se ipak još moram učit.
zna li neko stranic za download ubuntu programa i ako može link gdje se mogu naći svakakve teme ZA MOJ NOVI LINIĆ. :)

Mayo sub 21.6.2008 13:27

Linux se općenito ne isplati osim ako ga ne misliš koristiti profesionalno tj. ako ne misliš vrtiti neki svoj linux server ili slično..

 

instaliraj si M$-ov Virtual PC i na njega instaliraj neki manji OS, probaj Debian ili Nexenta-u (Open Solaris / Linux mix) ako se misliš time baviti a ako ne onda se ostavi tog vraga.. ;D

 

Ja koristim Win XP kao glavnu platfromu, jest da je u sigurnosnom pogledu sjebana ali kada se govori o količini korisnih programa koji su prilagođeni za windowse naspram uvijek problematičnim linuxima (uvijek moraš nešto prčkati da bi radilo kako treba) dok za shell koristim Ponderosa (prije sam koristio Putty) te za editiranje source koda koristim EmacsW32 koji se spaja na linux particiju preko WebDrive programa.

 

"Moreover we feel that a tandem of Windows desktop and Unix server on a separate or a virtual machine is a more productive environment then any single OS environment be it Windows, Linux or Solaris.  The author generally prefers "Unixified Windows" as a client."

http://www.softpanorama.org/index.shtml

 

niki sub 21.6.2008 13:31

unknown kaže...
Vidim da je bilo napeto dok sam bio osutan.
Što se tiče Linuxa kojega sam maloprije instalirao nije loš,ali se ipak još moram učit.
zna li neko stranic za download ubuntu programa i ako može link gdje se mogu naći svakakve teme ZA MOJ NOVI LINIĆ. :)
 
ma nije napeto :)

velika većina programa se nalazi u prije spomenutim repozitorijima do kojih dođeš preko package-managera (kod ubuntua se zove Synaptic ako želiš instalirat programe iz GUIja, ili apt-get ako želiš instlirat iz terminala, oboje su ista stvar) iako možeš downlodati i *.deb filove s neta pa is instalirati tako da dvoklikneš na njih (teško, ne?)
na Gnome-look.org imaš tema, wallpapera, itd.
probaj i druga korisnička sučelja ako želiš; Ubuntu standardno korist Gnome, ali možeš instalirati (preko Synaptica, apt-geta) npr. KDE pa vidi kak se snalaziš u njemu...

Inari sub 21.6.2008 15:06
niki kaže...
Inari kaže...

To što je nešto besplatno ne znači da se isplati. Linux je najskuplji OS kada se uračuna vrijeme koje izgubiš na konfiguraciju i googlanje za rješenjima.

Prvo izgooglaj da li imaš sve alate ili adekvatne zamjene za te alate za linux i naravno puno slobodnog vremena.

 
joj, daj Inari više si dosadan... otvori temu "Nemojte koristiti Linux" i onda tamo govori ljudima o tom zločestom i teškom linuxu... u zadnjih 10 poruka samo samo pljuješ po njemu. Ok, imaš pravo na svoje mišljenje, ali isto tako drugi ljudi imaju pravo da probaju nešto novo, pa da sami odluče sviđa im se to ili ne...
 
Bojim se da si me krivo shvatio  Mršti se
Ne mislim da je Linux uopće loš, zapravo mislim da je izvrstan ali isto tako ne smatram opravdanim da svakom newbiu koji postavi pitanje prodajete maglu kak je super za korištenje.
Nije super za desktop niti će ikada biti, super je kao server.

Neka probaju, ali je ok da znaju i negativne strane prije nego što to učine.
PROTECTOR sub 21.6.2008 15:39
Inari kaže...
niki kaže...
Inari kaže...

To što je nešto besplatno ne znači da se isplati. Linux je najskuplji OS kada se uračuna vrijeme koje izgubiš na konfiguraciju i googlanje za rješenjima.

Prvo izgooglaj da li imaš sve alate ili adekvatne zamjene za te alate za linux i naravno puno slobodnog vremena.

 
joj, daj Inari više si dosadan... otvori temu "Nemojte koristiti Linux" i onda tamo govori ljudima o tom zločestom i teškom linuxu... u zadnjih 10 poruka samo samo pljuješ po njemu. Ok, imaš pravo na svoje mišljenje, ali isto tako drugi ljudi imaju pravo da probaju nešto novo, pa da sami odluče sviđa im se to ili ne...
 
Bojim se da si me krivo shvatio  Mršti se
Ne mislim da je Linux uopće loš, zapravo mislim da je izvrstan ali isto tako ne smatram opravdanim da svakom newbiu koji postavi pitanje prodajete maglu kak je super za korištenje.
Nije super za desktop niti će ikada biti, super je kao server.

Neka probaju, ali je ok da znaju i negativne strane prije nego što to učine.
 Ti kao vrsni korisnik i poznavatelj Linuxa to dobro znaš,a miš neznaš podesit. Nitko ovdje ne prodaje maglu, za podešavanje Linuxa ne trebaš biti kvantni fizičar niti inženjer dovoljno je znanja koliko pod nokat stane. Koje negativne strane?? Nisi niti jednu naveo.
iza.coska sub 21.6.2008 16:00

Probaj, ko zna kako ce se tebi slozit sa hardwareom, ovisi za sta ti treba, ovisi kak ce ti sjest, ovsi o previse stvari da bi ti neko sam tak mogao rec jel valja ili ne.

Meni je katastrofa, nesta najgore sta sam instalirao na racunalu!

Inari sub 21.6.2008 16:07
PROTECTOR kaže...
 Ti kao vrsni korisnik i poznavatelj Linuxa to dobro znaš,a miš neznaš podesit. Nitko ovdje ne prodaje maglu, za podešavanje Linuxa ne trebaš biti kvantni fizičar niti inženjer dovoljno je znanja koliko pod nokat stane. Koje negativne strane?? Nisi niti jednu naveo.
 
Daj mi samo objasni o kojem mišu ti to govoriš? Opet smo malo ranije počeli cugat pa su se počeli priviđat bijeli miševi ili šta?

Ja sam godinu dana radio na suse 10, još prije 10 godina dok je za instalaciju Fedora Core bilo potrebno znanje "nuklearne fizike", ja sam je tada imao i kopao po njoj na pc-u, debian također, a ove spread-spam distribucije poput Mandrive i X-buntua da ne spominjem.

Ja sam naveo negativne strane u "miš threadu" a učinit ću to opet:

 

  • loša podrška distributera
  • mnoge aplikacije kod instalacije zahtjevaju bezbroj dependencies-a, a neke i prekompajliravanje kernela
  • softver i igrice su u tragovima, odnosno njihovi ekvivalenti ako ih se i uspije naći su nepouzdani (poput open officea napisanog bez specifikacije ms-a koja je došla nedavno)
  • usb uređaji koji nisu storage, poput tv-kartice, sd/xs readera rade samo u teoriji (čak i usb stick na suse 10 je neupotrebljiv odnosno traži znatno konfiguriranje sistema da bi radio na 2.0).
  • grafička kartica koja nije nVidia ili ATI, odnosno 3d hard.ac. ne radi, a ako i radi ruši se kod zahtjevnijih operacija.
  • Korištenje audio devicea istovremeno u više aplikacija je po defaultu neizvedivo. Da budem precizniji dok ne zatvoriš browser sa flash embed-om, ne možeš slušati glazbu u audio playeru
  • Igrice napisane u Open GL-u također rade samo u teoriji, probaj upogoniti ut 2004 na suse 10, nakon 5 minuta igrica se ruši i završiš na Bijelim stranicama probavajući neki od bezbroj neuspješnih solucija.
  • softver za linux je jednostavno ne isplati razvijat jer se ne zna što će na kraju biti s njim, bezbroj tužbi se pokrenulo sa svih strana, svi traže dio kolača, pa čak i Linus Torvalds traži pare jer se njegovo ime koristi za taj OS.
  • hardver je općenito loše podržan od strane proizvođača
  • potrebno je odlično poznavanje rada u konzoli da bi mogao nesmetano raditi trivijalne, rudimentalne korisničke operacije

Još bezbroj drugih stvari se može navesti.

Linux je polu-proizvod koji nikada ne može biti do kraja dovršen. Em što se ne zna tko kuha, tko jede a tko plaća, utoliko i zbog toga što postoji bezbroj i jedna distribucija i prakički je za svaku potrebno posebno dorađivati već kompajlirani softver. Čak i Microsoft ima bolju kompatibilnost između svojih vindoza nego linux.

Ne znam zašto to tako osobno shvaćaš. Sve ima negativne strane i probleme. Linux ih ima malo više i ne znači zato da je loš za neke druge stvari poput servera ili Blagajne u trgovinama i sl.

Kako bih se uvjerio da li se što u ovih godinu dvije promjenilo po tom pitanju, upravo skidam suse 11 koji ću zavrtiti na starom stroju pa se javim sa recenzijom za 2008-u. Osmijeh