Ajar ned 14.3.2021 13:49

ovaaaaj, khm-khm ... ne znate sigurno jesu li ti grci bili stari, mladi ili u srednjoj dobi (začudo, vrijedi i za rimljane te nalikujuće suvremenike). upravo zbog toga rabimo izraz "drevni", e ne bismo li naznačili povijesno razdoblje. cum bajšpil, ja sam star ali nisam drevan (ali ni grkljan ili rimljan). prije nego što se itko tu postavi na zadnje noge, quaka nije pravopisna, već semantička (dakle, eventualno semantischer/semantic nazi, nipošto grammar). 

meu_clone ned 14.3.2021 13:51

Ovo lijepo pokazuje koliko je ljudska znanost imala saznanja i prije nekoliko tisuća godina. Fascinantno mi je kako veliki broj ljudi ima osječaj da smo sva dostignuću dosegli u zadnjih 100 godina, pa im se prodaju priče tipa 'ancient aliens'.

 

I mali off topic: jel samo meni 'pomrčina' zvuči krivo? Mislim mrak - zamračiti - pomračina  vs  mrčiti - pomrčina  

DarkoKwon ned 14.3.2021 17:20
meu_clone kaže...

Ovo lijepo pokazuje koliko je ljudska znanost imala saznanja i prije nekoliko tisuća godina. Fascinantno mi je kako veliki broj ljudi ima osječaj da smo sva dostignuću dosegli u zadnjih 100 godina, pa im se prodaju priče tipa 'ancient aliens'.

 

I mali off topic: jel samo meni 'pomrčina' zvuči krivo? Mislim mrak - zamračiti - pomračina  vs  mrčiti - pomrčina  

 Ako si ikad citao neku knjigu o desavanjima prije 2000 godina, skontaces da je bukvalno sve isto, samo tada nisu imali transport i telekomunikacije, ali je sve isto. Samo skontaj da filozofi iz tog vremena se i dan danas citiraju i sve isto vrijedi kao i u njihovo doba. 

HCMAA pon 15.3.2021 00:38

Kod nas se nulta godina uzima 1991...prije toga je bio mrak... Znači imamo PRM i NM
Prije mraka
Nakon mraka

Ovo što mi zovemo 2021 to po hrvatskom ispada 20 NM

Kad Ajar kaže da je 1961...ispravno je 30 PRM

Ajar pon 15.3.2021 08:28

to je, ustvari, bio prvi smartvoč, koji su atletici skloni grci nosili na leđima tijekom priprema za olimpijade a mjerio im je puls, bolove u leđima, korake, njihanje jaja (trčahu goli), količinu šećera u vinu i stupanj pocrnjelosti na drevnom grčkom suncu. nažalost, minijaturizancija je bila još tisućljećima daleko i ostao je samo prototip koji i nije nešto zaživio pa ga utopilo u moru. osim toga, kakve zvijezde i planete, kad je srkva i za manje od takve hereze spaljivala redom. 

Damir22 pon 15.3.2021 09:21

Jedno vezano-nevezano pitanje, koje me je oduvijek interesiralo....

 

Dakle, ako mi danas govorimo o nekom dogadjaju, ili osobi, i smjestamo ga u npr. 120 g. pne, ili BC, znamo okvirno o kojem vremenskom razdoblju se tu radi.

 

No, zanima me, kada bi nekog stanovnika iz te (nase) 120g pne pitali koja je godina - sto bi on rekao?

 

Znaci, mi smo podvukli crtu, rekli smo - sad idemo od nule racunati, sve prije toga racunamo unazad, i obiljezavamo sa PNE, BC, PK ili kako vec ne, sve od tog momenta ide u plus, i obiljezavamo AD...

 

Nasa 120 pne, je ljudima iz tog doba bila... koja godina? Nekako su racunali vrijeme, znaci, morali su imati svoj naziv, svoj "datum" za tu godinu koju mi danas nazivamo "nesto pne"....

 

Ako bi mi danas odlucili, da je 2000 godina ustvari godina 0, sve nakon toga racunamo u plus, sve prije toga u minus, 1950 godina bi ispala -50-a, odnosno 50-ta prije 0, ali bi i dalje znali da se to odnosi na 1950 po starom racunanju vremena.

 

Gdje se to znanje izgubilo, i zasto nema nikakve poveznice s niti jednom civilizacijom, momentom u proslosti, gdje bi rekli - aha, znaci, 120 godina prije nove ere je ustvari njima bila 3875 godina....

 

Ili, 9856 godine smo odlucili da cemo radi lakseg brojanja krenuti od nule, ali onda bi znali...

 

Priznajem cak i neko plemensko racunanje vremena, bilo sto, ako vec na razini poznatog svijeta nije bilo uvedeno univerzalno racunanje vremena....

ante_etna pon 15.3.2021 10:34
DarkoKwon kaže...
meu_clone kaže...

Ovo lijepo pokazuje koliko je ljudska znanost imala saznanja i prije nekoliko tisuća godina. Fascinantno mi je kako veliki broj ljudi ima osječaj da smo sva dostignuću dosegli u zadnjih 100 godina, pa im se prodaju priče tipa 'ancient aliens'.

 

 Ako si ikad citao neku knjigu o desavanjima prije 2000 godina, skontaces da je bukvalno sve isto, samo tada nisu imali transport i telekomunikacije, ali je sve isto. Samo skontaj da filozofi iz tog vremena se i dan danas citiraju i sve isto vrijedi kao i u njihovo doba. 

 

all_or_nothing pon 15.3.2021 10:35

Damir22 kaže...
Jedno vezano-nevezano pitanje, koje me je oduvijek interesiralo....

 

Dakle, ako mi danas govorimo o nekom dogadjaju, ili osobi, i smjestamo ga u npr. 120 g. pne, ili BC, znamo okvirno o kojem vremenskom razdoblju se tu radi.

 

No, zanima me, kada bi nekog stanovnika iz te (nase) 120g pne pitali koja je godina - sto bi on rekao?

 

Znaci, mi smo podvukli crtu, rekli smo - sad idemo od nule racunati, sve prije toga racunamo unazad, i obiljezavamo sa PNE, BC, PK ili kako vec ne, sve od tog momenta ide u plus, i obiljezavamo AD...

 

Nasa 120 pne, je ljudima iz tog doba bila... koja godina? Nekako su racunali vrijeme, znaci, morali su imati svoj naziv, svoj "datum" za tu godinu koju mi danas nazivamo "nesto pne"....

 

Ako bi mi danas odlucili, da je 2000 godina ustvari godina 0, sve nakon toga racunamo u plus, sve prije toga u minus, 1950 godina bi ispala -50-a, odnosno 50-ta prije 0, ali bi i dalje znali da se to odnosi na 1950 po starom racunanju vremena.

 

Gdje se to znanje izgubilo, i zasto nema nikakve poveznice s niti jednom civilizacijom, momentom u proslosti, gdje bi rekli - aha, znaci, 120 godina prije nove ere je ustvari njima bila 3875 godina....

 

Ili, 9856 godine smo odlucili da cemo radi lakseg brojanja krenuti od nule, ali onda bi znali...

 

Priznajem cak i neko plemensko racunanje vremena, bilo sto, ako vec na razini poznatog svijeta nije bilo uvedeno univerzalno racunanje vremena....

svaka civilizacija je imala neki način računanja vremena i sasvim drugačiji početak brojanja. većinom se računalo po suncu na nižim skalama a po različitim prirodnim pojavama i kasnije, posebno, po vladarima na višim.  

tako da su ti pod godinu rođenja mogli navesti recimo deset proljeća nakon velike poplave, ili prije pedeset solsticija, ili sedam godina nakon što je faraon slomio nogu.

Thinker pon 15.3.2021 12:28

Uz sve navedeno, ja bih par pitanja postavio - ako su drevni Grci imali takve uređaje, zašto je nađen ostatak samo jednog jedinog uređaja? Jesu li imali još sličnih uređaja, recimo za predviđanje mjesečevih mjena? Jesu li kome prodali prava na proizvodnju, recimo Kinezima?
Nekako mi se čini da smo uz jedan odgovor dobili i dodatna pitanja...

Mandor pon 15.3.2021 21:48
all_or_nothing kaže...

Damir22 kaže...

Dakle, ako mi danas govorimo o nekom dogadjaju, ili osobi, i smjestamo ga u npr. 120 g. pne, ili BC, znamo okvirno o kojem vremenskom razdoblju se tu radi.

No, zanima me, kada bi nekog stanovnika iz te (nase) 120g pne pitali koja je godina - sto bi on rekao?

svaka civilizacija je imala neki način računanja vremena i sasvim drugačiji početak brojanja. većinom se računalo po suncu na nižim skalama a po različitim prirodnim pojavama i kasnije, posebno, po vladarima na višim.  

tako da su ti pod godinu rođenja mogli navesti recimo deset proljeća nakon velike poplave, ili prije pedeset solsticija, ili sedam godina nakon što je faraon slomio nogu.

 

Možemo trkeljati poput "sedam godina nakon što je faraon slomio nogu" ili možemo biti vrlo konkretni

 

 https://hr.wikipedia.org/wiki/Era

 

Različiti načini brojenja godina

Židovi broje godine od trenutka stvaranja svijeta (ponedjeljak 7. listopada 3761. pr. Kr.)
stari Rimljani su brojili godine od osnutka grada Rima (ab urbe condita - 753. pr. Kr.)
kršćani broje vrijeme od Kristova rođenja
muslimani broje godine od Muhamedove Hidžre, prelaska iz Meke u Medinu (622. godine po gregorijanskom kalendaru)
Stari Grci brojili su godine od održavanja prvih olimpijskih igara (1. srpnja 776. pr. Kr.)

Thinker uto 16.3.2021 07:52
Stric_Jura kaže...

a možda su pretopljeni od strane novovjekih barbara ?

 

Moguće, ali onda ću postaviti novo pitanje - kako to da ni na jednoj drugoj olupini broda nije pronađen nikakav sličan uređaj? Je li moguće da je taj mehanizam s Antikitere jedinstven? Isto tako me zanima kako su drevni Grci napravili zupčanike koji su toliko precizni jer to nije lak zadatak čak ni u današnje vrijeme, računaj da imaš neku kovačnicu i primitivne alate tipa čekić i turpija na raspolaganju. Sjeti se da prvo računalo (Babbageov analitički stroj) nije bilo potpuno funkcionalno jer zupčanici nisu bili dovoljno precizni.

Stric_Jura uto 16.3.2021 10:49

nađeno je još par tih astronomskih kalkulatora, tj. njihovih dijelova...

 

mehanizam s Antikitere je najpotpuniji...

 

a bez brige, nisu GanCi (aka Dimljeni Hrvati) prvi koji stavljaju trenutnu korist ispred povijesne ili kulturne vrijednosti...

 

i zvona su se topila u topove...

Al Crane sri 17.3.2021 03:07
DarkoKwon kaže...
meu_clone kaže...

Ovo lijepo pokazuje koliko je ljudska znanost imala saznanja i prije nekoliko tisuća godina. Fascinantno mi je kako veliki broj ljudi ima osječaj da smo sva dostignuću dosegli u zadnjih 100 godina, pa im se prodaju priče tipa 'ancient aliens'.

 

I mali off topic: jel samo meni 'pomrčina' zvuči krivo? Mislim mrak - zamračiti - pomračina  vs  mrčiti - pomrčina  

 Ako si ikad citao neku knjigu o desavanjima prije 2000 godina, skontaces da je bukvalno sve isto, samo tada nisu imali transport i telekomunikacije, ali je sve isto. Samo skontaj da filozofi iz tog vremena se i dan danas citiraju i sve isto vrijedi kao i u njihovo doba. 

 Recimo Tukididov Peloponeski rat (ratovi), zapanjujuće mi je bilo kako su imali izvrsno razrađenu strategiju, operativu i taktiku skoro kao u ovo doba satelita, vojnih akademija i terenskih priručnika, a i opis ljudske naravi je frapantno poznat.
Zapravo su ljudi unatrag više tisućljeća bili čak i inteligentniji, jedno genetičko istraživanje pokazuje da nam inteligencija lagano opada.
Mi imamo sreće što živimo na vrhuncu doba akumulirang znanja, zahvaljujući sistematičnom prenošenju informacija, tj. industrijaliziranom tiskanju knjiga i sad već elektroničkom informacijskom dobu.
Ali to je također i naše prokletstvo, jer racio nam je u službi animalnog. Iliti amigdala prvo reagira na vanjske utiske pa šalje kodirane impulse cerebralnom korteksu koji se onda s njima bakće kako zna i umije. A sposobni smo svašta napraviti.