Thinker sub 20.7.2019 10:30

Idealna je kombinacija SSD + HDD i to HDD zadovoljavajućeg kapaciteta. S obzirom da se za cijenu 250GB SSD-a dobije odličan 1TB HDD onda se kao zaključak nameće da je idealna kombinacija SSD + 1TB HDD. Ionako nikome ništa ne znači što reprodukcija muzike ili filmova ide s HDD-a jer je transfer podataka dovoljno velik, jednako kao što se i download može preusmjeriti direktno na HDD. Savjeti tipa SSD + SSD su za one kojima je bitna brzina a to onda nije neophodno za muziku, filmove i slike osim ako korisnik ne vrti benchmarke pa se napali na razliku u rezultatu pri kopiranju fajlova sa SSD-a na SSD.

xiaomi007 sub 20.7.2019 10:46

Daj molim te kakav HDD u 2019. godini, idealna kombinacija je da se HDD u potpunosti izbaci iz PC-a.

Tko još danas želi da mu mehanički disk bruji i vibrira u PC-u? To je prošlost.

SSD od 480GB košta 365 kn, o čemu imamo pričati?

Ako baš trebaš dosta prostora onda nabaviš externe diskove i spajaš po potrebi, ali da konstntno zuje u kućištu je smješno, jednostavno je ta tehnologija pregažena.

Čak ni sata SSD-ovi nemaju budućnost, sve ih više izbacuju m.2 rješenja i spajanje direktno na matičnu.

Ajar sub 20.7.2019 10:48

meni ima. na ssd-u (evo 850 - 500 gb) je samo os i najvažniji softver. ostalo sve na hdd-ima (uključiv swap i igre) + backup (sync) izvan sustava za najosjetljivije stvarčice. fino to radi, da bi reč rekel. 

ihush sub 20.7.2019 12:30
Ajar kaže...

meni ima. na ssd-u (evo 850 - 500 gb) je samo os i najvažniji softver. ostalo sve na hdd-ima (uključiv swap i igre) + backup (sync) izvan sustava za najosjetljivije stvarčice. fino to radi, da bi reč rekel. 

 -jamstvo.. ugl samsung 5g ili 2-3-više.. i tad pitanje, zašto 'čuvati' ssd? Backup imaš.. tj treba ti biti u interesu, u 5 godina ubiti disk i dobiti novi (s novim jamstvom).. umjesto čuvati ga i time štedjeti proizvođaču dok imaš slabije performanse..

-swap.. ovisi o potrebama, načinu korištenja.. i raspoloživim resursima, uz dovoljno rama može biti i isključen i tad je sys brži ovo je još besmislenije kad zbrojiš jamstvo.. jer direktno utječe na preformanse dok se istovremeno može i isključiti ili ako nemaš dovoljno rama tad dodaš ram, pa opet sys tad radi max mogućom brzinom umjesto ''gušenja''.. i štednje proizvođača po jamstvu.

-ako postoji backup, tad čemu se brinuti o kvaru, ako se ima ssd, tad se želi brzina koju si i platio, kao s ferrarijem, tj to je smisao bržeg-jačeg.

-možemo okrenuti pitanje, kupiš novi ssd, crkne recimo u prvoj godini.. zašto si štedio swap-habanje i imao lošije performanse? Zar diskovi ne crknu unutar jamstva nikad? Prosječno jamstvo 3g.. štedjeti ga? .. sad su cijene polovica prošlogodišnjih, .. koji kapaciteti-cijene će biti za 3g? ofrlje, za 300kn ćeš kupiti terabajt.. brži, sata4 ili nvme .. ili ćeš pod jamstvom dobiti zamjenu novi+jamstvo ili još bolje, jer zamjene neće biti (osim ako ima na lageru) dobiješ povrat i kupiš novo-veće-brže.. a bacup imaš.

 

-štediti-čuvati ssd? smisao je..?

učo sub 20.7.2019 12:38
Ajar kaže...

meni ima. na ssd-u (evo 850 - 500 gb) je samo os i najvažniji softver. ostalo sve na hdd-ima (uključiv swap i igre) + backup (sync) izvan sustava za najosjetljivije stvarčice. fino to radi, da bi reč rekel. 

 Kao da smo se dogovorili. I ja imam 850 Evo od pola terabajta, jedan HDD od 750GB i jedan od 2 TB u računalu. Na ovom velikom je backup svega i svačega, na 750 GB su uglavnom igre, na SSD-u sustav i programi, a na vanjskim filmovi, slike i glazba (ukupno 12 TB vanjskih diskova - 3*2GB, jedan od 6TB i pomoćni vanjski 2,5" od 1 TB i 500GB,  za lakše prebacivanje podataka kada se negdje ide). Stvar šljaka bez greške. I moji 3,5 HDD u računalu se ne čuju a rade bez greške. Dakle, kombinacija SSD - HDD je po mom mišljenju dobra stvar, dok ne dođu još veći i povoljniji SSDovi koji će konačno umiroviti "mehaniku".

Cryogenic sub 20.7.2019 14:58
učo kaže...
Ajar kaže...

meni ima. na ssd-u (evo 850 - 500 gb) je samo os i najvažniji softver. ostalo sve na hdd-ima (uključiv swap i igre) + backup (sync) izvan sustava za najosjetljivije stvarčice. fino to radi, da bi reč rekel. 

 Kao da smo se dogovorili. I ja imam 850 Evo od pola terabajta, jedan HDD od 750GB i jedan od 2 TB u računalu. Na ovom velikom je backup svega i svačega, na 750 GB su uglavnom igre, na SSD-u sustav i programi, a na vanjskim filmovi, slike i glazba (ukupno 12 TB vanjskih diskova - 3*2GB, jedan od 6TB i pomoćni vanjski 2,5" od 1 TB i 500GB,  za lakše prebacivanje podataka kada se negdje ide). Stvar šljaka bez greške. I moji 3,5 HDD u računalu se ne čuju a rade bez greške. Dakle, kombinacija SSD - HDD je po mom mišljenju dobra stvar, dok ne dođu još veći i povoljniji SSDovi koji će konačno umiroviti "mehaniku".

 I onda skuzis da ti je sve to nepotrebno, opcenito, film nadjes za sekundu na internetu (osim ako nije 4k film), pjesme na juttjubu, ja sam prestao čuvat stvari davnih dana jer vidim da nema smisla ulagat jos i u hardware za čuvanje podataka, osim slika ofkors.

Ajar sub 20.7.2019 15:07
ihush kaže...
.

 

-štediti-čuvati ssd? smisao je..?

 subjektivna stvar. sindrom hrčkitisa dolazi s godinama u paketu, valjda. nove tehnologije ne moraju nužno biti bolje (često i nisu) i zbog toga se držim onoga što je sigurnije i provjereno. tehnologija ne ide u smjeru trajnosti nego "potrošačšstva" (= marketinga), tjerajući plebs da stalno nešto novo kupuje. ak je ovak dobro, ne diram. tehnološki stres u mojoj dobi opasno podiže kolesterol i smanjuje opći tonus. jedino kad se pojave te revolucionarne baterije onda ... 

Cryogenic kaže...

 I onda skuzis da ti je sve to nepotrebno, opcenito, film nadjes za sekundu na internetu (osim ako nije 4k film), pjesme na juttjubu, ja sam prestao čuvat stvari davnih dana jer vidim da nema smisla ulagat jos i u hardware za čuvanje podataka, osim slika ofkors.

 čuvam samo probrane uratke, koje vrijedi pogledati/poslušati preko nekoliko puta + sve ono iz moje (ah!) mladosti što se sad teško nalazi a meni nešto znači. strahujem da je emotivna komponenta tu dominantna nad racionalnom. slično kao u žena oprečnog spola samo bez pms-a. 

rambox sub 20.7.2019 16:06
Thinker kaže...

Idealna je kombinacija SSD + HDD i to HDD zadovoljavajućeg kapaciteta. S obzirom da se za cijenu 250GB SSD-a dobije odličan 1TB HDDonda se kao zaključak nameće da je idealna kombinacija SSD + 1TB HDD. Ionako nikome ništa ne znači što reprodukcija muzike ili filmova ide s HDD-a jer je transfer podataka dovoljno velik, jednako kao što se i download može preusmjeriti direktno na HDD. Savjeti tipa SSD + SSD su za one kojima je bitna brzina a to onda nije neophodno za muziku, filmove i slike osim ako korisnik ne vrti benchmarke pa se napali na razliku u rezultatu pri kopiranju fajlova sa SSD-a na SSD.

Malo morgen,ako ti misliš da je današnji 1TB disk za 300-450kn odličan ili kvalitetan i pouzdan.Standardni dobar i pouzdan SDD košta 230kn, kao primjer Crucial 240GB SSD ili okvirno najbolji izbor kao jeftin SSD.Uzmi u obzir da Crucial ima trogodišnju garanciju, a sad idemo na ove današnje jeftine mehaničke disk šklopotarije.

 

https://www.mall.hr/diskovi/crucial-ssd-disk-bx500-240-gb-25sata-3d-tlc-7mm?src=bestsellers

 

Bez obzira koji jeftin 1TB disk izabereš, takvi diskovi su okvirno kvalitetni kao moderna jeftina vešmašina.Uostalom dvogodišnja garancije je dobar pokazatelj, kolko to zapravo drži vodu u praksi.Ukratko kaj se tiče backupa, ako imaš 1TB bitnih podataka kupit recimo dva komada Toshiba P300 1TB.Bitne podatke stavi na dva diska, pa ok valjda neče oba diska crknut u istom trenutku.Večina jeftinih 1TB diskova ima 2 godine garancije dakle cijena 300kn pa do 450kn, a neki ili par modela ima 3 godine garancije.

 

https://www.mall.hr/tvrdi-diskovi-hdd?o=_price

 

Kaj misliš zakaj ovi modeli imaju pet godina garancije, dakle uz i više nego duplo višu cijenu kaj drugo.Ne plačaš samo dodatnu garanciju, to su diskovi više klase ili znatno robusniji mehanički hardver.

 

 https://www.mall.hr/tvrdi-diskovi-hdd/wd-tvrdi-disk-caviar-black-1tb-wd1003fzex

 

https://www.mall.hr/tvrdi-diskovi-hdd/seagate-constellation-tvrdi-disk-1-tb-889-cm-35-sata-6gb-s-7200-128-mb

 

Nažalost današnji jeftini mehanički diskovi su znatno lošiji, dakle u odnosu na nekadašnje standardne HDD modele prije deset godina.Samsung više ne proizvodi HDD mehaniku, šteta jer ovaj moj stari Samsung je bio najbolji disk u toj standardnoj klasi prije deset godina.Samsung je HDD biznis prodal Seagate-u, a ono kaj Seagate prodaje pod jeftine standardne HDD diskove to je obično nepouzdano smeče.Moj Samsuganer je star deset godina, efektivno je radio(i dalje radi nema spavanja) pet godina jer dnevno se vrti po 12 sati.

Ajar sub 20.7.2019 17:36
rambox kaže...

 

Nažalost današnji jeftini mehanički diskovi su znatno lošiji, dakle u odnosu na nekadašnje standardne HDD modele prije deset godina.Samsung više ne proizvodi HDD mehaniku, šteta jer ovaj moj stari Samsung je bio najbolji disk u toj standardnoj klasi prije deset godina.Samsung je HDD biznis prodal Seagate-u, a ono kaj Seagate prodaje pod jeftine standardne HDD diskove to je obično nepouzdano smeče.Moj Samsuganer je star deset godina, efektivno je radio(i dalje radi nema spavanja) pet godina jer dnevno se vrti po 12 sati.

 imam ti ja doma još radeći wd caviar 1,2 gb ide. još radi k'o urica no nije u pogonu i čeka poziv iz muzeja. 

učo sub 20.7.2019 17:38
Cryogenic kaže...
učo kaže...
Ajar kaže...

 

 I onda skuzis da ti je sve to nepotrebno, opcenito, film nadjes za sekundu na internetu (osim ako nije 4k film), pjesme na juttjubu, ja sam prestao čuvat stvari davnih dana jer vidim da nema smisla ulagat jos i u hardware za čuvanje podataka, osim slika ofkors.

 I da znaš, zapravo si u pravu, ali ovo čuvanje podataka je nekako kao atavizam, volim znati što je moje, raspolagati sa time kako ja hoću. Čuvanje stvari u raznim oblacima me užasava, tko zna tko sve može doći do mojih podataka, tako da to nikada ne radim. Nije da imam neke svjetske tajne, ali svejedno. Ostavljanje miliona slika sa putovanja, izleta, proslava i tko zna čega sve ne na Faceu, Twiteru i tko zna gdje mi je jednostavno strano. Ima ljudi koji naprosto zagađuju internet svojim sranjima, hvala Bogu nisam među njima. Nekada nešto treba ostaviti, ali ne baš svaku glupost koja ti padne na pamet. Moje gluposti čuvam samo za sebe na svojim diskovima.

XXX sub 20.7.2019 17:48

Opet neka paranoja...dole slika SSD-a kojeg imam od 2013. i stalno se koristi kao sistemski disk, znači stalno se nekaj po njemu piše/briše. 

Inače od ove godine HDD poslao trajno u prošlost, samo SSSD-ovi u kompu i to je preporod.

 

SamoPitam3 sub 20.7.2019 17:54
XXX kaže...

Opet neka paranoja...dole slika SSD-a kojeg imam od 2013. i stalno se koristi kao sistemski disk, znači stalno se nekaj po njemu piše/briše. 

Inače od ove godine HDD poslao trajno u prošlost, samo SSSD-ovi u kompu i to je preporod.

 

 U 6 godina 17.7 TB ? Taj tvoj je vise u penziji, nego sto radi

učo sub 20.7.2019 17:56
Ajar kaže...
ihush kaže...
.

 

-štediti-čuvati ssd? smisao je..?

 subjektivna stvar. sindrom hrčkitisa dolazi s godinama u paketu, valjda. nove tehnologije ne moraju nužno biti bolje (često i nisu) i zbog toga se držim onoga što je sigurnije i provjereno. tehnologija ne ide u smjeru trajnosti nego "potrošačšstva" (= marketinga), tjerajući plebs da stalno nešto novo kupuje. ak je ovak dobro, ne diram. tehnološki stres u mojoj dobi opasno podiže kolesterol i smanjuje opći tonus. jedino kad se pojave te revolucionarne baterije onda ... 

Cryogenic kaže...

 I onda skuzis da ti je sve to nepotrebno, opcenito, film nadjes za sekundu na internetu (osim ako nije 4k film), pjesme na juttjubu, ja sam prestao čuvat stvari davnih dana jer vidim da nema smisla ulagat jos i u hardware za čuvanje podataka, osim slika ofkors.

 čuvam samo probrane uratke, koje vrijedi pogledati/poslušati preko nekoliko puta + sve ono iz moje (ah!) mladosti što se sad teško nalazi a meni nešto znači. strahujem da je emotivna komponenta tu dominantna nad racionalnom. slično kao u žena oprečnog spola samo bez pms-a. 

 Pogodi me u sridu, ovaj mjesec još nijedna najava novijih boljih...... ba(k)terija

XXX sub 20.7.2019 17:59
SamoPitam3 kaže...
XXX kaže...

Opet neka paranoja...dole slika SSD-a kojeg imam od 2013. i stalno se koristi kao sistemski disk, znači stalno se nekaj po njemu piše/briše. 

Inače od ove godine HDD poslao trajno u prošlost, samo SSSD-ovi u kompu i to je preporod.

 

 U 6 godina 17.7 TB ? Taj tvoj je vise u penziji, nego sto radi

 Pusti količinu podataka, gore je stalno samo OS, ostali SSD-ovi su mi za igre. Pogle koliko sam ga puta pokrenuo (6537) i koliko ima radnih sati (23136).

 

edit; nakon šest godina i dalje na 100%

 

 

 

ihush sub 20.7.2019 18:03
XXX kaže...
..

 Pusti količinu podataka, gore je stalno samo OS, ostali SSD-ovi su mi za igre. Pogle koliko sam ga puta pokrenuo (6537) i koliko ima radnih sati (23136).

 

edit; nakon šest godina i dalje na 100%

 

 

 

 -tako se KORSITI računalo/komponenta.. :)

SamoPitam3 sub 20.7.2019 18:10
XXX kaže...

 Pusti količinu podataka, gore je stalno samo OS, ostali SSD-ovi su mi za igre. Pogle koliko sam ga puta pokrenuo (6537) i koliko ima radnih sati (23136).

 

edit; nakon šest godina i dalje na 100%

 

 

 

 A valjda je na 100%. Primjetio sam da kod tih manjih/starijih diskova nekako jako dugo drzi na 100%.

Dok kod novijih bas smanjuje postotak kako se kolicina podataka zapisuje na njega. Doduse za doci na 0% stvarno se treba izivljavati

Friday sub 20.7.2019 18:13

Kod mene kuci 3 SSD-a

 

Najstariji je u laptopu i to 120 GB agility. Taj je valjda treba crknuti prije 3 godine jos. Vjecito je u "crvenom" sa sllobodnim prostorom (jutros 5 giga slobodno, bas sam nesto bio radio na tom laptopu).

U mom stroju 2 samsunga od 500 - EVO 850 i 960. Potonji je sistemski naravno i na njemu je OS sa svim programima i poneka igra se nadje. Na 850-ici su projekti, virtualke, SQL i isto se nadje poneka igra (trenutno zapravo nema ni jedne igre ja mislim jer sam prodao graficku).

A sve drugo je na mrezi na Synology-ju koji ima 2x3TB diskove. Dakle sva moguca multimedija, torrenti, backupi i sl. Nekoliko foldera na Synology-ju je syncano na OneDrive tako da cim nesto novo tamo snimim odmah se uploada gore bez da ja ista moram intervenirati. Da bilo koji od tih pobrojanih diskova crkne - nikakve stete osim na zivcima ne bih imao.

Dovoljno mi je to sve ali mislim si uzeti jos jedan samsungov sata ssd od 1TB da mi virtualke mogu malo bolje "prodisati". I svakako je u planu nabavka novog Synology-ja i barem jedan novi HDD od 6 ili 8 TB za u njega. Jedan od ova 2 diska od 3TB vec ima 40k sati odradjeno. Ne pokazuje nikakve znakove zamora ali vrijeme je vec za razmisljanje o mirovini...

Posmatrač sub 20.7.2019 18:15

Zasto niko ne napise koliko traje prosjecan SSD? Svi pricaju karec ce trajati duze ce trajati ali koliko je to krace ili duze u prosjeku? Je li to 10 vs 15 mjeseci ili godina? NEkako mi sve viuce da je to daleko duze nego sto ce iko imati uopste taj disk..... Kao sto likovi kupe laptop i izvade bateiju da ju cuvaju pa poslije 4 godine imaju laptop sa novom baterijom koji ne vrijedi nista ;)

Kupi koristi kad crkne kupis drugi i udri misko ;) Naravno backup je tu uvijek ;)

Envy sub 20.7.2019 18:15
xiaomi007 kaže...

Daj molim te kakav HDD u 2019. godini, * * *

Ovakav:

 I to po mogućnosti 4 komada doma i još 4 komada jedan u Afriku, jedan u Aziju, Jedan u Evropi i jedan u Americi, eto neka se nađe ako se kojim slučajem Evropa sudari sa Afrikom. 

Friday sub 20.7.2019 18:23
Posmatrač kaže...

Zasto niko ne napise koliko traje prosjecan SSD? Svi pricaju karec ce trajati duze ce trajati ali koliko je to krace ili duze u prosjeku? Je li to 10 vs 15 mjeseci ili godina? NEkako mi sve viuce da je to daleko duze nego sto ce iko imati uopste taj disk..... Kao sto likovi kupe laptop i izvade bateiju da ju cuvaju pa poslije 4 godine imaju laptop sa novom baterijom koji ne vrijedi nista ;)

Kupi koristi kad crkne kupis drugi i udri misko ;) Naravno backup je tu uvijek ;)

 

Moj slucaj, sad sam pogledao sa SSD-Z:

 

SSD OCZ Agility 4

Power on Hours : 21704

Power Cycles - nesto manje od 4000

Podataka zapisano - 16 TB

Remaining life 96%

 

Disk koji je sustavno ubijan u pojam sa manjkom prostora, radi kao metak evo vec nekih 7 godina

SamoPitam3 sub 20.7.2019 18:32

Ma izdrzljivi su... Kada sam nabavio SSD prvo sto sam isao je da vidim kako mu produljiti zivotni vijek. Pa poiskljucivao sto trebao (one "fetcheve"), prebacio "swap file" na drugi disk - ionako imam memorije i ostalo - vise se niti ne sjecam sto sve ne. Kada sam vidio koliko mu treba da spusti za 1% shvatio sam da ce SSD i mene nadzivjeti . Od onda ga trpam maksimalno. Prije cu ga zamijeniti nego ce on doci do nule.

Friday sub 20.7.2019 18:33
XXX kaže...

Brijem da je SSD izdržljiviji od HDD-a, o brzini i tišini ni ne treba...

 

Pa ocito su izdrzljiviji nego se mislilo. Ja nikad nisam gledao onaj overprovisioning i te pizdarije. Dok ide - ide. I evo nikad problem nikakav.

Posmatrač sub 20.7.2019 18:37
Friday kaže...
....

 

Moj slucaj, sad sam pogledao sa SSD-Z:

 

SSD OCZ Agility 4

Power on Hours : 21704

Power Cycles - nesto manje od 4000

Podataka zapisano - 16 TB

Remaining life 96%

 

Disk koji je sustavno ubijan u pojam sa manjkom prostora, radi kao metak evo vec nekih 7 godina

 

SSD SAMSUNG MZNTE256HMHP-000H1

Power on Hours : 9401

Power Cycles - 7057

Podataka zapisano - 238 GB

Remaining life nemam pojma ;) Sto se mene tice moze crknuti kad god hoce ;)

 

Kucni komp je pun starih HDDova jer ih se godinama nakupilo pa mi zao baciti ;)

 

Uopste se ne zamaram takvim stvarima s obzirom na trenutne cijene ;)

W2000 sub 20.7.2019 19:16

Itekako IMA smisla, da ne kažem da je poželjno.

SSD imam neke tri godine, MLC verzija, sve radi, i vjerovatno će raditi još dugo ALI ako je netko, a vjerujem da JEST, doživio užas kad mu SD kartica rikne na telefonu pa izguvi sve podatke, u tom slučaju slike,onda shvaća kako to u praksi izgleda, i 

premda postoji i dodatni cache za popunu pokvarenih ćelija - kažu. Najbolje je imati na umu da SSD memorije bez obzira na deklariranost njihovog životnog vijeka, zapravo u skoro pa svakom trenutku mogu vam reći zbogom, možda zbog udara groma, možda kvara napajanja, možda lošeg primjerka koji vas je dopao pri kupnji, i ako imate ozbiljne dokumente igra je gotova. Ako ste samo prosjećni gamer onda treba razmišljati o dodatnom mehaničkom HDD-u zbog ogromnog zauzeća modernih igara i isto tolikih cijena SSD-a malo većih kapaciteta.