xxxxx uto 12.2.2013 10:31

Pa kakav im je zakon o oružju u trgovini skupa s kruhom i mlijekom možeš uzeti i jednu m4-orku, ne vidim zašto bi se teroristi uopće zafrkavali s 3d pisačima.

Ali glavno je da krive videoigre, filmove i slične gluposti kada puste svakoga psihaopata u zemlji da dođe do oružja.

Berko uto 12.2.2013 12:27

Isuse!! Pa u pravu su!! Potpuno se slažem sa njihovim prijedlogom!! Ali ne smije se stat samo na 3d printerima!! Treba zabraniti i kompjutere! I papir! I odvijače! I kliješta! MA! Treba zabraniti ljudima da imaju ruke i noge!! Odma kod rođenja amputacija! I ne bu više nitko radio "oružje".... Osim državno ovlaštenih firmi i korporacija, kojima bi gore navedene stvari bile samo konkurencija....

kowach uto 12.2.2013 13:24

Jedanput kad krene hype, nema zaustavljanja. Svi će imati 3D printer i moći ćeš doma izraditi bilo što.

 

Na početku jednostavnije stvari (tanjur, šalica, figura, kemijska, kućište za mob, narukvicu i sl. gluposti), a kasnije kako printeri i materijali budu napredovali i složenije stvari.

 

3D modele predmeta ćeš skidati s piratebaya, a sirovinu ćeš kupovati u lokalnoj trgovini tinta-tonera :)

 

 

ismar89 uto 12.2.2013 14:33

ima ovo smisla, koliko god se neko smijao 

 

nisam bas upucen u to koji se materijal koristi prilikom upotrebe ovakvih printera, ali mislim da je to najbolji nacin restrikcije

napraviti printere koji koriste neki relativno slab materijal, i nista drugo, 

softwerska zastita bi bila smijesna i beskorisna, a zakoni tipa "zabranjeno je printanje toga i toga" takodje

agent47thehitman uto 12.2.2013 14:37
Hummer kaže...
boxer kaže...

Nikako ne mogu zamisliti od čega bi to zapravo kao sirovine 3D printeri pravili ljudske organe i meso? Da li netko ima ideju?

Od matičnih stanica najvjerovatnije.

organ je postao tako nejasan pojam,kolega hummer je u pravu,ne vidim nacin kako napravit organ,osim usne skoljke (ak se to uopce vodi kao organ) upotrebom ovih printera

 

mada,zanimljiv koncept,kupim jedno 100 printera i napravim sebi ogromnu slagalicu,i na kraju napravim sebi neki porsche {#}

 

ismar89 kaže...

ima ovo smisla, koliko god se neko smijao 

 

nisam bas upucen u to koji se materijal koristi prilikom upotrebe ovakvih printera, ali mislim da je to najbolji nacin restrikcije

napraviti printere koji koriste neki relativno slab materijal, i nista drugo, 

softwerska zastita bi bila smijesna i beskorisna, a zakoni tipa "zabranjeno je printanje toga i toga" takodje

niti jedan materijal nije slab covjeku koji dobro poznaje geometriju i fiziku od obicnog papira moze napravit jako kvalitetan samostrijel,da ne pricam o cijevima za vodu,samo sto vecina tako pametnih ljudi ionako ima dobar posao i nema potrebe ici u kriminalne vode {#}

tnakir uto 12.2.2013 17:33
bor4c kaže...

A što je sa 2D printerima sa kojima se može štancati novac?

 

 

Ako imas printer koji printa one sjajne trake, vodeni zig i stavlja one dlacice u papir, zainteresiran sam za kupnju.

g12356 uto 12.2.2013 17:57
tnakir kaže...
bor4c kaže...

A što je sa 2D printerima sa kojima se može štancati novac?

 

 

Ako imas printer koji printa one sjajne trake, vodeni zig i stavlja one dlacice u papir, zainteresiran sam za kupnju.

  I ako znaš svih 40+ zaštita protiv kopiranja i možeš ih uvjerljivo falsificirat...

 

zerocool12 uto 12.2.2013 18:03

LoL, ima puno efikasnijih nacina za izradu oruzja a u nijednom od tih nacina se ne koristi 3D printer, pogledajte samo IRA-u za primjer...

Al vec vidim kakva je panika nastala kad se vidjelo da bi mogla pasti prodaja jer bi pametni ljudi mogli sami proizvodit ono sto im treba, a ostali nek se i dalje muce...

dd.inc uto 12.2.2013 18:08

Da bi se "isprintalo" nekakvo oružje, potrebno je puno različitih materijala/sirovina i printanje na razini molekula, što ne vidim mogućim u skoro vrijeme. Taman da i je izvedivo, takvo oružje bi koštalo puno više nego da ga se kupi od krijumčara.

Jimmy uto 12.2.2013 18:58
xxxxx kaže...

Pa kakav im je zakon o oružju u trgovini skupa s kruhom i mlijekom možeš uzeti i jednu m4-orku, ne vidim zašto bi se teroristi uopće zafrkavali s 3d pisačima.

Ali glavno je da krive videoigre, filmove i slične gluposti kada puste svakoga psihaopata u zemlji da dođe do oružja.

 

Previše crtanih filmova, kolega. :)

 

 

 

 

 

 

 

Ovo je idiotarija kao i ona glasina kada su izašli polimerni pištolji, koji su navodno prolazili kroz detektore metala.

Takve stvari vjeruju samo debilni političari koji ne razumiju da se neke stvari ne mogu napravit od plastike i da je jedan metalni dio jedan previše previše za detektor, pa   oružje može biti 99% plastika i 1% metal a i dale neće prolazit kroz detektor. No političarima je ionako cilj razoružat ljudi jer su ljudi bez oružja bespomoćni. Povijest to dokazuje.

 

Druga stvar u ovoj priči je isplativost. Prema članku, 3D printeri su jeftini. Po meni je 2000$ za printer previše, pogotovo ako je namjena tog printera izrada oružja, jer je za tu svrhu beskoristan.  Ne samo da treba kupit printer, nego treba nabavit i   nacrte oružja u digitalnom obliku. Kriminalcima jeftinje kupit oružje na crnom tržištu.

Jimmy uto 12.2.2013 19:02
tnakir kaže...
bor4c kaže...

A što je sa 2D printerima sa kojima se može štancati novac?

 

 

Ako imas printer koji printa one sjajne trake, vodeni zig i stavlja one dlacice u papir, zainteresiran sam za kupnju.

 

bor4c kaže...

A što je sa 2D printerima sa kojima se može štancati novac?

 

 

 

 

U tome i je stvar. Novac se ne printa i ne koristi se papir za izradu.

Printeri su imali/imaju hardversku zaštitu koja onemogućava kopiranje. Ne znam zašto to ne radi kod nas. Možda kune nisu uvedene u evidenciju.

rustweaver uto 12.2.2013 19:39
boxer kaže...

Nikako ne mogu zamisliti od čega bi to zapravo kao sirovine 3D printeri pravili ljudske organe i meso? Da li netko ima ideju?

Od aminokiselina, lipida, vode... Ovisi koliko "nisko" želiš ići. Možeš i od već gotovih osnovnih funkcionalnih blokova organa, odnosno stanica.

 

Problem u printanju organizama je slijedeći: rad na staničnoj razini zahtjeva iznimnu preciznost i dostupnost raznovrsnih materijala, što jako komplicira samu stvar.

 

A to zapravo i nije potrebno jer se stanice mogu same razmožavati, i ako im pružiš odgovarajući skelet i prehranu one će se razviti u željenoj prostornoj strukturi same od sebe, bez potrebe da ih neki stroj postavlja jednu po jednu na željeno mjesto.

 

Tako da mi je teško zamisliti budućnost u kojoj je jednostavnije isprintati organ nego ga pustiti da sam izraste. Iako bi printanje moglo imati prednost u vidu brzine.

 

3D printeri će u ovom slučaju najvjerojatnije poslužiti samo kao stvaratelji skeleta za uzgoj organa.

 

ismar89 kaže...

ima ovo smisla, koliko god se neko smijao 

Nema smisla, jer sve što ovaj printer napravi može napraviti i čovjek sa odgovarajućim alatom. Evo ti sam primjer ovog spremnika za metke. Pa to je nešto lima + opruga.

 

Pazi sada sten. Nikakav komplicirani dizajn, svatko tko se razumije u obradu željeza ga može izraditi uz dostupne alate i materijal. A ti "tradicionalniji" alati baš i nisu zabranjeni, za razliku od ovog printera oko kojeg se sada vode rasprave.

 

Istina, možeš reći da bi sa takvim printerom bilo moguće i potpunim neznalicama izraditi oružje ako se dokopaju nacrta, ali mislim da to nije neki argument.

1man uto 12.2.2013 20:54
boxer kaže...

Nikako ne mogu zamisliti od čega bi to zapravo kao sirovine 3D printeri pravili ljudske organe i meso? Da li netko ima ideju?

Debil koji je ovo uvrstio vjerojatno je gledao na sebe kao primjer. Evo, ako je njemu glava puna dreka onda i drugima možeš mozak od toga raditi.

 

Nije ovo prvo takvo pravilo. Već dulje vrijeme je obavezna kontrola poljoprivrednika koji koriste mineralna gnojiva, specifično amonijev nitrat. Od kad je onaj kreten u Oklahomi postavio kombi pun tog sranja i raznio saveznu zgradu.

 

Glupost. Možeš čovjeka ugušiti plastičnom vrečicom pa još uvijek MUP ne radi racije po Konzumu.

agent47thehitman uto 12.2.2013 20:58

kolege,ne slazem se.napraviti m4ku je nemoguce,ali napraviti oruzje koje moze ispaliti jedan jedini metak,od plastike je itekako moguce,dobro mozda ne obicne,ali nekog oblika svakako da.cak sta vise,dovoljno je napraviti samo model,koji ce proc kroz fazu negativ-pozitiv (valjda ovim redom {#}) te u pijesku izliti od sta ja znam,recimo olova.ima nacina ovo upotrijebiti,samo treba maste {#}

 

 

sto se tice organa,ne ne i ne.oblik neki dati,svakako da,znaci oblikovati a ne napraviti.tu treba toliko toga pored ovog printera,da prosjecna osoba i nemoze do toga doci (ne mogu garantovati,ali sam siguran da se takvo sto ne moze kupiti na pijaci {#})

 

overhaul uto 12.2.2013 21:06

Mali offtopic, jel tko gledao zadnju/predzadnju epizodu Bigbang theory
spoiler
gdje su
ona dva klauna (Wolowitz i Koothrappali) odlličili kupiti 3d printer "za poso",
ali naravno da bi si u biti napravili

action figurice samih sebe? 3 sata su čekali da se isprinta model zviždaljke
koji ih je koštao materijala 200 dolara, a inače je 25 centi:) 
Heh fora mi je ono kad je Howard Wolowitz dobio jezikovu juhu od

žene da vrati taj 3d printer plaćen 5000 dolara inače će si u krevetu morat isprintati

"onu stvar", a Wolowitzu odjednom zacaklile oči... ;)

MrBlc uto 12.2.2013 21:17
agent47thehitman kaže...

kolege,ne slazem se.napraviti m4ku je nemoguce,ali napraviti oruzje koje moze ispaliti jedan jedini metak,od plastike je itekako moguce,dobro mozda ne obicne,ali nekog oblika svakako da.cak sta vise,dovoljno je napraviti samo model,koji ce proc kroz fazu negativ-pozitiv (valjda ovim redom  {#}) te u pijesku izliti od sta ja znam,recimo olova.ima nacina ovo upotrijebiti,samo treba maste  {#}

 

 

sto se tice organa,ne ne i ne.oblik neki dati,svakako da,znaci oblikovati a ne napraviti.tu treba toliko toga pored ovog printera,da prosjecna osoba i nemoze do toga doci (ne mogu garantovati,ali sam siguran da se takvo sto ne moze kupiti na pijaci  {#})

 

Bilo je to čak u nekom filmu. Pištolj od kombinacije plastike i valjda keramike, a metke je prošvercao u privjesku za ključeve (koji su ionako metalni i stavlja ih sa strane, a privjesak je obložen umjetnim krznom i dovoljno mali da ne bude sumljiv).