Kriptovalute

Bitcoin - Kupovanje, Prodaja i porezi

Pino.Bepin 2.8 uto 12.12.2017 00:46

Lijep pozdrav svima,

 

Kako je ludilo u zadnje vrijeme s tim bitcoinma, molim vas, jel mi moze neko objasniti malo vise oko svega toga.

Dakle razumim kupnju i prodaju, ali kako ide to kod nas u hr kod prodaje bitcoina i dobivanja HRK ili Eur na bankovni racun?

 

Hvala unaprijed svima :)

impaelas sri 20.12.2017 11:18

Je li netko pokušao kupovati kriptovalute sredstvima tvrtke u obliku investicije? Problem je što ne mogu nigdje otvoriti račun na burzi na ime tvrtke da imam bilo kakav dokaz pred poreznom. Ujedno problem je i što u slučaju isplate dobiti na račun vlasnik računa na burzi je privatna osoba što bi mogao biti problem prilikom transfera.

 

Ukratko, ne želim kombinirati privatni Coinbase račun sa transakcijama tvrtke.

 

Hvala,

Imp

footballer sri 20.12.2017 11:45
impaelas kaže...

Je li netko pokušao kupovati kriptovalute sredstvima tvrtke u obliku investicije? Problem je što ne mogu nigdje otvoriti račun na burzi na ime tvrtke da imam bilo kakav dokaz pred poreznom. Ujedno problem je i što u slučaju isplate dobiti na račun vlasnik računa na burzi je privatna osoba što bi mogao biti problem prilikom transfera.

 

Ukratko, ne želim kombinirati privatni Coinbase račun sa transakcijama tvrtke.

 

Hvala,

Imp

 To bi se trebalo informirati u samoj poreznoj, pošto iskreno ne znam koji je proces kod kupovanja i poreza kod pravnih osoba. Ukoliko dođeš do informacija, onda ih javi da ih postamo u FAQ temu. 

impaelas pet 29.12.2017 12:49

Pozdrav,

 

Razgovarao sam sa RRIFom i dobio sljedeću informaciju.

 

Možeš trgovati sa računa tvrtke u obliku investicije u vrijednosne papire, druge valute.

Prijava se radi sa stanjem na 31.12 (koju vrijednost točno ne znam jer su dnevne fluktuacije velike). Dakle gleda se vrijednost valute koju si kupio na dan 31.12. i ta se vrijednosti koristi za obračun poreza na dobit. 

Ujedno su rekli da nema potrebe za dostavljanjem nikakve posebne papirologije od strane mjenjačnice itd. Ja ću zbog svog osobnog mira voditi evidenciju transakcija u excelu za svaki slučaj.

 

Nadam se da je nekome pomoglo.

 

 

daniel2809 čet 18.1.2018 13:37

Navodi se da se porez obračunava isključivo na zaradu, a ne na prihod. Kod mining-a, dakle, bez troška struje. Bi li hipotetski bilo potrebno uz prijavu poreza priložiti i račun struje?

 

Ako netko kupi hardware za rudarenje, kako može hardware objasniti kao trošak i odbiti od ukupnog prihoda kao trošak?

Switch čet 18.1.2018 20:29
daniel2809 kaže...

Hvala :) Nije navedeno ništa osim da se na cijeli iznos obračuvava porez što mi nema smisla.

 

 Ni ne treba biti ništa navedeno. Ne moš kod rudarenja odbit struju i računalo kao gubitak.

Plaća se porez na cijeli isplaćeni iznos i to je to.

lav1000 čet 18.1.2018 21:43
Switch kaže...
daniel2809 kaže...

Hvala :) Nije navedeno ništa osim da se na cijeli iznos obračuvava porez što mi nema smisla.

 

 Ni ne treba biti ništa navedeno. Ne moš kod rudarenja odbit struju i računalo kao gubitak.

Plaća se porez na cijeli isplaćeni iznos i to je to.

 Sve cu prodati na ruke, nema sanse da cu ista prodati preko racuna, svaki mjesec preko svojih leđa im ubacim skoro pa 10000 u proracun, bez ovih 150-200kn mjesecno sto bi mi uzeli od rudarenja ce se drugari iz porezne snaci, neka naplate dug za pdv drugu Ivici

daniel2809 pet 19.1.2018 03:41

E sad, ono što mene muči u tom slučaju... Tek se počinjem baviti tematikom, pa ne znam što je sve od "pomagala" potrebno za prodaju na ruke. Ali AKO valuta koja se prodaje treba proći kroz coinbase ili tako nešto mislim da je dosta riskantno pošto traže osobnu itd. Možda ugovore nešto s poreznom makar i za 5 godina, pa će gledat ko je sve trgovao. A ako ide samo preka walleta, onda nema traga? Mail, IP adresa, ovaj post na forumu...? Zvučim valjda malo paranoično, al me zanima kak to ide, pa da ne dođemo jednom na red kad se netko zainati.

 

Btw, pitao sam na onom portalu, pa je čovjek odgovorio kako si rekao da se struja ne može odbiti. Pomalo glupo jer ne otvaramo srećke u kojima su valute, ali eto 

CyberDemonVZ pon 22.1.2018 16:23

Pozdrav ljudi! :D

 

Je netko naletio na neki naš forum, ili dio foruma na kojem se javljaju ljudi koji prodaju hardver, a primaju kriptovalute kao način plaćanja?

 

Imam nešto sitno Ethereuma, i kad naletim na neki oglas koji me zanima, javim se dal može plaćanje u ETH, još nitko nije odgovorio potvrdno :(

A BUG još nema oglasnik (zna se kad će??)..

 

Ak netko vidi kakav i7+mbo (generacija 4xxx ili novija), router, SSD, volan, nek mi slobodno javi :D

SuperDox čet 22.2.2018 12:33

bok ljudi

 

sinoc sam prvi put cuo za porez na kriptovalute, i danas odma iso u poreznu da vidim kak i sta.. pitam ih i oni pojma nemaju, prvi put cuju za to. sta da radim? kome da se obratim?

imam prihod nekih 200kn

ihush čet 22.2.2018 14:26
daniel2809 kaže...

Navodi se da se porez obračunava isključivo na zaradu, a ne na prihod. Kod mining-a, dakle, bez troška struje. Bi li hipotetski bilo potrebno uz prijavu poreza priložiti i račun struje?

 

Ako netko kupi hardware za rudarenje, kako može hardware objasniti kao trošak i odbiti od ukupnog prihoda kao trošak?

-moraš biti firma, firma plaća poreze, knjiži trošak i ima računovodstvo koje se o tome svemu brine uključujući i jpopodove i ostale obrasce.

(npr, mali obrtnici plaćaju paušal, nisu u sustavu pdva i nemaju mogućnost knjiženja troška.. to je razlika paušal/računovodstvo..)

-postoji li mogućnost za osobno... možda, provjeri s računovođama, pravnicima i poreznom.

 

-kad si firma, kupiš računalo, trošiš struju i to sve knjižiš kao trošak kao u svakom bizu, ostalo je knjigovodstvo +/-..

problem, firma=trošak, pa i kad ništa ne zarađuješ ili gubiš.. tak da se ugl ne isplati u kontekstu ove teme, juzera-minera koji zaradi šaku kuna.. nulu/dvije više mora mjesečno dati državi minimalno.. pa možda, kao udruga građana (i dinamo) skupite se parstotina :) .. no tad treba i dioničarsko društvo za podjelu zarade, možda i izlist na zg burzi? :))) a već kad su dva juzera i kad se treba dijelit novac može biti problema, tad idila majnanja postane manje profitabilna kao i izbjegavanje poreza. Alternativno, igrajte se, pecajte, uživajte u slobodnom vremenu.. odigrate neki loto listić za par kuna i ako imate streće eto novca, lakše je i moguće mada statistički nije perspektivno. Ako sreće nemate, tad ni posjedovanje zlatnog rudnika ne pomaže, zgazi vas tamvaj i sl. dok se s poreznom ne isplati računati na sreću, tj tad je loto bolja alternativa.

(jer samo su smrt i porezi..).

 

Switch kaže...
daniel2809 kaže...

Hvala :) Nije navedeno ništa osim da se na cijeli iznos obračuvava porez što mi nema smisla.

 

 Ni ne treba biti ništa navedeno. Ne moš kod rudarenja odbit struju i računalo kao gubitak.

Plaća se porez na cijeli isplaćeni iznos i to je to.

 -jer nema firmu, koja bi knjižila prohode-rashode i po razlici plaćala ili dobila preplaćeni porez povratom. Tako se svaki dodatni prihod npr loto-jackpot, oporezuje, dok po godišnjem obračunu ako osoba ima više od jednog izvora prihoda opet može ostvariti povrat preplaćenog.. ali to mora biti računovodstveno knjiženo, neće država sama od sebe to napraviti.

-da je firma, tad bi i kupnja crypto valute bila trošak/investicija i tako knjigovodstveno knjiženo, isplata, razlika.. pa i gubitak bi tad bio u razlici troška..

-osoba nema računovodstvo, tad je jedina cifra ona koja se vidi isplatom i tad je to jedina cifra s kojom porezna može računati (bez odbitka troška, na 100%), to bi osoba morala knjižiti kao firma, ali bi tad osoba (fizička osoba) bila firma (pravna osoba).

 

-btw, nema ni tete iz njemačke i sl., jer su svi bankovni računi (i osobni, ne samo poslovni) odavno pod nadzorom, svi ste dobili obavijest, switf, iban, nadzor npr usa, itd.. i na sve to ste pristali. Ako se na poreznoj navede 'teta' ili djedmraz, porezna može provjeriti drugu stranu (uplata-isplata), ako se podaci ne poklapaju tad je to porezni prekršaj, kazna. Teorija, a postat će i praksa. (slično kao što je to sa slučajem remorker..). Slično je s fisklaizacijom koja postoji upravo zbog tog, kontrola (mada još nije usporedivo, jurisdikcija, ali ipak smo EU..).

Tko god želi muljati ili koristiti porezne rupe, može ako to radi na odgovarajući naćin, kao što to rade velike kompanije.. mali-građani, to ipak ne mogu kao firme ali firme zato plaćaju porez, građani ne (osim onog što su već platili na plaći i pdv).

+btw2, trenutno su kod nas niži kapitalni porezi nego zapadnije.. ili tu negdje, pa se ne isplati npr preko tetke u đermaniji.. logičnije je bar formalno biti čist i prijaviti poreznoj (koja za sad ni ne zna što-kako.. dok ne dobiju naputke.. pa se može kao do sad, šutiti dok ne ulove.. ali je tad kao alibi bolje pitati poreznu i ne dobiti odgovor, jer trenutno ga nemaju osim generičkog i tako se možda može izbjeći kazna za poreznu pronevjeru ako 'sutra' s tim krenu..).

TheBug sri 16.5.2018 12:09

Porez na kapitalnu dobit kod nas je 12.5% na iznose preko 105.000kn, ilitiga 12,500 ojra jel tako?

 

Jer kad sam uzimao iotu u Bitcoin storeu u St-u, do 15.000 kn ne treba nista, iznad toga kopija osobne i za sve dobivas fiskalni račun. Uzima sam i ka fizicka osoba i preko firme. Račun fiskalni dobivas za sve i samim time i porezna vidi sve. S tim da je tih 12,5% ipak bolje nego vanka npr di idu u nebo porezi na kapitalnu dobit.

 

Ako sam sta pogrijesio ispravite me. Ali mi jei knjigovodja potvrdila isto. A ona je nazi sta se tice svega.

Switch sri 16.5.2018 21:27
TheBug kaže...

Porez na kapitalnu dobit kod nas je 12.5% na iznose preko 105.000kn, ilitiga 12,500 ojra jel tako?

 

Jer kad sam uzimao iotu u Bitcoin storeu u St-u, do 15.000 kn ne treba nista, iznad toga kopija osobne i za sve dobivas fiskalni račun. Uzima sam i ka fizicka osoba i preko firme. Račun fiskalni dobivas za sve i samim time i porezna vidi sve. S tim da je tih 12,5% ipak bolje nego vanka npr di idu u nebo porezi na kapitalnu dobit.

 

Ako sam sta pogrijesio ispravite me. Ali mi jei knjigovodja potvrdila isto. A ona je nazi sta se tice svega.

 LINK