Byron pet 26.8.2016 11:03

Samo jedna sitnica :

"najbliži je. I to ne zasad nego zauvijek, bez obzira koliko još egzoplaneta otkrili. Proksima Centaura je Suncu najbliža zvijezda "

Ova tvrdnja  baš i nije točna jer će nam ta zvijezda biti najbliža sljedečih 25000 godina, zatim će to biti sustav Alfa Centauri A i B, pa nakon 32000 godina Ross 248 koji će nam se približiti na 3 svjetlosne godine, pa nakon 43000 godina Gliese 445, pa opet Alfa uglavnom ni zvijezde nisu statične, u samo 100 000 godina položaj susjednih planeta značajno se mijenja ....

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_Centauri#/media/File:Near-stars-past-future-en.svg

 

danen pet 26.8.2016 11:06

Senzacija ili ne, pitanje je što je senzacija. Sedamdesetih su se godina (kada je pitanje izvanzemaljskog života došlo u žižu javnosti) znanstvenici dvojili postoje li uopće planeti oko drugih zvijezda. Nije bilo nikakvog dokaza, samo jedna slaba indicija (Barnardova zvijezda).

Ni teorija im nije išla u prilog, jer je bila u igri teorija katastrofa, koja je nastanak planeta gledala kao izuzetno rijedak događaj. A sada je i

3500 planeta premalo!

Što se pak tiče života na planetima, tu smo još daleko od pravog odgovora, naprosto zato što još ne postoji standardna teorija o postanku života za Zemlji. Tek kad znanost odgovori na to temeljno pitanje (Kako je nastao život na Zemlji?) moći ćemo reći može li život postojati i na drugim planetama. Prema jednoj teoriji o postanku života, život je nastao u vrućim vulkanskim izvorima, punima sumporovodika i drugih "otrovnih plinova". Prema našim današnjim mjerilima ni na Zemlji tada nije bilo života. Ako je ta teorija točna...

 

gurd78 pet 26.8.2016 11:10
Byron kaže...

Samo jedna sitnica :

"najbliži je. I to ne zasad nego zauvijek, bez obzira koliko još egzoplaneta otkrili. Proksima Centaura je Suncu najbliža zvijezda "

Ova tvrdnja  baš i nije točna jer će nam ta zvijezda biti najbliža sljedečih 25000 godina, zatim će to biti sustav Alfa Centauri A i B, pa nakon 32000 godina Ross 248 koji će nam se približiti na 3 svjetlosne godine, pa nakon 43000 godina Gliese 445, pa opet Alfa uglavnom ni zvijezde nisu statične, u samo 100 000 godina položaj susjednih planeta značajno se mijenja ....

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_Centauri#/media/File:Near-stars-past-future-en.svg

 

 Mislim da je autor mislio na planet, a ne na zvijezdu. Osim ako na Alfa Centauri ne nađu egzoplanet, onda će ovaj zauvijek biti najbliži...

Ges pet 26.8.2016 11:11

tužno je to da se zemljane već dogledno vrijeme opasno sprema da će morati napustiti zemlju i krenuti dalje na neke druge "zemlje"

koga boli briga za novi planet sličan zemlji? ja prvi nikad ikad ikad nebi tamo htio ići živjet, nit smatram da će ljudi, osim uništavanj i tih planeta, išta dobiti "osvajanjem" tih planeta

Drago pet 26.8.2016 11:39
Ges kaže...

tužno je to da se zemljane već dogledno vrijeme opasno sprema da će morati napustiti zemlju i krenuti dalje na neke druge "zemlje"

koga boli briga za novi planet sličan zemlji? ja prvi nikad ikad ikad nebi tamo htio ići živjet, nit smatram da će ljudi, osim uništavanj i tih planeta, išta dobiti "osvajanjem" tih planeta

 

 

"Nama je il ić naprijed ili crć!" - Glištun

 

 

tjodalv pet 26.8.2016 12:13
Drago kaže...
Ges kaže...

tužno je to da se zemljane već dogledno vrijeme opasno sprema da će morati napustiti zemlju i krenuti dalje na neke druge "zemlje"

koga boli briga za novi planet sličan zemlji? ja prvi nikad ikad ikad nebi tamo htio ići živjet, nit smatram da će ljudi, osim uništavanj i tih planeta, išta dobiti "osvajanjem" tih planeta

 

 

"Nama je il ić naprijed ili crć!" - Glištun

 

 

 Upravo tako. Mi vjerojatno nećemo još dugo naseliti neki drugi planet, ali trebamo raditi na tome da za npr. 100 - 200 godina to i uspijemo. Problem je što nas neki asteroid ili erupcija velikih vulkana može uništiti bez pol frke. Pa to se dogodilo i dinosaurima ... A na ovaj način imaš backup civilizacije na drugom planetu. To se zove preživljavanje. Ako nećemo biti pametni izumrijet ćemo sigurno.

Ges pet 26.8.2016 12:22
tjodalv kaže...
Drago kaže...
Ges kaže...

tužno je to da se zemljane već dogledno vrijeme opasno sprema da će morati napustiti zemlju i krenuti dalje na neke druge "zemlje"

koga boli briga za novi planet sličan zemlji? ja prvi nikad ikad ikad nebi tamo htio ići živjet, nit smatram da će ljudi, osim uništavanj i tih planeta, išta dobiti "osvajanjem" tih planeta

 

 

"Nama je il ić naprijed ili crć!" - Glištun

 

 

 Upravo tako. Mi vjerojatno nećemo još dugo naseliti neki drugi planet, ali trebamo raditi na tome da za npr. 100 - 200 godina to i uspijemo. Problem je što nas neki asteroid ili erupcija velikih vulkana može uništiti bez pol frke. Pa to se dogodilo i dinosaurima ... A na ovaj način imaš backup civilizacije na drugom planetu. To se zove preživljavanje. Ako nećemo biti pametni izumrijet ćemo sigurno.

uzmi u obzir da je od kataklizme koja je iskorjenila dinosaure prošlo cca 65 milijuna godina. sad pročitaj još jednom svoje obrazloženje...

fasciniran sam da 65 milijuna godina je sve bilo super i sve za 5 no zadnjih 100-200 su svi nešto u strahu od tih meteora i katastrofa. iskreno: jedini "meteor" će biti onaj ljudske izrade nabijen s nuklearnom patronom a taj će slijediti ljudski rod na koji god kamen u svemiru da pokušaju pobjeć

Visak pet 26.8.2016 13:02

Procjena temperature je prilično nepouzdana bez poznavanja atmosfere. Merkur je bliži Suncu, a Venera je ipak toplija.

Negdje sam pročitao, a ovdje se ne spominje, da je taj planet uvijek okrenut istom stranom prema svojoj zvijezdi. Navodno Gilmour i Waters već pišu materijale za novi album.

nixass pet 26.8.2016 13:12
Ges kaže...

uzmi u obzir da je od kataklizme koja je iskorjenila dinosaure prošlo cca 65 milijuna godina. sad pročitaj još jednom svoje obrazloženje...

fasciniran sam da 65 milijuna godina je sve bilo super i sve za 5 no zadnjih 100-200 su svi nešto u strahu od tih meteora i katastrofa. iskreno: jedini "meteor" će biti onaj ljudske izrade nabijen s nuklearnom patronom a taj će slijediti ljudski rod na koji god kamen u svemiru da pokušaju pobjeć

 ljudi su u strahu iz jednostavnog razloga jer smo napokon svjesni okoline i posljedica.

da su prije 400 godina imali danasnje spoznaje, prije 400 godina bi i poceli traziti nove planete.

nemoj mislit da su odjednom svi nesto ekstra pametni, jednostavno su svjesni.

Drago pet 26.8.2016 13:34
nixass kaže...
Ges kaže...

uzmi u obzir da je od kataklizme koja je iskorjenila dinosaure prošlo cca 65 milijuna godina. sad pročitaj još jednom svoje obrazloženje...

fasciniran sam da 65 milijuna godina je sve bilo super i sve za 5 no zadnjih 100-200 su svi nešto u strahu od tih meteora i katastrofa. iskreno: jedini "meteor" će biti onaj ljudske izrade nabijen s nuklearnom patronom a taj će slijediti ljudski rod na koji god kamen u svemiru da pokušaju pobjeć

 ljudi su u strahu iz jednostavnog razloga jer smo napokon svjesni okoline i posljedica.

da su prije 400 godina imali danasnje spoznaje, prije 400 godina bi i poceli traziti nove planete.

nemoj mislit da su odjednom svi nesto ekstra pametni, jednostavno su svjesni.

 

K tome je kataklizma od prije 65 milijuna godina bila pogubna za sva živa bića na planeti, ne samo ljude, ali mi sada znamo da postoje i masovni pomori unutar vrste, ne za čitav biom na planeti, a u relativno kratkoj prošlosti ljudske vrste bila su barem takva dva događaja kada je ukupan broj svih ljudskih bića na svijetu pao ispod 2000 jedinki. 

http://io9.gizmodo.com/5501565/extinction-events-that-almost-wiped-out-humans

 

fer-de-lance pet 26.8.2016 14:18
Visak kaže...

Negdje sam pročitao, a ovdje se ne spominje, da je taj planet uvijek okrenut istom stranom prema svojoj zvijezdi. Navodno Gilmour i Waters već pišu materijale za novi album.

 Dark side of Proxima Centauri b   

Već vidim cover:

 

danen pet 26.8.2016 14:22

Velite da bi trebalo tražiti nove planete jer nas sve može ubiti nekakav asteroid (planetoid) iz svemira. No je li jednostavnije napraviti intestelarni brod, u njega smjestiti ljude, uputiti da na mnogo stoljeća dugo putovanje prema najbližim zemljolikom plenetu, potom taj planet prilagoditi životu ljudi i svega živoga što ga prati....   ili nači načina da taj asteorid ipak ne udari u Zemlju! Već danas raspolažemo tehnologijom za micanje i razbijanje asteorida. Uz malo napora (i dosta ulaganja) za desetak godina mogli bismo razviti djelatnu tehnologiju koja bi mogala uništiti svaku prijetnju našoj Zemlji iz svemira.

Ajar pet 26.8.2016 14:27

nadam se da postojanje milom/silom naseljevih svjetova onkraj neće ubrzati uništenje zasad jedinoga: there's no planet B. ne za nas.

 

a propos istraživanja, džaba krečite. kad (i ako) će postojati mogućnost brzog/kratkog putovanja na tamoneke svjetove, ionako će se nastanjiv otkriti on d fejs ov d plejs (tzv. "neposednim uvidom u činjenično st[r]anje") te nastaniti kao u dispozitivu, s 15 dana roka za podnošenje prigovora nadležnom tijelu svemirske uprave (v. pod Udbina). sve ostalo su samo ilustrirane slikovnice za odojčad/sisančad i zabava za dokone znanstvenike po kućama u slobodno vrijeme.

 

ni na ovom svijetu se ne možeš nastaniti bez 856 dozvola i podmićivanja lokalnih službenika. 

 

Visak pet 26.8.2016 14:30

Najveća prijetnja Zemlji je već toliko blizu da možemo reći da ju dodiruje (uglavnom stopalima). A i ako naselimo druge planete ista prijetnja će i tamo doći.

Nikome izgleda nije jasno da se milijarde ljudi ne mogu evakuirati na te udaljenosti. Za nas koji ovdje pišemo nema u tome spasa.

Stjepanj pet 26.8.2016 14:45

Kad se podjeli sva kopnena povrsina zemlje s brojem ljudi na svijetu ispada da svaka osoba ima samo cca 2km2(davno smo to racunali pa ako je krivo ispravite me:), stvarno jos malo cemo morati da otputujemo na drugi planet postaje sve gusce!

BlackDog22 pet 26.8.2016 14:55
Stjepanj kaže...

Kad se podjeli sva kopnena povrsina zemlje s brojem ljudi na svijetu ispada da svaka osoba ima samo cca 2km2(davno smo to racunali pa ako je krivo ispravite me:), stvarno jos malo cemo morati da otputujemo na drugi planet postaje sve gusce!

 Stvarno ste davno vi to računali, prije jedno par tisuća godina. 

fer-de-lance pet 26.8.2016 15:14
Stjepanj kaže...

Kad se podjeli sva kopnena povrsina zemlje s brojem ljudi na svijetu ispada da svaka osoba ima samo cca 2km2(davno smo to racunali pa ako je krivo ispravite me:), stvarno jos malo cemo morati da otputujemo na drugi planet postaje sve gusce!

 Nisi baš puno fulao, samo jedno 100 puta

Kopnena površina Zemlje iznosi 150 milijuna km2.

150milijuna km2 / 7milijardi ljudi = 0,02 km2/čovjeku

Premda je to sasvim dosta, jer zgrade imaju i katove 

Bitno je samo da ima dosta volumena.....

bill_jobs pet 26.8.2016 16:51
nixass kaže...

 ljudi su u strahu iz jednostavnog razloga jer smo napokon svjesni okoline i posljedica.

da su prije 400 godina imali danasnje spoznaje, prije 400 godina bi i poceli traziti nove planete.

nemoj mislit da su odjednom svi nesto ekstra pametni, jednostavno su svjesni.

 Hehe, kako mi je komično čitati ovako neke komentare o "spoznajama"...

Ajmo malo pogledati tih par stotina godina u povijest pa do danas (očito je školstvo dobrano zakazalo) pa da vidimo tko je čovjeku najveći neprijatelj i što bi on to trebao SPOZNATI.

 

U 15. stoljeću je krenula kolonizacija Afrike, prvo od strane Portugalaca, a onda i od drugih.

Osnivaju se plantaže šećera, a afrikance se zarobljava te služe europljanima kao robovi, kako na plantažama, tako i na poljima te pogotovo rudnicima.

Uništavaju se afričke religije te ih se prisiljava na krščanstvo.

Došli su tu i Nizozemci, Britanci i Francuzi da podijele plijen, jer afrički kontinent je jako bogat rudama i drugim proizvodima, a radna snaga je džabe odnosno - robovi, di ćeš bolje.

Ali nitko se ne može mjeriti sa Belgijski kraljem Leopoldom II. koji je u Kongu pobio procjenjuje se 10 milijuna ljudi!

To naravno nećete učiti na satu povijesti niti ćete čuti za tog lika jer je Belgija danas uređena zemlja i primjer drugima. :facepalm:

Inače, zanimljivost je da su čak do 1958. godine u Belgiji imali izložbe sa crncima u kavezima, znači ljudski ZOO! To je eto ta današnja napredna europa koja drugima priča o pravima ljudi.

Afrika je i dan danas eksploatirana od raznih europskih zemalja i njihovih kompanija te se neće oporaviti niti napredovati još 1000 godina.

 

Možemo se prebaciti i na španjolske konkvistadore i njihovu kolonizaciju južne amerike, zajedno s Portugalcima.

Opet klanje, opet iskorištavanje i pljačka tog kontinenta, opet robovi i opet istrebljenje cijelih kultura.

Kasnije naravno dolaze i Nizozemci, Britanci i Francuzi po svoj dio plijena, danas sve gospoda od naroda.

 

Kolonizaciju sjeverne amerike i otimačinu zemlje domorocima te njihovo istrebljenje također ne treba posebno spominjati.

Blage procjenu su oko 50 milijuna pobijenih u periodu stvaranja "novog svijeta", realnije idu oko 100 milijuna.

Kasnije dovođenje roba iz Afrike i koje gadosti su sve radili tim ljudima nije potrebno pričati.

 

Možemo se i malo vratiti u Europu pa spomenuti španjolsku inkviziciju koja je trajala gotovo 4 stoljeća, period u kojem je ubijeno tko zna koliko ljudi i to sve u ime religije.

Možemo spomenuti kolonizaciju Australije od strane Britanaca koji su uspjeli smanjiti populacija Aboriđina za nekih 90%.

 

Ne da mi se više ni pisati, a nisam se ni dotaknuo zapadnjačkog pohoda na Aziju i šta su tamo sve stvarali ti predstavnici danas moderne EU...

 

Netko će na to sve reći, "pa hej, to ti je daleka povijest, takva su vremena bila, blablabla".

Pa super, onda se možemo vratiti samo 100 godina unazad pa sve do danas.

Dovoljno je spomenuti samo I. i II. svj. rat i ukupno ubijenih cca 100 milijuna ljudi.

To su dva najveća rata, mira nikada nije bilo, bliski istok, afrika, krim... sranja ne prestaju.

 

I to su samo oružani sukobi, ne vrijedi uopće krenuti pričati o gospodarstvu i kako su najveće svjetske korporacije zagospodarile svijetom i šta sve rade.

 

Ali NARAVNO da nama prijete meteori, vulkani, uragani i vuk iz crvenkapice!! To su nam najveće prijetnje!

Zato je neophodno da čovječanstvo pod hitno nađe novi planet.

 

Kad nađemo novi planet, prvo će na njega sletjeti Ameri, Britanci, Španjolci, Francuzi i ostala gospoda koji će ga kolonizirati.

Prvi korak će biti da se pobiju inteligentna živa bića koja ga trenutno nastanjuju, naravno, ako su manje napredniji od nas.

Drugi korak će biti da se istraže bogatstva tog novog planeta, jel ima dijamanata, zlata i ostalih ruda koje budu aktuelne.

Zatim će se sa planeta Zemlje dovesti crnci koji će biti robovi te će izvlačiti bogatstvo tog novog planeta koje će se slijevati direktno na račune novih/starih milijardera.

Poslije toga će se osnovati države sa jasnim ustavima koje jamče svakom čovjeku idealan život pun meda i mlijeka.

Osnivaju se kompanije za istraživanje i izvlačenje ruda, farmaceutske kompanije koje šire zarazu pa onda nude magično cjepivo, a naravno, tu su i kompanije koje prozvode elektroniku koju sklapaju mali kinezi za 2 dolara na dan.

Šećer dolazi na kraju pa će svaka država osnovati narodnu banku čiji je vlasnik - tko drugi nego familija Rothschild.

Naravno, ne bi taj novi planet bio idealan da se opet ne zakuhaju ratovi, trebaju firme koje proizvode oružje nekako zaraditi te svoje milijarde.

I tako, opet ispočetka, našli smo novi planet kojim gospodare milijarderi, namještaju ratove i diktiraju gospodarenje sirovinama i hranom preko svojih špekulanata.

Kamo sreće da ljudska noga ne kroči više ni na jedan planet.

 

Ne znam stvarno na kojem to planetu pojedinci žive i da li su ikada u životu pogledali bilo koji dokumentarac ili pročitali neku knjigu, ali čitajući neke komentare stvarno vidim da dosta ljudi ima glavu u pijesku.

Ne brinite, na novi planet (bez obzira kad to bude moguće) neće voditi vas s bug foruma, prvo će svoj interes tražiti najveći, baš kao što ga traže i danas dok vi tražite posao po zavodu za zapošljavanje.

Ali nek' ste se vi nabrijali na "znanost".

ROFLOLMAO pet 26.8.2016 17:40
bill_jobs kaže...
nixass kaže...

Ja bi tebe preventivno banao, steta serverskog prostora.

 Nemoj mi replicirat ako nemaš dovoljno inteligencije za raspravu, odi proučavaj malo povijest, ili bolje nemoj, preteško je to gradivo za tebe, drži se igranja igrica.  ;)

 A da ti malo proučiš koju prirodnu znanost prije onakvih postova? Po tvojem izgleda da idemo na drugi planet odmah sutra. A da negovorimo o tome da ni na ovoj "drugoj Zemlji" mogu biti svakakvi uvjeti koji su sve samo ne prikladni za nas. Za sad nema niti naznaka da bi uopče mogli išta s tih planeta moći iskoristiti za bilošto, pogotovo kad se uzme u obzir udaljenost. Osim ako ne misliš da će neko lansirati raketu koja če u idućih 300 god. doći do tog planeta da bi ga kolonizirao. 

bill_jobs pet 26.8.2016 18:29
ROFLOLMAO kaže...

 A da ti malo proučiš koju prirodnu znanost prije onakvih postova?

 Kakvih postova? Jesam nešto krivo napisao?

I nije mi jasan savjet da "proučim koju prirodnu znanost".

Šo točno da proučim? Jel može malo konkretnije?

 

Poanta moga posta (za one koji nisu shvatili) je ta da mi s ovoga planeta jedino trebamo bježati od onih koji danas kroje politiku i gospodarstvo, oni kuhaju ratove i nemire.

Ironija je u tome što je moć upravo u njihovim rukama pa bi oni bili ti koji bi prvi pobrali vrhnje u bilo kakvom znanstvenom otkriću.

Ne postoji pojam "čovječanstvo" u današnjem kapitalističkom svijetu niti se gleda interes većine, jedino što se gleda je interes onih koji vladaju.

 

Sad kad smo to rezimirali, možemo zaključiti da će znanost i istraživanje svemira dobiti značaj tek kad se u potpunosti promjeni paradigma razmišljanja na ovom planetu i kad novac ne bude motiv br. 1.

Tada možemo pričati o otkrićima koji su bitni za nas obične smrtnike.

 

Dok to vrijeme ne nastupi, znanost je u službi nekih drugih struja, a bilo kakvo važno otkriće će se pokušati unovčiti ili zataškati od javnosti.

Kako sam rekao i u drugoj temi, gledanje kroz teleskop i traženje ovakvih planeta te stvaranje senzacije od istih je teški BS, žali bože para tko financira takve bedastoće dok na ovom planetu ima toliko problema i stvari koje treba prije rješavati.

ROFLOLMAO pet 26.8.2016 19:02

Napisao si post koji nema veze s temom. Pola stranice o kolonizaciji i svemu ostalome.

 

Ne sviđa ti se znanost jer nemaju svi koristi od nje? Pa po takvome ništa se nikad nebi istraživalo jer je jednostavno nemoguće da svi imaju koristi od nećega. Neznam da je netko i približno uspio opisati sustav u kojem bi cijelo čovječanstvo imalo neke koristi od otkriča, a da je ujedno i taj sustav nemoguće nikako korumpirati. 

 

I kakve veze sad imaju ratovi s proučavanjem planeta? Nismo ni blizu da neka stvar koju je napravio čovjek dođe do druge zvjezde a kamoli za nešto više od toga.

 

Slažem se s tobom da ovaj sustav nije dobar u mnogočemu i da će se ratovi voditi i u svemiru. Ali zvjezde su udaljene više svjetlosnih godina i nemogu naći nikakav način da bi neka država imala koristi od nečega toliko udaljenog. Za samu komunikaciju bi trebalo čekati dosta godina da se poruka razmjeni, a kamolida dođe neki korisni "paket" do nas. 

učo pet 26.8.2016 19:12

Reče Konstantin Eduardovič Ciolkovski: "Zemlja je kolijevka čovječanstva, ali ni jedno dijete ne može ostati zauvijek u kolijevci", dakle prije ili kasnije odosmo mi na neku drugu planetu.

autor pet 26.8.2016 19:37
Byron kaže...

Samo jedna sitnica :

"najbliži je. I to ne zasad nego zauvijek, bez obzira koliko još egzoplaneta otkrili. Proksima Centaura je Suncu najbliža zvijezda "

Ova tvrdnja  baš i nije točna jer će nam ta zvijezda biti najbliža sljedečih 25000 godina, zatim će to biti sustav Alfa Centauri A i B, pa nakon 32000 godina Ross 248 koji će nam se približiti na 3 svjetlosne godine, pa nakon 43000 godina Gliese 445, pa opet Alfa uglavnom ni zvijezde nisu statične, u samo 100 000 godina položaj susjednih planeta značajno se mijenja ....

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_Centauri#/media/File:Near-stars-past-future-en.svg

 

 
Hvala na dopuni.

Da, nisam bio precizan. Zbog relativnog gibanja zvijezda moguće je da Proksima Centaura b izgubi status najbližeg planeta sličnog Zemlji. Ali, ostat će tu negdje, među najbližima.

No, ako gledamo u budućnost, zanimljiva je jedna druga činjenica. Zvijezda Proksima Centaura stara je otprilike kao i Sunce, no kako ima samo desetinu mase Sunca živjet će značajno dulje.
Dakle, kad Zemlja više ne bude pogodna za ovakav život, Proksima Centaura b će još milijardama godina nakon toga imati isti tok zračenja sa svoje matične zvijezde (iste uvjete kakve ima sada).