Kriptovalute

Rudarenje - može li biti isplativo

Ivan(4) sub 27.5.2017 01:33

Pozdrav ekipo. Imam poznanicu koja razmišlja da pokuša sa rudarenjem kriptovaluta i moj prvi refleks je bio da joj kažem da se okane toga, jer je poslednja informacija koju sam imao da se to više ne isplati na konvencionalnom hardveru, no prvo bih hteo da se konsultujem s vama kako ne bih dao pogrešan savet. 

 

Prvo izvinjenje pošto ne znam baš sve detalje, u pitanju je dobra prijateljica moje devojke, pa sam priču čuo iz druge ruke. Ta prijateljica je otprilike dobila priču da joj je potrebno oko 1500€ ulaganja da složi neku mining konfu sa 5 grafičkih i da počne s poslom. Ima li to ikakve veze s realnošću? Tip koji joj je to ispričao (inače prilično sumnjiva osoba) navodno ima ukupno 13 grafičkih koje koristi za mining i u razgovoru joj se pohvalio kako je npr u toku tog dana već bio zaradio oko $150, a ponudio joj je da joj on, kad ona nabavi hardware, složi tu konfu za nekih 100€ ili tako nešto. 

 

Meni ta cela priča smrdi na to da je neko rešio da iskoristi ženu koja je (manje više) ostala sama s malim detetom i malom platom, pa joj je svaka mogućnost zarade primamljiva, ali sam hteo da proverim ovde, ako na forumu još ima "rudara", pre nego što kažem da je to glupost, za slučaj da grešim.

Kolacic sub 27.5.2017 01:41
Ivan(4) kaže...

Pozdrav ekipo. Imam poznanicu koja razmišlja da pokuša sa rudarenjem kriptovaluta i moj prvi refleks je bio da joj kažem da se okane toga, jer je poslednja informacija koju sam imao da se to više ne isplati na konvencionalnom hardveru, no prvo bih hteo da se konsultujem s vama kako ne bih dao pogrešan savet. 

 

Prvo izvinjenje pošto ne znam baš sve detalje, u pitanju je dobra prijateljica moje devojke, pa sam priču čuo iz druge ruke. Ta prijateljica je otprilike dobila priču da joj je potrebno oko 1500€ ulaganja da složi neku mining konfu sa 5 grafičkih i da počne s poslom. Ima li to ikakve veze s realnošću? Tip koji joj je to ispričao (inače prilično sumnjiva osoba) navodno ima ukupno 13 grafičkih koje koristi za mining i u razgovoru joj se pohvalio kako je npr u toku tog dana već bio zaradio oko $150, a ponudio joj je da joj on, kad ona nabavi hardware, složi tu konfu za nekih 100€ ili tako nešto. 

 

Meni ta cela priča smrdi na to da je neko rešio da iskoristi ženu koja je (manje više) ostala sama s malim detetom i malom platom, pa joj je svaka mogućnost zarade primamljiva, ali sam hteo da proverim ovde, ako na forumu još ima "rudara", pre nego što kažem da je to glupost, za slučaj da grešim.

 Reci joj da zaboravi i to je to. 

Patrick_cro sub 27.5.2017 02:24

Nikako se ne ispati, mozes eventualno izrudariti nesto i spremiti pa cekat dal ce cijena porasti pa ces zaraditi na tome. Jedino di se moze isplatiti ako ne placas struju, pa pustis da rudari. Specijalne masine dodju ko svetog petra kajgana i dobis ih nakon cca 4-6mj dok vise nista ne vrijede, da ne kazem da se svakog trenutka tezina rudarenja povecava.

disorder pon 29.5.2017 10:31

Rudarenje je trenutačno isplativo s grafičkim karticama .Što vam nije čudno da nema ni za lijek rx 570 i 580, koje su trenutno best buy modeli za rudarenje.Dokle će trajati niko ne zna.Čovjek u svakom slučaju govori istinu i ne mulja.

Dobre stranice za informirati se su : https://www.cryptocompare.com/ ,https://whattomine.com/coins a imaš i po forumima dosta informacija npr. http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=70

 

Kao i svakom poslu a posebno na tržištu crypto valuta vrijedi ona da uložiš koliko si spreman izgubiti.

 

Stjepanj pon 29.5.2017 12:10

Meni je jedan kolega ponudio da pocnem "rudarit" za njega tj on ce sve isfinancirati no da ja vodim brigu oko toga, odbio sam zbog nedostataka informacija i vremena potrebnog za to, a ove price da se neisplati su gluposti, isplati se samo treba znati i imati sredstva!lp

lav1000 pon 29.5.2017 12:33

jel može netko tko se time bavi nešto konkretno reći o ovome ili staviti neki link na tu temu, a da je nije sa neke stranice koja reklamira minig opremu, 

a da sadrži konkretne podatke tipa toliko i toliko dana mininga, ta i ta konfiguracija, toliko BTC nakupljeno....

ja nigdje to ne mogu pronaći, a ono tematika zanimljiva, a opet nigdje ništa konkretno...

ja sam od one garde dok ne vidim, ne vjerujem... da sad napraviš đir po špici, od ekipe koja sjedi tamo bi čuo da oni vrte projekte od par milijardi eura,

pa bi čovjek zaključio da se ne isplati ništa raditi nego otići tamo i čuti koju pametnu i eto sutra vrtiš milione, a ekipi koja raspravlja o milionima misaona imenica zaraditi za burek...

jel ima netko nešto konkrentije na ovu temu, osim isplati se, ne isplati se, zaradim 150$ za sat vremena i sl.?

picajzla0707 pon 29.5.2017 14:11
lav1000 kaže...

jel može netko tko se time bavi nešto konkretno reći o ovome ili staviti neki link na tu temu, a da je nije sa neke stranice koja reklamira minig opremu, 

a da sadrži konkretne podatke tipa toliko i toliko dana mininga, ta i ta konfiguracija, toliko BTC nakupljeno....

čini mi se da je btc prošlost za rudarenje grafičkim karticama

 

koliko sam skužio, masovno se rudari etherium

 

ovdje ti je kalkulator isplativosti (ako je točan), ubaci hashrate kartice koja te zanima, potrošnju i cijenu po kw

jedna rx580 je 29mh/s kako kažu na ovom forumu, pa računaj koliko ti treba da isplatiš investiciju

meni se čini barem 7-8 mjeseci da isplatiš investiciju u neku makinu, s napomenom da u međuvremenu etherium može postati pušiona

 

nisam previše upućen, malo sam brljao po netu, pa tako možeš i sam ako te baš zanima

Patrick_cro pon 29.5.2017 15:33
Stjepanj kaže...
Meni je jedan kolega ponudio da pocnem "rudarit" za njega tj on ce sve isfinancirati no da ja vodim brigu oko toga, odbio sam zbog nedostataka informacija i vremena potrebnog za to, a ove price da se neisplati su gluposti, isplati se samo treba znati i imati sredstva!lp

 Jesi probao rudariti? Nisam badava napisao da se ne isplati, a i vec je par forumasa isto probali pa su brzo rasprodali hardwer kad su vidjeli da ne ide to tako lako. To je kao kladenje na dionice, izrudaris par coina pa prodas kada dostigne neku vrijednost, uglavnom kockanje.Svaki put se tezina rudarenje povecava, tako da i oni online calculatori koji pocetnici koriste ne vrijede ni k..., jer racunaju trenutnu tezinu rudarenja. Evo izrudari bilo koji coin pa javi koliko si za njega struje potrosio pa da vidimo tu isplativost

Gajotres pon 29.5.2017 16:10

Pratim coine negdje otprilike od kad bitcoinu vrijednost bila 20$.  Iz mog vlastitg iskustva vjeruj mi ne isplati se. Na papiru sve izgleda super. Ljepo staviš sve u exel. Raspišeš cijenu hardvera. Vidiš da kroz 6-7 mjeseci imaš povrat novca. Uložiš novce, majnaš sretno, posebno u stanu ako si pa ne možeš onda spavati od buke. Uskoro skoči težina tebi padne broj koina. Onda odjednom kojini izgube 90 posto svoje cijene. Neki će se sjetiti litecoina koji je došao do 40$ vrijednosti i sve se naglo srušilo na 2-3$ po coinu. Nakon više od  tri godine tek se sada počeo oporavljati.  

I što će ti se dogoditi, opet će ljudi masovono kupovati grafičke do koji će biti nemoguče doči i onda će se naravno kao i svaki put urušiti, vjeruij te mi doslovno se svaki put uruši. Računaj da ako budeš imao sreče češ majnati tri mjeseca a i to sam puno rekao. 

 

I onda što sljedi dođe obračun struje od 4-5000kn. Ti imaš kojine svoje koje nisi prodavao u nadi da će skočiti cijena koji su sada bezvrijedni. Imaš grafičke kartice koje ti stoje, možeš ih staviti na njuškalo ali računaj da će to napraviti svi kao ti ali ne postoji više potražnja i ne možeš ih prodati po željenoj cijeni. Ako si bio dovoljno lukav onda si ćak i prije sloma uspio nekom očajniku utrpati svoje kartice koji je taman pokušao ovo što ti pokušavam pa možeš grafičku prodati skoro pa po nabavnoj cijeni. Ja sam tako stavio oglas na njuškalo i za vraga mi dođe kolega s posla kupiti a onda dilema da li reć da se ovo urušava i da treba brod napuštati asap. 

 

Ono što ti se više isplati je trgovanje, recimo. Recimo umjesto da uložiš 10000kn u jedan stroj za majnanje kojem će vrijednost pasti posebno sa svakom novom generacijom GPU-a. Uložiš 1000kn u coine. Lagano trguješ i zarađuješ 20-30 kn dnevno. Kako ti raste kapital tako ti raste i profit. Ja bez imalo znanja oko trgovine sam bio u plusu. Onda se ćovjek zapita ćemu se j**** za te novce.

 

Pošto mi se u ovom trenutku ne da više pisati ako te zanimaju bilo kakvi detalji samo pitaj

disorder pon 29.5.2017 16:15
Patrick_cro kaže...
Stjepanj kaže...
Meni je jedan kolega ponudio da pocnem "rudarit" za njega tj on ce sve isfinancirati no da ja vodim brigu oko toga, odbio sam zbog nedostataka informacija i vremena potrebnog za to, a ove price da se neisplati su gluposti, isplati se samo treba znati i imati sredstva!lp

 Jesi probao rudariti? Nisam badava napisao da se ne isplati, a i vec je par forumasa isto probali pa su brzo rasprodali hardwer kad su vidjeli da ne ide to tako lako. To je kao kladenje na dionice, izrudaris par coina pa prodas kada dostigne neku vrijednost, uglavnom kockanje.Svaki put se tezina rudarenje povecava, tako da i oni online calculatori koji pocetnici koriste ne vrijede ni k..., jer racunaju trenutnu tezinu rudarenja. Evo izrudari bilo koji coin pa javi koliko si za njega struje potrosio pa da vidimo tu isplativost

Dakle ovo je 2017 godina, a ne 2015 godina i tko god je uložio kroz prošlu godinu sad bere rezultate tog rizika.I nema tu klađenja na coine, rudariš ono trenutno najisplativije, a to su trenutno ethereum,ethereum classic, zcash  i zašto bi se kladio rudarit neki  coin kad za taj novac šta izrudariš ethereum možeš na bilo kojoj mjenjačnici uložiiti u bilo koji coin i čekat da se digne ...mislim na cijenu .

 

Nepoznanice su kad će ethereum preći s PoW-a na PoS pa sve te grafičke kartice koje trenutno rudare će se preliti na sve ostale coin-e, a onda ostalima raste težina i smanjuje se isplativost.Nezna se sa sigurnošču šta donosi nova Vega i je li pametno sad kupovati ili čekati  kad ona izađe .

Sve su to špekulacije  i nitko nema kuglu da kaže koliko će trajati i hoće li iduće godine zavladati još veća ludnica oko cryptovaluta kao zadnjih mjeseci.

 

Trenutno rx 580 na rudarenju ethereuma je  103.37 $ čistog profita mjesečno , a  23.76  $ platiš struje za taj mjesec što je radila.

 

 

junak660 pon 29.5.2017 17:08

Da bi se tu nešto zaradilo, trebaš pratit malo događanja oko crypto valuta i dosta sreće. Moje iskustvo ti je bilo ovako, od 2013 i BTC ludnice bi dikad bacio oko na šta se događa, pa sam u 2. mjesecu samo nako malo bezveze rudario Ethereum sa svojom R9 280X (u početku rudarila 1 dnevno, a kasnije sve manje, negdi oko 0.4 kad sam prestao rudarit), te sam tada rudario par dolara dnevno, ali nisam prodavao te ETH, tada su vrijedili cca. 50$, a danas vrijede 2000€. Tako da strpljen, spašen. Čak sam im tada to preporučio na nekoj GPU temi na forumu.

blackeagle29 pon 29.5.2017 18:08

Ima na whru tema o miningu, ne rudari se btc nego ostali manje poznati coini.. Ima i kalkulator gdje se upise jacina rudarenja graficke(to se moze probati rudariti pa se vidi za tu graficku snaga, ili se nade na netu od ostalih korisnika), i ubaci se potrosnja struje, jacina napajanja il kaj vec i ubaci se cijena po kilowatu struje... Nadete graficku koju imate ili koju bi kupili za rudarenje, ubacite podatke u kalkulator i izbaci vam kolko je profita dnevno, tjedno, mjesecno, ak ne skoci tezina.. Pise se i da uvijek ima neki drugi coin tak da ak skoci tezina, prebaci se na drugi coin i opet rudari... A sad vrijednost coina... Mozda ce past, mozda ce narast ko bitcoin.. Kak znate da ce npr zlatu cijena rasti?

lllnuclearlll pon 29.5.2017 18:13
blackeagle29 kaže...
 Kak znate da ce npr zlatu cijena rasti?

 Cijena zlata će definitivno rasti... Zlato nije beskorisna kriptovaluta nego sirovina koja itekako vrijedi, a ima je sve manje i manje... cijena jedino može pasti da se nađe novo nalazište zlata ili da se izumi materijal koji bi ga u potpunosti zamijenio, što mislim nećemo skoro vidjeti.

blackeagle29 pon 29.5.2017 20:43

A kak mozes biti siguran u to? Danas nis nije sigurno, tak ni to da ce cijena zlata rasti... Svi ste govorili kak ce bitcoin propasti i da ce svi koji su ulagali u btc pizdit, evo, sad su bez ikakve muke poduplali svoj ulog, i to oni koji su ove godine ulozili, jer u zadnjih par tjedana je naraso i to puno. Oni koji su prije ulozili su i vise nego poduplali... A kolko su ljudi na zlatu zaradili? Naravno da cim je veci rizik je veca i zarada, ali ne znaci da ce zbog moguceg rizika sve propasti...

lllnuclearlll pon 29.5.2017 22:09
blackeagle29 kaže...
A kak mozes biti siguran u to? Danas nis nije sigurno, tak ni to da ce cijena zlata rasti... Svi ste govorili kak ce bitcoin propasti i da ce svi koji su ulagali u btc pizdit, evo, sad su bez ikakve muke poduplali svoj ulog, i to oni koji su ove godine ulozili, jer u zadnjih par tjedana je naraso i to puno. Oni koji su prije ulozili su i vise nego poduplali... A kolko su ljudi na zlatu zaradili? Naravno da cim je veci rizik je veca i zarada, ali ne znaci da ce zbog moguceg rizika sve propasti...

Siguran sam... Cijena zlata je nešto poprilično sigurno na ovom planetu, jedna od vrlo rijetkih sigurnih stvari... Uzeo si poprilično loš primjer 

 

Bitcoin je beskorisna stvar, isto kao i kuna, euro, dolar...

 

Zlato nije fiktivno, zlato je vrlo vrijedna sirovina iskoristiva na hrpu načina i vrijednost joj može samo rasti... Jedino ako se uspijemo dokopat nekog drugog planeta koji je načinjen od zlata tako da svako može iskopat par tona u dvorištu, tad će mu cijena pasti... 

picajzla0707 pon 29.5.2017 22:22
lllnuclearlll kaže...

Siguran sam... Cijena zlata je nešto poprilično sigurno na ovom planetu, jedna od vrlo rijetkih sigurnih stvari... Uzeo si poprilično loš primjer 

 

Zlato nije fiktivno, zlato je vrlo vrijedna sirovina iskoristiva na hrpu načina i vrijednost joj može samo rasti... Jedino ako se uspijemo dokopat nekog drugog planeta koji je načinjen od zlata tako da svako može iskopat par tona u dvorištu, tad će mu cijena pasti... 

 nemoj biti prestrog, naši vrli ekonomisti iz vlade i hnb-a su također razmišljali na isti način i prije nekih 15-ak godina rasprodali nacionalne zlatne rezerve

...i usput popušili najmanje tri milijarde kuna

 

uostalom, i zlato je imalo padova vrijednosti - recimo u jednom trenutku 2011. je naraslo na gotovo 1.900 dolara za uncu, a krajem 2016. je palo na 1.135 dolara

uglavnom da si se 2012. polakomio i investirao u zlato, još i dan danas bio bi u debelom gubitku

lllnuclearlll pon 29.5.2017 22:42
picajzla0707 kaže...

 nemoj biti prestrog, naši vrli ekonomisti iz vlade i hnb-a su također razmišljali na isti način i prije nekih 15-ak godina rasprodali nacionalne zlatne rezerve

...i usput popušili najmanje tri milijarde kuna

 

uostalom, i zlato je imalo padova vrijednosti - recimo u jednom trenutku 2011. je naraslo na gotovo 1.900 dolara za uncu, a krajem 2016. je palo na 1.135 dolara

uglavnom da si se 2012. polakomio i investirao u zlato, još i dan danas bio bi u debelom gubitku

 al ne bi završio na nuli, ni blizu nule... to 2011 je bila nekakava pomama za zlatom ili koji vrag? ali element drži cijenu i držat će ju još jakoooo dugo, zato i jesu državne rezerve u zlatu.... al nebitno... vratimo se na temu.

snhelix čet 8.6.2017 12:34

bok svima,

pitao netko za vlastiti oskustvo pa da se vratimo na temu.

osnovno - - ne ulaži više nego onoliko okoliko možeš zaboraviti

dobit-- relativna stvar (kao sve u životu) -- bitan je trenutak upada ali i osjećaj za konverziju među kriptovalutama

 

zašto to radiomo --- zato jer nas veseli,jer volimo prčkati po hardveraju,štimati minere,brinuti za račun za struju,uvjeravati se da smo korisni(može se minati i za ništa-- recimo seti isl),a po sreći može se koja kunica zaslužiti.

 

više je tekstova i na ovom forumu a i linkova dano kao primjer,ali ja bi opet naglasio, oprezno ako planirate od toga živjeti,investicije su jako velike a povrat neizvjestan ili treba vremena ,pričamo o famoznom ROI-u,po meni ako se vrati u okviru 6-8 mj je super.u koji to poso možeš uletiti za zicer dobitak,ja ga neznam.

 

Pišem ovo iz perspektive nekoga ko godinamo povremeno prčka sa kriptominingom,obogatio se nisam,u minusu nisam,zabavljam se i dalje ;))

 

kada naučim mešetariti po tim burzama i prostudiram što se sve iza kojeg koina krije bit ću bogat,a to se vjerojatno nikada neće dogoditi ;))

 

velika je dobit u startu,ali start kratko traje,tako da po meni polako,probaš sa onim što imaš doma pa učiš i nadograđuješ ako skužiš da te interesira .mojih 5 lipa.

 

p.s. - svaki novi miner otežava sakupljanje dobiti postojećima tako da.....što nas manje ima to bolje ;;)

 

 

loky4i4 čet 8.6.2017 21:48
k1klop kaže...

Malo mi jako smrdi ova prića iz op, znaci lik s 13 kartica izrudari 150 eura, po toj računici bi si trebao vratit novce za 10 kartica u roku 20 dana, moš mislit...

 za mjesec 1750$ bez troskova struje ,tak da treba ti 2-3mj cca ali ako naraste cijena ,a drzis izrudareno moze i prije

snhelix pet 9.6.2017 07:55

inače se ne kladim niti igram loto tako da baš nisam u tom profilu ljudi,jednostavno mi je to sa miningom interesantno,inače možeš minati/obrađivati podatke i za opće dobro- seti isl programi,pa koga veseli inače se i pametne stvari provlače kroz te blokchainove a nekakva dobit je nagrada.

picajzla0707 pet 9.6.2017 08:22
snhelix kaže...

inače se ne kladim niti igram loto tako da baš nisam u tom profilu ljudi,jednostavno mi je to sa miningom interesantno,inače možeš minati/obrađivati podatke i za opće dobro- seti isl programi,pa koga veseli inače se i pametne stvari provlače kroz te blokchainove a nekakva dobit je nagrada.

 ma zajebavam se malo, nisam te mislio zapravo usporediti s kladioničarima 

čak dapače, da sam uspio zgrabiti koju rx-icu, bio bi i sam složio rudarski mini strojček u podrumu

ivicask pet 9.6.2017 09:46

Ja počeo rudariti Etherum na svojoj MSI 1070, vrtim samo preko dana jel po noći mi smetaju ventovi.Evo u tjedan imam 0.06ETH, što vrijedi oko nekih 100kn, a kalkulator mi je izračunao da vrtim tipa 0/24 trošak struje je oko 70kn mjesečno.Znači za sad mi se čini too good to be truth, oko 500kn mjesečno profit(sa trenutnom 262$ za 1ETH), i s time da Etherum raste svaki dan, neka predviđanja kažu 1000$ do kraja sljedeće godine.

 

Znači ako uspijem izrudariti nekih 10 etheruma, imam 10 000$ do kraja sljedeće godine?Ako propadne?Izgubio sam tipa manje od 1000kn za struju u godinu i pol, po meni ovo je isplativo i low rizik.

hrka11 pet 9.6.2017 10:52
ivicask kaže...

Ja počeo rudariti Etherum na svojoj MSI 1070, vrtim samo preko dana jel po noći mi smetaju ventovi.Evo u tjedan imam 0.06ETH, što vrijedi oko nekih 100kn, a kalkulator mi je izračunao da vrtim tipa 0/24 trošak struje je oko 70kn mjesečno.Znači za sad mi se čini too good to be truth, oko 500kn mjesečno profit(sa trenutnom 262$ za 1ETH), i s time da Etherum raste svaki dan, neka predviđanja kažu 1000$ do kraja sljedeće godine.

 

Znači ako uspijem izrudariti nekih 10 etheruma, imam 10 000$ do kraja sljedeće godine?Ako propadne?Izgubio sam tipa manje od 1000kn za struju u godinu i pol, po meni ovo je isplativo i low rizik.

Sta mislis koliko moze graficka izdrzat s rudarenjem?

Kod mene je gtx970,nemam garanciju vise.Neda mi se mirovat pokrenio bi je i ja tako preko dana da vrti ali ako mi cvrkne onda se mogu je...at.

 

ps.samo da navedem jedan momak tu iz grada,poznanik moj rudari 1eth po danu.Zadnje sto sam cuo da je isa po narudzbu u zagreb 16 rx-ica,a prije toga je isto imao ukljuceno 10ak ja mislim,ako nekog tocno zanima mogu saznati koliko ih tocno ima ukljuceno.