macak pon 2.2.2009 11:33

Sadašnji proizvođači već znaju da je Europska Unija zabranila upotrebu, tj. proizvodnju klasičnih žarulja počevši sa 2010. godinom. Ovaj trend vidljiv je i drugdje u svijetu, SAD i Kanada također postepeno povlače obične žarulje, te prilagođavaju instalacije i smanjuju snagu. Kalifornija je čak donijela zakon kojim se klasična žarulja proglašava toksičkim otpadom, jer sadrži teške metale.

nixass pon 2.2.2009 11:46
insomniac_cro kaže...

jos da stave zabranu vađenja nafte od 2020 pa da malo alternativne tehnologije procvatu ... di bi nan bija kraj...:)

 

 kraj bi nam bio u nekom od svjetskih ratova.. jer, htjeli mi ili ne, bez nafte se neće moći barem još sljedećih 40-50 godina.. :(
Hacker-ri pon 2.2.2009 12:52
nixass kaže...
insomniac_cro kaže...

jos da stave zabranu vađenja nafte od 2020 pa da malo alternativne tehnologije procvatu ... di bi nan bija kraj...:)

 

 kraj bi nam bio u nekom od svjetskih ratova.. jer, htjeli mi ili ne, bez nafte se neće moći barem još sljedećih 40-50 godina.. :(
 

nafte za jos 500 godina ima, minimum... a ove price kako ce nestat neka pusi netko drugi. Samo je pitanje po kojoj cijeni je ta nafta i na kojoj dubini

Najbrži pon 2.2.2009 12:53

Ma meni su LED-ice prezakon! Samo da mi je još saznati gdje ih ima u RH za kupiti a da cijena nije velika! (ima ih za uzeti, ali su cijene velike...ja sam nabavljao LED-ice u Bosni po 1kn/komad, sada ih nema baš previše u BOsni, a kod nas je cijena od 3kn pa naviše...)

angel of fire pon 2.2.2009 16:18

ljudi moji ovo nece opstat jer nije isplativo proizvođaćčima žarulja

tak su i prije 15 godina imali elektrićne motore za aute al su ipak ostavili benzinske da ne uniste naftnu industriju

pa kupis jednu ovu zarulju(ajd recimo 10 da ih kupis za cijelu kuću...i ne kupujes ih sljedećih 50 godina...no way my man

proizvođaći bi bankrotirali

mbaksa uto 3.2.2009 11:56
macak kaže...

Kalifornija je čak donijela zakon kojim se klasična žarulja proglašava toksičkim otpadom, jer sadrži teške metale.

Nisam cuo za to, ali ako je istina, onda to povlaci sa sobom i drugi problem - vecinu stednih zarulja ne treba proglasavati toksicnim otpadom jer to jest toksicni otpad (kad se vise ne koristi, naravno), posto sadrze zivu. Ako se vec tako jako brinu za ekologiju, trebali bi ujedno natjerati proizvodjace zarulja da ne rade zarulje sa zivom. Al to im je preskupo, pa sad sam dodji do zakljucka. Namigiva Treba prodat nove skupe zarulje (nikad mi nije bila jasna ta hajka na klasicne zarulje - stedne su daleko skuplje od klasicnih, razlika u kolicini potrosene struje ne pokriva tu razliku u cijeni, a i stedne brzo propadaju na mjestima gdje se stalno pali i gasi zarulja, recimo u kupaonici ili hodniku), a koga boli jedna stvar sto ce i nove (stedne) zarulje zagadjivati prirodu kao i stare, ako ne i vise? Misli da je i dalje najbolja kombinacija stednih i klasicnih - klasicne na mjesta gdje se cesto pali/gasi svjetlo, a stedne na ostala mjesta.