Doc Berecki sub 20.7.2019 17:58

Sviđa mi se teorija koja bez značajnijih "rupa" u premisama uspijeva dosta logično razviti biokemijsku (pri)povijest UV-zračenjem stimulirane replikacije DNK kao primarnog generatora razmnožavanja i nastanka života i genske raznolikosti na Zemlji.
Poseban plus joj dajem jer opisuje ritam dnevnog "razmotavanja" i noćnog "dupliciranja" te pra-DNK, čime bi se moglo objasniti i zašto je diurnalni ritam ("biološki sat") tako duboko genetički ukorijenjen u svim živim bićima.
Lijep tekst.

učo sub 20.7.2019 18:03

Sjajan članak, kojega sam s guštom pročitao. Dakle, ono što je sada smrtonosno, zapravo je bilo neophodno za nastanak života. Sa svime se slažem, samo mi se čini da ima jedna manja netočnost. Pomalo se bavim astronomijom i koliko sam upoznat sa stanjem stvari, Sunce je danas jače nego što je bilo prije cca 4 milijarde godina, ali pošto nije bilo zaštitnog ozonskog sloja, UV zračenje je bilo puno jače nego danas kada imamo (pomalo razderani, zbog ljudskih gluposti) ozonski sloj. Za nekih milijardu godina, kada se Sunce još jače "razgori", postati će toliko vruće da će oceani ispariti, atmosfera nestati i zbogom živote na Zemlji.

PTree sub 20.7.2019 19:07

Mi živimo u nekoj vrsti simulacije, holograma, i sl.... čim više znamo, tim više smo svjesni da je to jedino logično objašnjenje.

Tko nas je stvorio i u koju svrhu, vjerojatno nikada nećemo saznati. Ovaj svijet (simulacija) će vjerojatno završiti za neko vrijeme i to će biti to.

 

fredii sub 20.7.2019 19:09
PTree kaže...

Mi živimo u nekoj vrsti simulacije, holograma, i sl.... čim više znamo, tim više smo svjesni da je to jedino logično objašnjenje.

Tko nas je stvorio i u koju svrhu, vjerojatno nikada nećemo saznati. Ovaj svijet (simulacija) će vjerojatno završiti za neko vrijeme i to će biti to.

 

 

Crni karton za tebe. 

Mad-Max-X sub 20.7.2019 19:27

"Hajde da se sad riješimo dinosaura i ubacimo čovjeka. Logično, ne možemo imati oboje jer bi čovjek završio kao fast-food za dinosaure. Njih modicirajmo u ptice, kokoši, da prevrnemo prehrambeni lanac u korist čovjeka. Hajde da vidimo kako će to da ispadne. Ako krene krivo, uvijek možemo poslati neki smrtonosni virus ili preusmjeriti komet i početi iznova." Čovjeku niko nije rekao kako je to tačno bilo pa sjedi i nagađa: da li je temperatura, da li kiselina, da li zračenje, da li neki vjetar, neka nevidljiva sila, čudna slučajnost... "Zašto ja ne mogu stvoriti život iz gomile mrtvih kemikalija?" - "He he, još nisi spreman za taj nivo znanja."

učo sub 20.7.2019 21:06
fredii kaže...
PTree kaže...

Mi živimo u nekoj vrsti simulacije, holograma, i sl.... čim više znamo, tim više smo svjesni da je to jedino logično objašnjenje.

Tko nas je stvorio i u koju svrhu, vjerojatno nikada nećemo saznati. Ovaj svijet (simulacija) će vjerojatno završiti za neko vrijeme i to će biti to.

 

 

Crni karton za tebe. 

 U nekin religijama, mislim da to vrijedi za hinduse, mi smo samo san boga stvaratelja (Šiva ili Brama, nisam siguran) - nešto slično ovoj tvojoj tezi o hologramu. Ipak, mislim da smo puno stvarniji od holograma, a zašto smo stvoreni vjerujem da se nikada neće točno saznati i koliki je dio evolucije u cijeloj toj priči, skupa sa UV zračenjem i ostalim.

Thinker ned 21.7.2019 21:57
HCMAA kaže...
Sad slijedi... odgovor vatikana...u početku bijaše...UV zračenje

 

Pa eto, moj prvi post u ovom threadu dao je odgovor na sva pitanja, kreacionizam, evoluciju i međuplanetarno širenje života. 

danen pon 22.7.2019 02:49

Kada ljudi nešto ne razumiju onda to tumače Bogom. Pa misle da sve razumiju. A ne razumiju ništa. Okanite se loših navika! (Znanost, istina, tapka u mraku, ali nakon mnogo tapkanja na kraju dolazi do tipke za svjetlo.)

DCQE pon 22.7.2019 03:10
PTree kaže...

Mi živimo u nekoj vrsti simulacije, holograma, i sl.... čim više znamo, tim više smo svjesni da je to jedino logično objašnjenje.

Tko nas je stvorio i u koju svrhu, vjerojatno nikada nećemo saznati. Ovaj svijet (simulacija) će vjerojatno završiti za neko vrijeme i to će biti to.

 

Zanimljiva je teorija, no svejedno - ne znamo, ne znaš i ne možeš reći pozitivno. Mene malo brine zašto ovoliko td? Teorija o hologramu je zanimljiva mnogim reputabilnim znanstvenicima (koji je istražuju aktivno). Dakle, čemu td, ekipa?

danen kaže...
Kada ljudi nešto ne razumiju onda to tumače Bogom. Pa misle da sve razumiju. A ne razumiju ništa. Okanite se loših navika! (Znanost, istina, tapka u mraku, ali nakon mnogo tapkanja na kraju dolazi do tipke za svjetlo.)

Jel to 100% sigurno? :)

 

PS zloglasni "god of the gaps" argument je pase, barem kod onih koji imaju nešto znanja iz filozofije.

Van Nistelrooy pon 22.7.2019 11:48
DCQE kaže...
PTree kaže...

Mi živimo u nekoj vrsti simulacije, holograma, i sl.... čim više znamo, tim više smo svjesni da je to jedino logično objašnjenje.

Tko nas je stvorio i u koju svrhu, vjerojatno nikada nećemo saznati. Ovaj svijet (simulacija) će vjerojatno završiti za neko vrijeme i to će biti to.

 

Zanimljiva je teorija, no svejedno - ne znamo, ne znaš i ne možeš reći pozitivno. Mene malo brine zašto ovoliko td? Teorija o hologramu je zanimljiva mnogim reputabilnim znanstvenicima (koji je istražuju aktivno). Dakle, čemu td, ekipa?

 

TD jer je ta zanimljiva teorija provjerljiva koliko i "Flying Spagetti Monster" ili "Russell's Teapot". A vjerojatno dijelom i jer autor nastupa s nekog high grounda, gdje docira nama neukima kako stvari stoje, opet bez puno dokaza.

učo pon 22.7.2019 12:20
HCMAA kaže...
Sad slijedi... odgovor vatikana...u početku bijaše...UV zračenje

 Pa ne piše li negdje na početku Biblije da je Bog prvo stvorio svjetlo? Pri tome nije precizirano koje su sve vrste svjetla nastale, da li samo vidljivo ili i IC i UV svjetlo (zračenje)...

DCQE pon 22.7.2019 13:06
Van Nistelrooy kaže...

 

TD jer je ta zanimljiva teorija provjerljiva koliko i "Flying Spagetti Monster" ili "Russell's Teapot". A vjerojatno dijelom i jer autor nastupa s nekog high grounda, gdje docira nama neukima kako stvari stoje, opet bez puno dokaza.

 Stoji da je "docirao", no stoji i to da je teorija zanimljiva mnogim čunjkama u teorijskoj fizici. Multiverse je isto neprovjerljiva teorija no i ona će ostati jedan od znanstvenih pokušaja odgovora na vječno pitanje. 

danen pon 22.7.2019 13:42

Ne mora biti da je izložena teorija istinita (vjerojatno i nije) no približava se istini, tj. vjerodostojnijoj teoriji o postanku života na Zemlji. Najveća vrijednost znanstvene teorije je da otvara nova područja istraživanja, postavlja nova pitanja. Kad bismo za svaku teoriju rekli "to je glupost", što u svom sirovom obliku i jest, nikad znanost ne bi napredovala. Ne treba ništa drugo nego čitati povijest znanost. "Gluposti" koliko hoćeš, pa ipak je iz tih "gluposti" izišao jedan sasvim novi svijet, uključujući i ovaj elektronički bez kojeg naša pepiska teško da bi bila moguća.

HCMAA uto 23.7.2019 21:05

Bit ovog našeg svemira...je želja za kompliciranjem....od kvarkova pa nadalje...energija u materiju....materija.....iz jednostavnog u sve složenije oblike...očito je život...najsloženiji oblik materije

Milka30 uto 23.7.2019 21:57
danen kaže...
Kada ljudi nešto ne razumiju onda to tumače Bogom. Pa misle da sve razumiju. A ne razumiju ništa. Okanite se loših navika! (Znanost, istina, tapka u mraku, ali nakon mnogo tapkanja na kraju dolazi do tipke za svjetlo.)

...Na kraju ta tipka za svijetlo uvjek bude Bog...

 

U vašim tekstovima ljepo objasnjavate kako se sta desi/desava,ali nikako da mi objasnite tko je to taj "kuhar" koji je smiksao te sve molekule i napravio zivot?

Istina,ovaj puta ste naveli za kuhara ultraljubicasto zracenje.....sto u potpunosti objasnjava nastanak necega tako kompleksnoga kao zivot amebe.

Gospon Raos,okanite se loših navika,(pri tome mislim na omalozavanje vjernika)!

 

Visak uto 23.7.2019 22:12
Milka30 kaže...

Istina,ovaj puta ste naveli za kuhara ultraljubicasto zracenje.....sto u potpunosti objasnjava nastanak necega tako kompleksnoga kao zivot amebe.

 Imaš četiri fizikalne sile. Sva interakcija materije je rezultat njihovog djelovanja. Dakle bog može biti potreban samo da one nastanu, a sve dalje se može odvijati prirodnim tijekom bez njega, svi kemijski spojevi nastaju spontano djelovanjem tih sila.

 

 

A i za nastanak sila zapravo nije potreban bog, samo za to još nemamo dokaz, pa se možemo igrati 'god of gaps' igrice, ako baš hoćeš.

danen sri 24.7.2019 10:20

Ne omalovažavam ja vjernike, niti napadam vjeruju. Samo kažem da sve na ovom svijetu ima svoje mjesto, pa tako i Bog. Ne može se znanost opovrgavati vjerom, to je barem jasno. To je pitanje načelno riješeno još u 18. stoljeću. Isto tako, znanost ne može dati odgovor na pitanja smisla ljudske egzistencije, vrijednosti ljudskog života itd., pa ta pitanja treba prepustiti vjeri. Kao što vidite, nisam ateist ("protivnik religije") nego agnostik, dakle onaj koji se prema njoj kritički odnosi. A što se tiče teorija o postanku života, jasno je da ništa što danas živi na Zemlji nije nastalo odjednom nego dugom evolucijom od jednostavnijih formi. Možete li si predočiti što se sve može dogoditi na Zemlji, čitavom planetu u prvih pola milijarde godine njezine povijesti? Teško da itko može, to naprosto prelazi sposobnosti našeg predočavanja koji razmišljamo u preriodima od najviše 100 godina. Upravo sam se tim pitanjima pozabavio u znanstveno-popularnoj knjizi "The Cookbook of Life - New Theories on the Origin of Life."

tnakir sri 24.7.2019 11:00
Milka30 kaže...

1. ...Na kraju ta tipka za svijetlo uvjek bude Bog...

 

2. U vašim tekstovima ljepo objasnjavate kako se sta desi/desava,ali nikako da mi objasnite tko je to taj "kuhar" koji je smiksao te sve molekule i napravio zivot?

3. Istina,ovaj puta ste naveli za kuhara ultraljubicasto zracenje.....sto u potpunosti objasnjava nastanak necega tako kompleksnoga kao zivot amebe.

Gospon Raos,okanite se loših navika,(pri tome mislim na omalozavanje vjernika)!

 

1. Možda tebi i tebi sličnima. Ostali preferiraju pravu i dokazivu istinu, nemaju potrebu sve što ne poznaju pravdati izmišljenim bićem

 

2. Naravno da ti ne može objasniti. Čovjek je jako ograničen. Njegovo znanje kao i kognitivne sposobnosti su ograničene. To što mi nešto ne znamo ili ne možemo shvatiti ne znači da moramo prestati učiti i napredovati.

 

Da se tebe i tvog boga pita, još uvijek bi bili u mračnom srednjem vijeku, ti bi vjerovatno bio nepismen, osim ako nisi povlaštena kasta kao npr. svećenstvo ili plemstvo. Vjerovatno bi bio mrtav do 50-e godine zbog nekakve banalne bolesti kao što je upala pluća. Zahvaljujući renesansi, procvatu znanosti i kulture, ti, evo, danas tipkaš na sotonskom stroju zvanom računalo i pizdiš čovjeku jer ne zna objasniti kako je nastao prostor-vrijeme. Jebeno!

 

3. To što ti ne razumiješ mehanizme evolucije i koliko dugo traju, nije problem g. Raosa. Manje pižđenja, više učenja. Vi zadrti vjernici se sami sramotite ovakvim nastupima, ne treba vas neko drugi omalovažavati.

 

EDIT: Smiješno mi je što ovakve karikature, kao što je Milka30, od znanstvenika traže dokaz za ovo, za ono, traže da im se to prezentira na način da kreten sa osnovnom školom to može shvatiti, ali za boga ne traže nikakav dokaz. Jer eto, to se ne preispituje, to je tako. Bez obzira što je sam pojam boga van ikakve logike i zdrave pameti - to im je i dalje logičniji izbor od dokazanih i višestruko potvrđenih znanstvenih teorija.

wyks sri 24.7.2019 11:40
danen kaže...
Ne omalovažavam ja vjernike, niti napadam vjeruju. Samo kažem da sve na ovom svijetu ima svoje mjesto, pa tako i Bog. Ne može se znanost opovrgavati vjerom, to je barem jasno. To je pitanje načelno riješeno još u 18. stoljeću.

Pitanje boga je rjeseno na vise forntova.

 

Sa moralne strane - civilizacija je vec nadisla sustav "mrkve i batine" te je filozofija vec utvrdila da je sustav u kojm je nagrada predefinirana iskonski i inherentno poremecen sustav.

Samim time je bog nepotreban jer je ljudski moral vec sad na putu da je i ideja raja nepotrebna.

 

Takodjer jasno je sada da su organizirane religije u dihotomiji sa ostatkom razvoja ljudske civilizacije (a i planeta) jer je njihovo djelovanje usmjereno na ogranicavanje sloboda koje je tek reakcijom sekularnog naroda prestao biti agresivan.

 

danen kaže...
 Isto tako, znanost ne može dati odgovor na pitanja smisla ljudske egzistencije, vrijednosti ljudskog života itd., pa ta pitanja treba prepustiti vjeri.

Ovo je logicka pogreska kompleksnog pitanja: Je li bog(religijski element) smisao zivota?

Lazno se namece ne samo korelacija - bog-smisao-zivot vec se i namece uzrok.

Egzistenicja i smisao kao i vrijednost proizlaze iz ljudske pogreske u razmisljanju u kojm je pojedincu gotovo nemoguce shvatiti kontekst vremena - u smislu prolaznosti, trajanja i buducnosti. Bog je rjesenje za sva tri problema.

 

Ono sto ljudi grijese kod znanosti jest da je ona tocna bez obzira na nase krivo opazanje - stoga je i nas koncept izuma i otkrica postavljen na krive temelje - sto dokazuje i da se zbog gresaka napada "znanost" i da se lako moze manipulirati ljudima.

U osnovi ovo je sve pogreska krivih dilema jer je bog ili nesto arbritrarna i nametnuta dilema koja nema uporista u znanosti.

 

danen kaže...
 A što se tiče teorija o postanku života, jasno je da ništa što danas živi na Zemlji nije nastalo odjednom nego dugom evolucijom od jednostavnijih formi.

Prilagodba je prilagodba (uvjetovana mogucim sustavima) dok je smisao varijabilni ljudski idiom (u smislu da religijski i filozofski ta rijec ima drugaciju konotaciju).

 

Visak sri 24.7.2019 13:06

Ateist nije protivnik religije (to bi bio antiteist), nego onaj to ne vjeruje u tuđu tvrdnju o nepostojanju bog(ov)a.
Agnostik tvrdi da to nije moguće spoznati, ali to ga ne sprečava da vjeruje ili ne vjeruje, može biti i vjernik i ateist.

Sam Harrisovo predavanje o tome kako znanost može dati odgovore na moralna pitanja:
https://youtu.be/Hj9oB4zpHww

Religija ne daje odgovor ni na koje pitanje, jer 'bog je tako odredio' nije zapravo nikakav odgovor. Religija si samo uzima za pravo da propisuje norme, no to nisu 'odgovori', nego proizvoljne tvrdnje. Neke od njih su društveno korisne, neke neutralne, a neke štetne. Ne bi lošije prošli ni da smo kocku bacali.

danen sri 24.7.2019 14:10

Kad govorim o agnosticizmu onda to govorim u kantovskom (kriticističkom) smislu: "Čisti um je u teorijskoj upotrebi transcendentan, a u praktičkoj upotrebi imanentan". To će reći da nam vjera ne može ništa reći o svijetu (u smislu činjenične, znanstvene spoznaje), ali nam može dati sustav vrijednosti (etička i moralna načela) prema kojima možemo organizirati i osmisliti svoj život. Temelj angosticizma nije neznanje nego spoznaja da se o Bogu ne može reći ni da postoji ni da ne postoji (u smislu Kantovog četvrtog sukoba transcendentalnih ideja u antinomiji čistoga uma): "Svijetu pripada nešto što je ili kao njegov dio ili kao njegov uzrok apsolutno nužno biće". Inače, ne volim kada se iz pozicija znanosti napada vjera, niti kada se s pozicije vjere napada znanost. I jedan i drugi stav ukazuju na izvjesnu intelektualnu ograničenost.
Koliko je znanstvenika bilo i još jesu vjernici! Konačno, Newton je postavio temelje suvremene fizike u težnji da istraživanjem prirode dođe do Boga (pa i njegov pojam prostora i vremena, pokazuju istraživanja, potječe iz židovske tradicije). Kada govorimo o filozofskim problemima trebamo se pozivati na filozofe, i to najveće, a ne na nekakva predavanja sumnjive vrijednosti objavljena na mreži.

Milka30 sri 24.7.2019 14:33
tnakir kaže...

1. Možda tebi i tebi sličnima.

1-A to je tebi dokazano da je covjek nastao cudnovatim mixom zvjezdane prašine slucajno?

2-Tipicno uspoređivanje vjere sa križarskim ratovima,lovom na vjestice... koje je vec prozvakano ovdje 1000 puta,ne dokazuje nista,isto kao sto ja mogu optuziti znanost za brojne gafove kroz povjest covjecanstva-ne dokazuje nista,osim toga da nemas blage veze o vjeri,Bogu,Isusovom ucenju!

3-Ja,kao karikatura,procitao sam sve knjige o Arthura C Clarka-covjeka koji je između ostaloga i bio skeptik prema svemu-ponajviše prema vjeri.Mnoga lazna svjedocanstva je razotkrio(medu njima i Međugorje)....obozavam ga citati,a opet sam vjernik!???Kako sada to?Isto tako sljedeca knjiga mi je Cook of life gospodina Raosa,volim njegov sarkasticni pogled na stvari,volim njegove "ukrasne pridjeve" dok objasnjava stvari koje su nama obicnome puku nejasne...Dakle,nisam toliko zadrt da vjerujem da se epilepsija ljeci lomacom ili egzocizmom,da je sve sto raste pod zemljom vrazje ili da tipkam po sotonskome stroju!

Problem je nastao sto je gospodin Raos u svojemu postu omalozavao vjernike i to je to,jedini koji pizdi si ti!

 

wyks sri 24.7.2019 14:36
danen kaže...
ali nam može dati sustav vrijednosti (etička i moralna načela) prema kojima možemo organizirati i osmisliti svoj život.

Ovo je cirkularni argument, jer pocinje od teze da je teza pocetak. 

 

Kako se bolji sustavi pojavljuju paralelno sa religijskim pokazuje da religijski sustav nije nuzan u razvoju covjeka - dok je po svim standardima taj sustav bio arhaican i jos prije Krista (samim time se Kristu dodjeljuje zasluga da je olabavio prijasnji moralni sutav). Sustav je jos i anakron jer religijski sustav morala se postavlja nad suvremenim sekularnim sto je vidljivo iz dva primjera:

1. Sustav se sa vremenom morao mjenjati ali ne zaslugom religije - sama religija nije imala mehanizme promjene, vec je promjena bila odgovor na nehumanu agresiju religije

2. Sustav je zasad (van diplomacije i militantne sile) jedini primjer gdje se civilna organizacija moze izdici iznad zakona (nekaznjavanje pedofilije i pranja novca u Vatikanu) ali i iznad drustvenih nacela jer je svecenicka pedofilija manji drustveni krimen od civilne pedofilije. Slucaj krivljenja drustvenih nacela i jest indikator stetnosti jer se politicko izdizanje iznad zakona univerzalno osudjuje, dok su se sticenici od progona u slucaju pedofilije uredno zbrinjavali u drugim zupama i starackim domovima.

 

danen kaže...
 Inače, ne volim kada se iz pozicija znanosti napada vjera, niti kada se s pozicije vjere napada znanost. I jedan i drugi stav ukazuju na izvjesnu intelektualnu ograničenost.

Ovo je pogresno iz dva razloga:

1. Znanost nema nikakvih razloga napadati vjeru - vec je tu stvar obrane.

2. Znanost postoji bez obzira na vjeru - vjera bez znanosti ima veci utjecaj.

 

danen kaže...
Koliko je znanstvenika bilo i još jesu vjernici! Konačno, Newton je postavio temelje suvremene fizike u težnji da istraživanjem prirode dođe do Boga (pa i njegov pojam prostora i vremena, pokazuju istraživanja, potječe iz židovske tradicije). Kada govorimo o filozofskim problemima trebamo se pozivati na filozofe, i to najveće, a ne na nekakva predavanja sumnjive vrijednosti objavljena na mreži.

Ovo u kontekstu vremena nema apsolutno nikakvog smisla - upravo ono sto sam i rekao u provm postu - sadasnji covijek je podlozan biasu o protoku vremena.

 

Newtonowo otkrice ne utjece na na gravitaciju, niti je njegova vjera utjecala na to. Takodjer idolizacija otkrivatelja je takodjer ljudska varijabla, nebitna za shvacanje otkrica.

Znanost u kontekstu ljudskosti sluzi samo kako bi se prenjela - ideologizacija i idolizacija su nebitni i cesce vode u zabludu i kvarnost.

 

Uceniku koji shvaca zakone gravitacije nebitan je stav otkrivaca.

 

 

Neuk sri 24.7.2019 14:56

Oooo kako loši komentari i jedne i druge pozicije... Bože smiluj se ovom baljezganju forumu!  


danen  svaka čast na upisima, cijenim i slažem se sa vašim komentarima 


Eno na jednoj drugoj temi se upravo dopisivah sa standardnom antireligijskom ekipicom koja za sve loše na svijetu optužuje ili crkvu ili vjeru. Pa tako raspravljamo koliko je crkva "kočila" znanost i znanje. Volio bih kada biste vi iz pozicije znanstvenika, agnostika i racionalnog čovjeka napisali ponešto o tome kako vi vidite povijest crkve/crkvi u svijetlu razvijanja znanosti i obrazovnog sustava. Je li ta uloga potpuno negativna (kako je popularno danas misliti) ili je crkva nešto ipak doprinijela u razvoju znanosti i obrazovanja kroz povijest Europe.
Cijenim vaše mišljenje, stručnost i iskustvo pa mislim da bi nam koristilo da nekada napišete nešto o toj popularnoj temi. Hvala! 

DCQE sri 24.7.2019 15:07
danen kaže...
Kad govorim o agnosticizmu onda to govorim u kantovskom (kriticističkom) smislu: "Čisti um je u teorijskoj upotrebi transcendentan, a u praktičkoj upotrebi imanentan". To će reći da nam vjera ne može ništa reći o svijetu (u smislu činjenične, znanstvene spoznaje), ali nam može dati sustav vrijednosti (etička i moralna načela) prema kojima možemo organizirati i osmisliti svoj život. Temelj angosticizma nije neznanje nego spoznaja da se o Bogu ne može reći ni da postoji ni da ne postoji (u smislu Kantovog četvrtog sukoba transcendentalnih ideja u antinomiji čistoga uma): "Svijetu pripada nešto što je ili kao njegov dio ili kao njegov uzrok apsolutno nužno biće". Inače, ne volim kada se iz pozicija znanosti napada vjera, niti kada se s pozicije vjere napada znanost. I jedan i drugi stav ukazuju na izvjesnu intelektualnu ograničenost.
Koliko je znanstvenika bilo i još jesu vjernici! Konačno, Newton je postavio temelje suvremene fizike u težnji da istraživanjem prirode dođe do Boga (pa i njegov pojam prostora i vremena, pokazuju istraživanja, potječe iz židovske tradicije). Kada govorimo o filozofskim problemima trebamo se pozivati na filozofe, i to najveće, a ne na nekakva predavanja sumnjive vrijednosti objavljena na mreži.

 Bravo! Rijetko se ovdje može pročitati ovako intelektualno pošten komentar na slične teme. 

 

Samo, da se ovdje čitaju filozofi, 99% rasprava o ovim temama se ne bi niti započelo. Ovdje su popularniji moderni filozofi (mislim na tzv. nove ateiste) koji, realno, uopće nemaju veze s filozofijom. Ali govore masi što masa želi čuti pa su popularniji od jednog pra/starog Kanta, koji nije baš ugodan za čitanje. 

 

No spomenuti novi ateisti polako odlaze u prošlost. Jedino Sam Harris uspijeva držati ritam sa trendovima u bespućima internetskih debata i predavanja. Međutim, njegove rasprave sa Petersonom su iznjedrile i mane njegove moralne filozofije koju gore kolega linka u onom videu. Njegova "well-being" kategorija je u srži transcendentna i ne može počivati na objektivnim činjenicama. Odoh previše u oftopik

tnakir sri 24.7.2019 15:32
Milka30 kaže...
tnakir kaže...

1. Možda tebi i tebi sličnima.

1-A to je tebi dokazano da je covjek nastao cudnovatim mixom zvjezdane prašine slucajno?

2-Tipicno uspoređivanje vjere sa križarskim ratovima,lovom na vjestice... koje je vec prozvakano ovdje 1000 puta,ne dokazuje nista,isto kao sto ja mogu optuziti znanost za brojne gafove kroz povjest covjecanstva-ne dokazuje nista,osim toga da nemas blage veze o vjeri,Bogu,Isusovom ucenju!

3-Ja,kao karikatura,procitao sam sve knjige o Arthura C Clarka-covjeka koji je između ostaloga i bio skeptik prema svemu-ponajviše prema vjeri.Mnoga lazna svjedocanstva je razotkrio(medu njima i Međugorje)....obozavam ga citati,a opet sam vjernik!???Kako sada to?Isto tako sljedeca knjiga mi je Cook of life gospodina Raosa,volim njegov sarkasticni pogled na stvari,volim njegove "ukrasne pridjeve" dok objasnjava stvari koje su nama obicnome puku nejasne...Dakle,nisam toliko zadrt da vjerujem da se epilepsija ljeci lomacom ili egzocizmom,da je sve sto raste pod zemljom vrazje ili da tipkam po sotonskome stroju!

Problem je nastao sto je gospodin Raos u svojemu postu omalozavao vjernike i to je to,jedini koji pizdi si ti!

 

1. Zašto je to manje vjerovatna opcija nego opcija u kojoj je čovjeka stvorio bradati lik koji nas je stvorio da bi nas, nakon što umremo i nakon nekog vremena poslao na vječnu kaznu ili vječnu nagradu, ovisi jesmo li mu dovoljno lizali dupe? U ostalom, zašto misliš da je tvoj bog jedini i pravi. Jer si indoktriniran od malenih nogu, jer ne razmišljaš logički nego razmišljaš kako moraš i kako si naučio.

2. Ne, nego samo govorim da je religija uvjek bila kočnica na putu napretka.

3. Jer se vjernike smije spominjati samo u kontekstu koji njima odgovara?