jozef pon 22.7.2019 09:04
ludizao kaže...

A što je s onom mitologijom da zrakoplov mora imati vertikalni stabilizator (rep)?

 Ne mora ako je tako projektiran. Ima ih bez vs. Uglavnom su to neki stealth avioni koji ne moraju biti naročito okretni, ali ako se aerodinamika glavnog krila tako projektira može i bez vs. To je teško postići i potrebno je dosta elektronike koja održava takav zrakoplov stabilnim. 

danen kaže...
Nije mu potreban. Ravnotežu održavaju putnici seleći se s jedne na drugu stranu zrakoplova.

 to bi morali bit neki jako agilni putnici. Takve još nisam vidio, posebno su kilavi kod ukrcaja i izlaska iz zrakoplova :-)

Čitatelj pon 22.7.2019 10:04

Sto je kompliciraniji dizajn, to postoji vise tocaka gdje moze doci do zatajenja i kvara.

 

Hvala, al u takvom "kompliciranom" nebi nikad letio (a i ovako ne volim letjeti,

letim kad moram - ako ne moram - ne letim).

ukay1000 pon 22.7.2019 10:16

Ono dok neki airbusov dizajner u fušu nadahnjuje druge inženjere da odrade njihov posel.
Više nadahnuća čovjek ima gledajući dizajn letjelica iz "igre koja je u razvoju vec 8 godina i nikad nece izaći".

PzKpfw pon 22.7.2019 13:36

 

Predivna slika futurističke budućnosti.

Lajkam.

 

Inženjeri kao i umjetnici pronalaze inspiraciju u prirodi. Nije to ništa čudno.

 

Osim ovima koji se u sve razumiju, ali ništa konkretno.

Znaju bolje od doktora, Zemlja im je više ravna, nego okrugla, cjepiva više štete, nego koriste, bla, bla...

Ivan(4) pon 22.7.2019 15:00
ludizao kaže...

A što je s onom mitologijom da zrakoplov mora imati vertikalni stabilizator (rep)?

 Koliko sam shvatio iz teksta, ambicija koju je Airbus imao kod kreiranja ovoga je bila da napravi lep crtež.

Dex.pwn pon 22.7.2019 17:56
Čitatelj kaže...

Sto je kompliciraniji dizajn, to postoji vise tocaka gdje moze doci do zatajenja i kvara.

 

Hvala, al u takvom "kompliciranom" nebi nikad letio (a i ovako ne volim letjeti,

letim kad moram - ako ne moram - ne letim).

 

Malo zatupljeno razmišljanje.

Odavno se nastoji napraviti avion bez repa, po uzoru na ptice.

Anđeo bez falinge čet 25.7.2019 17:16
Mad-Max-X kaže...

Mislim da je bolje da se ugledaju na NLO umjesto ptice: tiho, bez izduvnih plinova, može da leti i po zraku i svemiru.

 misliš na izvanzemaljske letjelice sa bićima s druge planete ?

 

nije mi samo jasno zašto po noći uklučuju farove pa ih svi vide