bugovac222 pon 16.9.2019 06:31

Najbolje je solarno plaćanje, gotovina na sunce. Nikad nisam imao nikakvih problema s tim i namjeravam i dalje upražnjavati istu tehniku. Beskontaktne ponude u startu odbio. Nitko mi ništa ne zbraja. Sam zbrojim i oduzmem.

zeryx pon 16.9.2019 07:30
crnix kaže...

"Za one koji plaćaju beskontaktno mobitelom koristeći GooglePay ili ApplePay imamo dobre vijesti. Na vas se ovaj limit ne odnosi" eh sa ovom recenicom si mi vratio osmijeh na lice

 bas to. citam citam i samo tonem i na kraju osmijeh od uha do uha :)

Mandor pon 16.9.2019 07:52

Nisu ti jasni trgovci i ugostitelji koji ne uvode plaćanje karticama? 

Kad nemaš pojma o tematici. Plaća se provizija na korištenje POS-a koja nije nimalo beznačajna.

 

I ovakav stav o limitima imaš vjerojatno dok ti prvi put netko drugi ne uzme brdašce para. Ja sam tipkao s Revolutom, moleći ih da uvedu limit na beskontaktne transakcije koji svatko može uključiti i isključiti i podesiti.

Jer ovako, dođem na benzinsku 700kn biip. U trgovinu 1000kn biip. Nešo u Bauhausu 2500kn biip. I ništa, nikakva dodatna autorizacija. Samo beskontaktno. Komotno je. Ali kad ti netko skine 2500kn u prolazu onda ćeš se zamisliti.

trolaslavonska pon 16.9.2019 07:59

Jadni domagoj nikad nece znati je li taj dan vec potrosio 150 eura pa ce ga docekati taj mrski pin. Prava tragedija. Puno bolje zagadjivati mobitel stalnim notifima. Jel ovo spada u croatian tragedies? Ili sam mozda promasio sto je htio reci? U svakom slucaju tesko je pisati clanak o ovome a ne ispasti lijen i ohol.

Friday pon 16.9.2019 08:16
trolaslavonska kaže...
Jadni domagoj nikad nece znati je li taj dan vec potrosio 150 eura pa ce ga docekati taj mrski pin. Prava tragedija. Puno bolje zagadjivati mobitel stalnim notifima. Jel ovo spada u croatian tragedies? Ili sam mozda promasio sto je htio reci? U svakom slucaju tesko je pisati clanak o ovome a ne ispasti lijen i ohol.

 

Ti nisi popio kavu danas?

BlackDog22 pon 16.9.2019 08:21

Meni je ovo što imam na svojoj kartici bez pitanja do 100kn sasvim OK (ne znam da li ima kakav max dnevni limit, ali bi volio da ima nakon recimo 500kn), a do sad mi se još nije dogodilo da sam fulao neki značajniji događaj u životu jer sam izgubio sekundu i pol da upišem 4 znamenke pina prije nego mi skinu 2-3 tisuće kuna. Puno duže traje namještanje POS aparata nego što meni treba da upišem pin, tako da ne razumijem čemu cijeli članak zbog 10 max sekundi dnevno svakih nekoliko dana da bi se ukucala 4 broja. 

 

Sasvim prihvatljiv kompromis između brzine i sigurnosti.

Domagoj pon 16.9.2019 08:24
Mandor kaže...

Nisu ti jasni trgovci i ugostitelji koji ne uvode plaćanje karticama? 

Kad nemaš pojma o tematici. Plaća se provizija na korištenje POS-a koja nije nimalo beznačajna.

 

I ovakav stav o limitima imaš vjerojatno dok ti prvi put netko drugi ne uzme brdašce para. Ja sam tipkao s Revolutom, moleći ih da uvedu limit na beskontaktne transakcije koji svatko može uključiti i isključiti i podesiti.

Jer ovako, dođem na benzinsku 700kn biip. U trgovinu 1000kn biip. Nešo u Bauhausu 2500kn biip. I ništa, nikakva dodatna autorizacija. Samo beskontaktno. Komotno je. Ali kad ti netko skine 2500kn u prolazu onda ćeš se zamisliti.

Bezobrazan si, no svejedno ću odgovorit.

 

Provizija je kod jednog providera s kojim radim 2% i 100 kn mjesečno. To nije puno. Ako ti biznis ovisi o 2%, onda kvragu takav biznis.
No tipična greška je ne gledati što se za to dobije: brža naplata, veći broj kupaca (posebno recimo turista), čak i veća potrošnja prema nekim istraživanjima, nebriga o "imati sitno u blagajni"... Misliš da bi dućani, hoteli i ostali imali kartičnu naplatu da je to samo trošak bez ikakvih benefita? Budimo realni - oni koji ne primaju kartice to velikom većinom rade jer mogu muljati s gotovinom.

 

A ovo za beskontaktno... počinjem sumnjati da si ikad plaćao beskontaktno karticom! U Bauhausu sigurno nisi. Jesi primijetio da te traži PIN preko 100 kn? Jesi primijetio da u Bauhausu uopće nemaju beskontaktno plaćanje? Na koju mi foru netko može uzeti 2500kn u prolazu?
(Ne moraš odgovarat, pitanja su retorička.)

sina-k pon 16.9.2019 08:27

" još su mi manje jasni trgovci i (posebno) ugostitelji koji ne vide uštedu vremena i posla "

prvo: kartičari malim korisnicima uzimaju 4-5% na svaku transakciju

drugo: kad se radi sa karticama nemože se muljati sa računima kao sa gotovinom

 

umjesto promašene fiskalizacije lijepa naša je mogla uvesti obvezno plaćanje karticama (jer već je tako i tako zabranila isplatu plaće u gotovini) baš svugdje (od placa do frizera) i dekretom ili tenderom skinuti lihvarski namet (bankstersku proviziju) ispod 1% i nema više muljanja sa računima i svi sretni.

BMT pon 16.9.2019 08:59
sina-k kaže...

 

 

umjesto promašene fiskalizacije lijepa naša je mogla uvesti obvezno plaćanje karticama (jer već je tako i tako zabranila isplatu plaće u gotovini) baš svugdje (od placa do frizera) i dekretom ili tenderom skinuti lihvarski namet (bankstersku proviziju) ispod 1% i nema više muljanja sa računima i svi sretni.

 Kao što sam već i rekao ranije, pametni znaju čemu služe euri. Drugim riječina, ne može Hrvatska ukinuti plaćanje gotovinom sve dok postoji neka vrsta keša (strane valute) kojima se može plaćati. To da je u Hrvatskoj zabranjeno uzimati forinte, dinare ili eure nema veze jer je zabranjeno i muljanje s porezom. Takvima koji to rade zabrana nije problem.

genije_čudo_prirode pon 16.9.2019 09:02
sina-k kaže...

" još su mi manje jasni trgovci i (posebno) ugostitelji koji ne vide uštedu vremena i posla "

prvo: kartičari malim korisnicima uzimaju 4-5% na svaku transakciju

drugo: kad se radi sa karticama nemože se muljati sa računima kao sa gotovinom

 

umjesto promašene fiskalizacije lijepa naša je mogla uvesti obvezno plaćanje karticama (jer već je tako i tako zabranila isplatu plaće u gotovini) baš svugdje (od placa do frizera) i dekretom ili tenderom skinuti lihvarski namet (bankstersku proviziju) ispod 1% i nema više muljanja sa računima i svi sretni.

 s ovime se slažem no ima npr kod ugostitelja još veći apsurd da ne potiču beskontaktno plaćanje jer se rješavaju casha, a ono što je bitno jest da se rješavaju i svih konobara koji će ih uvijek smuljati pa onda umjesto tih 5% (a marže na npr kavu od 300% vjerujem to mogu podnijeti) plate kamere, dodatno kontroliraju papire, broje ulaske...i u konačnici rade sve samo ne ono što je bitno - koncentriraju se na bolji korisnički doživljaj

offkilller pon 16.9.2019 09:03

Domagoj, slažem se s tobom u potpunosti samo bih dodao jednu sitnicu za Mandora...

Da li si ikad žuo za novčanik sa RFID zaštitom? E pa to ti služi upravo tome, da ti nitko ne skine do 100 kuna u prolazu.

A što se tiče skidanja u prolazu sa mobitela ili sateva, Mandore, kao što je i Domagoj napisao, očito nikada nisi koristio ništa od navedenog (moraš imati aktivnu/autoriziranu aplikaciju na uređaju da bi mogao obavljati transakcije).

Friday pon 16.9.2019 09:10
191x7 kaže...

Revolut će to dobro riješiti. I sam autor teksta to navodi. Živio Revolutov prepaid MasterCard. Ako netko treba poziv za besplatnu karticu i 50 kuna, neka mi se javi.

 

Ja bih samo 50 kn ako moze, hvala

Ajar pon 16.9.2019 09:44

među onima sam kojima je prepun q nametnutih "autorizacija" (posebno bankovnih: hoće i netko moje režije plaćati s mojeg računa internetskim bankarstvom? ne?! pa kako?! onda čemu drkanje s autoriziranjem i nemogućnost odabira?) pa plaćam beskontatno: stavljam gotovinu na pult/stol/kamen studenac i ne dodirujem nikoga. jedini kontakt je oralno, ako probrbljamo koju usput. nisu japanci tak blesavi kak izgledaju. samo šuška i zvecka. 

ned pon 16.9.2019 09:44

Bezkontaktno plaćanje ? Da li nam to stvarno treba? Sto dobivamo s tim? Ja i vi ništa ali marketi i trgovački lanci smanjuju zadržavanje kupca na blagajnama za nekih 20 sekundi. Matematika velikih brojeva dovodi do ogromne uštede za te ionako prebogate vlasnike takvih lanaca. Sto gubimo? Iskreno skimming bezkontakne kartice mnogo je jednostavniji od skiminga "obicne" kartice u konačnici mobilnim malo modificiranim POS-om registriranim na Madagaskaru lijepa i privlačna žena ili striček u ZET-ovom tramvaju dnevno ce napraviti stotine malih transakcija i izdžepariti vas a da pritom Vasa lisnica ostane netaknuta. Ja sam osobno od svoje banke tražio da mi se ta usluga iskljuci. Paranoik? Da ali zašto ne?

nikonja pon 16.9.2019 09:47

Nije baš jasno napisano dali je to dnevni limit ili mjesečni limit od 150 ojra, dali zbraja samo beskontaktna plačanja ili sva plačanja. U slučaju da je to dnevni limit samo na beskontaktna plačanja definitivno podržavam jer je šteta minimalizirana ako "slučajno" nestane kartica. Ako je to mjesečni limit onda je istina debilizam, al ajde da vidimo, nije da išta možemo napravit.

Friday pon 16.9.2019 09:49

Nevezano uz ovo (a mozda je i vezano nekako) - frend me zve prekjucer i kaze kako su mu sa racuna prije par dana misteriozno skinuli 265 eura. Prvo je primjetio transakciju od 165 eura koja nije njegova. Nazvao banku i kaze im da se neko sranje dogodilo. Dogovore se da ce mu blokirati karticu i poslati novu. U medjuvremenu mu jos 100 eura skinu zbog online kupovine.

Sad ceka novu karticu i ne zna hoce dobiti svoje novce nazad. Covjek uopce ne kupuje nista online i nema pojma kako bi itko mogao imati podatke o njegovoj kartici.

Prije nekih 3 godine isto se dogodilo jednom starijem kolegi u firmi. Kaze Unutar par sekundi na racunu mu se pojavilo par stotina transakcija - neke online igre pokupovane. Banka je nakon potrosenih par tisuca eura blokirala daljnje transakcije ali steta je vec bila pocinjena. Isto covjek kaze kako nije nista online kupovao.

Solo761 pon 16.9.2019 09:55

Ja zato za net kupovinu koristim Visu od žiro računa. Kada nešto kupujem prebacim pare na nju i kupim. Možda je paranoja, ali ježiga... ovaj račun ne ide u minus pa ako netko i mazne može mi skinuti 20ak kn, ili koliko već ostane nakon moje kupovine.

dankodr pon 16.9.2019 09:59

Meni je ovo ograničenje sasvim ok. 

 

Jedino,  treba ga doraditi. Recimo,  da korisnik može sam uvesti limit kakav želi - 50 ili 200 ojra.  Ali ipak da banka postavi neki limit iznad kojeg ne možeš ići - 300 ojra. 

 

 

 

 

Jer,  sve je dobro i bajno dok sve funkcionira kako je zamišljeno. 

 

Problem je kad stvari krenu naopako - izgubiš, ukradu ti karticu,  izgubiš mobitel sa bankovnom aplikacijom (ja nemam zaključani mobitel jer mi je užasno ako svaki put moram tipkati PIN ili crtati uzorak) 

191x7 pon 16.9.2019 10:00
Solo761 kaže...

Osobno bih volio kada bi se moglo podesiti obavezno ukucavanje pina. Beskontaktno bez ikakve potvrde mi je samo nesreća koja čeka da se dogodi. Nije mi teško otipkati 4 znaka + plus enter.

 Na Revolutu možeš jednostavno isključiti beskontaktno na kartici. To bi bilo dobro kada bi aplikacije banaka takvu stvar omogućavale.

 

Solo761 kaže...

Ja zato za net kupovinu koristim Visu od žiro računa. Kada nešto kupujem prebacim pare na nju i kupim. Možda je paranoja, ali ježiga... ovaj račun ne ide u minus pa ako netko i mazne može mi skinuti 20ak kn, ili koliko već ostane nakon moje kupovine.

 I jel ti naplete prebacivanje na navedenu Visu? I kad plaćaš, kakav ti je tečaj? Ja za to koristim Revolut (prepaid Mastercard), ništa mi se ne naplaćuje prebacivanje na njega a kupnja mi je po međubankovnom tečaju (najpovoljnije) u kojoj god valuti da plaćam.

boxer pon 16.9.2019 10:14
bugovac222 kaže...

Najbolje je solarno plaćanje, gotovina na sunce. Nikad nisam imao nikakvih problema s tim i namjeravam i dalje upražnjavati istu tehniku. Beskontaktne ponude u startu odbio. Nitko mi ništa ne zbraja. Sam zbrojim i oduzmem.

 Beskontaktno plaćanje je pravo super ali dajem primat ipak sigurnosti iz ličnih i dokazanih razloga, nije sve ni u solarnom.

U brzini nisam stigao/zaboravio razmijeniti lovu u "srpske dinare", eurima niti drugom valutom ne mogu platiti parking, i voila za 1 sekundu beskontaktno platio parking na aerodromu u Beogradu. 

Domagoj kaže...
 Na koju mi foru netko može uzeti 2500kn u prolazu?

(Ne moraš odgovarat, pitanja su retorička.)

 Iako je pitanje retoričko, zapravo ima dokazanih primjera u praksi kao odgovor. Može itekako može, na svoje oči vidio i to 1000 eura bez problema u manjim iznosima kroz kraće određeno vrijeme uglavnom putem online klađenja, naručivanja igara, plaćanja Playstation Stora, prebacivanjem na Neteller i druge online račune. I to sve bez  da ti ukradu karticu ili imaju PIN-a, niti kopiranja kartice kroz tzv. "bijelu plastiku", a sve zbog manjkave i slabe zaštite kartičnih kuća. Ja nisam mogao vjerovati da to prolazi samo tako pa čak i po 250 Eura odjednom iz Hong Konga, Online klađenje iz Gibraltara, kupovina avio karti  itd.  Nekada će taj sigurnosni sistem odobriti naplatu, pa je kasnije odbiti i stornirati, a često po istoj stvari i poslije odbijanja dopusti potpuno identično plaćanje. Šta se tamo dešava je nedokučivo jer banke kriju podatke. U slučaju da je banka koja je izdala kartica u sistemu (ne sjećam se sada sa sigurnošću, mislim) Eurocard MasterCard protection  velika je vjerovatnoća da će nakon reklamacije i proteka vremena lova biti vraćena, no ako nije male su šanse. 

Friday kaže...

Nevezano uz ovo (a mozda je i vezano nekako) - frend me zve prekjucer i kaze kako su mu sa racuna prije par dana misteriozno skinuli 265 eura. Prvo je primjetio transakciju od 165 eura koja nije njegova. Nazvao banku i kaze im da se neko sranje dogodilo. Dogovore se da ce mu blokirati karticu i poslati novu. U medjuvremenu mu jos 100 eura skinu zbog online kupovine.

Sad ceka novu karticu i ne zna hoce dobiti svoje novce nazad. Covjek uopce ne kupuje nista online i nema pojma kako bi itko mogao imati podatke o njegovoj kartici.

Prije nekih 3 godine isto se dogodilo jednom starijem kolegi u firmi. Kaze Unutar par sekundi na racunu mu se pojavilo par stotina transakcija - neke online igre pokupovane. Banka je nakon potrosenih par tisuca eura blokirala daljnje transakcije ali steta je vec bila pocinjena. Isto covjek kaze kako nije nista online kupovao.

 Ovo...

BlackDog22 pon 16.9.2019 10:19
Solo761 kaže...

Ja zato za net kupovinu koristim Visu od žiro računa. Kada nešto kupujem prebacim pare na nju i kupim. Možda je paranoja, ali ježiga... ovaj račun ne ide u minus pa ako netko i mazne može mi skinuti 20ak kn, ili koliko već ostane nakon moje kupovine.

 Ista stvar, na tom računu držim 300-500kn da imam uvijek za kupit neku sitnicu preko paypala, a ako se i dogodi sranje ostat ću bez najviše toliko. Ako mi treba više novca za neku točno specifičnu stvar, prebacim i platim u roku nekoliko minuta.

MasterG pon 16.9.2019 10:26
Blue_Fatal1ty kaže...

pbz doskočio problemu. Na novim karticma masovno rikava bezkontaktno placanje tako da uvijek ide preko čipa i moram upisivat pin.

 dakle riknolu mo beskontaktno na PBZ-ovoj kartici u roku mjesec dana...negdje radi par puta i nikad više, pa negdje ne radi  samo jednom itd. Smješno...prešao na Revolut , sve radi XD