sudy_freak pon 17.12.2012 21:22

Baš sam gledao vijest na Dnevniku i ne mogu vjerovati.

Kinezi popišu 1,3 milijarde ljudi (ne znaju ni oni koliko ih je), na površini većoj 170x od naše za 2 tjedna, a mi se patimo sa svojih par milijuna.
E pa stvarno smo država ni za što drugo nego ismijavati.

Banana! 

Tomek.Klc pon 17.12.2012 21:25

Prvo sam mislio da je naslov teme "Ni popišati se ne znamo" {#}

 

OnTopic : Ništa novo, kakva nam je vlada nesposobna i kakvi ljudi rade samo zato što su nečija rodbina, a obrazovani ljudi sa fakultetima koji su voljni raditi nemaju posao. 

sudy_freak pon 17.12.2012 21:26
Tomek.Klc kaže...

OnTopic : Ništa novo, kakva nam je vlada nesposobna i kakvi ljudi rade samo zato što su nečija rodbina, a obrazovani ljudi sa fakultetima koji su voljni raditi nemaju posao. 

Koja Vlada?

Sjetimo se da je to krenula Kosorkina Vlada.
Tko je kod nas započeo nepotizam? 

klimama pon 17.12.2012 21:45

Koliko, recimo ima stanovnika u Zagrebu. U većini izvještaja objavljenih na www.dzs.hr, u Zagrebu živi 790.017 ljudi. Ali, na tim istim stranicama postoji i popis naselja u RH, gdje ima jedno jedino naselje veće od 200 tisuća stanovnika, a u njem živi – njih 688.163. Koje bi to naselje moglo biti, a nije Zagreb (jer u njemu živi 790 tisuća ljudi, a ne 688 tisuća)...

 

Treba razlikovati grad Zagreb kao samostalno naselje, od Grada Zagreba kao jedinice lokalne samouprave. Tako grad Zagreb ima 688.163, a Grad Zagreb 790.000 stanovnika i osim  grada Zagreba obhvaća jošcijeli niz samostalnih naselja (Sesvete, Ivanju Reku, Lučko, Buzin...)

mario.L_hr pon 17.12.2012 22:03

Arone čemu se ti čudiš? Meni je čudno da je i sada gotovo.

 

Što se tiče novotarija s 3G modulima, pa prvo bi trebalo uspostaviti 3G mrežu izvan naseljenih područja (valjda je dio novaca koji je HT trebao utrošiti za 3G završio u džepovima zna se već koga), zatim bi trebalo pronaći dobavljača prijenosnika (već se zna tko bi to mogao biti ali red se mora poštivati), zatim bi trebalo odabrati tko će napisati softver (to bi tek bila makljaža). Dok bi sve ovo završili već bi bila 2051. i ništa nebi bilo kompatibilno pa bi morali sve ponovo.

genije_čudo_prirode pon 17.12.2012 22:26
mario.L_hr kaže...

Arone čemu se ti čudiš? Meni je čudno da je i sada gotovo.

 

Što se tiče novotarija s 3G modulima, pa prvo bi trebalo uspostaviti 3G mrežu izvan naseljenih područja (valjda je dio novaca koji je HT trebao utrošiti za 3G završio u džepovima zna se već koga), zatim bi trebalo pronaći dobavljača prijenosnika (već se zna tko bi to mogao biti ali red se mora poštivati), zatim bi trebalo odabrati tko će napisati softver (to bi tek bila makljaža). Dok bi sve ovo završili već bi bila 2051. i ništa nebi bilo kompatibilno pa bi morali sve ponovo.

Normalno, moramo naći nekog velikog koga ćemo pljuvati - danas je to Appl...pardon HT :-)

 

Ma razina ovih pitanja mogla se napraviti kroz aplikaciju na smartphoneu i daš svakom operateru (svakom istu količinu mobitela) da ti da neki jeftilen od smartphonea-a tipa Samsung Galaxy Mini2 i uzmeš 500 popisivača na mjesec dana i odmah imaš sve podatke. Dakle

1. trošak tarife na mjesec dana - treba ti samo data (može biti i edge) - 15.000 x 20 = 300.000 kn,

2. mobiteli 15.000 x 1.000 kn = 15.000.000 kn (a kasnije ih koriste u ministarstvima pa taj trošak mora biti 10x manji),

3. razvoj aplikacija + virtualni serveri iznajmljeni na mjesec dana za obradu podataka - 150.000 kn

4. ljudi - 15.000 x 20 dana x 8 sati x 30 kn = 72.000.000,00kn

Ukupno: 87.450.000,00 kn

 

Ali kako bi se onda potrošilo ovih ekstra 57 milijuna kuna? Ili na primjer uvesti da sam možeš skinuti aplikaciju i biti dio tog popisa pa si ovaj iznos za ljudstvo prepolovio, a možeš raditi djelomični popis stanovništva svaku godinu ako želiš. Još ponudiš ljudima da im takva samoprijava omogući povrat poreza i eto ti popisivača!

Pupi pon 17.12.2012 22:27
DigiMagic kaže...

I, kako će nam se ta investicija od 150 miliona isplatiti? Sigurno nije moguće da bismo potrošili tolike milione bez da znamo kako će nam točno koristiti... {#}

 

Upravo oni podaci koji su najkorisniji - nisu još obrađeni! A kad će - ne zna se! Može proći još par mjeseci, ili čak godina, a tada će biti posve beskorisni. Tako da je sva ta silna lova bačena u vjetar!

 

Da tragedija bude veća, nitko neće za to odgovarati.

TranceMight pon 17.12.2012 22:30

Bavio sma se jos 2000 godine takvim problemom: Digitalizacija popisa stanovnistva (zemlje od 50 miliona ljudi) sto je obuhvacalo: capture, ocr, document recognition, data entry za korekciju podataka...

 

Uglavnom, takav se projekt da sloziti ak se poznaje problematika komotno u nekoliko mjeseci uz kompetentan team, dobro placen al brzo realiziran projekt... 50 osoba za data entry(unajmi se poduzece koje to onda uradi) i cijeli popis je digitaliziran par tjedana nakon sto se isporuce svi obrasci.

 

Potom, treba tu razviti jednostavne web servise i interaktivnu web stranicu za pregled tih podataka, uz kompetentan team, dobro placen i to je rjeseno u vrlo kratkom roku.

 

 

 

 

A sada malo o "vrijedjanju" struke softwerskih inzenjera i softwerskog developmenta. Prvo i osnovno, programer ne moze biti NIKADA kriv, pa i naj nestrucniji, jer ocito da je osoba koja je urucila posao krivo procijenila izvodjaca posla pa se postavja pitanje kompetencije samog narucioca rjesenja a da ne pricamo o vrlim product managerima.

 

Opasno je kad se precjenjujemo :P :)

mario.L_hr pon 17.12.2012 22:33
genije_čudo_prirode kaže...

Normalno, moramo naći nekog velikog koga ćemo pljuvati - danas je to Appl...pardon HT :-)

 

Ma razina ovih pitanja mogla se napraviti kroz aplikaciju na smartphoneu i daš svakom operateru (svakom istu količinu mobitela) da ti da neki jeftilen od smartphonea-a tipa Samsung Galaxy Mini2 i uzmeš 500 popisivača na mjesec dana i odmah imaš sve podatke. Dakle

1. trošak tarife na mjesec dana - treba ti samo data (može biti i edge) - 15.000 x 20 = 300.000 kn,

2. mobiteli 15.000 x 1.000 kn = 15.000.000 kn (a kasnije ih koriste u ministarstvima pa taj trošak mora biti 10x manji),

3. razvoj aplikacija + virtualni serveri iznajmljeni na mjesec dana za obradu podataka - 150.000 kn

4. ljudi - 15.000 x 20 dana x 8 sati x 30 kn = 72.000.000,00kn

Ukupno: 87.450.000,00 kn

 

Ali kako bi se onda potrošilo ovih ekstra 57 milijuna kuna? Ili na primjer uvesti da sam možeš skinuti aplikaciju i biti dio tog popisa pa si ovaj iznos za ljudstvo prepolovio, a možeš raditi djelomični popis stanovništva svaku godinu ako želiš. Još ponudiš ljudima da im takva samoprijava omogući povrat poreza i eto ti popisivača!

Zašto ne prozvati HT? Zato što su cijelu državu pokrili 3G signalom.{#} Mada ni VIP i Tele 2 nisu ništa bolji.

 

Što se tiče Smartphonea to ti je igračka i nije za ozbiljan posao, nisam siguran da udovoljava prema našem zakonu o zaštiti na radu.

TranceMight pon 17.12.2012 22:33
genije_čudo_prirode kaže...

3. razvoj aplikacija + virtualni serveri iznajmljeni na mjesec dana za obradu podataka - 150.000 kn

!

gle, ak zaista vjerujes da se za 150 000kn da razviti cenzus sustav uz potpunu digitalizaciju, malo se varas :)

power_user pon 17.12.2012 22:56
genije_čudo_prirode kaže...
mario.L_hr kaže...

Arone čemu se ti čudiš? Meni je čudno da je i sada gotovo.

 

Što se tiče novotarija s 3G modulima, pa prvo bi trebalo uspostaviti 3G mrežu izvan naseljenih područja (valjda je dio novaca koji je HT trebao utrošiti za 3G završio u džepovima zna se već koga), zatim bi trebalo pronaći dobavljača prijenosnika (već se zna tko bi to mogao biti ali red se mora poštivati), zatim bi trebalo odabrati tko će napisati softver (to bi tek bila makljaža). Dok bi sve ovo završili već bi bila 2051. i ništa nebi bilo kompatibilno pa bi morali sve ponovo.

Normalno, moramo naći nekog velikog koga ćemo pljuvati - danas je to Appl...pardon HT :-)

 

Ma razina ovih pitanja mogla se napraviti kroz aplikaciju na smartphoneu i daš svakom operateru (svakom istu količinu mobitela) da ti da neki jeftilen od smartphonea-a tipa Samsung Galaxy Mini2 i uzmeš 500 popisivača na mjesec dana i odmah imaš sve podatke. Dakle

1. trošak tarife na mjesec dana - treba ti samo data (može biti i edge) - 15.000 x 20 = 300.000 kn,

2. mobiteli 15.000 x 1.000 kn = 15.000.000 kn (a kasnije ih koriste u ministarstvima pa taj trošak mora biti 10x manji),

3. razvoj aplikacija + virtualni serveri iznajmljeni na mjesec dana za obradu podataka - 150.000 kn

4. ljudi - 15.000 x 20 dana x 8 sati x 30 kn = 72.000.000,00kn

Ukupno: 87.450.000,00 kn

 

Ali kako bi se onda potrošilo ovih ekstra 57 milijuna kuna? Ili na primjer uvesti da sam možeš skinuti aplikaciju i biti dio tog popisa pa si ovaj iznos za ljudstvo prepolovio, a možeš raditi djelomični popis stanovništva svaku godinu ako želiš. Još ponudiš ljudima da im takva samoprijava omogući povrat poreza i eto ti popisivača!

Ma čak im i ne treba 3G, samo najjeftiniji netbook ili tablet i na kraju dana/popisa uploadaju podatke

 

BTW; slovencima je za obradu podataka trebalo puna 2 dana

Jimmy pon 17.12.2012 23:15
DigiMagic kaže...

I, kako će nam se ta investicija od 150 miliona isplatiti? Sigurno nije moguće da bismo potrošili tolike milione bez da znamo kako će nam točno koristiti... {#}

 

 

Lijepo. Prvo porezna pobere što se da pobrat a kasnije država može gledat gdje se mogu ubrat pare, koliko ljudi bi time zahvatili i koliko bi zaradili. Da se njima ne isplati ne bi ni radili popis.

bocic pon 17.12.2012 23:33
R4sput1n kaže...

Cim mi je onog popodneva mala iz opcine pokucala na vrata znao sam sto samo u nas mozemo ocekivat od ovog popisa, valjda zato i jesam jedan od onih 20 ponosnih Klingonaca... Qapla!

Evo još jedan. qapla 'zemo'... {#}

sudy_freak pon 17.12.2012 23:35
escobar_ kaže...

Vi ste još i dobri, vidjet ćete kome sljedeće godine kod nas u Bosni. {#}

Da vam dođemo mi popisati, mi smo se sada izvještili.

 

Dobar dio pograničnih dijelova BiH (Z, JZ Hercegovina, Posavina, Pounja) ne moramo ni popisivati jer je popisan kod nas, u Hrvatskoj.
Isti ljudi, yebote.

Laxarus uto 18.12.2012 00:31

U jutarnjem je takoder pisalo da im je neka drzava bila nudila vec gotovo rijesenje za popis koji su oni bili koristili i kojim bi se podatke unosilo u server cim se upisuju tako da bi cijela stvar bila gotova cim zavrsi popisivanje, a popisivaci bi nosili samo jedan android tablet umjesto hrpe papira, nravno HDZova vlada je takvo rijesenje odbila.

 

 

godo uto 18.12.2012 02:27

{#} vi bi digitalni popis!

Prvo to mora EU donijeti kao pravilo i napisati par zakona, koje ćemo mi onda prepisati i sve ću biti po PS-u!! {#}

 

Opće je poznato da ne znamo uvesti ništa novo, nego kopiramo tuđe navodno uspješne ideje i načine realizacije!

Karabaja uto 18.12.2012 02:47
sudy_freak kaže...

Baš sam gledao vijest na Dnevniku i ne mogu vjerovati.

Kinezi popišu 1,3 milijarde ljudi (ne znaju ni oni koliko ih je), na površini većoj 170x od naše za 2 tjedna, a mi se patimo sa svojih par milijuna.
E pa stvarno smo država ni za što drugo nego ismijavati.

Banana! 

Moje mišljenje je kako to nema veze ni s lovom, ni s informatikom niti s (ne)sposobnošću.

 

Štopanje rezultata je, mišljenja sam, čista politička odluka. Hint: popisi birača.