ihush pet 31.1.2014 18:17

nekima uđe u dupe, nikad u glavu. Nekima godi. Izbor i nesputane slobode, uz blago peckanje oko rektuma.

Pitanje (hipotetsko) zašto je MSu trebalo par godina forsanja u zid, zar to nije moglo biti malo nježnije, bar s pitanjem... otpor bi bio blaži i možda veća penetracija (n)OSa. (misli se n-novi).

Alan Ford pet 31.1.2014 18:39

Očito prelazak na Windows 8 ne teče onom brzinom kako su očekivali u Microsoftu, 

pa je netko odlučio poslušati mišljenje korisnika.

Nadam se da su glasine o povratku na desktop istinite, pa se možda i prebacim na osmicu. :)

Thommar pet 31.1.2014 18:44

Sva računala koja sam imao na 8ci sam vraćao na 7cu zbog Metroa. To je sučelje blago rečeno nepregledna katastrofa.

No, funkcionalnosti 8-ce su vrlo dobre (naročito pretraživanje i indeksiranje računala), a OS je brz i stabilan.

Šteta da su ga zbog Metroa tako ocrnili.

Aldo pet 31.1.2014 18:51
ihush kaže...

nekima uđe u dupe, nikad u glavu. Nekima godi. Izbor i nesputane slobode, uz blago peckanje oko rektuma.

Pitanje (hipotetsko) zašto je MSu trebalo par godina forsanja u zid, zar to nije moglo biti malo nježnije, bar s pitanjem... otpor bi bio blaži i možda veća penetracija (n)OSa. (misli se n-novi).

možda zato jer je sveobuhvatno cijela organizacija jedno veliko bahato djubre s milijardama dolara viška i vjeruje da može nametnuti na silu što god želi?

PlayMaker10 pet 31.1.2014 19:22
soundstream kaže...
x18x05x kaže...
Kome treba start gumb i aero neka se vrati na sedmicu. Win 8 savrseno radi i dva puta brze od win7.

daj ne pricaj gluposti

Dobro si mu rekao, prema svim testovima uopće ne prikazuje neki preveliki napredak, guraju taj metro na PC a to nije za njega, neka se tableti zabavljaju sa tim glupostima PC je PC i tako bi trebalo ostat. Nedavno sam vidio krivulju rasta korištenja 7-mice i 8/8.1 i ta krivulja govori sve.  I neka vrate aero jer izgled je isto bitan.

rambox pet 31.1.2014 19:23
x18x05x kaže...
Kome treba start gumb i aero neka se vrati na sedmicu. Win 8 savrseno radi i dva puta brze od win7.

Je kako ne malo sutra fučkaj ga,Izlanuo se jer ti uopče znaš kaj to znači da nešto radi 2x brže i to pogotovo neki Windows?Lako je napisat glupandarije jel, ok na Windows 8 je startap brži to sigurno ali u svakodnevnom radu tu nema neke bitne razlike u odnosu na Windows 7. Kad bi testiral oba Windowsa u praksi, i to na nekom kompu sa brzim SSD diskom onda bi ti odma sve bilo jasno to sigurno.{#}

 

 

 

 

PlayMaker10 pet 31.1.2014 19:28
rambox kaže...
x18x05x kaže...
Kome treba start gumb i aero neka se vrati na sedmicu. Win 8 savrseno radi i dva puta brze od win7.

Je kako ne malo sutra fučkaj ga,Izlanuo se jer ti uopče znaš kaj to znači da nešto radi 2x brže i to pogotovo neki Windows?Lako je napisat glupandarije jel, ok na Windows 8 je startap brži to sigurno ali u svakodnevnom radu tu nema neke bitne razlike u odnosu na Windows 7. Kad bi testiral oba Windowsa u praksi, i to na nekom kompu sa brzim SSD diskom onda bi ti odma sve bilo jasno to sigurno.{#}

 

 

 

 

Da inače ljudi 25 puta na dan pale PC pa im tih 20 sekundi puno znači, to je u biti jedina konkretna prednost, ajde i sigurnost je malo bolja nego na 7, ljudi svašta pričaju. Inače da im ide dobro baš bi izbacili 3 updatea u malo više od godinu dana, bi vraga toliko o toj njihovoj brzini. Inače imam instaliran 8.1 za probu na drugom disku i neke primjetne razlike nema.

x18x05x pet 31.1.2014 20:02

Nebi se vratio na sedmicu. Metro je samo izmjenjeni start, neznam zasto vam to toliko smeta kada sve radnje i ovako obavljate u desktop modu?

Kupio sam ssd i win8 leti. Kod sedmice je uvijek nesto stekalo, ovdje nista. Samo dezurni kriticari moraju ispucat svoju dnevnu kvotu, ne zamjeram vam na ruznim rijecima.

lovac82 pet 31.1.2014 20:04
x18x05x kaže...

Nebi se vratio na sedmicu. Metro je samo izmjenjeni start, neznam zasto vam to toliko smeta kada sve radnje i ovako obavljate u desktop modu?

Kupio sam ssd i win8 leti. Kod sedmice je uvijek nesto stekalo, ovdje nista. Samo dezurni kriticari moraju ispucat svoju dnevnu kvotu, ne zamjeram vam na ruznim rijecima.

Ako ocekujes od drugih da tebe shvate zato sto ti se svida Metro odnosno sto ti ne smeta, onda se isto tako ocekuje i od tebe da shvatis njih kojima je Metro nepotreban.

whysoserious pet 31.1.2014 20:05
Thommar kaže...

Sva računala koja sam imao na 8ci sam vraćao na 7cu zbog Metroa. To je sučelje blago rečeno nepregledna katastrofa.

No, funkcionalnosti 8-ce su vrlo dobre (naročito pretraživanje i indeksiranje računala), a OS je brz i stabilan.

Šteta da su ga zbog Metroa tako ocrnili.

meni je pak metro super kao launcher, čak i bolji od start buttona, jer se sve lijepo da pregledno posložiti. grupiraš programe, a na 8.1 im se može i mijenjati veličina (wow, such feature). naravno, ne pada mi na pamet koristiti metro aplikacije. ali pretjerano forsiranje metroa, kada je tako loše prihvačeno od večine, zbilja nema smisla i dobro je da su se napokon opametili.

ftrim pet 31.1.2014 20:09

što se tiče metroa u 8.1, ne znam što vas to muči, stvar je vrlo jednostavno riješiti. dva klika i učitavaju se windowsi direktno u desktop. s time da je naoko jednako velika gnjavaža to što vas svaki put traži šifru prilikom logiranja. A isto je moguće zaobići, no nije korak-dva, malo je više od toga (run-netplwiz i čačkanje tamo). A ako se slučajno disejblaju accounti, e onda je jos teze ući uopće u win.

 

No, kad se to sve skupa riješi, win 8.1 su zapravo brz OS, koji barata memorijom sigurno bolje od 7-ice, a čine se i brži (a imam ih na laptopu s 5400 rpm diskom), no taj dojam je znatno bolji nakon friške instalacije (ranije sam imao upgrade i s vremenom se usporilo). Btw, zapravo jedina bitna mana je bila to što nije bilo poštene crackirane verzije, dok verzije koje to nisu lupaju restart svaka dva sata, bacaju u plan prozore za aktivaciju, dakle nepreporučljivo je takvu verziju imati. no nađe se i tu rješenje, meni su sada čisti i kao urica.... jako pohvalna stvar je što drajvere za toshibu laptop ovaj puta nisam uopće morao instalirati (i tražiti koji je koji, koji je noviji itd) već je sam sve instalirao, jer i bez njihove instalacije radi sve super.

 

p.s. sam izgled uopće nije ne-aero, obzirom da je traka taskbar-a prozirna a da se pritiskom start tipke može podesiti da se otvara transparentni (do pozadine) prozor s popisom aplikacija, i to (takodjer moguce) tako da se izlistaju prvo desktop appovi, pa se gubi potreba za skrolanjem udesno. Sve se da namjestiti....

rambox pet 31.1.2014 20:45
x18x05x kaže...

Nebi se vratio na sedmicu. Metro je samo izmjenjeni start, neznam zasto vam to toliko smeta kada sve radnje i ovako obavljate u desktop modu?

Kupio sam ssd i win8 leti. Kod sedmice je uvijek nesto stekalo, ovdje nista. Samo dezurni kriticari moraju ispucat svoju dnevnu kvotu, ne zamjeram vam na ruznim rijecima.

Pa zato i Windows 8 leti jel,Izlanuo se kad imaš SSD tak to ide ista priča je i sa Windows 7 kad ga okačiš na SSD.Ovo sad nije samo rekla kazala, ali ja od kad imam Windows 7 meni nikad ništa nije štekalo niti zapinjalo.Osim kaj se ponekad sruši Windows Explorer, no to nije nikakav problemu praksi u odnosu na prastari XP gdje je znalo bit svačega no opet ništa strašno.

 

Opet treba spomenut jednu bitnu stvar, a to je Antivirusni program/pogotov oni teški Internet Security paketi jer Windows bez antivirusa i sa njime to nije ista priča.Windows bez antivirusa radi osjetno življe, ko je to isprobal zna o čem se tu radi a ko ne vjeruje nek sam proba to barem nije teško.{#}

ftrim pet 31.1.2014 20:49

nitko te ne tjera da koristiš teške antivirusne pakete...nod32 je dosta nezahtjevan memorijski i procesorski, pogotovo kad je idle i kad je spreman u pozadini. mozda se koju sekundu duze ucitavaju windowsi, ali i to se moze izmjeriti. Ugl, sve je dosta (dovoljno) brzo i bez SSD-a, sa samo 5400 rpm diskom (Word 2013 se otvara za sekundu, photoshop za 3-4 sekunde itd.), a kamoli tek sa SSD-om. Ovo zadnje nisam isprobao na 8-ici, ali ocigledno je da ce sve biti jako brzo sa SSD-om.  8.1 UI ima smisla na tablet pc-ima ili touch screenovima itekako, a sada kad su desktop i touch sucelje prakticki potpuno odvojeni, ne vidim razlog da se ne predje na 8.1. IMHO.

Hummer pet 31.1.2014 21:04
ftrim kaže...

nitko te ne tjera da koristiš teške antivirusne pakete...nod32 je dosta nezahtjevan memorijski i procesorski, pogotovo kad je idle i kad je spreman u pozadini. mozda se koju sekundu duze ucitavaju windowsi, ali i to se moze izmjeriti. Ugl, sve je dosta (dovoljno) brzo i bez SSD-a, sa samo 5400 rpm diskom (Word 2013 se otvara za sekundu, photoshop za 3-4 sekunde itd.), a kamoli tek sa SSD-om. Ovo zadnje nisam isprobao na 8-ici, ali ocigledno je da ce sve biti jako brzo sa SSD-om.  8.1 UI ima smisla na tablet pc-ima ili touch screenovima itekako, a sada kad su desktop i touch sucelje prakticki potpuno odvojeni, ne vidim razlog da se ne predje na 8.1. IMHO.

NOD 32 da nije težak - ja sam imao sasvim suprotno iskustvo gdje zadnja verzija tog hvaljenog antivirusa usporava kompjuter više od bilo kojeg postoječeg malaware-a.

 

Prije kojih par godina možda je i bio dobar. No od verzije 5 postaje gomila beskorisnog smeća od programa. Ne bih ga nikome preporućio.

ftrim pet 31.1.2014 21:16
Hummer kaže...
ftrim kaže...

nitko te ne tjera da koristiš teške antivirusne pakete...nod32 je dosta nezahtjevan memorijski i procesorski, pogotovo kad je idle i kad je spreman u pozadini. mozda se koju sekundu duze ucitavaju windowsi, ali i to se moze izmjeriti. Ugl, sve je dosta (dovoljno) brzo i bez SSD-a, sa samo 5400 rpm diskom (Word 2013 se otvara za sekundu, photoshop za 3-4 sekunde itd.), a kamoli tek sa SSD-om. Ovo zadnje nisam isprobao na 8-ici, ali ocigledno je da ce sve biti jako brzo sa SSD-om.  8.1 UI ima smisla na tablet pc-ima ili touch screenovima itekako, a sada kad su desktop i touch sucelje prakticki potpuno odvojeni, ne vidim razlog da se ne predje na 8.1. IMHO.

NOD 32 da nije težak - ja sam imao sasvim suprotno iskustvo gdje zadnja verzija tog hvaljenog antivirusa usporava kompjuter više od bilo kojeg postoječeg malaware-a.

 

Prije kojih par godina možda je i bio dobar. No od verzije 5 postaje gomila beskorisnog smeća od programa. Ne bih ga nikome preporućio.

ne znam, ja imam instaliranu najnoviju verziju smart security i prilicno je lagan, te mi uzima svega koju sekundu više za boot. A kažem - imam 5400 rpm disk, što je stvarno sporo i očitava se u 40ak sekundi (43.6 DO DESKTOPA, izmjereno maloprije na fresh instalaciji win 8.1; opaska bitna je da je fer mjerenje do desktopa a ne do metro UI-a koje je mjerenje obično brže) boot time-a (sa uključenom fast boot opcijom u BIOS-u). Dakle, moje iskustvo je pak tu različito od onoga što čitam o brzom bootanju win 8.1. Da stvar bude gora, na istom lapu win 7 su mi se brže učitavali :-) Tako da je možda do BIOS-a ili ne znam, ali tu nisam zadovoljan, na par sekundi mi je ekran i crn u tom boot procesu. Buđenje je jako brzo.

Qudek pet 31.1.2014 23:01

Ne vidim ikakav razlog zašto metro ikome smeta, služi za brzo pokretanje aplikacija koje si organiziramo sami, i radi bolje nego start meni, i fala BOGU da dolaze promjene i neka evolucija, kome se ne sviđa, ne mora, ne vidim razlog čemu mržnja prema win8....

neo.gz pet 31.1.2014 23:12

Koristim 8.1 i nikad ne bih vratio na 7. Navikao sam se i 7 gledam drugačijim očima.

A ovo za krivulju rasta 7 i 8, raja nije prihvatila 8 i zbog aktivacije. Nije tako lagana aktivacija {#} 8 (ako ikako radi), kao što na 7 rade neki loaderi. 

Hummer sub 1.2.2014 07:20
neo.gz kaže...

Koristim 8.1 i nikad ne bih vratio na 7. Navikao sam se i 7 gledam drugačijim očima.

A ovo za krivulju rasta 7 i 8, raja nije prihvatila 8 i zbog aktivacije. Nije tako lagana aktivacija {#} 8 (ako ikako radi), kao što na 7 rade neki loaderi. 

Aktivacija 8 je isto jako lagana. No ono što se meni ne sviđa što je u sedmici aktivator simulirao u biosu da je to neko OEM računalo i tako aktivirao windowse trajno. Dok na windows 8 aktivator se spaja na lažni kms server i aktivira windows 8 no svaki 3 mjeseca se treba spojiti na server i aktivirati.

 

Osim toga windows 8.1 dosta ljudi pravi probleme i usporava im kompjuter dok je Windows 8 radio sasvim normalno. Osobno nemam takvih problema no moji prijatelji imaju. Nakon update-a windows su im jako spori, a nisu jedini jer takvih problema sam se načitao i po internetu. I zasad tko ima takav problem jedino što mu se može preporučiti je povratak na Windows 8 ili Windows 7.

jumboY sub 1.2.2014 08:33
x18x05x kaže...
Kome treba start gumb i aero neka se vrati na sedmicu. Win 8 savrseno radi i dva puta brze od win7.

A radio bi osjetno sporije i losije da vrate stari start? Barem kao opciju? To bi pretpostavljam ubilo w8?

Drazen sub 1.2.2014 10:05

Slazem se da je brzina bootanja na 8 laz jer i sam imam totalno drugo iskustvo. Metro mozemo shvatit ko neku verziju WPa gdje se treba podignut samo mali dio OSa. Pogotovo ako jos ima zasebni BIOS onda bootanje leti. A desktop je druga prica.

ihush sub 1.2.2014 11:16
Qudek kaže...

Ne vidim ikakav razlog zašto metro ikome smeta, služi za brzo pokretanje aplikacija koje si organiziramo sami, i radi bolje nego start meni, i fala BOGU da dolaze promjene i neka evolucija, kome se ne sviđa, ne mora, ne vidim razlog čemu mržnja prema win8....

 -ok, metro (modern) dakle služi za brzo pokretanje app koje si sami organiziramo? - koji GUI ne služi toj svrsi? Taskbar, desktop, + start meni koji je ekvivalent otvorenom metroUIu..?

Pogotovo kad kažeš 'brzo pokretanje'. Što to znači, klik na ikonu worda je brži i njegovo paljenje nego s taskbara ili deskopa ili start menija?

-nije stvar sviđanja, nego silovanja (umjesto izbora), MS upravo to vraća nazad, jer je osvo ipak PC-Desktop OS, dok je početak bio samo odskočna daka (hype) za mobilnu platformu koja je posljednjih godina ciljana lovina MSa jer desktopom vlada s +90% i tu više nema širenja...

MS VRAĆA desktop, kome to nije jasno? Dakle, tebi ako više odgovara metro, možeš ga koristiti, ti ne moraš 'mrziti' druge kojima metro iz nekog razloga ne odgovara. Poslovni korisnici i app jednostavno nisu za metro, nit se koristi touch itd. Problem koji metroUI predstavlja za poslovnjake je i forsiranje načina rada koji ne odgovara klasičnom poslovnom korištenju, fullscreen touch i sl. tako da je većina korisnika morala prilagođavati (classic) da bi normalno radili.

Desktop PC nije tablet. Glavni dio prigovora (argumentiranih) je upravo izbor UIa koji se sad vraća.

 

neo.gz kaže...

Koristim 8.1 i nikad ne bih vratio na 7. Navikao sam se i 7 gledam drugačijim očima.

A ovo za krivulju rasta 7 i 8, raja nije prihvatila 8 i zbog aktivacije. Nije tako lagana aktivacija {#} 8 (ako ikako radi), kao što na 7 rade neki loaderi. 

 -jednak 'otpor' je bio i kod Seven, ... ima dosta takvih razloga, uz to što je prije XP bio alternativa (i slabiji HW koji je pokopao Vistu), sad Seven... sve ostalo je manje-više stvar izbora-evolucije.. jer Osmica je vrlo kvalitetan OS ispod haube, (mali) problem je samo ovaj GUIjevski dio... koji će se eliminirati kao razlog, ostaje samo 'penetracija' jednostavnijih licenci...

 

jumboY kaže...
x18x05x kaže...
Kome treba start gumb i aero neka se vrati na sedmicu. Win 8 savrseno radi i dva puta brze od win7.

A radio bi osjetno sporije i losije da vrate stari start? Barem kao opciju? To bi pretpostavljam ubilo w8?

 - .. MS vraća start-desktop. Kao da druga strana ne čita...

 

@ x18x05x... - '' i dva puta brže'' .. - daj dokaz. Što radi dva puta brže? Tetris? Word, internet, antivirus.. ili boot?

- ''kome treba start gumb..'', ne, 8.1 (tema), dakle, ti ako ne želiš start, jednostavno ne moraš ga koristiti, imaš izbor. To je MS mogao, ali nije želio od početka.

MarkoRi sub 1.2.2014 16:33

Tko je rekao da se metro aplikacije ne mogu prikazivati na desktopu? :) Radi odlično, otvara odmah desktop i puno je sve brže.

 

Evo i kako to izgleda...

 

Program se zove ModernMix. Instalirajte, posložite, resetirajte PC i pričekajte. Sve radi savršeno.