Hrxxx sri 2.1.2013 13:27

I ja sam bio vlasnik jednog netbuka, točnije MSI-Wind-a. Može se sad pljuvati po njima, al netbuci su donijeli mini-revoluciju i u dato vrijeme su bili odlična zamjena za prijenosnike normalne veličine i cijene. Brzina ih nije krasila, ali obavljali su svoj posao. Ono što sam najviše volio kod njih je bila veličina i trajanje baterije koji su za moj posao bili savršeni, a perfomanse zadovoljavajuće. Zamijenili su ih tableti, koji su po mom sudu još uvijek preskupi s obzirom što nude ali vjerujem da će ova godina donijeti i znatan pad cijena tableta. Bar se nadam.

Jizzy2007 sri 2.1.2013 13:33

Mogu oni reci da su tableti nasljednici netbooka ali ja sam i dalje uvjeren da se sa netbookima moze vise nego sa obicnim tabletom.

Puno mi je udobnije nositi sklopljeni mini laptop sa svojim OS u torbi nego tablet sa defaultnim OS i strahom da ce mi se ekran ogrebati svako malo unutra...

mario.L_hr sri 2.1.2013 13:33

Ja sam vlasnik jednog s 3G modulom. Super stvarčica za GO. Još kad imaš klinca onda ti služi i kao multimedijalni player (crtići, filmići, dječje pjesme,...) + USB TV prijemnik i pjevaj. Svaku kunu uloženu u njega sam vratio natrag i još je uvijek u pogonskom stanju,

 

Problem je bio u prevelikim očekivanjima, ova vrsta uređaja je imala svoju namjenu, mijenjaju ih tableti. Da li je to dobro ili loše znati ćemo uskoro. Meni osobno je draža fizička tipkovnica.

xvx sri 2.1.2013 17:18
Luka Ivanković kaže...

Tableti sa androidima i iosovima (i ostalo) su i dalje samo igracke, pa makar imali 12 jezgri i 100gb RAM-a.

 

Android i iOS u usporedbi sa Win, OS X i pravim Linuxom su zaista samo igračke, ali nekome je i to dovoljno. Mislim bicikle, automobili i avioni su sve prevozna sredstva i usporedba tablet/PC zvuči kao bicikl/automobil.

 

Netbookove je ubila Atomova stigma sporosti jer vrti OS u kojem se po defaultu starata stotinjak procesora, a uspoređivalo ga se sa Core 2 duo i AMD Athlon II procesorima. Cortex A9 vrti OS koji podiže jedva 5-6 procesora, a brzina mu se uspoređuje sa starim sporim telefonima pa ljudi imaju osječaj da je brz.

 

HomoScepticus sri 2.1.2013 17:59
mario.L_hr kaže...

Ja sam vlasnik jednog s 3G modulom. Super stvarčica za GO. Još kad imaš klinca onda ti služi i kao multimedijalni player (crtići, filmići, dječje pjesme,...) + USB TV prijemnik i pjevaj. Svaku kunu uloženu u njega sam vratio natrag i još je uvijek u pogonskom stanju,

 

Problem je bio u prevelikim očekivanjima, ova vrsta uređaja je imala svoju namjenu, mijenjaju ih tableti. Da li je to dobro ili loše znati ćemo uskoro. Meni osobno je draža fizička tipkovnica.

Pa imaš tablete sa fizičkom tipkovnicom - Asusova Transformer i Vivo Tab linija, Microsoftov Surface i sve više i više drugih firmi i modela....

 

Osobno, imam i netbook i tablet s fizičkom tipkovnicom. Netbook sada koristim samo za eksperimentiranje s opskurnim operativnim sustavima, dok za sve ostalo koristim tablet.

Iako su tableti još uvijek u povoju i za očekivati je da tek dolazi njihovo vrijeme, već sada svojom funkcionalnošću mogu zamijeniti PC u većini slučajeva.

raky_b sri 2.1.2013 18:13

ok, tableti ih jos uvijek ne mogu zamjeniti,ali MS upravo to pokusava...uvuci tablete u malo ozbiljnije vode

 

znaci na solidan tablet od 10-ak inca, prispojiti tipkovnicu,u koju bi bila instalirana dodatna baterija (zasto ne i recimo sd disk za pohranu) i eto ti netbook-a  koji gotovo da nema konkurencije.(recimo asus sa transformerom je krenuo ka tome)
jos kad sve to bude cjenovno pristupacno, netbook ne bi imao sanse biti konkurentan.