KresoH pon 10.3.2014 14:13

"  Mene osobno, kao Dalmatinca, čovjeka čiji je djed bio pomorac, ne samo poslom, već i nekim unutrašnjim zvanjem (surađivao je s časopisom Pomorstvo i pisao knjige o našim pomorcima) posebno boli kada se pokazujemo potpune neznalice za sve vezano s morem i pomorstvom."

 

Mene osobno kao Zagorca posebno boli kada je po vama cjenjeni gospodine Zagorec sinonim za pijanca !{#}

Stoga bi bilo pristojno ispričati se Zagorcima. Hvala.

tnakir pon 10.3.2014 14:27
Zli Luđak kaže...

Ispričavam se Zagorcima, iako je po meni povećana tolerancija na alkohol kompliment a ne uvreda {#}

A nije baš ni da su Dalmatinci poznati po tome šta su trizni. Bar ovi pravi. Lokalni. Sa zidića.

seelo pon 10.3.2014 14:40

hmm. baš me zanima kako će to amerikanci uploviti sa nosačem aviona u Crno more, s obzirom da su nosači klase Nimitz visoki 240ft (73m), a mostovi u Istanbulu 65m. Možda se istanbulski mostovi mogu podizati?

Toliko o vojnoj točnosti.

ne0n pon 10.3.2014 14:41

Silent Hunter ftw!

 

Da su barem pogledali trailer za tu igru, neke stvari bi im (možda) bile jasnije.

 

Tekstove gospodina Maštruka čitam zato jer su jedni od rijetkih u Hrvatskom novinarstvu od kojih se može obogatiti vokabular i zato sam mu zahvalan. Čitam ih i zato jer se iz njih može naučiti nešto korisno.

 

Razlog zašto je to tako vrlo vjerojatno je lijenost i konzumerizam: daj kvantitetu a ne kvaitetu. No to danas, na žalost, prolazi. Dok se pravopis i opća kultura ne budu shvatili za ozbiljno, imat ćemo vrlo velik postotak neobrazovanih ljudi na osjetljivim pozicijama a samim time i vrlo niske standarde - imho.

Ezio pon 10.3.2014 15:46
seelo kaže...

hmm. baš me zanima kako će to amerikanci uploviti sa nosačem aviona u Crno more, s obzirom da su nosači klase Nimitz visoki 240ft (73m), a mostovi u Istanbulu 65m. Možda se istanbulski mostovi mogu podizati?

Toliko o vojnoj točnosti.

 

to je najmanji problem. uss komandosi sa vojnog broda će ispaliti raketom metke iz minobacača i srušiti most.

Ajar pon 10.3.2014 17:02
Zli Luđak kaže...

Ispričavam se Zagorcima, iako je po meni povećana tolerancija na alkohol kompliment a ne uvreda {#}

nije bez veze glavni grad Zagorja Vinograd. da ne spominjem more viceva na temu. ok, nisu svi Zagorci ili Dalmatinci pijanci ali meni kao autohtonom Zagrepčaninu (otac CACIB, majka CAC) nema neke razlike između bevande i gemišta. samo u utamanjenim količinama. {#}

mario.L_hr pon 10.3.2014 17:24

Oleže, jel ti to hoćeš reći da je patrolni čamac, na kojem sam ja odgulio 9 mjeseci boranija?Iznenađen

 

Pa mi smo za barkase bili nosač aviona.

 

Jedna kritika, ili kad bolje razmislim, pitanje. A di su tu podmornice???

Tonči pon 10.3.2014 18:40
mario.L_hr kaže...

Oleže, jel ti to hoćeš reći da je patrolni čamac, na kojem sam ja odgulio 9 mjeseci boranija?Iznenađen

 

Pa mi smo za barkase bili nosač aviona.

 

Jedna kritika, ili kad bolje razmislim, pitanje. A di su tu podmornice???

Naši bi "novinari opće prakse" podmornice vjerojatno nazvali potonulim brodovima. :)

abraham pon 10.3.2014 21:08

malo se preseravas bez veze osnovnim pojmovima

no nije ti za zamjerit, doima se da ljudska inteligencija opada brojem pametnih urađaja koje posjeduje

, a i fulao si poantu

 

kad dalmatinac u zagrebu (a ima ih dosta) kaze da ide kući umjesto ča,

onda će i zagrebački jahtaš usidrit jahtu, umjesto parkirat

 

naprosto quid pro quo

AA-d00d pon 10.3.2014 23:17

Pratim tekst i dođem do razlike između američkih marinaca (je li ovdje veliko "m"?{#}) i ostalih i pogubim se jer sam totalni laik što se tiče svega što ima veze s ratom, a Oleg to objašnjava kao da je jasno ko dan{#}

desh uto 11.3.2014 00:20
seelo kaže...

hmm. baš me zanima kako će to amerikanci uploviti sa nosačem aviona u Crno more, s obzirom da su nosači klase Nimitz visoki 240ft (73m), a mostovi u Istanbulu 65m. Možda se istanbulski mostovi mogu podizati?

Toliko o vojnoj točnosti.

hmm, bas me zanima koliko je od tih 240 stopa pod morem, ili su nosaci klase Nimitz zapravo howercrafts pa onda jedva doticu povrsinu mora.

evo ga jos jedan koji parkira, slepa i kotvi brod da pametuje.

Ako trgovacki brod moze imati ugradjenu hidrauliku da spusti antenski jarbol pri prolasku ispod nizih mostova, zasto to nebi imao i mocni nosac klase Nimitz! 

Na kraju krajeva gaz im je oko 11-12 metara (vjerovatno ih u posebnim uvjetima balastom mogu uroniti jos metar-dva) pa to pretvori u stope i oduzmi! meni odokativno izgleda da mogu proci ispod mostova u Bosporu.  

Napise nam Oleg clanak da neke od nas malo educira, a onda se panjevi najdu pametovat!

 

memulica uto 11.3.2014 00:44

Oleže promašio si ceo fudbal, kao i ostali.

 

 

Izgleda da nikome nije upala u oči kompletno nova oprema ruskih (specnaz) jedinica.

 

Ako niste znali, ovo je novo rusko borbeno odijelo 'RATNIK' .

 

Dakle na terenu su padobranske jedinice ruske vojske koje su ga i prve (jedine zasad) zadužile.

 

youtube link:


Ратник

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BlueMax uto 11.3.2014 00:53
abraham kaže...

malo se preseravas bez veze osnovnim pojmovima

no nije ti za zamjerit, doima se da ljudska inteligencija opada brojem pametnih urađaja koje posjeduje

, a i fulao si poantu

 

kad dalmatinac u zagrebu (a ima ih dosta) kaze da ide kući umjesto ča,

onda će i zagrebački jahtaš usidrit jahtu, umjesto parkirat

 

naprosto quid pro quo

vecu glupost odavno ne procitah :)

nije bitno odakle je netko. brod se ne parkira. 

 

osim toga, "idem ca" ne znaci "idem kuci".

zbuzanic uto 11.3.2014 09:16
BlueMax kaže...
abraham kaže...

malo se preseravas bez veze osnovnim pojmovima

no nije ti za zamjerit, doima se da ljudska inteligencija opada brojem pametnih urađaja koje posjeduje

, a i fulao si poantu

 

kad dalmatinac u zagrebu (a ima ih dosta) kaze da ide kući umjesto ča,

onda će i zagrebački jahtaš usidrit jahtu, umjesto parkirat

 

naprosto quid pro quo

vecu glupost odavno ne procitah :)

nije bitno odakle je netko. brod se ne parkira. 

 

osim toga, "idem ca" ne znaci "idem kuci".

Naravno da ne znaci "idem kuci", ali radim sa x dalamtinaca koji su x vremena u Zagrebu i taj "iden ča" se koristi u svakoj drugoj rečenici, u pocetku je simpaticno, poslije iritantno pa se najcesce sprdamo kad počnu zavijat kao da su doma. Al to je totalno offtopic. Novinari su takvi kakvi su kad nam školstvo pada iz godine u godinu, krivi su ravnatelji i ministarstvo koji voze svoje vlak i ignoriraju što se događa. Silne diplome, a ne zna se niti osnove hrvatskog jezika i kulture.

rjakopec uto 11.3.2014 09:35
KresoH kaže...

"  Mene osobno, kao Dalmatinca, čovjeka čiji je djed bio pomorac, ne samo poslom, već i nekim unutrašnjim zvanjem (surađivao je s časopisom Pomorstvo i pisao knjige o našim pomorcima) posebno boli kada se pokazujemo potpune neznalice za sve vezano s morem i pomorstvom."

 

Mene osobno kao Zagorca posebno boli kada je po vama cjenjeni gospodine Zagorec sinonim za pijanca !{#}

Stoga bi bilo pristojno ispričati se Zagorcima. Hvala.

Budimo realni, i ja sam Zagorec, vidi prezime, ali na sjeveru ima dvostruko više kroničnih alkoholičara nego na jugu, ja ne pijem, ali mi se dobar dio rodbine nije treznio od kad su izašli iz četverogodišnje osnovne škole. 

BlueMax uto 11.3.2014 09:58
zbuzanic kaže...
BlueMax kaže...
abraham kaže...

malo se preseravas bez veze osnovnim pojmovima

no nije ti za zamjerit, doima se da ljudska inteligencija opada brojem pametnih urađaja koje posjeduje

, a i fulao si poantu

 

kad dalmatinac u zagrebu (a ima ih dosta) kaze da ide kući umjesto ča,

onda će i zagrebački jahtaš usidrit jahtu, umjesto parkirat

 

naprosto quid pro quo

vecu glupost odavno ne procitah :)

nije bitno odakle je netko. brod se ne parkira. 

 

osim toga, "idem ca" ne znaci "idem kuci".

Naravno da ne znaci "idem kuci", ali radim sa x dalamtinaca koji su x vremena u Zagrebu i taj "iden ča" se koristi u svakoj drugoj rečenici, u pocetku je simpaticno, poslije iritantno pa se najcesce sprdamo kad počnu zavijat kao da su doma. Al to je totalno offtopic. Novinari su takvi kakvi su kad nam školstvo pada iz godine u godinu, krivi su ravnatelji i ministarstvo koji voze svoje vlak i ignoriraju što se događa. Silne diplome, a ne zna se niti osnove hrvatskog jezika i kulture.

Stvar je u tome da ni taj famozni "zagrebacki jahtas" nece reci da je parkirao jahtu. To ce reci samo netko ko nema pojma o brodovima, sto i nije neki problem dok se taj netko ne nadje pisati clanke o tim brodovima.

Kao da ja sad idem pisati clanak o americkom nogometu o kojem blage veze nemam, cak ni najosnovnija pravila. Kako bi bilo procitati clanak u kojem pise kako je Cibona pobijedila Cedevitu sa 6 golova razlike? To rusi ugled medija u kojem je clanak izasao i samog novinarstva. Nimalo ne cudi da se netko ko je u tom poslu, a razumije tematiku, dobro izivcira kad to procita.

 

Mislim da to nema puno veze s ministarstvom i obrazovanjem nego drustvom u kojem novine kao Vjesnik propadaju a one kao 24 sata su najprodavanije.