Gadgeti uto 17.9.2019 22:29

Kod mene lik koji ima 52 godine, prije 5 godina je zavrsio tecaj za PHP i Web Design (samo Wordpress zna) ima placu oko 5100€ (netto) mjesecno :D O Irskoj pricamo, te svako malo je u mom uredu sa sto pitanja :D iskreno Hrvatska je postala smijurija, pogotovo sad vidim da "ministar Maric" uvodi nove poreze u IT industriju, dok CIJELA JEBXXA EU mice poreze kako bi se IT industrija sirili jer donosi jednu od najvecih zarada kod nas ide suprotno :D gospodo, maknite se iz RH svatko s ono malo znanja idite van, ja sam otisao nakon 3 i pol godine i mogu vam reci preporodio sam se. A ono sto se prica da nasi rade za crkavicu i najgore poslove je obicna laz, ja kad sam mjenjao posao za drugi doslovno ovdje kad si u IT-u osjecaj se kao nogometna zvijezda :D svi recruteri te zovu, mame da dodjes za njih ili firmu koju oni predstavljaju i slicno. Sve u svemu, svi van i uzivajte. Da si na najmanjem poslu kao nekakav Level 1 support gdje ti znanje niti ne treba mozes imati bez problema minimalno 2000-2500€ netto.

dva_ujutro uto 17.9.2019 22:33
Gadgeti kaže...

Kod mene lik koji ima 52 godine, prije 5 godina je zavrsio tecaj za PHP i Web Design (samo Wordpress zna) ima placu oko 5100€ (netto) mjesecno :D O Irskoj pricamo, te svako malo je u mom uredu sa sto pitanja :D iskreno Hrvatska je postala smijurija, pogotovo sad vidim da "ministar Maric" uvodi nove poreze u IT industriju, dok CIJELA JEBXXA EU mice poreze kako bi se IT industrija sirili jer donosi jednu od najvecih zarada kod nas ide suprotno :D gospodo, maknite se iz RH svatko s ono malo znanja idite van, ja sam otisao nakon 3 i pol godine i mogu vam reci preporodio sam se. A ono sto se prica da nasi rade za crkavicu i najgore poslove je obicna laz, ja kad sam mjenjao posao za drugi doslovno ovdje kad si u IT-u osjecaj se kao nogometna zvijezda :D svi recruteri te zovu, mame da dodjes za njih ili firmu koju oni predstavljaju i slicno. Sve u svemu, svi van i uzivajte. Da si na najmanjem poslu kao nekakav Level 1 support gdje ti znanje niti ne treba mozes imati bez problema minimalno 2000-2500€ netto.

 €2500 za levle 1 support? Netto? Jaca Irska od UKa onda.

nixass uto 17.9.2019 22:35
dva_ujutro kaže...
Gadgeti kaže...

Kod mene lik koji ima 52 godine, prije 5 godina je zavrsio tecaj za PHP i Web Design (samo Wordpress zna) ima placu oko 5100€ (netto) mjesecno :D O Irskoj pricamo, te svako malo je u mom uredu sa sto pitanja :D iskreno Hrvatska je postala smijurija, pogotovo sad vidim da "ministar Maric" uvodi nove poreze u IT industriju, dok CIJELA JEBXXA EU mice poreze kako bi se IT industrija sirili jer donosi jednu od najvecih zarada kod nas ide suprotno :D gospodo, maknite se iz RH svatko s ono malo znanja idite van, ja sam otisao nakon 3 i pol godine i mogu vam reci preporodio sam se. A ono sto se prica da nasi rade za crkavicu i najgore poslove je obicna laz, ja kad sam mjenjao posao za drugi doslovno ovdje kad si u IT-u osjecaj se kao nogometna zvijezda :D svi recruteri te zovu, mame da dodjes za njih ili firmu koju oni predstavljaju i slicno. Sve u svemu, svi van i uzivajte. Da si na najmanjem poslu kao nekakav Level 1 support gdje ti znanje niti ne treba mozes imati bez problema minimalno 2000-2500€ netto.

 €2500 za levle 1 support? Netto? Jaca Irska od UKa onda.

ide to i solidno preko 3k mjesecno, netto.

 

SupremeCommander uto 17.9.2019 22:38
Gadgeti kaže...

Kod mene lik koji ima 52 godine, prije 5 godina je zavrsio tecaj za PHP i Web Design (samo Wordpress zna) ima placu oko 5100€ (netto) mjesecno :D O Irskoj pricamo, te svako malo je u mom uredu sa sto pitanja :D

 Da ode u USA imao bi 10k+. 

Vkm996 uto 17.9.2019 22:50
SupremeCommander kaže...
Gadgeti kaže...

Kod mene lik koji ima 52 godine, prije 5 godina je zavrsio tecaj za PHP i Web Design (samo Wordpress zna) ima placu oko 5100€ (netto) mjesecno :D O Irskoj pricamo, te svako malo je u mom uredu sa sto pitanja :D

 Da ode u USA imao bi 10k+. 

 I plaćao zdravstveno 5k+. Dođe na isto

SamoPitam3 uto 17.9.2019 23:21

Prosjek nam je pi**** dim. Iznenadjen sam, ali ne i uvrijedjen. Znam neke ljude koji su zavrsili fer, koji nemaju pojma o programiranju. Dvoje i smjer racunarstvo i isto nemaju pojma. Nemaju zapravo pojma ni o cemu. To i sami priznaju. Ne znaju ni engleski, ne dalje od nekih osnova. Odrze neku tamo prezentaciju, ali su zato iznad ovog platnog prosjeka. I ne, ne rade u drzavi. U privatnoj firmi, prek' stranke - doslovno, doduse ne bi sada javno o svemu, ali u jednoj jakoj privatnoj firmi koju je vodio jedan nas ministar. Mislim, da ne otkrijem sada puno . No, da skratim... 4 godine biti u programiranju i zaradjivati manje od 10000 kuna ?!?!?! Svasta. Krpi prnje i bjezi van.

GhostLoveScore uto 17.9.2019 23:32
Dex.pwn kaže...

Sve pez, fina lova, pogotovo kad zamislim da radim tam, a živim ovdje. Al nije sve u lovi. Nagovori vrijeme u Irskoj da bude kao u CA, USA. Nek žene budu lijepše i eto me.

Za pare ćemo lagano.

 

Bio sam na tjedan dana u Irskoj u firmi za koju sam radio. Ljeto. Vrijeme bezvezno, na posao se dođe u 8 ujutro, ruča se tamo, ljudi imaju sat vremena za ručak, pojedu za 15 minuta i natrag na posao. Ostaju najmanje pola sata duže od radnog vremena, nekad i po sat vremena duže. Dođeš kući oko pola 7, 7 navečer. Usprkos toliko dugačkom radnom vremenu dok sam bio tamo napravio sam 50% posla manje nego što sam inače napravio kod kuće u jednom danu.

 

Ne znam da li se samo meni to činilo ili su tamo ljudi onako "joj super, idemo ostat duže da napravimo još nešto danas...., joj super, jedva čekam da izdamo ovaj naslov... itd". Možda sam ja bio u krivom poslu, ili je to naš mentalitet, ali ja napravim što se od mene traži, kad prođe 8 sati, doviđenja i vidimo se sutra.

 

 

SamoPitam3 uto 17.9.2019 23:47
Dex.pwn kaže...

Plaća bi bila veća da nema dijela koji uzima država, ili barem da smanji dio(realniji scenariji)

 To i ptice na grani znaju. Eno, smanjuju, ali za one mladje od 25 i od 30 godina. "Ukidaju" pausalni obrt i tako to... Svi mi dobro znamo da je ova drzava gladna novca. Neki dan citam da u pola opcina/gradova radi manje od 10% stanovnika ?!?!?! Prije cemo umreti nego sto ce se tu ista promijeniti. Jos se niti partizana nismo do kraja rijesili...

PzKpfw sri 18.9.2019 01:56
SamoPitam3 kaže...
Dex.pwn kaže...

Plaća bi bila veća da nema dijela koji uzima država, ili barem da smanji dio(realniji scenariji)

 To i ptice na grani znaju. Eno, smanjuju, ali za one mladje od 25 i od 30 godina. "Ukidaju" pausalni obrt i tako to... Svi mi dobro znamo da je ova drzava gladna novca. Neki dan citam da u pola opcina/gradova radi manje od 10% stanovnika ?!?!?! Prije cemo umreti nego sto ce se tu ista promijeniti. Jos se niti partizananismo do kraja rijesili...

 

@SamoPitam3

 

Ajd, frende ostavi se partizana. Nemaju ti časni ljudi nikakve veze sa ovom temom.

Ne stavljaj hrabre borce NOB-a u nikakav negativni kontekst.

 

-------------

BTW, hvala Tomislavu koji se potrudio ovo organizirati, te pozvati ekipu da pristupi anketi.

Meni je jedna ovakva analiza dobra referenta točka.

GhostLoveScore sri 18.9.2019 03:26
Dex.pwn kaže...

A gdje je ono 8/8/8 sati?

Koliko ja znam, radi se od 7 do 15 ili od 8 do 16h. 

Kakvih 8 do 19h?

Ne vjerujem da ti treba pola dana od posla do kuće

 

U ovoj firmi je bilo radno vrijeme 9 sati plus pola sata dolazak ranije na posao, plus pola sata, sat vremena prekovremeno što su drugi radili. Radilo se od 8:30 i ljudi počnu odlaziti u prosjeku oko 18:00 kući. Najduže koliko sam bio "od kuće" u tih tjedan dana, računaj od 8:00 ujutro kad se krene na posao do oko 19:00 taj jedan dan kad smo došli kući.

 

ParaNO1d sri 18.9.2019 08:08

Prije sam radio kao IT Administrator i ušao sam u svjet developmenta prije 2 mjeseca. Naravno da sam debelo ispod tok prosjeka jer tek učim, ali 10K s 4 godina iskustva. Nebitno je li backend ili frontend je po meni premalo. Koliko posla i znanja treba da se napravi aplikacija ili kvalitetan web. Iako je i taj prosjek za HR uvjete visok, opet na obujam posla i znanje smatrm da je premalo. Pogotovo kad znamo kakve su plaće vani...

ZovemseZoranidolazimizRijeke sri 18.9.2019 08:09
Gadgeti kaže...

Kod mene lik koji ima 52 godine, prije 5 godina je zavrsio tecaj za PHP i Web Design (samo Wordpress zna) ima placu oko 5100€ (netto) mjesecno :D O Irskoj pricamo, te svako malo je u mom uredu sa sto pitanja :D iskreno Hrvatska je postala smijurija, pogotovo sad vidim da "ministar Maric" uvodi nove poreze u IT industriju, dok CIJELA JEBXXA EU mice poreze kako bi se IT industrija sirili jer donosi jednu od najvecih zarada kod nas ide suprotno :D gospodo, maknite se iz RH svatko s ono malo znanja idite van, ja sam otisao nakon 3 i pol godine i mogu vam reci preporodio sam se. A ono sto se prica da nasi rade za crkavicu i najgore poslove je obicna laz, ja kad sam mjenjao posao za drugi doslovno ovdje kad si u IT-u osjecaj se kao nogometna zvijezda :D svi recruteri te zovu, mame da dodjes za njih ili firmu koju oni predstavljaju i slicno. Sve u svemu, svi van i uzivajte. Da si na najmanjem poslu kao nekakav Level 1 support gdje ti znanje niti ne treba mozes imati bez problema minimalno 2000-2500€ netto.

 

a da ode u Saudijsku Arabiju imao bi mjesečnu plaću 10,000-15,000 EUR.

a da radi u Moldaviji imao bi plaću od 200 EUR.

a da radiš kao hostesa u avijonu imao bi mjesečnu plaću 20,000 EUR.

 

YOUR POINT IS???

 

 

S plaćom od 2,000 EUR (čak i manje) u Hrvatskoj živiš kao jebeni bubreg u loju. To je jebena plaća za ovu zemlju. Dapače, možeš si priuštiti praktički skoro pa sve, čak i kredit za lijepu kuću s bazenom (ne u gradu, negdje van grada naravno).

Ne kužim koja je poanta u pljuvanju svega vezanog za hrvatsku? Plaće IT sektora u Hrvatskoj su (u jakim firmama) sjajne i tu se nema što kukati. Šta joj hoćeš??? Majke mi šta još hoćete?! Možete si kupit dobar auto, možete kuću kupit, možete ljetovat na Maldivima, možete radit što vas volja... što još jebeno hoćete??

 

Mene su s 12 godina radnog iskustva "headhunteri" zvali, ali praktički nitko mi ne može ponuditi više od 2500 EUR (bilo Irska, bilo Češka bilo neka druga zemlja), tako da malo smanjiš dojmove, nije sve med i mlijeko. 

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke sri 18.9.2019 08:20
ParaNO1d kaže...

Prije sam radio kao IT Administrator i ušao sam u svjet developmenta prije 2 mjeseca. Naravno da sam debelo ispod tok prosjeka jer tek učim, ali 10K s 4 godina iskustva. Nebitno je li backend ili frontend je po meni premalo. Koliko posla i znanja treba da se napravi aplikacija ili kvalitetan web. Iako je i taj prosjek za HR uvjete visok, opet na obujam posla i znanje smatrm da je premalo. Pogotovo kad znamo kakve su plaće vani...

 

 

ako misliš da zaslužuješ veću plaću onda se i izbori za nju. Neće ti je nitko pokloniti na lijepe oči i zato jer se trudiš. Odi do šefa i daj mu razloga zašto smatraš da zaslužuješ 2000 kn povišice. Ako neda onda traži drugu firmu koja će ti to dati. Simple as that.

Ako niti jedna firma nije spremna dati veću plaću onda problem nije do firme nego do tvojeg znanja. Ako ništa drugo barem ćeš znati da se moraš više razvijati kao developer.

ParaNO1d sri 18.9.2019 08:25
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
ParaNO1d kaže...

Prije sam radio kao IT Administrator i ušao sam u svjet developmenta prije 2 mjeseca. Naravno da sam debelo ispod tok prosjeka jer tek učim, ali 10K s 4 godina iskustva. Nebitno je li backend ili frontend je po meni premalo. Koliko posla i znanja treba da se napravi aplikacija ili kvalitetan web. Iako je i taj prosjek za HR uvjete visok, opet na obujam posla i znanje smatrm da je premalo. Pogotovo kad znamo kakve su plaće vani...

 

 

ako misliš da zaslužuješ veću plaću onda se i izbori za nju. Neće ti je nitko pokloniti na lijepe oči i zato jer se trudiš. Odi do šefa i daj mu razloga zašto smatraš da zaslužuješ 2000 kn povišice. Ako neda onda traži drugu firmu koja će ti to dati. Simple as that.

Ako niti jedna firma nije spremna dati veću plaću onda problem nije do firme nego do tvojeg znanja. Ako ništa drugo barem ćeš znati da se moraš više razvijati kao developer.

Ja se trenutno ne žalim, radim tek nešto više od 2 mjeseca kao developer, a imam bolju plaću nego sam imao ka IT Administrator, tako da je zasad ok. S obzirom na moje znanje sad sam zadovoljan i nema razloga da tražim više jer nisam uvjeren da je vrijeme za to. Po prirodi volim sam sebe prvo uvjeriti da je nešto tako, a tek onda druge. Kada budem siguran da sam zaslužio više, tražit ću. 
Ali i dalje držim stav da je 10K za čovjeka s 4 godine iskustva premalo. 

digitall sri 18.9.2019 08:40
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Gadgeti kaže...

Kod mene lik koji ima 52 godine, prije 5 godina je zavrsio tecaj za PHP i Web Design (samo Wordpress zna) ima placu oko 5100€ (netto) mjesecno :D O Irskoj pricamo, te svako malo je u mom uredu sa sto pitanja :D iskreno Hrvatska je postala smijurija, pogotovo sad vidim da "ministar Maric" uvodi nove poreze u IT industriju, dok CIJELA JEBXXA EU mice poreze kako bi se IT industrija sirili jer donosi jednu od najvecih zarada kod nas ide suprotno :D gospodo, maknite se iz RH svatko s ono malo znanja idite van, ja sam otisao nakon 3 i pol godine i mogu vam reci preporodio sam se. A ono sto se prica da nasi rade za crkavicu i najgore poslove je obicna laz, ja kad sam mjenjao posao za drugi doslovno ovdje kad si u IT-u osjecaj se kao nogometna zvijezda :D svi recruteri te zovu, mame da dodjes za njih ili firmu koju oni predstavljaju i slicno. Sve u svemu, svi van i uzivajte. Da si na najmanjem poslu kao nekakav Level 1 support gdje ti znanje niti ne treba mozes imati bez problema minimalno 2000-2500€ netto.

 

a da ode u Saudijsku Arabiju imao bi mjesečnu plaću 10,000-15,000 EUR.

a da radi u Moldaviji imao bi plaću od 200 EUR.

a da radiš kao hostesa u avijonu imao bi mjesečnu plaću 20,000 EUR.

 

YOUR POINT IS???

 

 

S plaćom od 2,000 EUR (čak i manje) u Hrvatskoj živiš kao jebeni bubreg u loju. To je jebena plaća za ovu zemlju. Dapače, možeš si priuštiti praktički skoro pa sve, čak i kredit za lijepu kuću s bazenom (ne u gradu, negdje van grada naravno).

Ne kužim koja je poanta u pljuvanju svega vezanog za hrvatsku? Plaće IT sektora u Hrvatskoj su (u jakim firmama) sjajne i tu se nema što kukati. Šta joj hoćeš??? Majke mi šta još hoćete?! Možete si kupit dobar auto, možete kuću kupit, možete ljetovat na Maldivima, možete radit što vas volja... što još jebeno hoćete??

 

Mene su s 12 godina radnog iskustva "headhunteri" zvali, ali praktički nitko mi ne može ponuditi više od 2500 EUR (bilo Irska, bilo Češka bilo neka druga zemlja), tako da malo smanjiš dojmove, nije sve med i mlijeko. 

 

 slažem se. meni je u hr 2000e neto odlicno, i nije nista lošije od ovih vani sa 3500 i plaćanjem preskupih stančića, osiguranja, lošeg vremena, ne druženja, poso kuća poso kuća - smrt.. cak mislim (a za pojedine slučajeve znam) da dosta bolje živim od dosta njih, ne mislim samo na financije.. od laganini atmosfere na poslu bez stresa, feštanja s ekipom, do posjedovanja kuće, vikendice, auta, brodice, itd

 

a ako cu trčati za novcima onda ću prihvatiti ponude s drugih kontinenata i svakih mjesec dana mijenjati firme, gradove, države..

samo što s godinama shvatiš da nije sve u novcima 

Vandit sri 18.9.2019 08:46

Polako ulazim u svijet developmenta jer želim napraviti zaokret u karijeri pa se učim uz pomoć pdf knjiga i youtube turtorijala; s trenutnog stajališta plaća od 10k mi djeluje ajme, ali kada vidim koliko znanje je potrebno za biti kvalitetni developer mogu reći da je to malo. Pogotovo kada vidim kakve sve ljudi obavljaju poslove za sličnu plaću...

nixass sri 18.9.2019 08:56
GhostLoveScore kaže...
Dex.pwn kaže...

Sve pez, fina lova, pogotovo kad zamislim da radim tam, a živim ovdje. Al nije sve u lovi. Nagovori vrijeme u Irskoj da bude kao u CA, USA. Nek žene budu lijepše i eto me.

Za pare ćemo lagano.

 

Bio sam na tjedan dana u Irskoj u firmi za koju sam radio. Ljeto. Vrijeme bezvezno, na posao se dođe u 8 ujutro, ruča se tamo, ljudi imaju sat vremena za ručak, pojedu za 15 minuta i natrag na posao. Ostaju najmanje pola sata duže od radnog vremena, nekad i po sat vremena duže. Dođeš kući oko pola 7, 7 navečer. Usprkos toliko dugačkom radnom vremenu dok sam bio tamo napravio sam 50% posla manje nego što sam inače napravio kod kuće u jednom danu.

 

Ne znam da li se samo meni to činilo ili su tamo ljudi onako "joj super, idemo ostat duže da napravimo još nešto danas...., joj super, jedva čekam da izdamo ovaj naslov... itd". Možda sam ja bio u krivom poslu, ili je to naš mentalitet, ali ja napravim što se od mene traži, kad prođe 8 sati, doviđenja i vidimo se sutra.

 

 

moj dojam nakon 5 godina sa ircima (dojam kojeg steknes nakon par dana) je da su to jedni ofrlje, not-my-business, oh-it's-lunchtime, samo bez rizika > ljudi.

sat vremena prije kraja radnog vremena se hvataju krivine kak da se izbjegne posao zbog kojeg ce morat raditi do zadnje minute.

Friday sri 18.9.2019 09:01
Dex.pwn kaže...

Sve pez, fina lova, pogotovo kad zamislim da radim tam, a živim ovdje. Al nije sve u lovi. Nagovori vrijeme u Irskoj da bude kao u CA, USA. Nek žene budu lijepše i eto me.

Za pare ćemo lagano.

 

Pa nije vrijeme tako strasno bas. Nije bajno, ova godina pogotovo. Ali da je tako usrano kao sto ljudi misle - nije. A sto se tice komada, tu si nazalost u pravu

 

GhostLoveScore kaže...
Dex.pwn kaže...

Sve pez, fina lova, pogotovo kad zamislim da radim tam, a živim ovdje. Al nije sve u lovi. Nagovori vrijeme u Irskoj da bude kao u CA, USA. Nek žene budu lijepše i eto me.

Za pare ćemo lagano.

 

Bio sam na tjedan dana u Irskoj u firmi za koju sam radio. Ljeto. Vrijeme bezvezno, na posao se dođe u 8 ujutro, ruča se tamo, ljudi imaju sat vremena za ručak, pojedu za 15 minuta i natrag na posao. Ostaju najmanje pola sata duže od radnog vremena, nekad i po sat vremena duže. Dođeš kući oko pola 7, 7 navečer. Usprkos toliko dugačkom radnom vremenu dok sam bio tamo napravio sam 50% posla manje nego što sam inače napravio kod kuće u jednom danu.

 

Ne znam da li se samo meni to činilo ili su tamo ljudi onako "joj super, idemo ostat duže da napravimo još nešto danas...., joj super, jedva čekam da izdamo ovaj naslov... itd". Možda sam ja bio u krivom poslu, ili je to naš mentalitet, ali ja napravim što se od mene traži, kad prođe 8 sati, doviđenja i vidimo se sutra.

 

 

 

Vidi, ja stvarno ne znam u kakvoj si ti firmi bio i sta si radio ali moje iskustvo je totalno suprotno od tvog. Evo skoro 4 godine, 4 razlicite firme i mogu ti reci da prekovremeni gotovo spadaju u znanstvenu fantastiku. U prvoj firmi koja je stvarno bila drlog sam isao jednu subotu odraditi jer sam htio za jednog klijenta nesto dovrsiti. Project managerica je isla pitati direktora da li smijem doci. On je odobrio uz napomenu da mi je to 50% vise placeno.

Istini za volju - imam frenda koji je u firmi od jutra do veceri. Covjek jebeno obozava svoj posao. Sad kad su mu zena i klinci bili u HR preko ljeta on je vikende provodio u firmi.

Radno vrijeme je 7 i pol sati. Sat vremena je pauza za rucak (BAREM sat vremena), ide se na pus-pauze (oni koji puse) a ostatak dana se presjeca igranjem stolnog nogometa/tenisa. Dakle susta suprotnost od toga sto si ti dozivio. Cak i to da se dolazi na posao u 8 ujutro. Ima onih kojima pase tako rano ali velika vecina radi od pola 9 na dalje. Ja znam u 10 doci na posao, neki i u pola 11.

Stric_Jura sri 18.9.2019 09:03

dajte me nemojte zaj.....

 

nekakav developer (a sad su svi odjednom developeri) ima 5000 € u Irskoj? a irska je "poznata" po developerima?

 

kaj imaju, gajbaju krave jer nema zime i trže Amerima govedinu i maslac, to im je ostatak industrije...

 

kolega u Njemačkoj je SW developer u auto-industriji (koja je okosnica njemačke privrede i svi joj se, uključujući i vas klanjaju, tj. njenim priozvodima), sad je voditelj za 5-7 ljudi, ima 3200 € (neto) i veli da je sad OK, nakon 6 g. rada u Njemačkoj...

 

otkud vi izvlačite te cifre za Irsku?

Friday sri 18.9.2019 09:04
nixass kaže...

 

moj dojam nakon 5 godina sa ircima (dojam kojeg steknes nakon par dana) je da su to jedni ofrlje, not-my-business, oh-it's-lunchtime, samo bez rizika > ljudi.

sat vremena prije kraja radnog vremena se hvataju krivine kak da se izbjegne posao zbog kojeg ce morat raditi do zadnje minute.

 

Stay safe

 

Gadgeti sri 18.9.2019 09:06

Znaci da krenem o Irskoj, jer vidim da ovdje pisu samo "padobranci" koji su vjerojatno otisli na tjedan dana i razocarali se kao u vrijeme i nesto drugo a u biti nisu uspjeli naci pozeljan posao ili im falila toplina majcinog doma pa otisli podvijena repa kuci.

 

1. VRIJEME

Znaci zivim ovdje vise od tri godine, ovo i prosle godine ljeto je bilo iznimno vruce da mi je klima radila svaki dan. Sto se kise tice, evo od kad sam dosao s godisnjeg prije 4 tjedna nisam imao niti jedan dan kise. Temperature su nekakva ugodna konstanta skoro cijele godine (osim ljeti kad je vruce, gdje temperature idu do 25 stupnjeva, ali morate uzet u obzir da je vlaznost drugacija pa je tih 25 stupnjeva kao preko 30 i nesto kod nas). Zimi nema bas snijega, ali nema niti leda, tako da meni odlicno, cak proslu zimu grijanje sam palio ja mislim samo nekih dva tjedna i to je to.

 

2. POSAO

 

Ovi sto kazu da se ubija od posla je cista LAZ. DOSLOVNO u svakoj firmi se moze dogovoriti da cak radis jedan dio tjedna od kuce te da dolazis u firmu samo na sastanke. Poslije posla NEMA SANSE da ce te sef zvati za nesto kao u RH a ako ces morat ostati slucajno duze (jako rijetkost) budi siguran da ces biti debelo nagradjen. Jednom me sef zvao jer smo imali krizu nekakvu u firmi da dodjem ako je moguce ranije ujutro jer nije bilo niti jednog sefa i managera u blizini, nakon toga sam dobio bon od 250€ bon i 5 dana godisnjeg :D sto i nije lose za samo 3 sata sto sam ranije dosao.

 

3. CIJENE

 

Naravno da je poznato da Irska ima jedne od najskupljih stanarina i nekretnina u Svijetu ali brate mili ja radim u Dublinu te putujem sa svojom Panamerom 45 minuta iz gradica pored gdje je cijena tri puta manja, sad kad se zavrsi metro (5 godina) i dodje novi direktni vlak (1 godina) imat cu 15 minuta do posla, i firma pokriva troskove javnog prijevoza, tako da odlicna stvar. Recimo ja volim jesti hrvatske proizvode tako i ovdje u Irskoj kupujem sve u hrvatskim trgovinama, i cisto za usporedbu jeftinije placam salamu, pastete, cokolade i keske hrvatske ovdje u Irskoj nego da ih kupim u RH :D sto je i vise nego tragicno uzevsi u obzir da se treba uvoziti jos i svasta nesto.

 

Cisto da zakljucim, onaj tko radi u IT-u i dodje u Irsku te ne uspije je iskreno IDIOT i tocka! Taj onda nije sposoban za nigdje, jer doslovno dnevno mozes promjeniti 20 poslova ovdje sto se IT tice. Ja trenutno radim kao IT Project Manager i po meni IT Engineer i Administrator pogotovo oni koji imaju iskustva sa Linux Serverima mogu zaradjivati pa i duplo vise od developera, koji ovdje cak i ne trebaju nekakvog znanja velikog imati jer nece izmisljati toplu vodu nego ce samo pomagati na vec postojecim solucijama i slicno. Kod mene je 1 cak dosao iz USA i radi ovdje, gdje kaze ima bolje uvijete, vecu placu i sve je 10 puta bolje nego u Americi. 

 

Sve u svemu IRSKA = RAJ NA ZEMLJI! 

Friday sri 18.9.2019 09:06
Stric_Jura kaže...

dajte me nemojte zaj.....

 

nekakav developer (a sad su svi odjednom developeri) ima 5000 € u Irskoj? a irska je "poznata" po developerima?

 

kaj imaju, gajbaju krave jer nema zime i trže Amerima govedinu i maslac, to im je ostatak industrije...

 

kolega u Njemačkoj je SW developer u auto-industriji (koja je okosnica njemačke privrede i svi joj se, uključujući i vas klanjaju, tj. njenim priozvodima), sad je voditelj za 5-7 ljudi, ima 3200 € (neto) i veli da je sad OK, nakon 6 g. rada u Njemačkoj...

 

otkud vi izvlačite te cifre za Irsku?

 

Ovisi sta ljudi rade. Contractori su u 95% slucajeva iznad toga (iznad tih 5000)