overhaul uto 27.6.2017 19:29
VandaL.pr! kaže...

Izgleda da su i našu firmu napali. Sto mislite koliko treba IT stručnjacima da riješe situaciju? (od 13 sati nam neradi nista)

 uh :(
Bojim se da se ta situacija ne rješava, barem ne sada kad je gotovo. Ili se plati ucjenjivačima, ili se sve radi iz backupa. Već su na bugu puno puta stručniji od mene objašnjavali ovaj ransomware "fenomen".

dreadmoore uto 27.6.2017 20:12

ma ja nebi me cudilo da te tvrtke i dan danas koriste yogurt verzije winsa pa ima se takve stvari dogadjaju kao sto je primjer bio u Bosni i Hercegovini da jos uvjek koriste u drzavnim ustanovama yougrt verziju windowsa.

hrvooje uto 27.6.2017 20:16

Pa nitko nije napadnut, nego se sam zarazio. Teško da se napad može smatrati slanje maila. 

 

Tko ne može preko gpo može si složit neku skriptu za gašenje SMBv1 protokola

 

To disable SMBv1, run the following cmdlet:
Set-SmbServerConfiguration -EnableSMB1Protocol $false

Or we could disable SMB protocols by modifying registry key. Create a GPO to deploy the following registry key to have a check too. 
Configure the following registry key to disable SMBv1:
Registry subkey: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\ParametersRegistry entry: SMB1
REG_DWORD: 0 = Disabled

GSP uto 27.6.2017 20:26
dreadmoore kaže...

ma ja nebi me cudilo da te tvrtke i dan danas koriste yogurt verzije winsa pa ima se takve stvari dogadjaju kao sto je primjer bio u Bosni i Hercegovini da jos uvjek koriste u drzavnim ustanovama yougrt verziju windowsa.

 kakve veze ima sto je jogurt?

 

imam i ja jogurt verziju (naravno cisto za isprobavanje, inace koristim orginal win 7 platio ga 2000kn) i zadnji update od win7 + avast zadnji updejt i win firewall...nikad problema

 

 

Cryogenic uto 27.6.2017 22:29
dreadmoore kaže...

ma ja nebi me cudilo da te tvrtke i dan danas koriste yogurt verzije winsa pa ima se takve stvari dogadjaju kao sto je primjer bio u Bosni i Hercegovini da jos uvjek koriste u drzavnim ustanovama yougrt verziju windowsa.

 bljuv

overhaul uto 27.6.2017 23:18
ddarknessfairyy kaže...

Iduća vijest koju očekujem u vezi ovog napada je to da su Rusi krivi. 

 Želja ti je uslišena :)
http://www.index.hr/vijesti/clanak/cyber-napad-ukrajinski-sluzbenik-kriva-je-rusija-ovo-je-hibridni-rat-protiv-nase-drzave/979448.aspx
bajdvej, kad sam već navratio tamo, kažu da će (logično) glavnina štete biti vidljive tek slijedećih dana:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/nova-upozorenja-cyber-napad-puno-opasniji-nego-smo-mislili-najgore-tek-dolazi/979462.aspx

Harry Haller sri 28.6.2017 10:14

I meni je jucer boot otisao na win 10 (najnoviji update skinut prije koji dan).
Frend kaze da je njega bootanje zezalo(jako sporo i stalni crashovi) zbog automatskih updatea.
Nadam se da je samo boot otisao(googlao error i ima nade za recovery) a da nije ransomware jer mi samo jos to treba sada

beha čet 29.6.2017 17:37

Vidim da je i Intercars napadnut, objavili su poruku na web-u da su napadnuti. Nije mi samo jasno kako firma koja radi 400 milijuna KN samo ovdje u HR ima tako lošu zaštitu? Sad su već 3 dana offline, znači gube oko 1 milijun kuna po danu. (plus sve EU poslovnice valjda se broji u stotinama milijuna kuna). Njima valjda - sitnica. Za te novce su mogli napraviti takvu backup serversku farmu da bi im vratilo podatke za par minuta od napada.

ihush čet 29.6.2017 19:11
beha kaže...

.. Njima valjda - sitnica. Za te novce su mogli napraviti takvu backup serversku farmu da bi im vratilo podatke za par minuta od napada.

 racionalizacija i outsorcanje.. (rezanje troškova), omiljena mantra managera (koji ništa drugo ni ne znaju)... dok ih ne lupi po džepu, tako je.