pqweasdyxc pet 21.7.2017 16:02

Ne znam je li to neka Intelova šala jer možda spremaju nešto revolucionarno ili stvarno nisu očekivali ovaj povratak AMD-a... 

AMD mi se sad čini puuuno bolji izbor u cijenovnim rangovima 1000 kn pa na više.

rambox pet 21.7.2017 16:27
pqweasdyxc kaže...

Ne znam je li to neka Intelova šalajer možda spremaju nešto revolucionarno ili stvarno nisu očekivali ovaj povratak AMD-a... 

AMD mi se sad čini puuuno bolji izbor u cijenovnim rangovima 1000 kn pa na više.

Nema nikakve šale to je realnost, i kao šlag na tortu uz dva predstavljena AMD Threadriper proca iči če i vodeno hlađenje u paketu.

 

https://www.techpowerup.com/235244/amd-to-include-aio-liquid-coolers-with-ryzen-threadripper-processors

 

Nema nikakve Intel CPU revolucije, jer ništa nisu niti planirali a nove CPU arhitekture nema nigdje na vidiku.Što je manji proizvodni proces 14nm pa na dole, to ima više problema pogotovo kaj se tiče hlađenja procesora od 10+ CPU jezgri.

 

Ako hočeš ozbiljnije klokat i9 7920X, ništa bez barem standardnog vodenog hlađenja kojeg moraš posebno kupit ili platit.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VUuuuah2md8

 

https://www.youtube.com/watch?v=lZHZq_T3XRU

 

 

 

 

AA-d00d pet 21.7.2017 19:55

Bio je relativno nedavno na redditu AMA od jednog intelovog zaposlenika. Jedno od pitanja je bilo sta misle o kolegama iz AMD-a i veli covjek da im se svi dive tamo kako uspijevaju sve napraviti sa ohoho manjim sredstvima nego oni u Intelu.

Mr.ddevil pet 21.7.2017 22:27

Istina, BIO JE JAČI U MHz , a slabiji u performansama, ali kako je AMD napravio ovaj povratak , rezultat se izjednačava , AMD bi sad sa ovim ryzenom 3 mogao cak biti u prednosti, jer trebaju pod hitno pokriti dio trzista -1000kn

Mrgud Veliki sub 22.7.2017 09:39

Nista novoga. Povijest se samo vrti ukrug. Nesto slicno je bilo i u vrijeme kada je AMD izbacio Slot A CPU.

Koji istina, nije nesto potrajao, jer je vrlo brzo uslijedila tranzicija na Socket A. No, tu je prvi puta AMD pravo pokazao 'zube'.

Onda se sjetim socketa 939. Pa 754 i dodje mi muka koliko ih je bilo relativno kratkog vijeka. Mjenjali su ih cesce nego carape, a osim Socketa A i nisu nesto dugo trajali.

Tako to ide. I kod grafickih. Danas jedan, sutra drugi. Sve u svemu, za nezagrizene kupce je dobro dok postoji konkurencija.

Gogy7 sub 22.7.2017 12:41

Kad je izasao Ryzen, Stjepanj je rekao da nebi nikad kupio proc koji ne ide iznad 5 Ghz :) Kako mi se čini da ćemo uskoro gledati high end procesore i ispod 2 Ghz ali s sve većim brojem jezgri.

PaleRider sub 22.7.2017 12:43

Ni Intel ni AMD ne mogu tako lako propasti jer kao i svi veliki danas nemaju samo jedan proizvod oko kojeg se sve vrti, niti jednu grupu korisnika.

Uostalom, kod cpu/gpu čipova postoji fanbase koji su vjerni jednom ili drugom proizvodu pa neće sigurno kupiti drugi samo zato što je jeftiniji.

 

Istina, većina gleda odnos cijena/performanse, ali postoje ljudi (uključujući i mene) kojima je važnija stabilnost i dugotrajnost i možda neke druge stvari.

 

A za usporedbu, ovo se već događalo u povijesti, AMD je imao brže i jeftinije procesore koje su svi kupovali, ali nije imao termalnu zaštitu pa kad se pregrije gotovo je

dok se Intelov samo resetirao u slučaju pregrijavanja. To su možda male stvari nebitne gamerima koji svako malo mijenjaju cpu/gpu (iako se puno ljudi žalilo na pregorene procesore), ali meni je to bilo jako bitno.

Kad kupujem nove komponente onda kupujem high end i očekujem da traje godinama, tako da sam od tada vjeran Intelu i drago mi je da nije spuštao kvalitetu da bi bio konkurentniji

cijenom. Cijenim kvalitetu i profesionalizam, a to znam da od Intela uvijek mogu očekivati.

 

Ne kažem da to danas ne nudi i AMD, ali jebat ga, ne mogu da ne budem skeptičan.

Stjepanj sub 22.7.2017 16:42
Gogy7 kaže...
Kad je izasao Ryzen, Stjepanj je rekao da nebi nikad kupio proc koji ne ide iznad 5 Ghz :) Kako mi se čini da ćemo uskoro gledati high end procesore i ispod 2 Ghz ali s sve većim brojem jezgri.

 Vidis vraga prekjucer uzeo i7 5820k , htio sam ryzena no ti taktovi kod njega su mi smjesni, kod intela novi cpu zali boze uzeo malo starije i provjereno😎lp

hrvooje ned 23.7.2017 02:30
Stjepanj kaže...
Gogy7 kaže...
Kad je izasao Ryzen, Stjepanj je rekao da nebi nikad kupio proc koji ne ide iznad 5 Ghz :) Kako mi se čini da ćemo uskoro gledati high end procesore i ispod 2 Ghz ali s sve većim brojem jezgri.

 Vidis vraga prekjucer uzeo i7 5820k , htio sam ryzena no ti taktovi kod njega su mi smjesni, kod intela novi cpu zali boze uzeo malo starije i provjereno😎lp

 Pa za koga onda Intel radi nove procesore. Samo za Lucidius-a? . Koliko si pljunio, 300, 400 € ? 

PaleRider ned 23.7.2017 13:39
ivanzu kaže...

Intel nije spustao kvalitetu? Zasto je onda pasta na die-u umjesto lema?

Neke činjenice:

 

- mikro frakture u lemu mogu uništiti CPU nakon određenog broja termalnih ciklusa

- konvencionalna termalna pasta ne odrađuje posao tako dobro kao lem ali ima veću trajnost

- lemljenje je u ovom slučaju vrlo kompliciran proces i iziskuje korištenje rijetkih i skupih materijala (zlato je rijedak i skup materijal a indium ekstremno rijedak i skup materijal)

- rudarenje tih materijala je komplicirano i zagađuje

 

Obzirom na sve navedeno, a posebno na to da se vjerojatnost pojave mikro fraktura značajno povećava sa smanjenjem površine čipa, kao što su Haswell-DT i Skylake, sasvim je jasno zašto su se inženjeri u Intelu odlučili na pastu kod ovih procesora,

a to je upravo ZBOG ZADRŽAVANJA KVALITETE a ne suprotno!