lllnuclearlll sri 11.2.2015 21:10

Bio sam njihov dugogodišnji korisnik, no kako su se počeli ponašati prema korisnicima zadnje 2-3 godine, ništa čudno... Cijene ošle u nebesa, uveli nekakve čudnovate tarife gdje ne možeš složit ništa normalno, a mobitel je jeftinije kupiti u slobodnoj prodaji nego u njihovoj pretplati.

 

Prešao na bonbon i preporodio se. Za iste pare dobijem 5-15x više svega(minute/SMS/Internet) 

torrente sri 11.2.2015 22:00

Na vrijeme su uvidjeli da je mobilni kolač premali za daljnje mrvljenje sa ostalom ekipom.

Drugi faktor je kriza i koliko god to ludo zvučalo za Hrvate, ipak je svjetina počela računati koliko sredstava mjesečno baca u telekomunikacije.

Vipnetov pametni potez je od prije par godina...velika sredstva uložena u "tvrdu" vezu, btw preuzet i Bnet.

Sve više i više i sami kopaju kanale te polažu vlastitu optiku za svoje fixne korisnike. To se vidi isto iz ovog izvješća.

Drže 75% kabelske infrastrukture i to je dobar pouzdan kolač kojeg će dugoročno mrviti...no u to je trebalo uložiti.

 

Ne treba ove brojke gledati kroz sebe,jer previše je tu većih faktora...i izvješće kaže da im nije bitno ima li 100 000 bonaša više ili manje. Tako da je nebitno jesi li promjenio operatera zbog 20kn razlike. To je masa koja se stalno odlijeva i prelijeva iz mreže u mrežu,a financiske promjene su zanemarive. Poslovni segment je dosta masniji zalogaj,a ne neki bonaš koji mjenja mreže zbog uspostave poziva i obračunske minute. 

Mitch sri 11.2.2015 22:08

Ako im ovo ne govori dovoljno, onda ne znam što da rade.

 

Neka se ugledaju na američke carrierse gdje se velike promjene događaju kvartalno, a penali su minimalni. Cijene uređaja također niske, a načini plaćanja jednostavni.

 

Recimo iPhone 6 Plus uzmeš za 199$.

24 mjeseca plaćaš 50$ mjesečno (sve 4G flat, nema nikakvih smanjenja brzine i šta ja znam, a da ne pričam o 150/150), a nakon 12 imaš upgrade mogućnost na novi model za još 99$.

torrente sri 11.2.2015 22:20
Mitch kaže...

Neka se ugledaju na američke carrierse

 1,7M korisnika + 80kn dobiti po svakom je premali broj. Pokrivenost i infrastruktura košta kod ericssona ili nokije isto koliko i amerikance, čak i skuplje. Ja isto ponekad pročitam nešto sa američke scene i tamo je pokrivenost tragikomična. Jest da je to kontinent, ali i najurbanije sredine su poprilično EDGE.

Bolji primjer su europske zemlje, gdje su prihodi i dalje jako dobri,ali je masovnost korisnika veća na manjoj zemljopisnoj površin.  Kod nas čak i medvjedi u gorskom kotaru i lici imaju 4g od oba velika operatera.  Četvrtina San Franciska nema ni 3g.

Mitch sri 11.2.2015 22:34
torrente kaže...
Mitch kaže...

Neka se ugledaju na američke carrierse

 1,7M korisnika + 80kn dobiti po svakom je premali broj. Pokrivenost i infrastruktura košta kod ericssona ili nokije isto koliko i amerikance, čak i skuplje. Ja isto ponekad pročitam nešto sa američke scene i tamo je pokrivenost tragikomična. Jest da je to kontinent, ali i najurbanije sredine su poprilično EDGE.

Bolji primjer su europske zemlje, gdje su prihodi i dalje jako dobri,ali je masovnost korisnika veća na manjoj zemljopisnoj površin.  Kod nas čak i medvjedi u gorskom kotaru i lici imaju 4g od oba velika operatera. Četvrtina San Franciska nema ni 3g.

 Ne kužim ovo boldano? Valjda si mislio na 4G.

Trenutno 97% gradova iznad milijun stanovnika ima samo Verizon LTE. Računaj još 3 velika operatera (Sprint, T-Mobile, AT&T) koji imaju svoju pokrivenost.

 

Ne postoji mjesto na istoku gdje nisam imao 4G. Osim NH i nekih dijelova Pennsylvanije.

 

Pa iza Vipa stoji par bitno jačih svjetskih operatera...a i neki od njih proizvode golemu količinu opreme.

 


Znaš kako imaju 4G u Lici. Nemaju. Pa u ZG ima možda na 5 kvartova pošten LTE signal.

Mitch sri 11.2.2015 22:35
Franzek kaže...

Zanima me koliko ljudi u Hrvatskoj plaća 50$, u Hrvatskoj je prosječan račun 11EUR...

 Kad bih imao 150/150, ne bi trebao više fiksnu. 50$ je razumna cifra za potpuni flat (sms, pozivi, internet).

Mitch sri 11.2.2015 22:45
Franzek kaže...

Možemo mi pričati o razumnoj cijeni ali u Hrvatskoj je prosjčan račun i dalje 11EUR i to je to.

 

 Da, prosječan. U zemlji sa 60% (i nešto sitno) ljudi starijih od 60 godina, a oni vjerojatno troše 50 kn bona mjesečno.

Inače ima 2 900 000 korisnika.

Pretpostavljam da je to prosječan račun privatnog korisnika, a ne poslovnih (gdje je inače najveća lova).

 

To bi značilo da možda postoji 200-300k korisnika koji troše baš 50$ i kojima treba takav plan.

Onda bi ih bilo možda i više.

Oldy sri 11.2.2015 23:20

Floskule VIP.

 

VIP se od početaka nije bojao jake konkurencije jer da je ne bi niti počinjao rad u HR. 

 

Sada se VIP boji jake konkurencije? LOL. 

 

Nego daj i meni taj link gdje je u americi flat LTE? 150/150 na LTE ne postoji eventualno 150/50 cat 4. 

dj_chapz čet 12.2.2015 00:06

Usporedba SAD-a i Hrvatske nema smisla. Kao da usporedjujes tenk sa krastavcem.

 

Flat 4G bez ogranicenja ima Sprint jedino, koliko se sjecam, s tim da je T-Mobile uveo flat 4G sa ogranicenjem brzine na 8 Mbit nakon odredjene potrosnje, sto je i dalje kao flat, jer kod nas te spuste na 64 kbps, s čime ne možeš ni mail učitat u nekom očekivanom vremenskom okviru. Druga stvar je ekonomska situacija, jer si oni mogu priuštit, mi ne možemo. 

Jedino bio se mogli uspoređivati kao koliko % od plaće mjesečno mi izdvajamo na telekome a koliko oni. E sad, uzmimo prosjek od 80ak kn na prosjecnu placu od 5500kn, i kod njih 50$ na placu koja sigurno nije prosjecno 5500$.

 

ant_p čet 12.2.2015 00:13
lllnuclearlll kaže...

Bio sam njihov dugogodišnji korisnik, no kako su se počeli ponašati prema korisnicima zadnje 2-3 godine, ništa čudno... Cijene ošle u nebesa, uveli nekakve čudnovate tarife gdje ne možeš složit ništa normalno, a mobitel je jeftinije kupiti u slobodnoj prodaji nego u njihovoj pretplati.

 

Prešao na bonbon i preporodio se. Za iste pare dobijem 5-15x više svega(minute/SMS/Internet)*

 

Osobno sam kod njih skoro 10god, od toga 2 na pretplati. Nikada nisam imao vecih problema, uvijek su bili ljubazni i susretljivi. Cak sam nedavno prijavio problem s signalom, koji je inace - po mom iskustvu - najbolji (barem u ovim mjestima u kojima sam ja bio). Nakon dan-dva imam dolazni poziv od njihove SZK (problem prijavljen preko e-mail), te mi lik sve objasnio, cak smo i fino popricali pa i o 4G mrezi.

Tako da ja za sebe mogu reci da bi ih ocjenio s cistom peticom sto se tice toga. *(a dolje nize komentiram tarife)

 

Mitch kaže...

Da, prosječan. U zemlji sa 60% (i nešto sitno) ljudi starijih od 60 godina, a oni vjerojatno troše 50 kn bona mjesečno.

Inače ima 2 900 000 korisnika.

Pretpostavljam da je to prosječan račun privatnog korisnika, a ne poslovnih (gdje je inače najveća lova).

 

To bi značilo da možda postoji 200-300k korisnika koji troše baš 50$ i kojima treba takav plan.

Onda bi ih bilo možda i više.

Imam 25god i trosim manje od 50kn mjesecno, prepaid. Tarifa mini Zakon, 300MB, 300 min/sms - i svaki mjesec mi ostane vise od 50MB i 150 min/sms te nesto sitno kn (zbog uspostave poziva). Internet ne koristim u pokretu, volim gledati kud hodam, a tamo gjde sjednem (kafici, doma, itd.) pretezito ima wlan na koji se lako spojim ako mi zatreba.

Da, vip nije najeftinij, pogotovo za pretplatnike ali ja cu radije izabrati operatera koji mi nudi kvalitetu nego puste megabajte i minute a nema svugdje 3G. Kad se vec hocu spojiti na net i nesto pogledat, onda sve sporije od 3G nema smisla. Naravno, govorim o kvaliteti mreze na onim podrucjima na kojima se ja krecem.

 

Lp

Oldy čet 12.2.2015 03:26
Mitch kaže...

Ja imam (NYC i NJ). Download redovno ko 100, upload zna skociti i preko.

 

Potrosim oko 12GB mjesecno.

  Daj speedtest čovjek. Koja mreža? Ja potrošim i 120GB na LTE ako trebam nije problem u tome. :)

 

p.s. ja na YT ne mogu naći ni približne brzine na LTE kod amera ili ne znam pronaći?

Drugo zanima me koji točno uređaj koristiš? 

Jerbo LTE cat 4 ide do 150/50 a cat6 do 300/50 tako da mi nije bistra tvoja upload brzina. :)

superJozo čet 12.2.2015 09:49

Uzalud im širenje optičke mreže kad nemaju flat, uzmeš 120/5 kod njih maksimalno možeš downloadat/upload 768GB. Cijena od 500kn za 120/5Mb bez flata je smiješna valjda ovi iz vipa misle da imamo novca ko šeici iz dubaija.

makopos čet 12.2.2015 10:41
superJozo kaže...

Uzalud im širenje optičke mreže kad nemaju flat, uzmeš 120/5 kod njih maksimalno možeš downloadat/upload 768GB. Cijena od 500kn za 120/5Mb bez flata je smiješna valjda ovi iz vipa misle da imamo novca ko šeici iz dubaija.

Slažem se da je upload užasno užasno mali, ali ne vidim gdje ti to vidiš da piše da nije neograničen internet? svugdje piše bez ograničenja - flat.