Komentari članaka s naših web stranica

Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

Vezano uz: Epidemija izazvana novim koronavirusom 2019-nCoV:

danen čet 23.1.2020 07:34

Vrlo dobar članak, lijepo i kompetentno napisan! No, osvrnuo bih se ipak na jedno jezično čistunstvo. Ne kaže se "obitelj" nego "porodica" (familia) visrusa, ili bilo koje druge životinjske ili biljne vrste. Do zbrke dolazi što se misli da je riječ "obitelj" hrvatska, a "porodica" srpska riječ. No, nije tako. Porodica uključuje jedinke koje čine lozu (otac-sin-sinov sin), dok obitelj označava čeljad koja živi skupa (obitava) pod istim krovom. Zbrka je nastala zbog izraza "sveta obitelj" - jer kad bi se reklo "sveta porodica", impliciralo bi se da je Josip Isusov otac.

bugovac222 čet 23.1.2020 08:39

Teoretičarima zavjera realnost i matematika nisu jača strana. Jedina realna 'zavjera' je da zapad (soroš i ekipa, who knows who) subvencionirano proizvodi bezobrazno jeftinu hranu koju djelomično dijeli badava (uz sprečavanje svih mogućih epidemija koje bi normalno postojale u prirodi) kako bi održao brzi rast stanovništva i imigraciju. Nekome je to u interesu.

dreadmoore čet 23.1.2020 12:07

Ja kako vidim ovo je jos jedna izmisljeni virus, koji je trebao potamaniti vise ljudi u zadanom roku. Medjutim kao i svi ostali pogadjaju one najslabije, pa ga sad u medijima pumpaju sto vise da je opasan, a farmaceutske tvrtke trljaju ruke. Znaci sto pisac hoce reci oprostite ljudi, nismo bas napravili toliko dobar virus ali eto treba ga se bojati jer trenutna smrtnost je 3% a framaceutske tvrtke bi najbolje imale zaradu kad bi ta smrtnost bila preko 50%.

danen čet 23.1.2020 12:18

Nemojmo bagatelizirati virusne bolesti i epidemije uopće! Španjolska groznica ubila je više ljudi od Prvoga svjetskog rata. Nije problem virus kakav je sada, nego što bi mogao postati. Virus bi se mogao vrlo proširiti, posebice zbog vrlo velike naseljenosti u Kini, a usput i mutirati pa postati mnogo maligniji. To je normalna pojava u svijetu virusa. Oni žive među životinjama, a onda prijeđu na čovjeka. Svi ti virusi koji su poharali čovječanstva nekoć su bili bezopasni, dapače za čovjeka neinfektivni. S epidemijama je kao i s požarom: svaki se požar može ugastiti čašom vode - ako se ta čaša izlije na pravo mjesto i u pravo vrijeme.
(A još mi nije jasno zašto mi je netko dao minus za prvi post. Što je tu krivo? Ne znače li riječi ono što znače i ne kaže postoji li u biologiji termin "porodica"?)

Zechina čet 23.1.2020 13:11

A možda i zbog ove distinkcije rvacko-srbsko pa još "sveta obitelj"... nismo svi baš toliko indoktrinirani.

(btw nije moj palac dolje)

 

ontopic:
Ne bih ja o teorijama zavjera. Pumpanje lažnih vijesti - o da, to je sigurno i politički promišljen čin (npr Trumpeki stalno vrište o fake news, a s druge strane Fox News se pretvorio u debilana TV - aktivno rade na tome).
Ali, da je sad netko išao namjerno plasirati opak virus na drugu stranu svijeta, pa onda "njih će ubit više nego nas, pa je to win za nas" - suludo je čak i za aktualnu MAGA politiku.

Mislim da je ovdje riječ o kombinaciji dobro znanih faktora:
ogromna, često zbijena populacija + loše higijenske navike (i naobrazba) dijela stanovništva + virusi koji vole ehm evoluirati.
Pa i sa SARS/MERS je bila priča o tome da se na Čina-pijacama tradicionalno kokoši "priručno" kolju uživo na licu mjesta, a sve vruće, vlažno, puno izazova i statistika vjerojatnosti radi svoje.

Što se pak higijene i pameti tiče per se, jedan narodni mudrac (pozdrav Grgi s Hvara) je zborio: "izbjegavam gužve; gdje ima puno ljudi, ima i puno budala" (statistički jopet nenadhebivo).

VladimirLem čet 23.1.2020 13:17
dreadmoore kaže...
Ja kako vidim ovo je jos jedna izmisljeni virus, koji je trebao potamaniti vise ljudi u zadanom roku. Medjutim kao i svi ostali pogadjaju one najslabije, pa ga sad u medijima pumpaju sto vise da je opasan, a farmaceutske tvrtke trljaju ruke. Znaci sto pisac hoce reci oprostite ljudi, nismo bas napravili toliko dobar virus ali eto treba ga se bojati jer trenutna smrtnost je 3% a framaceutske tvrtke bi najbolje imale zaradu kad bi ta smrtnost bila preko 50%.

 

 Koliki inteletukac i teoretičar zavjera moraš biti da nisi u stanju provjeriti činjenicu koliko WHO učinio da se zadnjih 50ak godina smanje epidemije gripa koje su nekada ciklički svakih 30ak godina kosile milijune ljudi.

markoBT čet 23.1.2020 13:35
Zechina kaže...

... "izbjegavam gužve; gdje ima puno ljudi, ima i puno budala" (statistički jopet nenadhebivo).

Što više, kako pametni ljudi izbjegavaju gužve, to znaći da u gužvama ostaju (i opstaju) uglavnom budale. 

fredii čet 23.1.2020 13:51
VladimirLem kaže...
dreadmoore kaže...
Ja kako vidim ovo je jos jedna izmisljeni virus, koji je trebao potamaniti vise ljudi u zadanom roku. Medjutim kao i svi ostali pogadjaju one najslabije, pa ga sad u medijima pumpaju sto vise da je opasan, a farmaceutske tvrtke trljaju ruke. Znaci sto pisac hoce reci oprostite ljudi, nismo bas napravili toliko dobar virus ali eto treba ga se bojati jer trenutna smrtnost je 3% a framaceutske tvrtke bi najbolje imale zaradu kad bi ta smrtnost bila preko 50%.

 

 Koliki inteletukac i teoretičar zavjera moraš biti da nisi u stanju provjeriti činjenicu koliko WHO učinio da se zadnjih 50ak godina smanje epidemije gripa koje su nekada ciklički svakih 30ak godina kosile milijune ljudi.

 

A, Andrija Štampar bio jedan od pionira WHO... 

Hostile čet 23.1.2020 17:51

Danen nije bas isto danas i prije 100 godina. Hoces od medicine do tehnologije. Danas puno teze moze doci do epidemije. Em zato sto proizvedu cijepivo kao na traci, em zbog medija gdje se vijest prosiri u roku sat vremena po cijeloj kugli zemaljskoj, pa se pucanstvo pripremi. Ne izlazis iz kuce, odes se cijepiti itd.