digitall sri 16.10.2019 14:52
love2ml86 kaže...
digitall kaže...
kerum kaže...

Ovo zvuci predobro da bi bilo istinito. Negdje mora biti kvaka.

 u vratima sigurno 

? mislio je na caku kolega ili poput djeteta ne razumijete takve pojmove? 

 ovo je vrh

Supermano sri 16.10.2019 15:09

Volio bih da mi netko objasni kako je ovo ekološkije rješenje od papira proizvedenog preradom drva. Dakle, drvo je obnovljivi resurs, i svakako je moguće uvesti politiku sađenja više drveća nego što se potroši izradom papira. S druge strane, ne može se generirati novi kamen. Koliko ga ima, ima. On je neobnovljiv.

Ajar sri 16.10.2019 15:21
Supermano kaže...

Volio bih da mi netko objasni kako je ovo ekološkije rješenje od papira proizvedenog preradom drva. Dakle, drvo je obnovljivi resurs, i svakako je moguće uvesti politiku sađenja više drveća nego što se potroši izradom papira. S druge strane, ne može se generirati novi kamen. Koliko ga ima, ima. On je neobnovljiv.

 koliko vidim po državi, i te kako je obnovljiv. kamenjari se razmnažaju + uvoze novi. bit će papira za e-poslovanje. 

danen sri 16.10.2019 18:24

Sve je ovo dosta nejasno. Papir se naime sastoji od tri bitna sastojka: celuloznih vlakana, ljepila i punila. U 18. stoljeću papir se izrađivao od starih krpa (celulozna vlakna), krede (punilo: kalcijev karbonat) i tutkala (ljepila). Iz ovoga vidim da se "kameni papir" sastoji od punila (kalcijeva karbonata) i ljepila (smole), dakle bez celulozog ili nekog drugog vlakna. Ili je riječ samo o tome da se građevinski otpad koristi kao punilo? Građevni otpad umjesto krede?

Brajki sri 16.10.2019 22:37
Envy kaže...

Džaba im sve kada su preskupi. Sveska A5 formata oko $25, ma daaaaaj nisu normalni.

 Točno tako, ako cijenom ne mogu ući u barem cijenovni rang 30% od običnog papira, piši kući propalo je.

ihush čet 17.10.2019 00:19
Supermano kaže...

Volio bih da mi netko objasni kako je ovo ekološkije rješenje od papira proizvedenog preradom drva. Dakle, drvo je obnovljivi resurs, i svakako je moguće uvesti politiku sađenja više drveća nego što se potroši izradom papira. S druge strane, ne može se generirati novi kamen. Koliko ga ima, ima. On je neobnovljiv.

- da, drvo je eko.. ali prerada/tvornice su zagađivači (veći), celuloza, ostalo je kemija.

- kamen? papunilo-bjelilo je 'kamen'... izgleda da je samo iz formule izbačena celuloza (no nije baš jasno što je ubačeno i koji je eko-green efekt, npr može biti pet-ambalaža .. plastika nije eko ali je reciklirana pa je.. pitanje tumačenja-pogleda..)

danen čet 17.10.2019 02:29

Kada govorite o skupoći proizvoda od papira trebate znati da ona zapravo malo ovisi o cijeni samog papira. U cijenu knjige (ili teke) ulaze tri stakve: cijena papira, cijena tiska (crtice, kockice i sl.), cijena rezanja i prelamanja ("falcanja"), cijena korica i cijena uveza. Papir kao papir je tu najmanja stavka. Čak i kad kupujete prazan papir za printer, u njegovu cijenu ulazi cijena rezanja i pakiranja. Ima mnogo malih troškova, pa se onda nabere.

Envy pet 18.10.2019 14:38
digitall kaže...
love2ml86 kaže...
digitall kaže...
kerum kaže...

Ovo zvuci predobro da bi bilo istinito. Negdje mora biti kvaka.

 u vratima sigurno 

? mislio je na caku kolega ili poput djeteta ne razumijete takve pojmove? 

 ovo je vrh

Ma znam na što je mislio samo sam se zezao. Valjda mi došlo u glavu.

"Mali" Offtopic: Tko je od vas geldao Kvaku-22