Kućišta i napajanja

Odabir odgovarajućeg napajanja

Ćilibarko pet 6.9.2019 05:12

Pozdrav

 

Potrebna mi je pomoć od vas stručnjaka za mene totalnu neznalicu za elektroniku. Svjestan sam da je za vas ovo pitanje sigurno banalno ali jbg. :D

Nabavio sam na eBay elektromotor 775 DC 12V-36V 3500-9000RPM Motor. U deskripciji o naponu piše: 

 

Different voltage parameters:
DC 12V, current 0.14A, speed 3500RPM
DC 18V, current 0.15A, speed 4500RPM
DC 24V, current 0.16A, speed 7000RPM
DC 30V, current 0.17A, speed 8100RPM
DC 36V, current 0.20A, speed 9000RPM

 

Nisu mi jasni ti amperi. Da li bih ovaj motor smio da ga priključim na napon koji imam i to od 24V, 5A?

Inače, znam malo o voltima ali amperima ama baš ništa. Da li motor može da crkne ako dobija ampere u znatnoj višoj mjeri od predviđene?

I ako može neko malo da objasni o uticaju ampera na uređaje. 

 

Unaprijed zahvalan.

Srdačan pozdrav

fer-de-lance pet 6.9.2019 08:42

Da, smiješ ga spojiti na to napajanje.

Amperi ti govore koliku struju motor poteže dok radi (u normalnom radnom režimu, s normalnim opterećenjem).

Znači, tvoj motor poteže 0,16  Ampera kad ga spojiš na 24V ako je normalno opterećen, s tim da kad starta potegne i više od 1 Amper.

Onda znaš i snagu motora jer je ona umnožak napona i struje, znači taj motor razvija 24V x 0,16A , tj. 4 W (watta) snage.

Ali napajanje ti može maksimalno dati 5 Ampera, pa nemaš problema, njegova maksimalna snaga je 24V x 5A= 120 W, a motoru je dovoljno 4W, tak da se to napajanje u radu uopće ne bude ni pošteno zagrijalo.

S tim da kad spajaš elektromotor na neko napajanje, obavezno stavi jednu diodu (najbolje brzoreagirajuću) naopačke na motor (-diode na +motora i napajanja, a + diode na - motora i napajanja), zato jer pogotovo ova "digitalna" napajanja ne vole induktivna trošila (a motor je induktivno trošilo), i onda dioda pomogne da motor ne ošteti napajanje, jer kad motor zablokira ili se zaustavlja, on zapravo vraća jako veliki napon u napajanje, a onda ta dioda pokupi većinu te energije koju motor vraća.

Uglavnom, slobodno spoji, ništa loše se ne bude dogodilo, samo stavi bilo kakvu diodu.