picajzla0707 ned 5.9.2021 13:28
Dead kaže...

Zanimljivo. Čitava se konstrukcija sagradi na kopnu, AHTS-ovi je otegle na lokaciju i usidre i...kreni.

 još se u podmorski dio ubace majnerske farme po uzoru na majkrosoftov server u moru i etogac pravo ekomajnanje

samo majneri trebaju malo svoje lovice investirati u ovaj projekt, ali to izvuć jedva i nikako niti porezne ne uspijevaju 

Zechina ned 5.9.2021 23:58
kingofthenight kaže...

Koji pokolj ptica bi bio ovde.

 

 

Pa zaštitna mreža je vjerojatno dio koncepta, ne samo zbog ptica.

Da se bavim time, ja bih koncept osmislio samo kao "mrežu", odn. rel. propusno jedro koje bi navlačilo rotor... znači bez gomile pomičnih (mehaničkih) dijelova, bar ne direktno izloženih varijabilnoj sili.

gavranpero pon 6.9.2021 02:28

To nije naftna platforma, već "hvatač" vjetra. Živi bili pa vidjeli kako će da toliku skalameriju da usidre i naprave stabilnom. Na oficijelnoj stranici ni slovca o tome, kao da ne postoje katastrofalni uragani i cunamiji.

ihush pon 6.9.2021 12:46
Dead kaže...

Koliko vidim na njihovim stranicama konstrukcija počiva na tri "noge" s tim da je srednja tzv. turret i usidrena je. Turret ima mogućnost okretanja oko svoje okomite osi, kao npr. konstrukcija s topom na brodu, pa se tako okreće i cijeli Windcatching. Pretpostavljam da se na vanjske dvije noge nalaze thrusteri (bočni propeleri), i to tzv. tunnel thrusteri koji bi bili dovoljni za operaciju okretanja Windcatchinga. Znači, zapuše vjetar iz smjera u kojem se Windcatching ne nalazi i tada nastupaju thrusteri koji svojim djelovanjem dovode objekt u povoljan smjer u odnosu na vjetar. Aktiviranje thrustera može biti automatsko kao kod DP sustava na raznim brodovima pa tako Windcatching može konstantno održavati optimalan smjer.

 -daleko efikasnije je postaviti par političara (klasično mafijaško cemetiranje..) koji će prirodno okretati konstrukciju kako vijetar puše .. (možemo dodati navodnike, no pretpostavljam da je i ovako dovoljno jasno-čitko..) :))

gavranpero pon 6.9.2021 14:24

To znači da ne znaš, već se razmećeš tehničkim detaljima koji nemaju veze sa mojim komentarom. Porediti naftnu platformu i praktično "jedro" koje ima površinu veću nekoliko puta je komično.
Čim nije navedeno rešenje za vremenske nepogode, znači da nemaju blage veze, kao ni ti.

dankodr uto 7.9.2021 22:09

Možda ja nemam pojma o moru i norvežanima.

Ali tako uska građevina visoka 300 m na olujnom nevremenu.... ne vjerujem da ju more neće razbiti.

Grade ljudi i velike brodove pa ih more potopi

Vidjet ćemo, vrijeme će pokazati tko je u pravu

Envy ned 10.10.2021 11:45
gavranpero kaže...
To nije naftna platforma, već "hvatač" vjetra. Živi bili pa vidjeli kako će da toliku skalameriju da usidre i naprave stabilnom. Na oficijelnoj stranici ni slovca o tome, kao da ne postoje katastrofalni uragani i cunamiji.

Pa nisu slastičari i kuhari taj model napravili da se ti pitaš kako će da usidre i kako će da bude stabilna.
I logično da nećeš naći tehničke podatke na službenoj stranici, zašto bi odavali svoje poslovne tajne? Možda želiš u AutoCAD-u gotovu konstrukciju?

Ovo je top samo da se krene u proizvodnju. Nadam se da će jedno usidriti na Jezero Modarc, Bila bi to veća atrakcija od piramida u Visokom.