compov čet 14.5.2015 17:28

Odlično dali ste im besplatnu dijagnozu. Plaćeni za otkrivanje toga su očito nesposobni :D Osiguranja vole kad im se nešto besplatno napravi :) U svakom slučaju taj broj imam pa sam i ja pročitao kolumnu.

freeman čet 14.5.2015 17:41
compov kaže...

Odlično dali ste im besplatnu dijagnozu. Plaćeni za otkrivanje toga su očito nesposobni :D Osiguranja vole kad im se nešto besplatno napravi :) U svakom slučaju taj broj imam pa sam i ja pročitao kolumnu.

 ja bi prije rekao da su odgovorni za aplikaciju procitali bug i vidjeli pogreske. onda su rekli toj osiguravajucoj kuci rekli imate pogrekse koje je potrebeno isprvati i to ce vas kostati toliko i toliko

Bitanga čet 14.5.2015 18:06
DigiMagic kaže...

Pa sad, da je isti tekst objavljen online, posve je moguće i da bi možda reagirali višestruko brže, ili ne samo popravili probleme nego i dodali još novih korisnih featurea koji sada fale.

 

 

Tako je, da je tekst bio online poslali bi samo link.

Ovako je netko morao prepisivati :-P

bbsantic čet 14.5.2015 18:13

Svaka imalo ozbiljnija firma poput osiguravajućeg društva prima press clipping u kojem može vidjeti u kojim medijima se spominje taj dan, tako da je način na koji su saznali za članak vjerojatno puno jednostavniji nego to autor teksta misli.

neo.gz čet 14.5.2015 18:22

Isti argumenti koji idu u prilog online medijima, zapravo, rade i kontra njih. Zbog brzine online novinarstvo gubi na temeljitosti te je površno i često neinformativno i beskorisno.

To se po meni ne može svrstati u nedostatak online medija, to je problem autora i same kuće/stranice koja objavljuje članke. I pisana štampa može imati isto tako površne i beskorisne članke.

 

Zbog toga što se sadržaji nude besplatno, ono je i vrlo nevjerodostojno – čitatelji (s pravom) tradicionalno više vjeruju onim informacijama koje su skuplje platili i iza kojih stoje novinari s višegodišnjom djelovanjem i iskustvom u medijima.

- novinari s višegodišnjom djelovanjem i iskustvom u medijima ne mogu pisati članke koji se objavljuju online a ne na papiru? 

Što se tiče aplikacije, isto tako je članak mogao biti napisan online pa da vlasnici to vide i da se popravi aplikacija.

Mene zanima koji je argument na strani pisane štampe vs online štampe, ali pravi argument, ne tipa ovi online pišu gluposti.

boxer čet 14.5.2015 19:01
Prince-Artas kaže...

Dok je WC školjke bit će i tiskanih medija. Što ima bolje nego zasjest na pola sata s novim Bugom...

 Moja žena kada vidi da otvaram vrata WC-a i nosim BUG ispali komentar "Ideš opet meditirati."

Solo čet 14.5.2015 19:10
neo.gz kaže...

 

To se po meni ne može svrstati u nedostatak online medija, to je problem autora i same kuće/stranice koja objavljuje članke. I pisana štampa može imati isto tako površne i beskorisne članke.

 Hmmm... Cini mi se, Petric je hteo i pricao o necem drugom, ali "joke went way, way above your head".

 

Mi, kao ljudi iz navike koja je jaaako dugo "u nama", imamo drugaciji odnos ka informaciji "u ruci". Ako je tekst, recimo, i bio online za par sati je potrpan na dnu stranice a sledeci dan vec kao i da ga nema. Da bi ga dobio treba kopati i mozda trazitu upravo taj tekst sa tim sadrzajem. (I, naravno, nema veze jeli pisan od uber profesionalaca ili novinara prima amatera).

 

Kod stampe je drugacije. Stampa je tu oko nas dok je cuvamo. Ako casopis ostavis na stolu u cekaonici kod zubara onda taj casopis je tamu zauvjek, dok se ne pohaba, dok ga pacovi ne pojedu, sestra ne pospe kafom ili postane podloga za krecenje...

Online je "forever" ali stampana slova su "forever more".

I opet, to nije zbog tehnologije, napretka i ostale trice vec se radi o ljudskom faktoru.

 

 

neo.gz čet 14.5.2015 20:27
Solo kaže...

 

Mi, kao ljudi iz navike koja je jaaako dugo "u nama", imamo drugaciji odnos ka informaciji "u ruci". Ako je tekst, recimo, i bio online za par sati je potrpan na dnu stranice a sledeci dan vec kao i da ga nema. Da bi ga dobio treba kopati i mozda trazitu upravo taj tekst sa tim sadrzajem. (I, naravno, nema veze jeli pisan od uber profesionalaca ili novinara prima amatera).

 Ja informaciju koju želim imati nađem 5 puta brže online nego na papiru. Plus npr, javlja se problem "spremanja informacija" na USB od recimo 2Gb koliko stranica formata A4 mogu spremiti i sada koliko fizički prostora zauzima taj broj stranica. 

mrki_tua čet 14.5.2015 20:58

Pošto imam 30 godina, a BUG čitam od 1 broja (naravno neke sam čitao naknadno) zahvaljujući mom ocu koji ga je kupovao, jasno je da je BUG veoma kvalitetan časopis. Bilo je faza kada je BUG padao u kvaliteti sadržaja i izrade (sjećam se jedno vrijeme da su me nervirale "sjajne" stranice, usporedno s konkurencijom nad kojom je bio uvjek bolji, ali u kratkim fazama), ali je očito da je papirnato izdanje prevladalo i opstalo.

Činjenica jest da više ne slažem sumanuto časopise i pravim kolekcionarske hrpe, a danas se okrećemo digitalnom izdanju (volio bih ako bi mi netko mogao reć kako pohranit sve digitalne časopise, nisam se tim bavio), ali je još veća činjenica, barem kod mene, da mi digitalno izdanje služi za pregledati neki teks ako nešto kupujem ili instaliram neki program pa da ne tražim gdje je taj i taj broj. Ili ako me uhvati nostalgija pa da se vratim u "zlatne godine" i malodobnu bezbrižnost.

Još sam primjetio da se s godinama mjenjaju teme, npr. kao djete sam časopis čitao od stražnje strane gdje su igrice, a danas od prednje gdje su kolumne, ali je simptomatično da je osjećaj otvaranja novog BUG-a ostao isti, jednostavno mi pruža zadovoljstvo.

Smatram da će tiskano novinarstvo propasti, ali ovo je isključivo vezano za žutu štampu i nekvalitetne stvari, koje čitamo na žnjb portalima, dok će kvaliteta i osjećaj koji ona pruža kroz recenziju nečega ostati nezamjenjivi.

 

I za kraj, sa tiskanim izdanjem uvjek mogu ubit komarca, čitat ga u wc-u, ne moram ga napajat ako negdje idem, ponit ga na plažu bez razmišljanja da će ga netko ukrasti itd. Prednosti je na stotine.

Bitanga čet 14.5.2015 21:16
mrki_tua kaže...

 

 

I za kraj, sa tiskanim izdanjem uvjek mogu ubit komarca, čitat ga u wc-u, ne moram ga napajat ako negdje idem, ponit ga na plažu bez razmišljanja da će ga netko ukrasti itd. Prednosti je na stotine.

 

To mi je najjači argument, "mogu ga ponijet na plažu". Jer svaki dan ideš na plažu i svaki dan si offline :-P

Mislim da je ipak obratno :-)

Solo čet 14.5.2015 21:38
neo.gz kaže...

 Ja informaciju koju želim imati nađem 5 puta brže online nego na papiru. Plus npr, javlja se problem "spremanja informacija" na USB od recimo 2Gb koliko stranica formata A4 mogu spremiti i sada koliko fizički prostora zauzima taj broj stranica. 

 Opet krivo citas.

Nije stvar u tome koliko BRZE nadjes. Niti koliko mozes SPREMITI stranica na USB. Nit je brzina faktor nit spremiste. Radi se o ljdskom faktoru, kao sto sam rekao.

Ljudi percepiraju papir drugacije. I to nije jer su oldtimeri pa, kao, ne kuze sto je in, vec zbog toga sto nam je papir vec u genima.

 

Mogu da ti dam sto primjera o tome ali vidim da se ipak ne razumjemo najbolje. Evo, dobar primjer je strip. Ima ga i online i u PDF, kao Dark Horse, ali percepcija je drugacija kada ga ljudi citaju "iz ruke", bez razlike koliko veliki monitor imas i koju "kristalnu" sliku ima, bez razlike koliko PDF stripova mozes zakucati u USB.

 

 

 

Mazga pet 15.5.2015 08:21

Nema veze što ti je draže, činjenica je da čitanje s papira manje umara od čitanja s ekrana.

 

Pokušavaju izmisliti razne ekrane i uređaje koji manje umaraju nego oni koji se nalaze u svakodnevnim uređajima, ali ne vjerujem da će u skorijoj budućnosti uspjeti napraviti nešto s približnim "faktorom umaranja" papiru.

Glamdring pet 15.5.2015 15:15

Tiskano novinarstvo već dugo nema smisla, još ga malo drži inercija, al neće dugo.

Danas je neko drugo doba gdje svatko može biti novinar, objavljivati recenzije, youtube filmove, analizirati događaje. Ako je dobar u tome brzo će skupiti publiku.

Onaj koji neku informaciju traži na internetu je nalazi ciljano, ne mora kupiti časopis i nadati se da su opisali baš te modele fotoaparata koje on razmatra kupiti.

A tiskalo izdanje BUG ni ne postoji radi čitatelja, već radi oglasivača. Tekstovi su šturi i neinformativni, novosti su zastarjele, recenzije su površne.

Ali zato su reklame superiška. Ne vidim zašto bi netko skupljao primjerke BUGa, osim možda da može nabiti na nos nekom recenzentu da je prije 3-4 mjeseca trubio nešto suprotno od onog što sada trubi?

mrki_tua pet 15.5.2015 15:31

Isto tako ne vidim razloga zašto netko vozi oldtimere, zašto se djevojke oblače u pin up đir, zašto se nose ray banke ka iz 70', zašto se nose nike air ako smo ih nosili ka dica... itd. primjera je na 1000, ali ipak se kupuje, čita i nosi. Po meni su površni ljudi koji ne mogu iz npr. jedne kolumne ili recenzije izvući nešto. U krajnju ruku na youtube, instagram i sličnim kanalima često stječem dojam da se gura određena tvrtka, tj. da se financiraju tzv. recenzenti. Ovdje bar ljudi rade za plaću, a ne za klikove, palčeve i proizvođače.

Glamdring pet 15.5.2015 15:40

To ti je kvaka profesionalnog novinarstva. Neće ti netko dati nešto na recenziju da ga posereš. Čim jednom to napraviš zatvori ti špinu.

Ali online možeš naći recenzije ljudi koji su kupili stvar o kojoj pričaju i nemaju razloga lagati ili prešućivati nedostatke.

EchoOne pet 15.5.2015 16:04

Meni su osobno iznimno zanimljivi komentari na svaki clanak koji me zanima. Novinar ko novinar nerijetko ima drugacije razmišljanje od drugih ljudi.

meni je tako iznimno stalo kad netko napise konstruktivan komentar u kojem mi objasni zasto sam u krivu.

to mi je jedna od stvari koja mi fali u tiskanim izdanjima, uz naravno vijesti stare mjesec dana.. volio bi u tom trenutku provjeriti, jesam li to samo ja ili je ovaj novinar na bunici.. ili smo mozda obojica..

Bitanga pet 15.5.2015 17:01
EchoOne kaže...

Meni su osobno iznimno zanimljivi komentari na svaki clanak koji me zanima. Novinar ko novinar nerijetko ima drugacije razmišljanje od drugih ljudi.

meni je tako iznimno stalo kad netko napise konstruktivan komentar u kojem mi objasni zasto sam u krivu.

to mi je jedna od stvari koja mi fali u tiskanim izdanjima, uz naravno vijesti stare mjesec dana.. volio bi u tom trenutku provjeriti, jesam li to samo ja ili je ovaj novinar na bunici.. ili smo mozda obojica..

 

Tako je, i upravo je zato web puno kvalitetniji medij, jer postoji još i komunikacija nakon čitanja članka.

U novinama eventualno dobiješ neki demanti u nekom od narednih brojeva ili pismo-kritiku čitatelja.

EchoOne pet 15.5.2015 17:06

Mislim da na webu ima pregrst kvalitetnih medija. Nekako najveci problem vidim u financiranju i reklamama. Generalno je cijena oglasnog prostora preniska pa samim tim imamo i veliku potrebu za raznim ad blockerima.

Al to je opet neka druga priča. 

DarthMarkus pet 15.5.2015 17:08
Prince-Artas kaže...

Dok je WC školjke bit će i tiskanih medija. Što ima bolje nego zasjest na pola sata s novim Bugom...

 Istina, ja sam probao sa tabletom, ali nije to, to...

Solo kaže...
neo.gz kaže...

 Ja informaciju koju želim imati nađem 5 puta brže online nego na papiru. Plus npr, javlja se problem "spremanja informacija" na USB od recimo 2Gb koliko stranica formata A4 mogu spremiti i sada koliko fizički prostora zauzima taj broj stranica. 

 Opet krivo citas.

Nije stvar u tome koliko BRZE nadjes. Niti koliko mozes SPREMITI stranica na USB. Nit je brzina faktor nit spremiste. Radi se o ljdskom faktoru, kao sto sam rekao.

Ljudi percepiraju papir drugacije. I to nije jer su oldtimeri pa, kao, ne kuze sto je in, vec zbog toga sto nam je papir vec u genima.

 

Mogu da ti dam sto primjera o tome ali vidim da se ipak ne razumjemo najbolje. Evo, dobar primjer je strip. Ima ga i online i u PDF, kao Dark Horse, ali percepcija je drugacija kada ga ljudi citaju "iz ruke", bez razlike koliko veliki monitor imas i koju "kristalnu" sliku ima, bez razlike koliko PDF stripova mozes zakucati u USB.

 

 

 

 Odličan komentar !