Michaeltt pet 26.10.2018 23:08

Pozz

 

Kompjuter mi se gasi,u pocetku(2-3 mjeseca) je to bilo rjeđe al sad sve češće...zna se zaredat da se ugasi po 5-6 puta zaredom pa radi cijeli dan bez problema,a opet zna se gasit svakih sat dva po par puta.Nekad doguram do windowsa,nekad samo do BIOS-a a nekad ga samo cujem kako zavrti na pol sekunde i gotovo.

 

AS Rock Z68 Pro3 Gen 3

Intel i5 2320 3.0 GHz

AMD Radeon HD 6670 1 GB

Corsair RAM 4GB

HD od 500 GB WDC WD 5000

LC 6550 GP2 550W

 

Iz BIOS-a:

 

Trenutno dok samo pišem ovaj post,ništa drugo nije upaljeno.

 

CPU temp 33-34 C prosjek(najvise bilo oko 50)

Matična 31 C uvijek kad sam pogledao

 

Vcore voltage   1.057

+5.0 voltage    4.704

+3.3 voltage    3.408

+12 voltage    11.194(cini mi se malo nezz koliko je tolerancija)

 

Između gašenja uđem nabrzinu u BIOS ako doguram i pogledam temp,voltažu sve je tu negdje osim šta je CPU bio 50C najviše ponekad a voltaža(+12V) je bila 11.088 najniža koju sam vidio s tim da je skakala sa primjer 11.146 odmah na 11.850...nikad nisam vidio da je preko 12.000

 

Moja sumnja je napajanje,ima oko 6 i po godina(kao i cijeli komp)...mišljenje?

 

Ako ste mišljenja da je napajanje preporučite mi neko da nije šrot,a opet ne preskupo(isto Wata ili čak mrvicu slabije ako bi prošlo)...ne mislim nadograđivat kompjuter jer mi je odličan ovakav kakav je ionako igram samo ponekad i to PES 2013 i CS 1.6 tako da je ova grafiča i više nego dosta :) a i dovoljno je brz za internet i office paket šta najviše i koristim.

 

Memtest 86 prošao,i HD Tune(nema bad sectora) i Sentinel(100 health) kazu sve 5....

 

zero cool sub 27.10.2018 00:00

Nije nijedna komponenta overclockana? Koliko se meni čini, te voltaže su ok. vcore voltaže znam da mogu bit raznih veličina, ovisno o procesoru, uglavnom je kao preporučena fluktuacija od nekih 10%, al to nije uvijek ni pravilo. Malo me buni ta +12, al dobro.

Glupo, ali može biti da procesor ne dobije dovoljno "soka", tako da je moguće da je napajanje ili matična. Možda da probaš prvo sa matičnom, tipa da joj makneš CMOS bateriju na nekih 10-ak minuta da se očisti pa da onda vidiš oće li se sve podić kako treba. Ako to ukloni probleme onda super. Ako ne, onda mislim da je napajanje.

zero cool sub 27.10.2018 00:16

Pretpostavit ću onda da si i sve kablove provjerio da vidiš jel sve kako treba, ne samo spojeno, već da su svikablovi čitavi. Ja bi osobno sad probao ako ima komponenti koje ne trebaju u računalu a u nekom su slotu, njih isključit i vidit jel onda funkcionira. Nakon toga probat doć do nekog zamjenskog napajanja i njega spojit prije nego kupiš novo, jer ukoliko je ipak matična ploča u pitanju da nisi bzvz kupovao novo napajanje.

Michaeltt sub 27.10.2018 00:25

Da provjerio kablove na oko i sve mi se čini u redu...sad može bit primjer da je kabel od napajanja ili produžni al za to mi treba drugi koji nemam.Iskopčao sam CD/DVD ROM i grafičku te se spojio na integriranu al i dalje pada....Sve te neke osnove odradio,barem za koje imam mogućnosti....čak i osigurače od struje sve promjenio za svaki slučaj.