bugovac222 sri 9.10.2019 21:08
MrBlc kaže...

Medicina napreduje općenito, a pogotovo u liječenju određenih bolesti. Primjerice "obična" kemoterapija koja 10% preciznije cilja maligne stanice, više nije toliko obična, već predstavlja popriličan napredak. Naravno, to ne znači da će svih izliječiti, pa čak ni da će nužno biti 10% efikasnija jer to ovisi o više faktora, ali ne možeš reći da nije veliki napredak, pogotovo ako tih 10% dokazuju novi koncept koji otvara mogućnost novih unaprijeđenja.

" Napreduuujjjeeeee......!!!!!!!!" hahaha :-) dobro čovječe, moj zadnji post nije uopće o tome. Promašio si. Evo forumaš je iz priče zaključio da se ljudi boje ući u šumu, tako ja iz priče zaključim da ljudi pogrešno shvaćaju brzinu napretka ili da pogrešno tumače neke senzacionalističke naslove u dnevnom tisku. Ako počnemo kritizirati naslove u Večernjem Listu ili 24sata onda nam ništa na ovom svijetu neće valjati, zar ne :-). Imam osjećaj kao da je medicina neka religija pa ako imaš mišljenje o bilo čemu pa čak i dnevnom tisku i naslovima vezanim za medicinu odmah ne valja ništa na svijetu, crno-bijelo, gledaju te smjestiti u neku sektu, obožavatelja prirode, alternativca i ne znam šta već. Take it easy nisi na frontu :-). I sad se ta 10% prezicnija kemoterapija daje u Americi a kod nas ju je nemoguće dati. Naši liječnici su "preglupi" za takvo nešto. Jeftinije je poslati pacijenta nego kemoterapiju. Ne trebam "recimo" odgovor, retoričko je pitanje. Hvala.

MrBlc sri 9.10.2019 21:38
bugovac222 kaže...

" Napreduuujjjeeeee......!!!!!!!!" hahaha :-) dobro čovječe, moj zadnji post nije uopće o tome. Promašio si. Evo forumaš je iz priče zaključio da se ljudi boje ući u šumu, tako ja iz priče zaključim da ljudi pogrešno shvaćaju brzinu napretka ili da pogrešno tumače neke senzacionalističke naslove u dnevnom tisku. Ako počnemo kritizirati naslove u Večernjem Listu ili 24sata onda nam ništa na ovom svijetu neće valjati, zar ne :-).

Ta kritika donekle stoji, ali je upućena na pogrešnu adresu. Tim istraživača kaže kako je, možda uz malo poruke nade za dizanje morala ljudima, ali novinar, točnije urednik, je taj koji nalijepi bombastični naslov, pa bi kritika trebala biti usmjerena prema njima. Ali ni tu ne završava priča jer očito ljudi pročitaju naslov, ali ne i tekst, pa donose zaključke, a za to su si sami krivi.

bugovac222 kaže...

Imam osjećaj kao da je medicina neka religija pa ako imaš mišljenje o bilo čemu pa čak i dnevnom tisku i naslovima vezanim za medicinu odmah ne valja ništa na svijetu, crno-bijelo, gledaju te smjestiti u neku sektu, obožavatelja prirode, alternativca i ne znam šta već. Take it easy nisi na frontu :-).

Sorry ako sam pogriješio u procjeni, ne volim imputirati drugima nešto što nisu rekli, ali tvoje izražavanje je ponekad konfuzno, često imaš napadački stav, a da pri tom nije jasno što si želio reći.

bugovac222 kaže...

I sad se ta 10% prezicnija kemoterapija daje u Americi a kod nas ju je nemoguće dati. Naši liječnici su "preglupi" za takvo nešto. Jeftinije je poslati pacijenta nego kemoterapiju. Ne trebam "recimo" odgovor, retoričko je pitanje. Hvala.

Zaboli me đon što je pitanje retoričko jer je zapravo bitno pitanje. Razloga za ići vani ima više:

1.) Lijek koji nije kod nas odobren se ne može legalno dati bez obzira koliko pametne i educirane liječnike imamo. Odobrenje lijeka je ipak procedura koja se čeka, naš sustav zna biti inertan, a takvi pacijenti nemaju vremena.

2.) Ponekad se ne radi samo o apliciranju lijeka, već se radi o proceduri ili mogućim nuspojavama koje tražu dodatnu edukaciju i ako je kod nas nitko nije prošao, bez obzira na pamet, ne smije to raditi.

3.) Često se radi i o eksperimentalnim terapijama koji se apliciraju u strogo kontroliranim uvjetima, što zbog rigoroznih uvjeta za takve studije, što zbog eventualnog straha od industrijske špijunaže. Ne možeš tražiti da ti pošalju dozu lijeka jer ona još nije ni dostupna na tržištu.

Molim te da se prije daljnjeg kritiziranja informiraš iz relevantnih izvora, a ne iz dnevnog tiska.

P.S. Za razliku od lijepih želja koje si uputio Visku, ja ti iskreno želim da detalje o odobrenju lijekova i studijama s eksperimentalnim lijekovima naučiš iz znatiželje, a ne iz potrebe.

bugovac222 sri 9.10.2019 22:05

Slučaj koji sam naveo (neda mi se tražiti ni imenovati) nije bila 10% bolja kemoterapija. Novac se skupljao radi liječenja matičnim stanicama jer su liječnici te "hiper super" bolnice već utvrdili da je moguća ta eksperimentalna terapija matičnim stanicama (tako su mediji izvjestili prilikom prikupljanja novca). Čak je bio i jedan utjecajan znanstvenik iz inozemstva naših korijena koji je to potvrdio na HRT. Nakon što su otišli bolnica je rekla da oni to nisu nikada ni rekli te da ta terapija ne dolazi u obzir nego obična kemoterapija, nikakva eksperimentalna 10% bolja.

Jasno da ti pacijenti nemaju vremena čekati, nemaju ni oni kojima se neda ići u medije i sakupljati novac. Ali njih nitko i ne primjeti, dok se za druge napravi nacionalna uzbuna.

MrBlc sub 12.10.2019 09:26

Ako x% ljudi zbog medicine živi y godina dulje, to znači da se i prosjek digao, osim ako zbog medicine jednako toliko ljudi i ne umre. Pri tom ne pričamo o liječničkim pogreškama u smislu da je netko umro od inače izlječive bolesti, već bi trebali umirati ljudi koji inače ne bi bili uopće životno ugrožene. Gdje su podaci o smrtima za koje si upravo optužio medicinu?