ZovemseZoranidolazimizRijeke pet 28.2.2020 10:16

Najjeftiniji i najpristupačniji PC za igranje je bez svake sumnje, XBOX.

Cijena nove konzole XBOX ONE X iznosi 2600kn, probajte složiti 4K@60 stroj za tolike novce.

 

 

Nadam se da ćete malo prostora uskoro posvetiti i GeForce Now, koji htjeli ne htjeli donosi značajne promjene na način razmišljanja, općenito o računalima ne samo igranju.

Gadgeti pet 28.2.2020 10:24
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Najjeftiniji i najpristupačniji PC za igranje je bez svake sumnje, XBOX.

Cijena nove konzole XBOX ONE X iznosi 2600kn, probajte složiti 4K@60 stroj za tolike novce.

 

 

Nadam se da ćete malo prostora uskoro posvetiti i GeForce Now, koji htjeli ne htjeli donosi značajne promjene na način razmišljanja, općenito o računalima ne samo igranju.

 Iskreno nisam u konzolama ali mi odgovori:

 

1. Dali na Xbox mozes igrati SVE igre koje su trenutno na Windows?

2. Dali je moguce igrat sa mis i tipkovnica ili je samo controller?

Umbel pet 28.2.2020 10:47
Gadgeti kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Najjeftiniji i najpristupačniji PC za igranje je bez svake sumnje, XBOX.

Cijena nove konzole XBOX ONE X iznosi 2600kn, probajte složiti 4K@60 stroj za tolike novce.

 

 

Nadam se da ćete malo prostora uskoro posvetiti i GeForce Now, koji htjeli ne htjeli donosi značajne promjene na način razmišljanja, općenito o računalima ne samo igranju.

 Iskreno nisam u konzolama ali mi odgovori:

 

1. Dali na Xbox mozes igrati SVE igre koje su trenutno na Windows?

2. Dali je moguce igrat sa mis i tipkovnica ili je samo controller?

 Iskreno nisam u računalima ali mi odgovori:

 

Salvador Dali na PCu mozes igrati SVE igre koje su trenutno na XBOXu?

Srce Isusovo pet 28.2.2020 10:54
Gadgeti kaže...

1. Dali na Xbox mozes igrati SVE igre koje su trenutno na Windows?

2. Dali je moguce igrat sa mis i tipkovnica ili je samo controller?

 Xbox divizija je objavila da će sve igre koje budu na xboxu biti dostupne i na PC-u... Odrekli su se ekskluziva i mislim da sve moš igrat i na PC-u... Podršku za miš i tipkovnicu mislim da ima za SP igre - ali nisam siguran.

Stric_Jura pet 28.2.2020 10:58

nema podrške za miš/tipkovnicu u igrama - ima ako ukopčaš developer mode i u nekim igrama, relativno ograničenu...

 

imam doma 4 kompa i Xbox, a igre se vrte na 2 kompa i Xboxu, kako kada, kad recimo kći veli da je dosta gluposti s TVa, onda piči Gianu i sekice na 50"....

Alien 1971 pet 28.2.2020 12:05

2600 kn je previše za uređaj koji služi samo za igranje, u temi broja očito je da se drže smjernica najjeftinijih konfiguracija koje ne služe samo igranju, već i nečemu korisnom. Na istom kompu prijepodne zarađujem, a poslijepodne se igram (na konzoli teško da ćeš zaraditi, osim ako nisi developer). Kad izađe XBox series X cijena će biti kod nas oko 4000 kn, a nova grafička upola manje...

dd.inc pet 28.2.2020 12:59
Alien 1971 kaže...

2600 kn je previše za uređaj koji služi samo za igranje, u temi broja očito je da se drže smjernica najjeftinijih konfiguracija koje ne služe samo igranju, već i nečemu korisnom. Na istom kompu prijepodne zarađujem, a poslijepodne se igram (na konzoli teško da ćeš zaraditi, osim ako nisi developer). Kad izađe XBox series X cijena će biti kod nas oko 4000 kn, a nova grafička upola manje...

 Zasto je 2600kn previse za igranje??? Nemoj biti kao konj s klapnama, pa ne vidis nista drugo osim svog pogleda na svijet.

Alien 1971 pet 28.2.2020 13:27

A tko se to kompetentan našao baljezgati o isplativosti... Za takve poput tebe Nokia 3310 iz 2000. je vrh svega, čemu smartphone kad možeš i s Nokiom telefonirati, i to po 10x manjoj cijeni. Očito ovdje nije problem u lovi kad ti 2600 nije previše za kantu koja ničemu ne služi osim ubijanju monotonije tvojeg svijeta...

digitall pet 28.2.2020 13:33
Alien 1971 kaže...

2600 kn je previše za uređaj koji služi samo za igranje, u temi broja očito je da se drže smjernica najjeftinijih konfiguracija koje ne služe samo igranju, već i nečemu korisnom. Na istom kompu prijepodne zarađujem, a poslijepodne se igram (na konzoli teško da ćeš zaraditi, osim ako nisi developer). Kad izađe XBox series X cijena će biti kod nas oko 4000 kn, a nova grafička upola manje...

 slazem se, pc je i za igranje i za sve ostalo

ako ga vec imas, uglavnom vec sve mozes igrati, a ako bas ne mozes trebas novu grafu za oko 1500kn da mozes sve barem na fulhd

 

dakle nema mi smisla kupovati jos jedan stroj (konzolu) koja ce sluziti samo i iskljucivo za igranje i biti beskorisno za sve ostalo

 

druga stvar je ako imas samo neki slabiji laptop (ili jako slab pc) a zelis se igrat, onda odvagnes

 

osobno vise volim imat jedan uredaj koju mogu koristiti na milijun nacina nego vise uredaja koje mogu koristiti za samo jednu stvar

to mi je kao da nosim mobitel i ipod posebno

greysaint0 pet 28.2.2020 14:17
Jarvan kaže...

Bogme da, svi izbjegavaju temu GeforceNow.

Nadam se da ću nešto relevantno negdje pročitati uskoro.

 Moje iskustvo sa GeForce NOW je izrazito pozitivno. To je postao moj primarni način igranja jer moj par godina star laptop sa GTX 1050 unutra više ništa ne može vrtiti u 1080p pri nekakvom pristojnom framerateu.

 

Jedina mana je situacija sa skidanjem igrara od raznih publishera ali nVidia je već izjavila (čak su mi odgovorili na twitteru) da intenzivno radi na tome da se sve igre vrate pa očekujem grandiozni povratak kroz neko razumno vrijeme.

 

Inače, na mojoj konekciji (50/8) igram 99% vremena na 1080p@60FPS. Trenutno igram kampanju Destiny 2, nakon toga prelazim na The Division 2.

Ajar pet 28.2.2020 14:18

jeftin pc za igranje je trivijalna stvar. prije nekoliko godina sastaviš skup i kvalitetan stroj za rad i igranje i samo čekaš do danas, kad mu cijena pada na studentsku satnicu i nemreš ga ni darovat a nekmoli prodat. tako, uz malo strpljenja, odmah imaš pc za igranje čika jefte. 

Jarvan pet 28.2.2020 14:21
greysaint0 kaže...
Jarvan kaže...

Bogme da, svi izbjegavaju temu GeforceNow.

Nadam se da ću nešto relevantno negdje pročitati uskoro.

 Moje iskustvo sa GeForce NOW je izrazito pozitivno. To je postao moj primarni način igranja jer moj par godina star laptop sa GTX 1050 unutra više ništa ne može vrtiti u 1080p pri nekakvom pristojnom framerateu.

 

Jedina mana je situacija sa skidanjem igrara od raznih publishera ali nVidia je već izjavila (čak su mi odgovorili na twitteru) da intenzivno radi na tome da se sve igre vrate pa očekujem grandiozni povratak kroz neko razumno vrijeme.

 

Inače, na mojoj konekciji (50/8) igram 99% vremena na 1080p@60FPS. Trenutno igram kampanju Destiny 2, nakon toga prelazim na The Division 2.

 Ja sam probao na par igara, radi perfektno. I to na free veziji. Veza 50/10.

 

Trenutno u životu nemam vremena ni za Ljubav je na selu, kamoli gaming.

antimadridista pet 28.2.2020 14:32
Alien 1971 kaže...

2600 kn je previše za uređaj koji služi samo za igranje

 Zašto? Možda jedino trenutno jer nove konzole izlaze ove godine. Ali generalno gledajući, zašto bi to bilo puno za uređaj na kojem odigraš stotine, mozda i tisuće sati? Konzole traju po 6-7 godina po generaciji. Kupiš ju kad izađe i miran si 7 godina.

Ljudi danas kupuju mobitele za 7000-8000 kn i mijenjaju ih svake 2 godine. Zašto bi 2600 kn za konzolu bilo puno?

zelenapaprika pet 28.2.2020 15:00
Ajar kaže...

jeftin pc za igranje je trivijalna stvar. prije nekoliko godina sastaviš skup i kvalitetan stroj za rad i igranje i samo čekaš do danas, kad mu cijena pada na studentsku satnicu i nemreš ga ni darovat a nekmoli prodat. tako, uz malo strpljenja, odmah imaš pc za igranje čika jefte. 

 Sadašnju konfiguraciju trošim već desetu godinu. Ni u snovima nisam očekivao da će toliko potrajati. Dodao sam nešto RAM-a i SSD kao primarni disk i to je to. Drugih promjena nema i nemam zašto mijenjati PC osim iz obijesti. Ovu konfiguraciju ne mogu staviti u oglasnik jer za nju ne bih dobio puno i jer bi se za nju zakvačili razni "stručnjaci" koji bi sve za 1 kunu jer oni znaju koliko je koštala unca zlata 1893. u Yukonu i općenito razumiju sve tajne svemira. Onda ju radije trošim, pa dok ide, ide.

danko99 pet 28.2.2020 15:23

S obzirom na sve veču popularnost Linux operativnog sustava,sudeči po povečim brojevima pregleda filmića na Youtubu sa temom "Linux".Bilo bi lijepo vidjet temu "igranje na Linux sustavu",i opčenito više informacija o Linux sistemu,npr koju distribuciju instalirat i slično.

zelenapaprika pet 28.2.2020 15:51
danko99 kaže...
S obzirom na sve veču popularnost Linux operativnog sustava,sudeči po povečim brojevima pregleda filmića na Youtubu sa temom "Linux".Bilo bi lijepo vidjet temu "igranje na Linux sustavu",i opčenito više informacija o Linux sistemu,npr koju distribuciju instalirat i slično.

 Odi na distrowatch.com i pogledaj prvih 5 popularnih distribucija s popisa uz desni rub. Nije ti više neki kunst instalirati linux. Za neke stvari ipak moraš imati nekog znanja ali je linux danas puno lakše instalirati (poput Windowsa) i koristiti nego što je to bio slučaj ranije. Nisam nikada ništa igrao na linuxu, pa o tome doslovno nemam pojma.

 

"S obzirom na sve veču popularnost Linux operativnog sustava" - na ovo očekuj komentare. :-)

texas.bug pet 28.2.2020 16:04

Najpopularnije distribucije za linux baziraju se na ubuntu. I hrvatski e-građani, e -porezna imaju podrsku za linux distribucije bazirane na ubuntu.

Tu prednjaci linux mint sa cinnamon desktopom. Cinnamon je najljepsi, mate je najstabilniji, iako ja sa cinnamonom nemam bas nikakvih problema, a xfce je za najslabije PC. Oni koji imaju 2 GB RAM i manje...

https://linuxmint.com/download.php

Cinnamon se moze prilicno prilagodit korisnikovim zeljama

https://cinnamon-spices.linuxmint.com/

 

U pogledu igranja, postoji play on linux, gdje preko wine mozes igrat windows igrice.

https://www.playonlinux.com/en/supported_apps-1-0.html

 

Bas za linux

https://store.steampowered.com/linux#p=0&tab=TopSellers

 

Realno igranje je ipak slabija strana linuxa u odnosu na windowse. Jedna od rijetkih slabijiih, ali ipak. Zapravo sve potrebe osim igranja linux mint u pogledu kucnog korisnika zadovoljava bolje od windowsa. Na strani minta su sigurnost, stabilnost, pouzdanost, besplatnost, driveri se automatski instaliraju... Nema nikakvog razloga da ne probas.

Na ovoj stranici ima dosta korisnih stvari pa i kako slozit dual boot sa windowsima.

https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/install-mint.html

Za svakog tko zna sam sebi instalirat windowse slozit dual boot je macji kasalj.

 

Sa mintom dolazi Upravitelj softvera koji nudi hrpu besplatnih igrica, doduse malo primitivnih za danasnje standarde, ali inace ne bi bile besplatne.

https://play0ad.com/

http://sauerbraten.org/

 

 

texas.bug pet 28.2.2020 16:14
zelenapaprika kaže...
danko99 kaže...
S obzirom na sve veču popularnost Linux operativnog sustava,sudeči po povečim brojevima pregleda filmića na Youtubu sa temom "Linux".Bilo bi lijepo vidjet temu "igranje na Linux sustavu",i opčenito više informacija o Linux sistemu,npr koju distribuciju instalirat i slično.

 Odi na distrowatch.com i pogledaj prvih 5 popularnih distribucija s popisa uz desni rub. Nije ti više neki kunst instalirati linux. Za neke stvari ipak moraš imati nekog znanja ali je linux danas puno lakše instalirati (poput Windowsa) i koristiti nego što je to bio slučaj ranije. Nisam nikada ništa igrao na linuxu, pa o tome doslovno nemam pojma.

 

"S obzirom na sve veču popularnost Linux operativnog sustava" - na ovo očekuj komentare. :-)

 

Ja sam igrao microsoftov age of empires na mintu preko play on linux. Radi bez problema, kao i MS office. Cisto da isprobam da MS programi rade na linuxu.

Ipak ne ocekuj da ces bas svaki win program moci pokrenuti na linuxu da radi.

 

Sto se distribucija tice, drzi se onih baziranih na ubuntu, takve imaju najsiru podrsku. Mint je treci na distrowatchu, a ubuntu je peti.

https://distrowatch.com/table.php?distribution=mint

Linux Mint is an Ubuntu-based distribution whose goal is to provide a classic desktop experience with many convenient, custom tools and optional out-of-the-box multimedia support. It also adds a custom desktop and menus, several unique configuration tools, and a web-based package installation interface. Linux Mint is compatible with Ubuntu software repositories.

 

Cak i nasa drzavna uprava ga podrzava.  Mint 19 se bazira na ubuntu 18.04 LTS i sa mintom nema nikakvih problema, a po meni je ugodniji za one koji su naviknuti na windowse.

https://www.eid.hr/hr/eoi/clanak/programski-paket-eid-middleware

Programski paket eID Middleware dostupan je za Microsoft Windows operativni sustav (Windows 7 i više verzije), Ubuntu Linux operativni sustav (16.04.2 i više verzije) i Macintosh OS X (10.11 El Capitan i više verzije). Podržane su 32-bitne i 64-bitne verzije operativnih sustava za Windows i Ubuntu Linux, dok je za OS X podržana 64-bitna verzija .

dva_ujutro pet 28.2.2020 16:55
digitall kaže...
Alien 1971 kaže...

2600 kn je previše za uređaj koji služi samo za igranje, u temi broja očito je da se drže smjernica najjeftinijih konfiguracija koje ne služe samo igranju, već i nečemu korisnom. Na istom kompu prijepodne zarađujem, a poslijepodne se igram (na konzoli teško da ćeš zaraditi, osim ako nisi developer). Kad izađe XBox series X cijena će biti kod nas oko 4000 kn, a nova grafička upola manje...

 slazem se, pc je i za igranje i za sve ostalo

ako ga vec imas, uglavnom vec sve mozes igrati, a ako bas ne mozes trebas novu grafu za oko 1500kn da mozes sve barem na fulhd

 

dakle nema mi smisla kupovati jos jedan stroj (konzolu) koja ce sluziti samo i iskljucivo za igranje i biti beskorisno za sve ostalo

 

druga stvar je ako imas samo neki slabiji laptop (ili jako slab pc) a zelis se igrat, onda odvagnes

 

osobno vise volim imat jedan uredaj koju mogu koristiti na milijun nacina nego vise uredaja koje mogu koristiti za samo jednu stvar

to mi je kao da nosim mobitel i ipod posebno

 Nije samo za igranje. Mozes gledati filmove/serije preko netflixa, amazona, plexa, blu-raya i 4k. One S bude na akciji za 1100 kuna ako je one x preskup.

zelenapaprika pet 28.2.2020 17:36
texas.bug kaže...

Sto se distribucija tice, drzi se onih baziranih na ubuntu

 Trenutno koristim Manjaro (Arch linux) i to je izvrsna distribucija. Isprobao sam ih dosta tijekom dugog niza godina. Tko želi dobru podršku neka koristi ubuntu i sve oko toga ili debian. Dugo sam koristio i OpenSUSE... Ma joj, previše toga sam koristio. :-)

texas.bug pet 28.2.2020 18:56
zelenapaprika kaže...
texas.bug kaže...

Sto se distribucija tice, drzi se onih baziranih na ubuntu

 Trenutno koristim Manjaro (Arch linux) i to je izvrsna distribucija. Isprobao sam ih dosta tijekom dugog niza godina. Tko želi dobru podršku neka koristi ubuntu i sve oko toga ili debian. Dugo sam koristio i OpenSUSE... Ma joj, previše toga sam koristio. :-)

Ti si potpuno u pravo, to je dobra distribucija. Ali moj savjet je vise za pocetnog kucnog korisnika koji koristi linux uz windowse, i za takvog je najbolje mint koji je baziran na ubuntu. I igre na steamu za ubuntu verzije, samim tim i za mint.

Ubuntu je popularizirao linux, a mint je mogli bi reci jedna verzija ubuntua, koja je mozda rasporedom i izgledom najbolja za one koji su navikli na windowse.

Sam ubuntu lijepo izgleda, slicno kao mac OS (po izgledu).

Riot pet 28.2.2020 19:24

To da je Linux besplatan velikoj većini korisnika nije bitno niti prednost jer je i windowse moguće nabaviti besplatno ili za 3 dolara s ebaya (što 90% korisnika i radi), a i sam Microsoft i dalje nudi free upgrade sa starije verzije na desetku neovisno o načinu kako ste aktivirali prethodne verzije tj i piratski će biti aktivirani automatski. A kako je tema igranje mislim da linux nema smisla ni spominjati, broj podržanih igara je vrlo mal, a ljudi se ne žele zafrkavati s wine-om i sličnim alatima, pogotovo ako su neku igru kupili i žele da im sve po defaultu radi bez puno prčkanja i namještanja i naravno na maksimalno mogućim performansama.

texas.bug pet 28.2.2020 21:20

Ovo da ce microsoft aktivirati piratske windowse nije tocno.

Tocno je da u pogledu igranja windowsi imaju prednost nad linuxom. I to je cini mi se jedina prednost koju imaju ako govorimo o kucnim korisnicima. Naravno ima linux dosta igara, i moze se dosta igrati na linuxu.

Po meni je dual boot, windows za igranje, linux za sve ostalo dobro rjesenje. I sam sam to prakticirao.

Tocno je i da se aktivacijski kljuc moze kupit za nekoliko dolara na ebayu.

 

 

Riot pet 28.2.2020 21:59
texas.bug kaže...

Ovo da ce microsoft aktivirati piratske windowse nije tocno.

Tocno je da u pogledu igranja windowsi imaju prednost nad linuxom. I to je cini mi se jedina prednost koju imaju ako govorimo o kucnim korisnicima. Naravno ima linux dosta igara, i moze se dosta igrati na linuxu.

Po meni je dual boot, windows za igranje, linux za sve ostalo dobro rjesenje. I sam sam to prakticirao.

Tocno je i da se aktivacijski kljuc moze kupit za nekoliko dolara na ebayu.

 

 

 Onaj tko je na ilegalan način aktivirao prethodne verzije, prelaskom na desetku će se aktivacija zadržati i to bez potrebe za ponovnim korištenjem ilegalnih alata, a nakon toga je moguće napraviti i clean install. Mnogima je samo gaming dovoljan razlog da koriste samo windowse, a da ne pričam o ozbiljnijim korisnicima koji se koriste specijalnim alatima za potrebe posla, a mnogi takvi alati nisu dostupni na linuxu. Najpopularniji alati za bilo kakvu namjenu su dostupni primarno za windowse, a malo njih i za linux, neki se mogu koristiti uz wine i malo prčkanja, no rijetko tko se odluči na takvu pustolovinu jer jednostavno nema potrebe. S obzirom da je tema igranje, linuxu tu zasad nema mjesta, a ako uzmemo u obzir da je Microsoft smekšao politiku i metode borbe protiv piratstva tako će i ostati.