ihush pon 5.3.2018 21:35

Vama, dakle, sad treba aktivni adapter (neki upravo takve adaptere nazivaju konverterima) – elektronički uređajčić koji može biti uklopljen u kabel konektora većih gabarita. Aktivni adapter prima digitalni signal primljen preko DVI, HDMI ili DP sučelja i konvertira ga u analogni.

 

-da, neki to nazivaju konverter, jer se tako možda izbjegnu zabune/zamjene/nesporazumi ali trgovci ne rade tu razliku.. i adapteri tad završe u istoj grupi s aktivnim adapterima.

-prefix aktivni, znači upravo to da postoji neka aktivna elekronika koja signal pretvara iz x u y.. dok se adapter koristi kao termin za svašta, cijevi, usb, .. i označava ugl fizički konektor tj adapter s formata a na b.. (dimenzije/oblik/raspored konektora-žica, ali ne i standard-sifgnal). Pošto već u idučoj rečenici imamo i riječ konverter.. i pošto se sve naziva po osnovnoj funkciji (primjer router/modem/mediaplayer/nas..) tako bi bilo poželjno korsititi upravo taj naziv, konverter, dok su adapteri samo konektori i podrazumijevaju se na konverteru, jer su različiti standardi u pravilu različitih tipova-rasporeda konektora i adpater je nužan dio da bi ih spojili.

 

adapter i konverter, manje nesporazuma, ili svaki put naglasiti aktivni adpater i objasniti korisnicima/kupcima da adapter sam za sebe nije dovoljan... (to da 'nije isto', lakše razumiju kad se koristi drugi naziv).

 

pa čak može pravilo, svaki konverter ima i adapter, ne moramo reći konverter s adpaterom ili aktivni konverter kao za adapter da bi znai da konvertira različite stvari.

termin konvertiranja je također univerzalan-razumljiv, novac, mjere, dimenzije.. i nije neki bauk u odnosu na riječ adapter pa da bi bilo potrebno ili poželjno izbjegavati.

 

(dodatni primjer, pošto je mbaksa ..) upravo video/audio materijal, konvertirati ga.. dok bi adaptacija bila nešto sasvim drugo. Čisto kao primjer ili razlog-obrazloženje u korist termina konverter.

Luka123 sri 7.3.2018 12:43

Volim kad ga iHush izkomplicira, jesi ikad radio kao prodavač? Da li znaš koliko "obrazovanih" ljudi dnevno uđe u dućan neki i pita upravo za "adapter" hdmi u vga i koliko ga zanima sve što si rekao... većina ljudi će ti samo ući i pitati imate li adapter hdmi u vga? Siguran sam da će biti oduševljeni počneš li im filozofirati razliku naziva aktivnog i pasivnog... i konvertera i adaptera... jedva čekaju...

ihush sri 7.3.2018 12:52

-pitaju za adpater, jer se u cjenicima nalazi riječ adapter... da znaju za riječ konverter i da znaju razliku, problema nebi bilo.

-znaš li ti što te dvije različite riječi znače?

-ispravi, pomogni.. ili si samo nervozan? :)

 

btw, znaš li koliko takvih koji su ušli i tražili adapter, dođu doma i ne radi im, jer im treba konverter, aktivni adapter? Ili oni koji se čude kad im neće dvi-na-vga, .. a radio je na staroj vga, smao na dvi-d neće... itd.

 

riječ konverter nije teška, nije bauk, nije nepoznata ili nerazumljiva.

smisao riječi, govora, je sporazumijevanje. Preciznije ako može, upravo zato jer postoje razlike, nesporazumi.. itd.

adapter i aktivni adapter su loša kombinacija, upravo zato jer su jezično lošiji, teži, dvije riječi koje znače isto što i konverter.

 

i kako si sad pomogao ili učestvovao u temi? Ako sam negdje pogriješio, sorry.. :) a ti?

 

btw, adapter=prilagodnik.. konverter=pretvornk..

online konverteri npr valute, nisu aktivni adapteri valute itd.. jer je riječ adapter samo prilagodba, ne promjnena. Adapterom se spajaju kompatibilne stvari samo drugog oblika konektora, dok se nekompatibilne moraju konvertirati u kompatibilne da bi spajanje uopće imalo smisla itd. i uobičajeno je da svaki konverter ima i adaptere-konektore same konverzije tj adapter je dio koji se podrazumijeva tj sam konektor odgovarajućeg tipa-profila-oblika-dimenzija-rasporeda pinova ..

 

dobro je navedeno, adapter i aktivni adapter, jer to nisu iste stvari za primjer hdmi-vga..

ako je aktivni adapter = konverter, ne vidim razlog zašto se upravo ta riječ ne bi upotrebljavala, pogotovo u cjenicima-artiklima, manje grešaka. Ovako netko da sliku na kojoj piše adapter i pita bi li to radilo.. mada je to na slici možda aktivni adapter.. jednostavno tako je trgovac napisao. No tko tad može odgovoriti da-ne? Možemo nagađati i reći 'da, kupi taj adapter..' .. a možda nije? (u takvim temama, praktički se po cijeni zaključivalo jel to aktivni ili samo adapter, npr 30kn ili 150kn.. i tad se po tome savjetovalo. A što ako je trgovac samo nabio cijenu običnom adpateru +100kn više i prodaje ga?)

Čamu uopće tema/text mbakse ako se u tome ne misli razglabati, pogotovo što bug kao it časopis može utjecati na terminologiju, koristeći je.

 

ili, što nedostaje riječi konverter? hdmi-vga konverter, što nije jasno? Koristimo li npr video konvertere kao mediacoder? U čemu je problem ne korištenja riječi konverter upravo tamo gdje joj je mjesto, nego se isto naziva aktivni adapter..

ukay1000 sri 7.3.2018 13:31

Luka, ja delam ko prodavac i uvijek kad me neko pita za taj adapter pitam dal je nova graficka ili maticna u pitanju. Ostanu odusevljeni kad im usparam 25kn kolko pasivan adapter kosta i odmah im rijesim nebulozu jer na monitoru imaju samo Vga prikljucak :)

ihush sri 7.3.2018 14:26

-online (ebay, kina..) ima svega, cijene su svakakve (niske).

-može se tražiti adapter, adapter-kabel (nije jedno fiksno tijelo nego kraći kabel, ponekad praktično ponekad nevažno).

-takav adapter kabel može biti za bilo koji tip konektora, npr scart-vga, hdmi-vga, usb-scart.. (nema, ali kao primjer izmišljen..) jednostavno, fizički se može bilo koja kombinacija žica spojiti i staviti s jedne strane konektor x, s druge y. Može se sve kroz npr mrežni kabel/utp/rj45.. ako je dovoljno 8 žica, npr mrežni-sata/hdmi/usb.. što god želimo možemo fizički spojiti.

 

pošto je aktivna elektronika minijaturna, stane u tijelo npr vga konektora (plastika, dvi je još veći.. chip je zaliven u plastiku) tad u tom dijelu može biti aktivni adapter i može izgledati jednako kao običan adapter. Pošto ne traže dodatno napajanje, baš nikako ne možemo znati.

 

ako usporedimo cijene, nećemo ništa znati, ako gledamo slike opet ne znamo .. teh.podaci ne postoje, ne postoji neki brand-ime proizvođač za provjeriti/specifikacije/manual ili upute.. i tad kupujemo po onome što piše. Ponekad zbog cijene ne kupimo neki aktivni adapter/konverter jer sumnjamo.. jer je jeftin, a to kao kupac zapravo želimo. Da je označeno kao aktivni adapter ili konverter tad bi znali. Označeno je kao adapter i tad nagađamo, za probu kupimo jedan pa ako radi.. a kad opet trebamo pitanje jel više isti artikal online ili neki novi-isti.. i opet isti problem.

 

bug i ovaj forum neće utjecati na to, ebay.. ali možda na domaće trgovine i nazive artikala u cjenicima, možda i kupac tad kad vidi različitu riječ razmisli, možda kad ode u trgovinu zatraži upravo ono što mu je potrebno ili bar kod online s ebaya pokuša provjeriti.. a možda je sve ovo nepotrebno. Meni ne treba, za ostale? .. koji je smisao tema ako ne upravo tim ostalima pomoći, donjeti neku odluku, znati što im (ne)treba ili potrošiti-baciti novac, pa i kad nije nešto preskupo, pogotovo ako netko nema sliku na monitoru, ode u trgovinu, kupi npr adapter i vrati se.. opet ne radi..

 

nije to tema za mene, to je tema za obične male korisnike koji se ne moraju naći u takvoj situaciji uz malo dobre volje ili kao primjer gore, trgovac koji ih pita.. i pomogne, izbjegne nesporazume i probleme. (npr povrat robe.. neugodnosti).

 

primjer, link.. i neki artikli imaju upravo riječ konverter (sve je u tijelu plastike), drugi su točno to, adapter-kabel, tj samo žice-konektori bez aktivne elektronike (konvertera).. recimo su to dobri primjeri, ali jednako tako možete iste artikle vidjeti pod nazivom adapter (mada su većinom konverteri, tj isti artikli kao prvi link i sad već uz svaki vidimo i riječ konverter, jer eliminira zabunu).

 

ako je to normalno za njihove cjenike (prije nije bilo tako, upravo zato, problemi kupaca-žalbe su uveli reda), ne vidim zašto bi za domaće trgovce bilo problematično koristiti riječ konverter u nazivu artikla..

 

ili primjer tema.. korisnik ima dvi-i, dvi-d.. na jednom izlazu može adapter vga, na drugom ne, mora konverter.. DVI-D je samo digital, DVI-I ima digital+analog signal, (DVI-A je analogni ali ne postojeći)... i tad se netko može čuditi zašto ne radi, netko ''zna, siguran je 100% i tako savjetuje druge, jer njemu radi..'' itd. a isti adpater samo u drugi dvi priključak.. dok novije mbo/vga imaju dvi-d..

Luka123 čet 8.3.2018 08:20
ukay1000 kaže...
Luka, ja delam ko prodavac i uvijek kad me neko pita za taj adapter pitam dal je nova graficka ili maticna u pitanju. Ostanu odusevljeni kad im usparam 25kn kolko pasivan adapter kosta i odmah im rijesim nebulozu jer na monitoru imaju samo Vga prikljucak :)

 

A cujes, osobno neradim kao prodavac, ali popravljam pc-ove, laptope etc. ljudima. I kad me pitaju sto je bilo? Pocnem li im govoriti nema smisla, jer jednostavno nekuze. Lijepo da si im usparao 25kn, jer ja isto radim drugima, da nenose recimo laptop na servis. Naplatim nesto sitno od cega bi servis izmislio neznam koliko kvarova i iskreno im kazem kazem koliko ce laptop trajati i zasto, jeli vrijeme za novi... Ali sam uzrok problema recimo ako je software, jako tesko za objasniti, ako me upitaju ej sto si napravio. Ostaju fascinirani "kako on to sve zna"... a uopce uopce neslusaju, jer im je najbitnije da radi, a kako sam popravio zaborave istog trena... I onda kad se laptop boota za 5-10 sec a prije mu je trebalo 2 min, sto da im kazem ispricam sve? Sto je cmd, powershell etc. mora da ih puno zanima ... iz iskustva pricam, ali naravno zahvalni su za popravak i ustedu para.