jozobozo ned 21.5.2017 17:06

Yep ... 

:-)

 

bio sam u Kini prije mj dana. Mislim da su sve prešišali i do 2020 će biti apsolutna velesila na mnogim područjima: ekonomska, tehnološka, vojna ...

 

Alibaba je prije 3 dana objavila poslovne rezultate: 60% YoY rast, 103% rast na cloud computingu (AliCloud), 37% rast od početka godine - bolje nego Amazon i Google.

 

Kinezi ništa ne uvoze - sve žele sami proizvoditi.

 

Uber - Didi (kineska verzija)

Amazon - Alibaba (kineska verzija)

Google - Baidu (kineska verzija)

Facbook - WeChat (kineska verzija)

Sve njemačke aute (jako su popularni u Kini) proizovde tamo. 

Njemačku pivu - proizvode tamo.

 

Ako hočeš iznajmit gradski bicikl, platiš ga 1 yuan (1 yuan = 1 kuna) za sat vremena vožnje. Platiš mobitelom preko WeChat-a. I tako za dosta toga. Malo su napredni po pitanju plačanja i korištenja novih tehnologija u financijama.  Ima dobar članak u zadnjoj mreži (Ivanković) o toj temi. :-)

 

Imaju plan raditi prugu od Pekinga do NewYorka (ispod Beringova prolaza, eto da bude najveći podmorski tunel ikad).

Zatim prugu od Penkinga do Londona i lijepo plasirati svoje proizovde brzo, efikasno i jeftino u "razvijeni" svijet.

Kupili su najveće grčke luke (Pirejsku i Atensku) i sad grade brzu prugu preko Srbije i Mađarske do Budimpešte.

Samo napomena - sve radove financiraju Kinezi.

 

Baš me zanima kad će ekipa u Rotterdamu i Hamburgu shvatiti da imaju konkurenta sa juga i da im je "nešto pao promet".

 

 

 

Djuro von Prekoplotovich ned 21.5.2017 17:26
jozobozo kaže...

Zatim prugu Penkinga do Londona i lijepo plasirati svoje proizovde brzo, efikasno i jeftino u "razvijeni" svijet.


 

 

Prvi vlak do Londona je stigao nedavno.

"Razvijeni svijet" će uskoro ući u ne baš veselo razdoblje.

Hrvatska će živjeti od turizma, zapad od financijskih usluga i weba, a ostatak svijeta će raditi za šaku riže. Jes, kako da ne.

Motorino ned 21.5.2017 17:54

Neki dan baš razmišljam kako je Kina ustvari tako neotkriven svijet za nas...a preogroman je

Mislim svi znaju one osnove tipa puno smoga, prozvodnja i koji je glavni grad.

A evo imaju skoro milijardu i pol ljudi...pa čime se svi ti ljudi bave, šta je popularno tamo, životne navike i sl. Zamislite da o americi znate samo koji je glavni grad i da imaju fast food.

To je samo moje razmišljanje, ne kažem da bi nekoga uopće trebalo zanimati...ali mislim da veliku ulogu u tome ima odvojenost na internetu i društvenim mrežama.

rambox ned 21.5.2017 19:02
Motorino kaže...

Neki dan baš razmišljam kako je Kina ustvari tako neotkriven svijet za nas...a preogroman je

Mislim svi znaju one osnove tipa puno smoga, prozvodnja i koji je glavni grad.

A evo imaju skoro milijardu i pol ljudi...pa čime se svi ti ljudi bave, šta je popularno tamo, životne navike i sl. Zamislite da o americi znate samo koji je glavni grad i da imaju fast food.

To je samo moje razmišljanje, ne kažem da bi nekoga uopće trebalo zanimati...ali mislim da veliku ulogu u tome ima odvojenost na internetu i društvenim mrežama.

Kineske osnove su prilično široke, a večinu toga moš naučit ili saznat od zapadnjaka koji več deset godina žive u Kini.Točnije ovaj dole jubitu kanal, koji je zapravo suradnja dvoje zapadnjaka koji žive u Kini.

 

https://www.youtube.com/user/churchillcustoms/videos

 

Glavni idejni autor ADV China kanala je serpentza, ili ukratko prvi zapadnjački bloger koji je iz Kine počeo uplodat video uratke o život u Kini.

 

https://www.youtube.com/user/serpentza/videos

Motorino ned 21.5.2017 20:36
rambox kaže...

Kineske osnove su prilično široke, a večinu toga moš naučit ili saznat od zapadnjaka koji več deset godina žive u Kini.Točnije ovaj dole jubitu kanal, koji je zapravo suradnja dvoje zapadnjaka koji žive u Kini.

 

https://www.youtube.com/user/churchillcustoms/videos

 

Glavni idejni autor ADV China kanala je serpentza, ili ukratko prvi zapadnjački bloger koji je iz Kine počeo uplodat video uratke o život u Kini.

 

https://www.youtube.com/user/serpentza/videos

 Gledao sam ih, zanimljivi znaju bit.

Mislim tko kopa i koga zanima saznat će o svemu naravno, ali ono s obzirom na veličinu i populaciju o Kini se zna dosta malo.