učo ned 15.9.2019 11:40

Toliko raznih modifikacija ugljike, ali meni se još uvijek najviše sviđa ugljik u kubičnoj rešetki (dijamant). Tko bi rekao kako samo različiti način slaganja istih atoma daje tako različite rezultate. Najljepše je da za svaku primjenu možeš naći prikladni obljik ugljika.

uuY ned 15.9.2019 12:55

Koji temelji i mostovi ?

 

Napravi automobilske gume koje neće trebat mijenjat i meni dosta.

 

ALi to je zasada samo luda tlapnja, kao i sve drugo od grafena.

I u naslovu piše "theoretical" - nakon skoro 20 godina razvoja i obećanja, još jedna teorijska mogućnostza primjenu.

 

Jako uzbudljivo.

 

HCMAA ned 15.9.2019 16:05

#učo

Ovo što učo kaže...jedan atom...C...na različite načine se spaja i dobijaju se različiti materijali...mogu biti najtvrđi...dijamant....a opet mogu biti mekani da ostavljaju trag...grafit

Ozbiljno pitam...zašto je to tako...zar je elektromagnetska sila...koja spaja atome tako "čarobna"

danen ned 15.9.2019 17:11

Odgovor HCMA-u, o "čarobnosti" elektromagnetske sile koja spaja ugljikove atome. Možda bi pravi odgovor na to pitanje trebao potražiti u ugljikovoj koordinaciji ili hibridizaciji. Lijepo se i na slici vidi da ugljik gradi tri hibrida, sp, sp2 i sp3, koji se - sva tri - pojavljuju u strukturi ugljikove gume. Hibridi sp3 grade jednostruke veze i tetraedarsku koordinaciju (dijamant), sp2 hibridi grade dvostruke veze i planarnu koordinaciju (grafit), sp hibridi grade pak trostruke veze (poliacetileni, pojavljuju se u međuzvjezdanom plinu). U sp2 i sp hibridima pojavljuju se pi-veze koje provode električnu struju i apsorbiraju elektromagntsko zračenje (u tome leži tajna "supercrne tvari" o kojima piše na ovim stranicama). Dakle, atom - ugjik - je isti, ali načini njegova vezivanja s drugim ugljikovim atomima su različiti. Ako se tome pridodaju različiti oblici strukutura (grafeni, nanocijevi, fulereni) jasno je zašto ima toliko mnogo alotropskih modifikacija ugljika. A nekoć se znalo - i u školi učilo - samo o dvije!

Louis Pluto ned 15.9.2019 19:02
bugovac222 kaže...

Mi smo o Bukminsterfulerenu C60, tzv. nogometnoj lopti učili prije četvrt stoljeća i kusur.

 negdje sam pročitao da je C60 najveći objekt koji pokazuje kvantne efekte odnosno val-čestica dualnost kod eksperimenta s dvostrukim prorezom

markoBT pon 16.9.2019 14:03
imsonotgonnatellyoumyname kaže...
Ajme....meni....kako....ti....to....pričaš............?!................Ako.....imaš............problema...........s..................govorom.........ne.......znači.........da........moraš............pisati...............tako................. .

Nije problem govor. Tipkovnica je u pitanju. Sama bez povoda proizvodi niz točaka, onako nasumično ili random po modernu.