KIKI3ooo uto 13.12.2011 20:55

Toliko su se "izupirali" financijski i magnitudom projekta da sam zna da neće pronać česticu - eto glupo rečeno ali znao sam. Molim da pronađu barem nešto. Nadu su mi dalli neutrinosi, čestice što idu brže od svjetlosti (potvrđeno drugim eksperimentom od istog tima jel, nađeno je manje odstupanje od prvobitnog rezultata ali opet- brže od svjetolosti što je nemoguće po Anštajnu i Standardnom modelu ali isto tako su predvidili i Higgsov bozon pa di je!?).. Vidiće se što će bit

Volos uto 13.12.2011 21:04
KIKI3ooo kaže...

Toliko su se "izupirali" financijski i magnitudom projekta da sam zna da neće pronać česticu - eto glupo rečeno ali znao sam. Molim da pronađu barem nešto. Nadu su mi dalli neutrinosi, čestice što idu brže od svjetlosti (potvrđeno drugim eksperimentom od istog tima jel, nađeno je manje odstupanje od prvobitnog rezultata ali opet- brže od svjetolosti što je nemoguće po Anštajnu i Standardnom modelu ali isto tako su predvidili i Higgsov bozon pa di je!?)..

Strpljenja malo;) Uostalom, nije projekt sazidan samo zbog "potrage" za Higgsom...

bobica257 uto 13.12.2011 21:13
KIKI3ooo kaže...

Toliko su se "izupirali" financijski i magnitudom projekta da sam zna da neće pronać česticu - eto glupo rečeno ali znao sam. Molim da pronađu barem nešto. Nadu su mi dalli neutrinosi, čestice što idu brže od svjetlosti (potvrđeno drugim eksperimentom od istog tima jel, nađeno je manje odstupanje od prvobitnog rezultata ali opet- brže od svjetolosti što je nemoguće po Anštajnu i Standardnom modelu ali isto tako su predvidili i Higgsov bozon pa di je!?).. Vidiće se što će bit

Nemoj se ti u relativističku i kvantnu fiziku upletati s takvim pravopisom.

Jer nije potvrđeno! Tim iz neke nordijske zemlje im je našao grešku. Nisu uračunali da je sve relativno pa i GPS sateliti(s kojima su mjerili udaljenost) u odnosu na zemlju. Pa dok sve sve uračuna u jednadžbu ispada da je zbog toga su izmjerili malo kraću udaljenost pa je ispalo da su neutrini došli prije. I da glavvešine tog eksperimenta nisu stavili svoj potpis na njega jer još ne smatraju da je dovoljan da stanu iza njega.

I da to što vidite po RTL i silčni "vjestima" o fizici li bilo kojoj drugoj znanosti prvo provjerite, a onda baljezgajte.

bobica257 uto 13.12.2011 22:38
Random. kaže...

Koliko sam ja shvatio - puno stvari na tom nivou je nedokazivo u pravom smislu te riječi.

Kako? Pa skoro sve stvari u standardnom modelu su danas dokazane eksperimentom. Fale im još samo gravitoni(prenose Gravitaciju, ko fotoni za svijetlost) i Higsov bozon(daje masu), ak se ne varam, možda ima još nešto ali ovo su divje velike stavari koje im fale. Ove super strune i slično to je već van stadardnog modela...

roseman uto 13.12.2011 22:52

offtopic

Ja sam uvjek znao da je Albert budala

70 godina čovječanstvo je u zabludi zbog njegove teorije da ne postoji nista brže od svjetlosto,ko zna sta je ljudska vrsta propustila samo jel smo se oslanjali na tu stupidnu formulu

to kao da ferari veli da auti nemogu ič brže od 450kmh samo zato kaj ga oni nisu napravili

{#}

 

Diablo86 uto 13.12.2011 23:02
roseman kaže...

offtopic

Ja sam uvjek znao da je Albert budala

70 godina čovječanstvo je u zabludi zbog njegove teorije da ne postoji nista brže od svjetlosto,ko zna sta je ljudska vrsta propustila samo jel smo se oslanjali na tu stupidnu formulu

to kao da ferari veli da auti nemogu ič brže od 450kmh samo zato kaj ga oni nisu napravili

{#}

 

Pa šta nisi nama ostalima rekao

bobica257 uto 13.12.2011 23:06
predrag123 kaže...

Miljarde{#}{#} Eura je  uloženo u CERN samo da bi se otkrila jedna čestica Bozona?{#}  Ja sa pročitao da u CERN-u ustvari istražuju putovanje kroz vrijeme{#}, za što bi i bilo logičnije potrošiti toliko eurića. {#}{#}{#}{#}

Uloženo je u ubrzivač čestica da se otkriju elementarne čestice(bilo koje) i elemnatrni zakoni. To što su se  u zadnjih par godina fokusiralina Higgsov bozon je druga priča. Dosta prije ovog ubrivača je u CERNu bil ubrzivač koji se fokusirao na tražnje W i Z čestica. Pa su ih našli i Carlo Rubia je dobio Nobelovu nagradu za to.

roseman kaže...

offtopic

Ja sam uvjek znao da je Albert budala

70 godina čovječanstvo je u zabludi zbog njegove teorije da ne postoji nista brže od svjetlosto,ko zna sta je ljudska vrsta propustila samo jel smo se oslanjali na tu stupidnu formulu

to kao da ferari veli da auti nemogu ič brže od 450kmh samo zato kaj ga oni nisu napravili

{#}

 

  I da Specijalna teorija relativnosti(ona za brzinu svijetlosti) je objavljna 1905. znači od onda je prošlo 106 godina.

Assassin uto 13.12.2011 23:11
KIKI3ooo kaže...

Toliko su se "izupirali" financijski i magnitudom projekta da sam zna da neće pronać česticu - eto glupo rečeno ali znao sam. Molim da pronađu barem nešto. Nadu su mi dalli neutrinosi, čestice što idu brže od svjetlosti (potvrđeno drugim eksperimentom od istog tima jel, nađeno je manje odstupanje od prvobitnog rezultata ali opet- brže od svjetolosti što je nemoguće po Anštajnu i Standardnom modelu ali isto tako su predvidili i Higgsov bozon pa di je!?).. Vidiće se što će bit

2 eksperimenta ne mogu potvrditi nesto tih razmjera. Nadalje, tek kad se obavi jos gomila slicnih (i razlicitih istovrsnih) eksperimenata, moci ce se doci do nekih zakljucaka. Ti zaključci ce u najnevjerojatnijem slucaju samo malo promjeniti teoriju relativnosti (shvacanjem da neurini od samog velikog praska putuju tom konstantnom brzinom, ili da prolaze kroz nesto nalik crvotocina, ili nesto trece (najvjerojatnije nesto trece jer ovo dvoje je pomalo SF-glupo)). Higgsov bozon je predvidjen skupa sa jos nekolicinom drugih cestica. Jako slicno Mendeljejevu i kemijskim elementima, bilo bi glupo reci da je on bio u krivu jer na zemlji ne mozemo pronaci neki element koji je on predvidio. Slicno tako je glupo reci da standardni model ne valja jer ne mozemo pronaci Higgsov bozon.

nixass kaže...

zar nisu dvaput dobili brzinu veću od C? može kakav link od tih norvežana? baš me zanima situacija :)

Procitaj ovo sto sam napisao gore. 2 puta je jako malo u teorijskoj fizici (i u svakoj drugoj znanosti...).

bobica257 kaže...
Random. kaže...

Koliko sam ja shvatio - puno stvari na tom nivou je nedokazivo u pravom smislu te riječi.

Kako? Pa skoro sve stvari u standardnom modelu su danas dokazane eksperimentom. Fale im još samo gravitoni(prenose Gravitaciju, ko fotoni za svijetlost) i Higsov bozon(daje masu), ak se ne varam, možda ima još nešto ali ovo su divje velike stavari koje im fale. Ove super strune i slično to je već van stadardnog modela...

Strune nisu dio standardnog modela. Teorija struna je zasad jos jako nerazvijena i u povojima, i vecina teorijskih fizicara je jos uvijek sumnjicava prema njoj (iako se u medijima nasiroko o njoj govori).

predrag123 kaže...

Miljarde{#}{#} Eura je  uloženo u CERN samo da bi se otkrila jedna čestica Bozona?{#}  Ja sa pročitao da u CERN-u ustvari istražuju putovanje kroz vrijeme{#}, za što bi i bilo logičnije potrošiti toliko eurića. {#}{#}{#}{#}

Koliko god ulozeno u CERN, u ratove je ulozeno 100 000 puta vise, i to vjerojatno u samo jedan dan rata (u iraku npr.). Tako da, samo nek oni trose, to je sve skupa nista ako gledas vecu, globalnu sliku.

roseman kaže...

offtopic

Ja sam uvjek znao da je Albert budala

70 godina čovječanstvo je u zabludi zbog njegove teorije da ne postoji nista brže od svjetlosto,ko zna sta je ljudska vrsta propustila samo jel smo se oslanjali na tu stupidnu formulu

to kao da ferari veli da auti nemogu ič brže od 450kmh samo zato kaj ga oni nisu napravili

{#}

 

  Hvala sto si podjelio s nama svoje misljenje, ali molim te, nemoj vise. Barem prvo stekni neko osnovno obrazovanje.

bobica257 uto 13.12.2011 23:14
Assassin kaže...

bobica257 kaže...
Random. kaže...

Koliko sam ja shvatio - puno stvari na tom nivou je nedokazivo u pravom smislu te riječi.

Kako? Pa skoro sve stvari u standardnom modelu su danas dokazane eksperimentom. Fale im još samo gravitoni(prenose Gravitaciju, ko fotoni za svijetlost) i Higsov bozon(daje masu), ak se ne varam, možda ima još nešto ali ovo su divje velike stavari koje im fale. Ove super strune i slično to je već van stadardnog modela...

Strune nisu dio standardnog modela. Teorija struna je zasad jos jako nerazvijena i u povojima, i vecina teorijskih fizicara je jos uvijek sumnjicava prema njoj (iako se u medijima nasiroko o njoj govori).

Točno to i velim, meni se osobno ne sviđa nikako to da smo svi mi od nekih vibrirajučih špagica

(s)izgoreo uto 13.12.2011 23:53
Assassin kaže...

Strune nisu dio standardnog modela. Teorija struna je zasad jos jako nerazvijena i u povojima, i vecina teorijskih fizicara je jos uvijek sumnjicava prema njoj (iako se u medijima nasiroko o njoj govori).

koliko sam shvatio problem teorije struna nije nerazvijenost već nemogućnost da se teorija (današnjom tehnologijom) direktno dokaže ili opovrgne eksperimentom, dakle ako se nešto ne može utvrditi svim stupnjevima znanstvene metode ostaje u sferama matematičkih modela koji mogu ali i ne moraju biti realni odnosno nalaziti se u prirodi

MaTek666 sri 14.12.2011 00:10

nezz, nekak imam filing da sudaranje protona nije rijesenje,meni logika nekak drugac radi, evo objasnjenja za djecu {#}, ako je bozon 1, sila 1, proton rijesenje 2 ( 1+1=2), sudaranje dvaju protona moze imati dvoja rjesenja 2:2=1(ono sto traze a mogu dobiti oboje) i 2*2=4 (mozda energija, nisam sig...), a ako je 1-1=0, znaci nema mase, nema protona, nema svemira. da bozon moze postojati znaci 1+0=1, i sila postoji 1+0=1, treba imati uvijete 0 ilitiga tehnologiju koja stvara te uvijete, posto je bozon u praksi nevidljiv jer ne moze postojati u svijetu koji se sastoji od 2 jer bi to znacilo 2+1=3. eh sad ono sto nama fali je adekvatani uvijeti 0, a toje mozda, onak mozda idealni vakumirani prostor(neznam kak da se drugac izrazim) u kojem bi trebalo napraviti sljedece 2-1=1+0 ilitiga protona lisiti sile nakon cega ce ostati bozon.

jednostavno zar ne {#}

Assassin sri 14.12.2011 00:18
(s)izgoreo kaže...
Assassin kaže...

Strune nisu dio standardnog modela. Teorija struna je zasad jos jako nerazvijena i u povojima, i vecina teorijskih fizicara je jos uvijek sumnjicava prema njoj (iako se u medijima nasiroko o njoj govori).

koliko sam shvatio problem teorije struna nije nerazvijenost već nemogućnost da se teorija (današnjom tehnologijom) direktno dokaže ili opovrgne eksperimentom, dakle ako se nešto ne može utvrditi svim stupnjevima znanstvene metode ostaje u sferama matematičkih modela koji mogu ali i ne moraju biti realni odnosno nalaziti se u prirodi

Da, i to je tocno. Drugi problem je sto teorija struna ne daje ni neke odredjene zakljucke o ponasanju cestica (ili tijela) koja bi se mogla promatrati, pa barem preko tih zakljucaka pokazati, ako ne kao tocna, a onda kao korisna (kao sto na kraju krajeva teorija gravitacije u onom osnovnoskolskom obliku nije tocna, ali je dovoljno tocna da ju koristimo kao model). Teorija struna je zanimljiva, ali zasad jos nije presla u potpunosti iz filozofije u teorijsku fiziku (poetski receno xD).

overhaul sri 14.12.2011 00:23

Da se osvrnem na ovo uobičajeno "kolko milijardi su potrošili, mogli su za to hranit djecu po africi"...

Akceleratori se grade skoro 100 godina i osim prvih prototipova uvijek mnogo koštaju kad se grade.

Dosad to nikom nije smetalo, dok se novinari nisu domogli europskog ubrzivača (koji isto nije prvi na tom mjestu)

jer eto puno je znanstvenika došlo u nedostatku konkurentnih akceleratora,

pa se pojavljuju u novinama crne rupe, vremenska putovanja, bozoni i tamne materije.

Fermilab je jednako prije 28 godina koštao

(i u tom trenutko imao sve epitete kao i LHC, a ameri su imali praktički gotov i veći i od LHC,

Superconducting Super Collider snage 20TeV prema LHC-ovih 7TeV - samo je

financiranje bilo ukinuto ne zato jer tad nije bilo para,

nego jer su dakako političari prvo birali gdje će se graditi a onda, nakon procjene na 12 milijardi $ troškova i spiskanih 2 milijarde,

 bili nezainteresirani da odu do kraja, makar je zagovarač bio legendarni Carl Sagan),

a trenutno ima naravno svih veličina, oko 26 000 akceleratora po svijetu.

E sad, ako ih je toliko, vjerojatno nečemu i služe, jel? Nije samo mambo đambo trošenje para.

Uglavnom služe u radioterapiji, za liječenje raka, a jedna vrst modela služi kao multiplikator napona za nuklearnu reakciju.

Korišten je i pri izgradnji atomske bombe.

Za nas interesantan, ion implanter služi u proizvodnji integriranih krugova,

a može i otvrdnjivati površinski materijale, vrlo bitno npr u

proizvodnji umjetnih kukova. Tako da, nije to bačen novac. Sve nađe primjenu.

syncmaster245b sri 14.12.2011 00:53
bobica257 kaže...

Fale im još samo gravitoni(prenose Gravitaciju, ko fotoni za svijetlost) i Higsov bozon(daje masu), ak se ne varam, možda ima još nešto ali ovo su divje velike stavari koje im fale.

 

Nije teorija o gravitonima vec odavno odbacena?

 

***edit

 

Sve pohvale autoru na izboru teme, reklo bi se Bugov "Unutar ruba znanosti" serijal  :)

 

 

sanka sri 14.12.2011 01:46

obožavam kad čim netko spomene masne pare u vjek sa nađe netko tko kaže za gladne u africi ili kad grad uloži neke novce u nešto i onda se u 99.99% slučajeva se spominje zašto se ne grade škole i vrtiće hipotetičkim sliogizmom dolazim do zaključka da bi svi mi trebali narednih sto godina tucat kamenjem samo kako bi prehranili afriku i kako bi izgradili dovoljno škola i vrtića koje će naravno zbog manjka djece propast al nema veze nek se gradi

drveni krastavac sri 14.12.2011 06:11

jojjj poludim kad mi netko ko' nema pojma o čemu prića spominje u istoj temi Afriku i CERN

 

ovo je najvažniji eksperiment od početka povijesti

kakva atomska bomba, kakva vatra i jahanje....

ovo je jače od svega skupa.

 

ako othrijemo Higgsa OK idemo dalje...
no ako ga ne otkrijemo onda se stvarno treba zamisliti.

ŠTO TO ZNAĆI?

pa ako ga nema onda smo ustanovili da je svemir Valne prirode i da materija ne postoji (da ko' u matrix-u)

Svemir je zapravo iskan od SVIJESTI

 

znaš li što to znaći... razmislite malo.....

znaći da je sakupljanje i gomilanje materijalnih dobra glupost, i da je bitna svijest i ponašanje.

to je apsolutno najbitni podatak koji ćete naućiti u svom postojanju.

da skratim

SAZDANI SMO OD ISTE "TVARI" KAO I NAŠI SNOVI

 

uglavnom ako se to uspostavi vidiš da su ovi koji spominju Afriku u pravu :)))

a to je kvantna fizika... nemožeš si pomoč'

prvo se trebaš zeznutii da skužiš'... :)

 

Vortac sri 14.12.2011 07:45

Što se tiče potrage za gravitonima odnosno gravitacijskim valovima (jednom od najvažnijih karika iz Standardnog modela koja još nije otkrivena) trenutno je u tijeku opsežni projekt Einstein@home koji već godinama analizira podatke s nekoliko najvećih svjetskih laserskih interferometara za koje se pretpostavlja da bi mogli detektirati anomalije u prostoru koje bi gravitacijski valovi trebali uzrokovati. Projekt je posebno zanimljiv jer u njemu može sudjelovati svatko po distributed computing principu (na BOINC platformi) - na svoj kompjuter dakle downloadate jedan mali paketić podataka koje vaš CPU analizira i rezultate na kraju uploada na glavni server. Prema službenim podacima, Einstein@home tako trenutno barata sa procesorskom snagom od cca 570 teraflopsa. Za sada je otkriveno nekih 15-tak pulsara, ali isključivo zahvaljujući radio-teleskopu Arecibo tj. radio-valovima (koje Einstein@home također analizira).

tnakir sri 14.12.2011 08:00
drveni krastavac kaže...

 

Svemir je zapravo iskan od SVIJESTI

 

znaći da je sakupljanje i gomilanje materijalnih dobra glupost, i da je bitna svijest i ponašanje.

 

SAZDANI SMO OD ISTE "TVARI" KAO I NAŠI SNOVI

 

Kolko gluposti na jednom mjestu...