deckard uto 17.9.2019 07:57

Citiram rtings.com: "Update 05/31/2019: The TVs have now been running for over 9000 hours (around 5 years at 5 hours every day). Uniformity issues have developed on the TVs displaying Football and FIFA 18, and are starting to develop on the TV displaying Live NBC.". Tako da nije baš da su samo dva televizora "pala". Međutim nitko valjda nije toliko lud da kupuje oled televizor i da na njemu onda pegla istu statiku satima i to na max oled lightu.

Čitatelj uto 17.9.2019 08:50

A i TV kuce bi trebali malo modernizirati svoje reklame i logoe - da su prozirni i da

se svakih par minuta pomaknu par milimetara gore-dolje-lijevo-desno - i rijesen problem.

 

Kod igara je vec malo teze, osobito gdje ti je HUD cijelo vrijeme isti - promjerice,

strategije ce vrlo vjerovatno najbrze zapeci - osobito ako netko igra Starcraft II

i to samo sa jednom rasom. A i neki FPS naslovi isto imaju jako veliki staticki hud.

 

Najbolji primjer modernog huda je Dead Space - health i municija ti je naznacena na samom

liku, i upravo to je ono sto sprijecava burn-in - jer se dinamicno pomice.

 

Dok kod FPS-a, racing igri i drugih, gdje je pogled iz prvog lica - to je vec malo teze.

 

Bas me zanima sto ce se prije desiti - napredak u tehnologiji Hardwarea OLED-a,

ili razum TV kuca i developera igara.

Xiaomi uto 17.9.2019 09:21

Prije ce se dogoditi MicroLed koji je u svemu bolji od OLED i LCD-a.

 

MicroLed rijesava kuteve gledanja, svjetlinu, crnu boju kao Oled, tanji od OLED-a, trosi 50% manje energije, nema burn-a itd...

 

Problem je sto je proizvodnja jos uvijek skupa (vjerojatno ce trebati i nove tvornice kao i za OLED).

 

Za pocetak kroz iducih 5 godina ide na pametne staove i mobitele.

 

Suska se da ce prvo u apple sat iduce godine.

 

Za razliku od OLED-a gdje je skoro LG jedini koji ulaze velike novce, kod MicroLED-a uskacu svi znacajniji igraci (kada je rijec o razvoju i testiranju, kasnije za tvornice i pogone cemo vidjeti).

 

 

Meni osobno OLED rula (i vjerjatno cu ga iduce godine uzeti kada ce nadam se 55" pasti ispod 10 soma kn) jer ja najvise gledam "torrent" filmove i serije, vjerojatno je to cca 98% mog koristenja TV-a.

Čitatelj uto 17.9.2019 09:26

Za Apple sat je super - pa da imaju razlog naplatiti ga 2000USD

 

Jedino sto ce tad lova od Apple ubrzati razvoj MicroLED-a.

 

Makar, sve je to i dalje daleko od crne na plazmi.

Pioner Kuro plazma je bila naj - ali i najskuplja.

Panasonic je kupio, napravio dobar biznis, i kasnije se nije napredovalo

nego jednostavno su svi ugasili plazmu.

deckard uto 17.9.2019 10:13
Ajar kaže...

neovisno o kvaliteti slike i tehnikalijama, puno je to novaca za 95% smeća od programskog sadržaja. to mi je kao da tool sviraju narodnjake na svadbi u nekoj našoj vukojebini. overkill je preslaba riječ koja bi to opisala.

Oled televizor se ni ne kupuje za gledanje tv programa nego za streaming servise, jubito, BD, HDR i takve stvari. IMHO gledati tv program na oledu je blasfemija, pogotovo drek od programa koji se na domaćem rtv bunjištu servira. Istina da si ja na oled telki pogledam nogometne tekme sa satelita, ali zoomiram i pomaknem sliku tako da nema logoa kanala i semafora s rezultatima. Na kanalima s kvalitetnom slikom u FHD rezoluciji sve i dalje izgleda jako dobro a fali uglavnom tek pogled na tribine :) .

CroDexter uto 17.9.2019 10:25
dankodr kaže...
13k kn za televizor za igranje 😂

 

Televizori se ne kupuju kad tek izađu. Osim ako imaš viška novca nakon kupnje novog auta.
Kupi se na kraju sezone. B8 se nađe za 8500, a i C8 je bio za te novce.

jozef uto 17.9.2019 10:33
Xiaomi kaže...

Prije ce se dogoditi MicroLed koji je u svemu bolji od OLED i LCD-a.

 

MicroLed rijesava kuteve gledanja, svjetlinu, crnu boju kao Oled, tanji od OLED-a, trosi 50% manje energije, nema burn-a itd...

 

Problem je sto je proizvodnja jos uvijek skupa (vjerojatno ce trebati i nove tvornice kao i za OLED).

 

 proizvodnja Microled ekrana je jeftinija nego proizvodnja OLED-a. Pogotovo za veće dijagonale jer se može raditi u blokovima. Problem je što je puno investirano u OLED i zato se za sada neće puno investirati u MicroLED. Onaj tko je dao novac za OLED pogone (banke, fondovi) neće dati novac za Microled i ugroziti povrat vlastite investicije.

deckard uto 17.9.2019 13:04
O_O_O kaže...

Burnin proleteri koji nikad nisu imali OLED, u napad! Naravno, dok Samsung ne ponudi OLED onda ce biti kul. 

Spržiš i Samsungov oled na mobu ili tabletu samo tako. Ekipa fura svjetlo na max ili na visokim razinama, satima na toj svjetlini kuca poruke, facebook... Nejednako se potroši samo tako u par mjeseci. Po trgovinama realno nisam vidio jedan Samsungov uređaj s oled ekranom a da nije smrdan iako ne rade dugo prema riječima trgovaca. Furam par Samsungovih flagshipa s oled ekranima već godinama i samo je na Noteu 4 vidljiva svjetlija zona ispod status bara kad se makne. Ali taj već ima takvu kilometražu da rijetko ko koristi neki smartphone tako dugo. I ne divlja se sa svjetlom. Vidio sam i S8 u normalnom korištenju koji je nakon valjda pola godine razvio vidljiv burn-in. Moj S8+ drži sad već dvije godine bez piksela BI-a. Ali kad za telku daš 13000+kn očekivao bi da radi barem 5 godina kako treba. Meni osobno nije bitno dal će mi C8 izdržati 5 godina bez BI-a. Nek izdrži 4 godine na način kako ga i koliko koristim i pjevat ću borbene. Bacim ga i kupim drugi jer su slika i ukupni dojam naspram bilo kakvog LCD-a nebo i zemlja.

Visak uto 17.9.2019 13:26

Kakve veze ima ABL s burn inom? Burn nastaje kombinacijom intenziteta i vremena i mema veze s površinom koja je osvjetljena.
ABL vjerojatno služi da smanji potrošnju, koja je umnožak svjetline i površine.

Davor uto 17.9.2019 13:43
Visak kaže...
Kakve veze ima ABL s burn inom? Burn nastaje kombinacijom intenziteta i vremena i mema veze s površinom koja je osvjetljena.
ABL vjerojatno služi da smanji potrošnju, koja je umnožak svjetline i površine.

 

A? Intenzitet + vrijeme = burn-in. Manji intenzitet uz isto vrijeme = manje/ništa burn-ina 

O_O_O uto 17.9.2019 14:50
Dead kaže...
Problem je što uložiš nemale pare u nešto kontroverzno kao što je OLED. Znači nema opuštanja. Moraš pazit na intenzitet, na vrijeme, na crop... Čemu to onda? Šteta, jer prikaz je izvrstan. Pričekat ću MicroLED, a do tada buljiti u IPS LED.

 Vec dvije godine opusteno gledam OLED TV. Mislim da kao i obicno, ljudi pretjeruju s tim burninom, pogotovo oni koji nemaju OLED.

O_O_O uto 17.9.2019 14:51
Ajar kaže...

meni je na kraju svega ostao burn-in cifre "13.000,00" (za fakn televizor!, pa da je od zlata i dijamanata) i sve implikacije toga. 

 Otvori pausalni obrt pa ce biti para. Ne za jedan, ne za dva, nego cak tri OLEDa.

nikonja uto 17.9.2019 14:58

Ja sam na Zamzungovoj plazmi več cca 7/8 godina tako da mi image retention i burn in nisu strani pojam. Image retention je i na plazmi vidljiv ali uvijek brzo nestane, i evo u 7/8 godina koliko je imam nemam burn in-a a slika je još uvijek bolja i prirodnija nego na 90% LCD-ova koji se danas prodaju. Planirao sam ovu godinu ubost C8 ali vidit ćemo šta će ispast na kraju, jedino je sigurno LCD nikad ne ulazi kod mene doma

 

 

zuper uto 17.9.2019 14:58

A koja je konkurencija ovom LG-u kod LCD-a? Kolko vidim, za tu cijenu Samsung Q80 i Sony XG9505. Oba odlične telke, FALD, veća svjetlina, bolji AR filteri i čak bolji televizori ako se gleda u prilično osvijetljenom boravku. Ali kao što OLED ima potecijalan burn-in na dugoročno razdoblje, ove telke od starta imaju problem sa probijanjem svijetla kad se gleda sadržaj sa titlovima zbog FALD osvjetljenja. Da dam 13k i to vidim svaki puta, imao bi osjećaj da sam debelo preplatio uređaj.

Flagship uto 17.9.2019 16:32
Xiaomi kaže...

Prije ce se dogoditi MicroLed koji je u svemu bolji od OLED i LCD-a.

 

MicroLed rijesava kuteve gledanja, svjetlinu, crnu boju kao Oled, tanji od OLED-a, trosi 50% manje energije, nema burn-a itd...

 

Problem je sto je proizvodnja jos uvijek skupa (vjerojatno ce trebati i nove tvornice kao i za OLED).

 

Za pocetak kroz iducih 5 godina ide na pametne staove i mobitele.

 

Suska se da ce prvo u apple sat iduce godine.

 

Za razliku od OLED-a gdje je skoro LG jedini koji ulaze velike novce, kod MicroLED-a uskacu svi znacajniji igraci (kada je rijec o razvoju i testiranju, kasnije za tvornice i pogone cemo vidjeti).

 

 

Meni osobno OLED rula (i vjerjatno cu ga iduce godine uzeti kada ce nadam se 55" pasti ispod 10 soma kn) jer ja najvise gledam "torrent" filmove i serije, vjerojatno je to cca 98% mog koristenja TV-a.

 

Neće sigurno, barem ne još 5-7 godina. Cifre s kojima se barata kod ovih microLED-a su zastrašujuće i kad ih samo vidiš

 

Sony's first microLED displays will cost millions

 

 

Ni sa samsungom nije bolja situacija, oko 500000€ košta onaj The Wall u Njemačkoj!

 

MicroLED je sasvim sigurno budućnost i sve ove mane OLED-a nadoknađuje međutim cjenovno to je jaaako daleko od nas. Minimalna veličina koja je sada moguća je 73" i to samo u 1080p. Dok ne riješe veličinu i smanje te module pa ponude 55"/65" 4K po nekim sadašnjim cijenama OLED-a bojim se da će samo ona najbogatija kasta imati ove microLED divove od 144", 292" i tko zna od koliko stotina incha

 

Što se OLED-a tiče već sada je na Njemačkom tržištu dosta izražen pad cijena svih televizora pa je tako LG 65C9 1999€što je nikad niža cijena u rujnu za neki aktualni i novi model. Odlična cijena za tv koji je prije samo koji mjesec koštao 3500€ i proglašen je Best OLED TV za 2019. po HDTVTest shootout-u.

volegradele uto 17.9.2019 16:34

Ovi su mi najdrazi sto ka kupuju TV pa navode mane OLEDa ili cekaju da nova serija izađe da kupu staru i tako non stop cekaju...
A strah od burrina....brrrrrrrrrrr the winter is coming!! 🤣🤣

Sto se tice svjetlih scena ja ne vidim tu problem nigdje,bas gledam dokumentatac i bas su polovi na tapetu,savrseno bijela boja leda,plavo more slika za gustat,Dolby Vision definitivno je blizu savrsenstva!

Ja razumim da ekipa nema ili ne zeli kupovat TV od 13K kn ali nek ne trazu dlaku u jajetu i time opravdavaju kupnju LCD

Flagship uto 17.9.2019 16:37
Flagship kaže...
Xiaomi kaže...

Prije ce se dogoditi MicroLed koji je u svemu bolji od OLED i LCD-a.

 

MicroLed rijesava kuteve gledanja, svjetlinu, crnu boju kao Oled, tanji od OLED-a, trosi 50% manje energije, nema burn-a itd...

 

Problem je sto je proizvodnja jos uvijek skupa (vjerojatno ce trebati i nove tvornice kao i za OLED).

 

Za pocetak kroz iducih 5 godina ide na pametne staove i mobitele.

 

Suska se da ce prvo u apple sat iduce godine.

 

Za razliku od OLED-a gdje je skoro LG jedini koji ulaze velike novce, kod MicroLED-a uskacu svi znacajniji igraci (kada je rijec o razvoju i testiranju, kasnije za tvornice i pogone cemo vidjeti).

 

 

Meni osobno OLED rula (i vjerjatno cu ga iduce godine uzeti kada ce nadam se 55" pasti ispod 10 soma kn) jer ja najvise gledam "torrent" filmove i serije, vjerojatno je to cca 98% mog koristenja TV-a.

 

Neće sigurno, barem ne još 5-7 godina. Cifre s kojima se barata kod ovih microLED-a su zastrašujuće i kad ih samo vidiš

 

Sony's first microLED displays will cost millions

 

 

Ni sa samsungom nije bolja situacija, oko 500000€ košta onaj The Wall u Njemačkoj!

 

MicroLED je sasvim sigurno budućnost i sve ove mane OLED-a nadoknađuje međutim cjenovno to je jaaako daleko od nas. Minimalna veličina koja je sada moguća je 73" i to samo u 1080p. Dok ne riješe veličinu i smanje te module pa ponude 55"/65" 4K po nekim sadašnjim cijenama OLED-a bojim se da će samo ona najbogatija kasta imati ove microLED divove od 144", 292" i tko zna od koliko stotina incha

 

Što se OLED-a tiče već sada je na Njemačkom tržištu dosta izražen pad cijena svih televizora pa je tako LG 65C9 1999€što je nikad niža cijena u rujnu za neki aktualni i novi model. Odlična cijena za tv koji je prije samo koji mjesec koštao 3500€ i proglašen je Best OLED TV za 2019. po HDTVTest shootout-u.