BlueMax sub 26.8.2023 11:19

Ne treba mi 10TB, samo da mogu imati 10tak instaliranih igara kako sam navikao. PS5 je prvi PS do sad kojeg nisam kupio odmah po izlasku. Kad bih morao izabrati manu PS4 Pro onda bih rekao da je to kapacitet. PS5 je po tom pitanju još gori a i ogroman je.

BlueMax sub 26.8.2023 12:14

Neće se smanjivati ali 2TB će pokriti moje minimalne zahtjeve. A bit će i ostalih HW poboljšanja pa do tada igram na PC i PS4 Pro. Taman će se i skupiti dobrih igara te će BITI jeftinije.
Kod PS4 sam kupio konzolu po izlasku a kad je izašla Pro običnu sam poklonio prijateljevoj djeci a sebi kupio Pro. Sad me stvarno ne privlači uraditi isto.

Hexfire sub 26.8.2023 12:48

Ali 2TB ni neće biti kad PS5 ima neki onaj čudni SSD od 825GB. Teško da će biti duplo više od toga, ako bude i toliko. Plus što će do onda i sam OS zauzimati više mjesta. Vjerojatno ti ugradnja SSD ne gine čak i kad dođe PRO.

fer-de-lance sub 26.8.2023 13:23
BlueMax kaže...
Danas je SSD prostor toliko jeftin da mislim kako će Sony upravo značajnim podizanjem kapaciteta učiniti novu konzolu zanimljivu kupcima.

 Nije baš, samo je konačno postao lienarno ovisan (duplo giga duplo para.).

Ali to i dalje nije jeftino, jer čim odeš iznad 1 TB, ništa nemre konkurirat cijenom običnom hardu, i to je onda sranje jer je on neupotrebljiv.

Znači, SSD bude "jeftin" tek kad po bilo kojem kapacitetu bude al pari mehaničkom hardu, a to bude nikad, odnosno prije budemo došli do situacije da hard disk više ni ne budeš mogao kupiti, ostao bude isključivo ekskluziva za storage providere (za nekih cca. 5-7 godina).

 

BlueMax sub 26.8.2023 13:34

Prije par dana sam 2TB SSD platio ispod 100€. Ako je za mene cijena ispod 100€, s 19% Pdv-a, onda možeš misliti koliko će Sony-ja koštati takav, s tim da odbiješ cijenu ovog koji je sad unutra.
PS5 Pro mora imati značajan napredak u specifikacijama kako bi se prodavao. Nemaju što ciljati osim poboljšanog RT-a, 4K 60 FPS locka i povećanja kapaciteta.

fer-de-lance sub 26.8.2023 13:52
BlueMax kaže...
Prije par dana sam 2TB SSD platio ispod 100€. Ako je za mene cijena ispod 100€, s 19% Pdv-a, onda možeš misliti koliko će Sony-ja koštati takav, s tim da odbiješ cijenu ovog koji je sad unutra.
PS5 Pro mora imati značajan napredak u specifikacijama kako bi se prodavao. Nemaju što ciljati osim poboljšanog RT-a, 4K 60 FPS locka i povećanja kapaciteta.

Otprilike točno onoliko koliko bi ih koštao hard od 10 TB 

A sad si razmisli koliko je 2 TB malo kad krenu igre od 500 GB...

Kaj sam htio reći, nemre SSD nikad biti konkurentan cijenom, ali nije ni problem, problem je kaj igre rastu veličinom eksponencijalno, a storage price/capacity linearno.

I to je sad slijepa ulica, doslovno bude jedina mogućnost da imaš optiku bar 1 Gbps i svakih par dana skidaš ponovno istu igru koju si morao obrisat jer ti se igra nekaj drugo.

Optički pogon i igre na više diskova su ipak prošlost/budućnost, samo kaj sad bude sistem da budeš u meniju odabrao mod ili chapter koji želiš igrat pa te bude tražilo tipa ubacite disk 17/65....

 

Edit: ili nek vrate one CD changere u igru, samo tipa sa bayom za 100 diskova...

 

BlueMax sub 26.8.2023 14:12

Ne možeš tako gledati. 2TB je duplo, pa i više nego duplo ako uračunaš OS, od 1TB SSD-a. Kad igre budu 500+GB SSD od 2TB će biti prema no onaj od 1TB će biti besmislen. A kad igre budu spremljene u oblaku, to će biti nešto treće.
Industrija je takva da jedno prati drugo. 1TB je danas premalo i sljedeća konzola će sigurno imati barem 2TB. Ne bi se iznenadio da 2TB dođe na PS prije nego izađe PS5 Pro.

BlueMax sub 26.8.2023 14:12

Ne možeš tako gledati. 2TB je duplo, pa i više nego duplo ako uračunaš OS, od 1TB SSD-a. Kad igre budu 500+GB SSD od 2TB će biti prema no onaj od 1TB će biti besmislen. A kad igre budu spremljene u oblaku, to će biti nešto treće.
Industrija je takva da jedno prati drugo. 1TB je danas premalo i sljedeća konzola će sigurno imati barem 2TB. Ne bi se iznenadio da 2TB dođe na PS prije nego izađe PS5 Pro.