PaleRider pet 21.10.2016 01:24
crazy_luđak kaže...

Ovo više zvuči kao reklama nego kao osvrt na aktualni problem. Boldana imena proizvođača, problem, svjedočanstvo i sl.

 

A još k tome, Varilux trenutno ima akciju 1+1. Slučajnost?

 

Ako je proizvod dobar, dobra rezenzija može izgledati (i biti) kao dobra reklama.

Ajar pet 21.10.2016 05:19

dobitna konjbinancija: mijenjati naočale (umjesto jednih progresivnih) - imam posebne za rad pred monitorom i drugačije "za van" (obje od optičarske plastike, premazane svim mastima) + kvalitetan monitor (sad nešto dell petlja u seriji P17 sa smanjenjem određenigh dijelova spektra upravo radi navedenih simptoma) + manje raditi (odn. raditi s mjerom). voila! 

Arto pet 21.10.2016 07:46

Uz dužno poštovanje, optičar po meni nije stručna osoba kojoj treba povjeriti brigu o svom vidu. Čak i kod izbora oftalmologa treba biti jako oprezan, a ne ovo.

 

S obzirom da je ovo osobni stav, ne smeta me navođenje imena i blago reklamna intonacija teksta. Zanimljivo da se u posljednje vrijeme dosta pažnje posvećuje problemima vida vezanim uz ekrane (low blue za lakše čitanje, razno-razne tehnologije za ublažavanje napora očiju i slično), svakako je dobro znati što ti stoji na raspolaganju.

bruno03 pet 21.10.2016 10:06

Ja sam nedavno kupovao naočale pa sam se susreo sa tim slojem protiv plave svjetlosti. Taj sloj je ralativno nova tehnologija i naplaćuju ga do 1000kn plus. Uočio sam da taj sloj požućuje pogled, što se najviše uoći ako gledate npr. bijeli papir. Više neće biti u potpunosti bijel nego blijedo žutkast, kao da je natko prolio čaj na papir pa se osušilo. Gledao sam više proizvođaća i primjetio da neki različiti proizvođaći imaju različite razine tog požučivanja. Primjerice Hoya i Essilor imaju dosta zamjetnu razinu požućivanja dok Rodenstock veoma malu, jedva primjetnu.

Ima jedna optika u Srednjacima koja prodaje naočale sa tim staklima bez dioptrije za 800kn nekog nepoznatog proizvođaća i ne primjeti se previše žuta boja.

Ukratko mislim da večini ljudi ta žuta boja neće smetati, to je samo nešto na što će se naviknuti, a neki neće to ni primjetiti. 

tnakir pet 21.10.2016 11:39

Ja sam nedavno uzimao stakla, uzeo sam Zeiss sa svim premazima osim tog plavog premaza za računalo jer mi je dioptrija negativna i ne trebam cvike za rad na računalu (odnosno, ugodnije mi je raditi bez njih). Cijena tog plavog premaza nije bila nešto skupa, stotinjak-dvjesto kuna po staklu ako se dobro sjećam.

PzKpfw ned 23.10.2016 13:18

Meni se sviđa ovaj tekst.

Zbog razloga što iz prve ruke mogu pročitati kako djeluje proizvod koji bi eventualno kao kupac meni trebao.

Po meni stručni časopisi imaju težinu, te im dajem prednost pred drugom izvorima informiranja, jer cijenim Bug objektivnosti i stručnost.

 

Da nije tako, da Bug nema težinu kao stručni ICT, kompjuterski časopis odavno bi izgubio svoj publiku. A, gle čuda njega još uvijek ima, te se Bugovi tekstovi čitaju, te neki od njih ulaze u legendu.

 

Bez obzira na anonimne komentare, većinom dežurnih dušebrižnika koji su tu radi "spašavanja svijeta", te koji stalno imaju problema sa samim sobom, te žele preko drugih, istaći sebe, jer ne mogu živjeti u svojoj beznačajnosti....

 

Svatko tko je duže radio pred kompjuterom, imao obično problema sa zamorom očiju, te bi mu dobre đozle dobro došle, da toliko ne zamara i oterećuje oči. Oni "pametni" savjeti da se toliko ne koriste vrijeme ispred ekrana nema smisla, ako čovjek živi od toga ili su mu svakodnevne obaveze vezane za vrijeme ispred ekrana.

 

Nego, imao bih pitanje? Dal' ovakve jedne đozle mogu pomoći, da su umanji efekat koji izazivaju mucice(opaciteti) u oku?

Znam da se oni ne mogu maknuti nošenjem ovakih naočala, niti ikako, jer je to, kako mi je rekla  dokt.oftamologica, jednostavno starenje staklovine, nego jel' me zanima dal' posotje takve naočale koji mogu smanjiti efekat tih mucica kada radim pred računalom?

Imali netko iskustva sa tim?

 

BTW, nema veze koliko nešto dođe novaca, ako nam to pomaže da nam bitno olakša naše zdravlje i zdrastvene tegobe.

Nemojte, ljudi štediti na svom zdravlju!

 

 

EDIT: ne nosim cvikse, osim onih sunčanih(), te ima dioptriju, nešto kao 0.5 i 0.25.

 

 

Zekoslavko pon 24.10.2016 08:28

Jedna od najbitnijih stvari kod umora očiju i konstantnog peckanja je redovito kapanje očiju umjetnim suzama, pogotovo nakon tridesete godine, jer se oči dodatno suše... i to itekako pomaže. Nosim naočale, cijele dane sam pred monitorom i imam dosta iskustva sa time. Ne trebaju mi progresivne naočale od neznam koliko para, imam klasiku koja me ispala nekih 400-500kn i odrađuju posao savršeno... ali to zavisi od očiju do očiju

KIKI3ooo pon 24.10.2016 11:52

Evo moj način za borbu protiv uništavanja tijela cjelodnevnim radom na računalu:

 

1. stolica (kažu da su 10-12000 kn se može kupit dobra stolica - ali ima ih i za 1500-2000kn, učinite to za sebe)

2. monitor sa 120+ hz osvježavanjem (koji zamor očiju i bol u glavi, što je to?)

3. hodanje 10 km 2 x tjedno (jačanje mišića koji su bitni za posturu tijela, ligamenti/vezivno tkivo, kičma, kardio + naravno dobro druženje ili odlična prilika za slušanje glazbe ili neke audio knjige)

4. yoga (evo ovo je zakon, par yoga položaja prije spavanja ako nemate volje ić na pravi joga trening kao ja)

+ sredit prehranu (povećat unos proteina, smanjiti masti/UH)

+ pit puno vode

+ sredit život (manje kave ili se ostavit još bolje, ostavit se pušenja, smanjit alkohol)

 

Mislim da za ovo ne treba neki veliki trud ni veliko odricanje i da to može svako.

Djuro von Prekoplotovich pon 24.10.2016 12:01

Najbolji lijek za dugotrajno buljenje u fiksnih pola kvadratnog metra monitora mi je šetnja negdje gdje je veliki otvoreni prostor, ali i uz puno detalja u okolišu.

Gorski kotar mi je za sada najbolja terapija.

 

Ovu prikrivenu reklamu iz članka ne vrijedi baš komentirati.

 

Uzrok glavobolja, peckanja u očima može biti i suhi zrak u prostoriji, naročito ako se sjedi na jedan metar ili manje udaljeno od radijatora.

 

KIKI3ooo pon 24.10.2016 13:47
peroko kaže...

Ili trolaš ili si naivan. Zato baš treba vremena i odricanja (financijski)

 Čuj, i ja sam radio na stolici od 400kn i običnom LCD monitoru na početku... tko je sa 20 godina razmišljao o tim stvarima. Ako se netko nije doveo u bezizlaznu (banana) situaciju, nije potonuo, pliva na površini - taj će se snać pa na rate ili ostavit se cigara, smanjit kavu, manje lokat... nije ni to toliko skupo a puno znači osobi koja cijeli dan radi za računalom.

PzKpfw pon 24.10.2016 15:57

@KIKI3ooo

 

Fala, frende na savjetima.

 

Točke 1. i 2., bum zapamtil

Vidim po točkama 3. i 4., da si moj čovjek.

Sport(rekreacija) i istezanje. To je dobar način u borbi kontra današnjeg sjedalačkog načinog života koji se počesto nemre jednostavo izbjeći(čovjek profi vezan za monitor i stolac), a i u slobodno vrijeme dosta comp veže čovjeka(kao mene-).

 

Aktivan sam u gym, te odem na plivanje, planinarim....., te odnedavno sam i rekreativni boks uključio kao fizičku aktivnost.

-na prehranu jako pazim. Izbor hrane, količina i vrijeme obroka.

-pijem samo vodu i nezaslađene kuhane čajeve.

-kavu nikad nisam pio. Antipušač sam, te antialkoholičar. Za drokasanje ne moram ni spominjati.

 

Volim kompjutere, volim sport.

 

Arhiviram sam si tvoj način borbe.

Fala, frende još jednom.

 

KIKI3ooo pon 24.10.2016 16:53
PzKpfw kaže...

@KIKI3ooo

 

Fala, frende na savjetima.

 

Točke 1. i 2., bum zapamtil

Vidim po točkama 3. i 4., da si moj čovjek.

Sport(rekreacija) i istezanje. To je dobar način u borbi kontra današnjeg sjedalačkog načinog života koji se počesto nemre jednostavo izbjeći(čovjek profi vezan za monitor i stolac), a i u slobodno vrijeme dosta comp veže čovjeka(kao mene-).

 

Aktivan sam u gym, te odem na plivanje, planinarim....., te odnedavno sam i rekreativni boks uključio kao fizičku aktivnost.

-na prehranu jako pazim. Izbor hrane, količina i vrijeme obroka.

-pijem samo vodu i nezaslađene kuhane čajeve.

-kavu nikad nisam pio. Antipušač sam, te antialkoholičar. Za drokasanje ne moram ni spominjati.

 

Volim kompjutere, volim sport.

 

Arhiviram sam si tvoj način borbe.

Fala, frende još jednom.

 

Frende, drago mi je ovo pročitat i vidit da još neko ne pije kavu! 

Neko će se možda nasmijat ovome što sam napisao, ponaravno za yogu - ali brate dobra je skroz i taman za nas koji kao zombiji visimo na kompu cijeli dan. Ma to se malo istegnem prije spavanja, ja to zovem yoga, izmišljam neke položaje dok mi se žena smije :) ali je skroz dobro!) Ja sam se doveo u loše fizičko stanje prije i tu sam naučio kako se treba živjeti sa računalima, jer sam vidio da treba mjenjat navike ili ću imat probleme sa zdravljem, operaciju, pitaj boga. 

 

peroko kaže...

Ako ti poslodavac ne želi dat 120 hercni monitor moš se je*at. A koliko ljudi koji imaju djecu/obaveze ima volje/veremena tjedno pješačit xy kilometara.

Ja ću sad bit 13 godina u braku i ima 2 djece i najnormalnije šetam 2 puta tjedno, jednom tjednom sa ženom, jednom sam. Skroz ok. Ma zakon. Nekad idem u 8-9 navečer i to mi je još najbolje vrijeme.

 

A poslodavac ako neće kupit ja bi ga sam kupio tj. dogovorio bi se sa njim da mi ga kupi i da mi skida sa plaće 200kn mjesečno ili tako nešto. Bolia bi me. Najnormalnije.

 

PaleRider pon 24.10.2016 17:29
KIKI3ooo kaže...

Evo moj način za borbu protiv uništavanja tijela cjelodnevnim radom na računalu:

 

1. stolica (kažu da su 10-12000 kn se može kupit dobra stolica - ali ima ih i za 1500-2000kn, učinite to za sebe)

2. monitor sa 120+ hz osvježavanjem (koji zamor očiju i bol u glavi, što je to?)

3. hodanje 10 km 2 x tjedno (jačanje mišića koji su bitni za posturu tijela, ligamenti/vezivno tkivo, kičma, kardio + naravno dobro druženje ili odlična prilika za slušanje glazbe ili neke audio knjige)

4. yoga (evo ovo je zakon, par yoga položaja prije spavanja ako nemate volje ić na pravi joga trening kao ja)

+ sredit prehranu (povećat unos proteina, smanjiti masti/UH)

+ pit puno vode

+ sredit život (manje kave ili se ostavit još bolje, ostavit se pušenja, smanjit alkohol)

 

Mislim da za ovo ne treba neki veliki trud ni veliko odricanje i da to može svako.

 

1. Složio bih se (Imao sam Herman Miller Aeron, platio oko 12000 kn pa prodao kasnije za oko 6000), iako je puno važnije manje sjediti nego kakvu stolicu imaš.

 

2. Za ovo nisam siguran, kod starih CRT monitora više Hz-a bi pomoglo, ali kod ovih nisam baš uvjeren iako ja nikad nisam osjetio zamor očiju i bol u glavi ni kod jednih ni kod drugih.

Ono što bi svakako preporučio je odlazak u prirodu što češće da se oko fokusira i na dalje objekte jer će se nakon godina gledanja u monitor pojaviti kratkovidnost.

 

3. Po mom mišljenju (a mislim da je i dokazano da je tako) bolje je gibati se češće pa i manje od 10 km nego 2 puta tjedno po 10 km.

Stvar je u tome da ne valja dugo sjediti u komadu. Otići nakon 8 sati sjedenja vježbati sat vremena je bolje nego ne otići nikako, ali puno je bolje praviti pauze za vježbanje svaka 3 sata ili čak manje.

 

4. S Yogom nisam baš upoznat ali djeluje mi prepasivno.

 

Sređivanje prehrane - smanjiti masti/UH vrijedi za one deblje, ne bih preporučio mršavima koji se teško debljaju (jedan sam od takvih).

 

Piti puno vode - to sam čuo puno puta, ali to je jednostavno krivo. Potreba za vodom se razlikuje od čovjeka do čovjeka, ali općenito - vode treba piti onoliko koliko si žedan.

Jesi li ikad u prirodi vidio da životinje paze koliko piju vode? Uostalom višak vode može i štetiti (jesi li čuo za trovanje vodom? Primjer).

 

Sređivanje života - Da, pušenje definitivno izbaciti. Kavu ne treba izbaciti, ali <100 mg dnevno kofeina da se izbjegne ovisnost.

Zekoslavko uto 25.10.2016 16:41
Tonči kaže...

Ja koristim 5K IPS monitore bez PWM-a i sa smanjenim plavim svjetlom. Sama rezolucija već je drastično smanjila zamor...

 Probaj f.lux, maleni programčić koji mijenja temperaturu boje na monitoru prema vremenu... tako ti zatopli sliku navečer što je izuzetno lakše za gledati. Koristim ga već dosta dugo i stvarno pomaže.

Zekoslavko sri 26.10.2016 12:51
Tonči kaže...

Nemam potrebu kad imam opcije i na monitoru. Isti rezultat. Naravno, imam granicu jer idem na vjernost boja. S tim da flux pretjera, najčešće. :) 

 Mogu i ja na monitoru, ali sam mator i senilan, pa se on uvijek sjeti na vrijeme umjesto mene. A možeš namjestiti točnu temperaturu pa nije frka. Granica je naravno tu, ja ga osobno gasim kada radim jer se bavim grafikom pa da ne bi bilo stričekkojijetokurackajstejebenočoravi?

tron čet 27.10.2016 15:07
KIKI3ooo kaže...

2. monitor sa 120+ hz osvježavanjem (koji zamor očiju i bol u glavi, što je to?)

Za razliku od monitora sa katodnom cijevi, na primjer 60Hz na LCD-u zbog samog načina rada tekućih kristala, osvježavanje ekrana ne igra toliku ulogu kao kod CRT-a. 

 

Za noćne uvjete rada, preporučam f.lux.

KIKI3ooo čet 27.10.2016 15:36
tron kaže...
KIKI3ooo kaže...

2. monitor sa 120+ hz osvježavanjem (koji zamor očiju i bol u glavi, što je to?)

Za razliku od monitora sa katodnom cijevi, na primjer 60Hz na LCD-u zbog samog načina rada tekućih kristala, osvježavanje ekrana ne igra toliku ulogu kao kod CRT-a.

Hvala na info. Iskreno nisam niti googlao jednom a kamoli pročitao nešto o tome. Niti mislim išta ikad pročitat nešto o tome niti me zanima imalo! Apsolutno me ne zanima :). Ovo je osobni stav pa je to bio moj osobni komentar, potpuno subjektivan - jedini dokaz za te tvrdnje sam ja osobno :). Tko se ne slaže - slobodno citirat sa protustavom/stavit TD i best regards.

Meni je nebo-zemlja razlika. Znam da bi prije oko 1h morao napravit pauzu a sad mogu do 5-6 bez problema i to bez umornih očiju i boli u glavi.

Usput, nemam dioptriju, nekoliko sam puta išao na testiranje, što je stvarno čudno s obzirom da blesim u monitor od 286-ice.

Nikad lakše i brže nisam radio od kad imam nećujno kučište i ovaj ekran.