Kućišta i napajanja

Koje besprekidno napajanje?

Razer_Copperhead pon 20.4.2009 07:00

Zanima me koji UPS uzeti do 700 kuna? Konfiguracija je Core 2 Duo E8500 @ 3,5, 2 HDD, NVIDIA 9800 GX2, Corsair 2x2GB RAM-a, Corsair HX 620W, ASUS P5Q Deluxe. Te da mi može izdržati i Intel i7 940, Gigabyte EX58-UD5, Corsair 3x1GB RAM-a, Western Digital 640GB, a napajanje i grafička su isti kao i u prvoj konfiguraciji. Naravno ne bih spojio jednu i drugu skupa na UPS nego ili jednu ili drugu konfiguraciju.

MrBlc pon 20.4.2009 18:24

Ja imam CyberPower UPS CBP Value 800VA AVR što je mislim 480 W. Mislim da bi ti to trebalo biti dovoljno. Ukoliko ti je potreba za napajanjem (proračunata) ispod 400 W, vjerojatno može i nešto preko, onda će biti dovoljan. Inaće, APC je najbolji izbor, ali ukoliko često imaš padove napona ispod 200 V koji traju dulje vrijeme onda ti je bolje uzeti ups koji ima AVR (automatic voltage regulation). Nisam siguran za te pare možeš li naći APC dovoljne snage koji ima AVR.

makaweli pon 20.4.2009 21:25
Oly_E3 kaže...

E ja mislim (75% sam siguran) da moj prijatelj ima dva kompa na jednom UPS-u i da izdrži nestajanje struje (isto je 350W)

 Nisam siguran da bi bilo kakav UPS čak do 1k kuna mogao izdržati njegovu konfu..no kažem nisam siguran
Oly_E3 uto 21.4.2009 14:42
makaweli kaže...
Oly_E3 kaže...

E ja mislim (75% sam siguran) da moj prijatelj ima dva kompa na jednom UPS-u i da izdrži nestajanje struje (isto je 350W)

 Nisam siguran da bi bilo kakav UPS čak do 1k kuna mogao izdržati njegovu konfu..no kažem nisam siguran
 Ok ali nestanci struje jako su kratki, a ako se oduže ima taman vremena da spremi sve što radi i ugasi komp (ako se u tom vremenu ne vrati struja). Ovdje na Cresu (na otoku) ima svega par nestanaka struje tokom godine.
Razer_Copperhead uto 21.4.2009 15:08
Oly_E3 kaže...
makaweli kaže...
Oly_E3 kaže...

E ja mislim (75% sam siguran) da moj prijatelj ima dva kompa na jednom UPS-u i da izdrži nestajanje struje (isto je 350W)

 Nisam siguran da bi bilo kakav UPS čak do 1k kuna mogao izdržati njegovu konfu..no kažem nisam siguran
 Ok ali nestanci struje jako su kratki, a ako se oduže ima taman vremena da spremi sve što radi i ugasi komp (ako se u tom vremenu ne vrati struja). Ovdje na Cresu (na otoku) ima svega par nestanaka struje tokom godine.
 Ja sam s Korčule i najviše mi struja nestaje zimi kada je nevrijeme i taj UPS mi služi tek toliko da kad nestane struje da mogu isključiti PC znači 2-3 min kao što si rekao. Koji mi UPS za to preporučate da mi to izdrži?
Stoja uto 21.4.2009 16:20

Ja sam na starijem kompu imao UPS od 400W koji je radio bez beda.Ali kad sam kupio novi(ovaj u potpisu),mi sve spojili al kad bi nestalo struje,meni se komp gasio.Mi mislili da je ups u kvaru al smo kasnije skuzili da je bio preslab za komp.Sad imam ups od 1000W koji radi odlicno(jes da je malko velik i da tezi 15-ak kila al on u punomopetercenju moze izdrzati 30minuta a meni je napajanje od 550W sto znaci da bi mogao i duplo vise izdrzati).Vidim da ti imas napajanje od 620W znaci tu negdje ili vise bi tebi trebao UPS da bi on funkcionirao kako treba.

luxman uto 21.4.2009 16:40

ja imam ovo i svima bih ga preorucio fakat dere guz s tim da je malo poskuo ali...

 

http://www.bencomp.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage_new_benc&product_id=142&category_id=44&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1

MrBlc uto 21.4.2009 17:21
Oly_E3 kaže...
  Mislim da bi ovo trebalo biti dovoljno, ali za svaki slučaj imaš sticky temu u kojoj je PSU kalkulator, unesi svoje komponente, na cifru koja ti izbaci, dodaj 20% zbog gubitaka i za svaki slučaj. Dobiti ćeš snagu u W. Za dobiti snagu u VA pomnoži s 1,66.
luxman kaže...

ja imam ovo i svima bih ga preorucio fakat dere guz s tim da je malo poskuo ali...

 

http://www.bencomp.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage_new_benc&product_id=142&category_id=44&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1

  Čitaj, čitaj, čitaj, a tek onda piši!
Razer_Copperhead uto 21.4.2009 18:54
MrBlc kaže...
Oly_E3 kaže...
  Mislim da bi ovo trebalo biti dovoljno, ali za svaki slučaj imaš sticky temu u kojoj je PSU kalkulator, unesi svoje komponente, na cifru koja ti izbaci, dodaj 20% zbog gubitaka i za svaki slučaj. Dobiti ćeš snagu u W. Za dobiti snagu u VA pomnoži s 1,66.
luxman kaže...

ja imam ovo i svima bih ga preorucio fakat dere guz s tim da je malo poskuo ali...

 

http://www.bencomp.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage_new_benc&product_id=142&category_id=44&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1

  Čitaj, čitaj, čitaj, a tek onda piši!
 Na PSU kalkulatoru sam dobio 385W i kad napravim sve što si ti rekao dobijem 766.92VA, a na eXtreme Power Supply Calculator Lite v2.5 dobijem 788.5VA tako da mislim da bi ovaj UPS od Oly_E3 mogao biti dobar.
MrBlc uto 21.4.2009 19:57

Trebao bi biti, pogotovo ako uzmemo da su te brojke najgori slučaj, u normalnom radu će biti puno manja potrošnja. Gledao sam cijene, razlika u odnosu na ovaj koji ja imam je nikakva u cijeni. Moj ima 0,5 Ah jaču bateriju, ali 50 VA manju snagu. Prednost ovog BRIC-a ti je što ima ekran s prikazom napona, standardne utičnice, od toga su tri samo sa zaštitom, npr za printer i ostale uređaje koji se ne smiju spajati na UPS, te za one uređaje koje nema smisla spajati na UPS, te dobiješ punjač za AA/AAA baterije koji se spaja na USB port. Na UPS-u imaš jedan USB port namjenjen upravo za taj punjač. Mislim da ga možeš naći i za manju cijenu, pogotovo verziju bez ekrana. Pogledaj na www.nabava.net

Razer_Copperhead uto 21.4.2009 20:04

Onda ću uzeti ovaj što mi je Oly_E3 preporučio. I kako taj UPS pa radi jer nikada nisam radio s time? Da li u UPS ukopčam kabel od napajanje i kabel od napajanja ekrana, a kabel od UPS-a ukopčam u normalnu utičnicu od struje? Hvala vam na pomoći.

Oly_E3 uto 21.4.2009 20:07
Razer_Copperhead kaže...

Onda ću uzeti ovaj što mi je Oly_E3 preporučio. I kako taj UPS pa radi jer nikada nisam radio s time? Da li u UPS ukopčam kabel od napajanje i kabel od napajanja ekrana, a kabel od UPS-a ukopčam u normalnu utičnicu od struje? Hvala vam na pomoći.

 Mislim da da
Oly_E3 uto 21.4.2009 20:32
makaweli kaže...

Meni nije jasno zašto nekom običnom korisniku treba UPS uopće..Moj komp je izdržao barem 50-ak nestanka struje i durao je 6g bez problema :)

 Da ali nekome koji radi na kompu (office, CAD, obrada fotografije) od velike je pomoći jer nestanak struje traje 1s (iako ima i onih koji traju jako dugo) a zahebe mnogo. Dobro dođe ako netko igra igru i nestane struje, štaš ondaSmijeh
makaweli uto 21.4.2009 20:38
Oly_E3 kaže...
makaweli kaže...

Meni nije jasno zašto nekom običnom korisniku treba UPS uopće..Moj komp je izdržao barem 50-ak nestanka struje i durao je 6g bez problema :)

 Da ali nekome koji radi na kompu (office, CAD, obrada fotografije) od velike je pomoći jer nestanak struje traje 1s (iako ima i onih koji traju jako dugo) a zahebe mnogo. Dobro dođe ako netko igra igru i nestane struje, štaš ondaSmijeh
A da na to nisam mislio. Desilo mi se par puta da sam izgubio po neznam koliko stranica napisanog teksta i neke radove u shopu samo zato jer sam zaboravio save-at. Sva sreća pa OpenOffice.org ima ono sejvanje svakih 5min..To me spasi nekad :)
Matatata krele od zanata uto 21.4.2009 21:18
makaweli kaže...
Oly_E3 kaže...
makaweli kaže...

Meni nije jasno zašto nekom običnom korisniku treba UPS uopće..Moj komp je izdržao barem 50-ak nestanka struje i durao je 6g bez problema :)

 Da ali nekome koji radi na kompu (office, CAD, obrada fotografije) od velike je pomoći jer nestanak struje traje 1s (iako ima i onih koji traju jako dugo) a zahebe mnogo. Dobro dođe ako netko igra igru i nestane struje, štaš ondaSmijeh
A da na to nisam mislio. Desilo mi se par puta da sam izgubio po neznam koliko stranica napisanog teksta i neke radove u shopu samo zato jer sam zaboravio save-at. Sva sreća pa OpenOffice.org ima ono sejvanje svakih 5min..To me spasi nekad :)
 pa ima ti to i ms office. dapaće možeš si postaviti i da ti sprema svakih minutu. bar ja jesam.
MrBlc sri 22.4.2009 11:02

Jedna mala napomena. Ako monitor spajaš na UPS on ti povečava potrošnju, LCD je oko 40-50 W a CRT 75 - 100 W, ali kako su ovi kalkulatori za napajanje u pravilu predimenzionirani tako mislim da nemaš straha.

Taj UPS ti izgleda kao produžni s prekidačem. Uštekaš ga u zid i na njemu imaš utičnice. Moraš jedino paziti, tri utičnice su zaštita + UPS, a tri su samo zaštita. Na ove prve tri spajaš monitor, komp, eventulano napajnje od vanjskog diska i sl, dok na ove druge tri spajaš uređaje tipa printer i sl.

Na ove prve tri ne smiješ spajati uređaje koji imaju klasični trafo (recimo sobna antena za TV, neki stariji adapteri od routera, zvučnici i sl), te ne smiješ spajati laserski printer.

Ukoliko imaš modem, na UPS-u imaš i zaštitu za tel. liniju. Imaš još na njemu USB priključak kojim ga spajaš na računalo. Na računalu trebaš instalirati program od UPS-a i u njemu imaš neke postavke, tipa nakon koliko će se komp ugasiti/hibernirati (ako je hibernancija uključena, automatski hibernira umjesto gašenja), self-test za provjeriti ima li UPS dovoljno snage i je li ispravno radi, postavke dojave o problemima, logovi i sl.

 

Posebno taj model još ima i punjač za baterije koji spajaš na USB port na UPS-u.