Ajar ned 21.7.2019 10:11

znam da ću ispasti sonyljub no da imam šuške, kupio bih ovo. svi koji imaju sony fotić (mahom profići i poznajem ih) više ne vraćaju "imenima" (nikon, canon). zapravo, kad se izračuna što se dobije za novac, nije ni skup (u odnosu na takve odnose u ostalih). 

Kolacic ned 21.7.2019 11:07
IvanBrekalo kaže...

Neka si ti prvi napisao poruku, hebes ostale sve nabrojane gluposti koje si napisao o doticnoj firmi ili ostalima...

 Neka ti nisi nista napisao.

I ja bi kupio Ali Mi ne treba. (Da ne budem i ja potpuno offtopic)

učo ned 21.7.2019 12:15

Iskreno, takva zvijer od aparata mi nije potrebna, ali još iskrenije: DAAAAAJ!. Tehnoljubac sam, volim visoku tehnologiju, jedino nemam dovoljno šuške da si priuštim takve skupe i moćne stvarćice. 10 godina sam bio član foto kluba Osijek, tako da ponešto znam o fotografiji i znam da je zapravo najvažnije tko snima, a manje važno čime se snima, ali ipak se ne bih bunio protiv ove 60MP zvijeri, prema kojoj je moj Nikon d5100 sa 16MP obična igračkica, mada sam i s njime napravio lijep broj dobrih fotografija. Zato, Sony samo naprijed i razvijaj i dalje ovakve ljepotane na korist onih koji ih mogu i znaju pametno iskoristiti.

IvanBrekalo ned 21.7.2019 12:45

Ovolika kolicina detalja malo kome treba, nije ni d850 nista losiji sto se tice toga, kategorija samo za odabrane, meni osobno pikses shift je najveci "fičr" tko zeli brutalno detaljne forografije, povecali su grip/gumbe da bude vise dslr like.
Kad sam uzeo sony mirrorles nakon dslr drzanje i kontrole su bile uzasne s dslr doslovno 3x brze baratam. No Sony ocigledno slusa kaj kupci zele pa to i masno naplacuju, steta i onda se cude kako je prodaja fotica manja nego ikad, klasicni njihov primjer a5100 vs a6500, doslovno isti fotic drugi ima touchscreen jedan 500$ drugi 1500+$😑

Keso ned 21.7.2019 14:39

Koji fotić uzeti za kvalitetni 4K video, a da je cijena ispod 20 000 HRK? Znači, 4K @ 50-60 fps, a da je bitno bolje od mobitela. Stabilizacija i glatki autofokus su plusevi, kao i to da sliku uzima cijelim senzorom pa smanjuje na rezoluciju videa.

mbaksa ned 21.7.2019 16:06

Za 50-60 fps mislim da moraš ići na Panasonice zadnje generacije, tipa GH5, GH5S, G9, S1, S1R. Ali ni jedan od njih nema 6K->4K oversampling, iako neki od njih imaju blagi oversampling. Tako da se bojim da ono što tražiš zapravo (još) ne postoji, odnosno morat ćeš se odlučiti na neki kompromis. Ili pričekati - možda A7S III, možda nasljednik A6500?

HCMAA ned 21.7.2019 21:29

Taman....za 4...5 godina....kad budem birao nasljednika od A6000...valjda će onda cijena biti.... pristupačnija...šupski od Sony...nema 4K(60fps)...ovaj pixel shift...Jel se to može iskoristiti za kad snimaš stvari koje se kreću...ili je to za landscape i sl.....

IvanBrekalo ned 21.7.2019 22:17
HCMAA kaže...
Taman....za 4...5 godina....kad budem birao nasljednika od A6000...valjda će onda cijena biti.... pristupačnija...šupski od Sony...nema 4K(60fps)...ovaj pixel shift...Jel se to može iskoristiti za kad snimaš stvari koje se kreću...ili je to za landscape i sl.....

 samo fotke.

mbaksa ned 21.7.2019 22:42
HCMAA kaže...
Taman....za 4...5 godina....kad budem birao nasljednika od A6000...valjda će onda cijena biti.... pristupačnija...šupski od Sony...nema 4K(60fps)...

Ha gle, Panasonic ima, ali nema 6K->4K oversampling. Nema proizvođača koji bi nudio oboje. Nisu tu u pitanju samo markentinški, nego i tehnički razlozi.

HCMAA kaže...
ovaj pixel shift...Jel se to može iskoristiti za kad snimaš stvari koje se kreću...ili je to za landscape i sl.....

Samo statični kadar. A upitno je koliko je to za landscape, jer ako ima gibanja (recimo lišće ili trava na vjetru), tu će onda valjda biti artefakata.

nikonja pon 22.7.2019 09:50

Korist od 60 Mpx ima vrlo mali i jako ograničen krug ljudi, velikoj večini je to super overkill jer i kako je autor napisao svaka slika u RAW formatu (što svaki malo ozbiljniji fotograf samo i koristi) ima 128MB, tako da uz to da trebaš imat 10 kartica sa sobom plus to da moraš imat jeb.... mrcinu od kompa da obrađuje toliko velike slike. Ukratko kurčenje na kvadrat, digitalna fotografija sa dolaskom smartphona sve više gubi na vrijednosti i ovo nabijanje piksela je totalno bezkorisno, ali glej treba prodat i onda moraš napucat milijon fičera da makneš stoku do trgovine.

 

Antiseptik pon 22.7.2019 10:07

@ Nikonja
Meni sva ta sila megapiksela ima smisla kod fotoaparata. Ono gdje mi (više) nema smisla je guranje megapiksela kod televizora - osim ako nisu 2m (ili veće) dijagonale. A posebna je budalaština trpanje silnih megapiksela na mobitele.

Visak pon 22.7.2019 10:17

Jasno je iz cijene da ovo nije aparat za svakoga. Pogotovo kad uračunaš optiku koja bi mogla dati takvu rezoluciju.
Za većinu je standardnih 20-30 MP više nego dovoljno.

Kome treba 4k video neće kupovati 60 MP fotoaparat.

IvanBrekalo pon 22.7.2019 10:22

Totalno krivo razmisljanje, veca dijagonala "trazi" i vecu rezoluciju s vise detalja, to je jedino moguce s vecim senzorima(rezolucija) i hrpom megapiksela(detalji), dakle nije uzaludno jer covjek jednostavno teži tome da mu prikaz necega izgleda onako kako to vidi svojim ocima, fotke visoke rezolucije i na takvim mobitelima/tv-ima izgledaju fenomenalno s hrpom detalja.

Antiseptik pon 22.7.2019 10:33

@ IvanBrekalo

A šta ćeš ih gledati povećalom ili što? Ili ćeš sjesti na pola metra od tevea i diviti se 8K materijalu?!

(o megapikselima na mobitelima nemam više komentara - sve preko 2k je debilana na kvadrat)

IvanBrekalo pon 22.7.2019 10:47

Mozda tebi koji gledas fotke snimane s senzorom makovog zrna.😑i kaj s povecalom? Valjda ti je jasno kad nesto ima vise detalja i kad je nesto ostrije da manje naprezes oci? Uvijek je bolje vise bez obzira koliko nesto tebi bilo malo.

HCMAA pon 22.7.2019 11:29

Megapixeli....igraju kod cropa....kod macro fotografije...povećanjem dubinske oštrine...gubiš detalje....ali tu uskače 60Mpx...jerbo udaljavanjem....raste fokus...ali se ne moraš bojati gubitka oštrine....imaš 60Mpx

Eto mene kod fotografije....fetiš mi je fokus i oštrina...mene interesira tehnička A ne umjetnička strana fotografije

Posmatrač pon 22.7.2019 12:51
IvanBrekalo kaže...
Totalno krivo razmisljanje, veca dijagonala "trazi" i vecu rezoluciju s vise detalja, to je jedino moguce s vecim senzorima(rezolucija) i hrpom megapiksela(detalji), dakle nije uzaludno jer covjek jednostavno teži tome da mu prikaz necega izgleda onako kako to vidi svojim ocima, fotke visoke rezolucije i na takvim mobitelima/tv-ima izgledaju fenomenalno s hrpom detalja.

 Sa kojim objektivom ces vidjeti sve te piksele??????

HCMAA pon 22.7.2019 13:07

Je...ali ako se udaljiš...onda raste dubinska...ali onda gubiš detalje...A kad imaš 61Mpx...onda imaš pixela...na bacanje...

Gušt je kad imaš toliko pixela...pa kad isprid monitora... proučavaš....A to da mobiteli su konkurencija...ti nikad nisu gledali fotografiju na 100% na ekranu...ili su čoravi

2014...studeni....učlanim se u gradski foto-klub....ma katastrofa...stare prdonje...o svemu pričaju samo ne o fotografiji...svadim se ubrzo....nemaju svoj prostor...jedan put tjedno u kafiću....ma katastrofa....tako da sam sve učio...pokušaj...promašaj....youtube....

Stare prdonje...nemaju pojma da objektivi imaju oštrinu...kupio sigmu prime 60mm(2.8)...hebote koja oštrina...

Tako da sam prepušten samom sebi...pa nemam baš volje...sad nakon sezonskog posla...budem se ponovno uhvatio macro....jerbo https://youtu.be/gJHAp14YmL4

IvanBrekalo pon 22.7.2019 13:15

45 je po dxomarku i to s prastarim foticima i objektivima, no posto u zadnjih 2g poprilicno kaskaju s mjerenjima to je danas vjerovatno daleko vise, jer ima objektiva i kombinacija za koje se tamo uopce ne piše pogotovo za Sony tijela.
Eno ti novi Tamron 35-150 dici se da je u stanju pobrati svih 50mp iz takve kamere.

IvanBrekalo pon 22.7.2019 13:19
Gogy7 kaže...
Koji je best buy dslr fotic? Mislim na omjer cijene i kvalitete ne na najskuplji. Za pocetnika, za slikanje, yt video i tako.

  Polovni d5300(cca 2300kn/samo tijelo) a od novoga novi neznatno losiji d3500 imas za 2800kn s njihovim pocetnim kit objektivom.

Antiseptik pon 22.7.2019 13:40
HCMAA kaže...
Gušt je kad imaš toliko pixela...pa kad isprid monitora... proučavaš....A to da mobiteli su konkurencija...ti nikad nisu gledali fotografiju na 100% na ekranu...ili su čoravi

 Gušt? Ne, ne zove se to gušt nego Pixel Peeping. I to je, najčešće, prvi znak bolesti  

IvanBrekalo pon 22.7.2019 14:38
Gogy7 kaže...
Hvala, neki preporučuju i canon m50 kao solidan izbor.... Dali je taj nikon bolji izbor od m50 na kojeg sam vec ranije bacio pik.

  Canonu nazalost na papiru brojke izgledaju kao i kod ostalih proizvodaca no medutim mjerenja pokazuju totalno drugu sliku poradi loseg senzora, m50 nije nikakva konkurencija doticnim Nikonima jer te perfomanse  su oni imali prije 10g.