LudaRajcica ned 22.1.2023 17:57
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 udaljeni nekoliko stotina svijetlosnih godina od nas, mnogo njih u kamenom dobu, mnogo u srednje razvijenom vremenu (poput nas) i vjerovatno mnogo njih razvijenih za svemirski exploring...

 

ali ako je fizika ogranicena brzinom svijetlosti, a kako se, danas, cini jeste...

i dalje su stotinama svijetlosnih godina daleko a samim time i neprimjetni oni nama i mi njima :D

 

 

a ima i onih koji kazu da su tu i da aktivno sa njima komuniciraju... ko ce ti ga znat vise! :D

pravi_covijek ned 22.1.2023 23:40
LudaRajcica kaže...
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 udaljeni nekoliko stotina svijetlosnih godina od nas, mnogo njih u kamenom dobu, mnogo u srednje razvijenom vremenu (poput nas) i vjerovatno mnogo njih razvijenih za svemirski exploring...

 

ali ako je fizika ogranicena brzinom svijetlosti, a kako se, danas, cini jeste...

i dalje su stotinama svijetlosnih godina daleko a samim time i neprimjetni oni nama i mi njima :D

 

 

a ima i onih koji kazu da su tu i da aktivno sa njima komuniciraju... ko ce ti ga znat vise! :D

 UFO/NLO vanzemaljci ne postoje. Ako te zanima sto su zaista te pojave, pitaj.

Damir22 pon 23.1.2023 08:41

Tu su oni, pravo pitanje je gdje smo mi.....

Naravno, neznamo i nemozemo drugacije, pa tako i neku vanzemaljsku inteligenciju zamisljamo kao nasu inteligenciju, no pravo pitanje je dali mi kao vrsta, po kriterijima nekog vanzemaljca, uopce ulazimo na njihovu tablicu inteligentnog zivota. Najvjerovatnije ne, od toliko zivota, za vecinu niti neznamo da postoji, ili da je u nekom momentu postojao, nasa inteligencija je na nivou statisticke greske. A naivno se nadati da se negdje, nekad, razvio zivot koji je slijedio put slican nasem, i rezultirao inteligenciji slicnoj nasoj je jako nategnuto.

I da nas lupi po nosu, vjerovatno nebi prepoznali vanzemaljski inteligentan zivot, kao ni oni nas. Naravno, u tolikom svemiru, naci ce se netko poput nas, no, realno je za zamisliti da ce, u tolikom svemiru varijacija biti bezbroj, od kojih vecina nece biti ni najmanje slicna nama.

PzKpfw pon 23.1.2023 09:12

@Zaporožac

 

Nemoj se ljutiti, al ne zanima me tvoje mišljenje vezano za bilo što. Ne čitam tvoje postove.

Nepotrebno se referiraš na mene. Uzalud se trudiš. Tak' da se ne moraš više truditi.

Ako tebi to veseli, neka ti bude.

 

Živim lijepi život i bez tvojih komentara.

 

nikonja pon 23.1.2023 10:15
Damir22 kaže...
Tu su oni, pravo pitanje je gdje smo mi.....

Naravno, neznamo i nemozemo drugacije, pa tako i neku vanzemaljsku inteligenciju zamisljamo kao nasu inteligenciju, no pravo pitanje je dali mi kao vrsta, po kriterijima nekog vanzemaljca, uopce ulazimo na njihovu tablicu inteligentnog zivota. Najvjerovatnije ne, od toliko zivota, za vecinu niti neznamo da postoji, ili da je u nekom momentu postojao, nasa inteligencija je na nivou statisticke greske. A naivno se nadati da se negdje, nekad, razvio zivot koji je slijedio put slican nasem, i rezultirao inteligenciji slicnoj nasoj je jako nategnuto.

I da nas lupi po nosu, vjerovatno nebi prepoznali vanzemaljski inteligentan zivot, kao ni oni nas. Naravno, u tolikom svemiru, naci ce se netko poput nas, no, realno je za zamisliti da ce, u tolikom svemiru varijacija biti bezbroj, od kojih vecina nece biti ni najmanje slicna nama.

Istina je da svi samo nagađamo ali isto tako ako se život u ovom obliku stvorio na zemlji zašto se nebi isti takav i na nekom drugom planetu. Ne moraju nužno vanzemaljci izgledat bitno drukčije od nas, jer očito ovaj oblik života kako se razvio ovde ima neki razlog i pretpostavljam da se taj oblik selio i po drugim sustavima, galaksijama.... ali sve ovo je još uvijek samo nagađanje i šansa da nas bilo kakav drugi oblik života uopće nađe je isto kao i šansa da nađeš baš određeno zrno pijeska na plaži velikoj kao pola europe...

 

A sad ova "takozvana" sretanja sa vanzemaljcima su jakooooo nategnuta pogotovo jer ih je "glej čuda" večina baš u Americi i nekako sumnjam da je takvu stvar moguće toliko dugo skrivat da se ništa ne sazna.... ali isto tako imaš jedne koji tvrde da na rubu ravne zemlje ispod ledenjaka žive ljudi gušteri!

Damir22 pon 23.1.2023 11:20
nikonja kaže...
Istina je da svi samo nagađamo ali isto tako ako se život u ovom obliku stvorio na zemlji zašto se nebi isti takav i na nekom drugom planetu. Ne moraju nužno vanzemaljci izgledat bitno drukčije od nas, jer očito ovaj oblik života kako se razvio ovde ima neki razlog i pretpostavljam da se taj oblik selio i po drugim sustavima, galaksijama.... ali sve ovo je još uvijek samo nagađanje i šansa da nas bilo kakav drugi oblik života uopće nađe je isto kao i šansa da nađeš baš određeno zrno pijeska na plaži velikoj kao pola europe...

 

 

To ti je taj dio - zasto nebi, ne moraju, nagadjamo....

 

Jer jednostavno nemamo nista za usporedbu. Imamo svu nauku, matematiku, fiziku, postizemo veliki napredak, medjutim, sve su to nasa pravila i nasa tumacenja.

 

Recimo, navodi se kako je matematika univerzalni jezik, i cesto se upravo ta teorija prikazuje u filmovima i sl. u kontaktu s nekom vanzemaljskom rasom. No, vjerovanje da i oni smatraju matematiku univerzalnim jezikom, vjerovanje da matematiku uopce poznaju ili percipiraju kao i mi, to je samo vjerovanje. I uvijek tu "inteligenciju" ravnamo po sebi, i svom nekakvom putu od blatne lokvice do danasnjeg covjeka. No, negdje, nekad, taj put je mogao biti dijametralno suprotan nasem. Tako da sve one karakteristike kako mi trenutno "opisujemo" vanzemaljca, primarno kroz filmove, literaturu - sve to moze biti totalno pogresno, i to je ono sto uvijek isticem - zivot na nekoj drugoj planeti se mogao razviti totalno suprotno, u svim kategorijama. 

 

I dok mi trazimo neki humanoidni oblik zivota koji ce prepoznati matematiku, glazbu, jedinice i nule, taj isti vanzemaljski zivot, napredan i tehnoloski, moze biti nama zanemarive velicine, npr. cijeli svemirski brod velicine zrna pijeska..... Ok, malo karikirano, no, poanta stoji. Mozda oni uopce nas ne dozivljavaju kao inteligentni oblik zivota, vec svoju srecu traze na dnu oceana, u lokvi vode kraj puta, medju nekim zivotinjskim vrstama, te dolaze do zakljucka da ovaj planet jos nije razvio inteligentan oblik zivota. Jer, sve ovisi kako se kod "njih" taj zivot razvijao, u kojem omjeru, koji su njihovi pojmovi i shvacanja....

 

Naravno, sve ovo vrijedi ukoliko se slucajnost uzme kao pocetna tocka - zivot se, tu i svugdje, je ili nije (hoce ili nece) razvio slucajnoscu. Kombinacija pravih stvari u pravom trenutku. Onda jednostavno ne mozemo zamisliti te oblike zivota.

 

Ukoliko se priklonis teoriji nekog velikog plana i dizajna, ili barem teoriji da je zivot na zemlju dosao "od nekud", onda da, onda bi nam ti vanzemaljci mogli biti daleko slicniji nego sto mozemo pretpostaviti.

 

Ja ipak nekako navijam za prvu varijantu.

Boris grozni pon 23.1.2023 11:52
Damir22 kaže...
nikonja kaže...
Istina je da svi samo nagađamo ali isto tako ako se život u ovom obliku stvorio na zemlji zašto se nebi isti takav i na nekom drugom planetu. Ne moraju nužno vanzemaljci izgledat bitno drukčije od nas, jer očito ovaj oblik života kako se razvio ovde ima neki razlog i pretpostavljam da se taj oblik selio i po drugim sustavima, galaksijama.... ali sve ovo je još uvijek samo nagađanje i šansa da nas bilo kakav drugi oblik života uopće nađe je isto kao i šansa da nađeš baš određeno zrno pijeska na plaži velikoj kao pola europe...

 

 

To ti je taj dio - zasto nebi, ne moraju, nagadjamo....

 

Jer jednostavno nemamo nista za usporedbu. Imamo svu nauku, matematiku, fiziku, postizemo veliki napredak, medjutim, sve su to nasa pravila i nasa tumacenja.

 

Recimo, navodi se kako je matematika univerzalni jezik, i cesto se upravo ta teorija prikazuje u filmovima i sl. u kontaktu s nekom vanzemaljskom rasom. No, vjerovanje da i oni smatraju matematiku univerzalnim jezikom, vjerovanje da matematiku uopce poznaju ili percipiraju kao i mi, to je samo vjerovanje. I uvijek tu "inteligenciju" ravnamo po sebi, i svom nekakvom putu od blatne lokvice do danasnjeg covjeka. No, negdje, nekad, taj put je mogao biti dijametralno suprotan nasem. Tako da sve one karakteristike kako mi trenutno "opisujemo" vanzemaljca, primarno kroz filmove, literaturu - sve to moze biti totalno pogresno, i to je ono sto uvijek isticem - zivot na nekoj drugoj planeti se mogao razviti totalno suprotno, u svim kategorijama. 

 

I dok mi trazimo neki humanoidni oblik zivota koji ce prepoznati matematiku, glazbu, jedinice i nule, taj isti vanzemaljski zivot, napredan i tehnoloski, moze biti nama zanemarive velicine, npr. cijeli svemirski brod velicine zrna pijeska..... Ok, malo karikirano, no, poanta stoji. Mozda oni uopce nas ne dozivljavaju kao inteligentni oblik zivota, vec svoju srecu traze na dnu oceana, u lokvi vode kraj puta, medju nekim zivotinjskim vrstama, te dolaze do zakljucka da ovaj planet jos nije razvio inteligentan oblik zivota. Jer, sve ovisi kako se kod "njih" taj zivot razvijao, u kojem omjeru, koji su njihovi pojmovi i shvacanja....

 

Naravno, sve ovo vrijedi ukoliko se slucajnost uzme kao pocetna tocka - zivot se, tu i svugdje, je ili nije (hoce ili nece) razvio slucajnoscu. Kombinacija pravih stvari u pravom trenutku. Onda jednostavno ne mozemo zamisliti te oblike zivota.

 

Ukoliko se priklonis teoriji nekog velikog plana i dizajna, ili barem teoriji da je zivot na zemlju dosao "od nekud", onda da, onda bi nam ti vanzemaljci mogli biti daleko slicniji nego sto mozemo pretpostaviti.

 

Ja ipak nekako navijam za prvu varijantu.

 Ovo mi je po trenutnim zakonima fizike prakticki nemoguca teorija i po velicini svemira i stvari u njemu je totalna suprotnost mogucemm2c

BDS pon 23.1.2023 12:35

naša najveća greška je kad nas i naš civilizacijski napredak pokušavamo usporediti s nekim drugim eventualnim civilizacijama(životom). Ili još gore smjestiti ih u neku našu "okvirnu" lentu vremena.. kao možda su kamenom dobu, srednjem vijeku ili i 2070ima. Zadnjih nekoliko tisuća godina nama bolje "poznatih" i zabilježenih događaja jako je mali vremenski period za naš sunčev sustav a kamoli za našu galaksiju ili još gore svemir. Kao da s nekoliko milimetara nam znanog prostora i vremena pokušavamo razumjeti i shvatiti svaki milimetar puta od zemlje do sunca(malo sam i rekao). Pa se pitamo možda su oni sad na 15G pa bi se mogli i pojaviti.

 

Isto tako slušamo o milijardama bogataša Muska i Bezosa pa nam i te milijarde više nisu tako velike. Često čujemo prije nekoliko stotina milijuna godina desilo se to i to. Nismo ni svjesni koliko su to veliki vremenski periodi da je to strašno. Svemir je star 14 milijardi godina. Ovako na prvu tih 14 nekome možda i ne izgleda tako velik(Musk 153 milijarde dolara)a radi se o velikom vremenskom periodu koji si ne možemo predočiti a te brojke vrlo se lako izgovaraju. Ili veličina naše galaksije od stotinu tisuća svjetlosnih godina….a možemo reći "samo" sto tisuća. Isto tako ogroman prostor koji si teško možemo predočiti da bi shvatili veličinu.

 

I onda na toliko velikoj lenti vremena, prostora i čega sve ne s naših nekoliko tisuća godina civilizacije pokušavamo razumjeti i usporediti nas s "nekim drugim" i reći za 36 godina mogli bi vidjeti elijene jer tada  ćemo već dovoljno napredovati a i oni da se možemo javiti. Hahaha

Cansee pon 23.1.2023 13:47
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 

 fermijev paradoks, ali po meni nema tu ničeg neshvatljivog, svemirske udaljenosti su toliko ogromne da je sasvim jasno zašto nismo stupili u kontakt s mnogim vrstama.

 

Također, treba imati na umu da možda oko nas postoje toliko napredne civilizacije da ih jednostavno ne možemo primjetiti, ne možemo vidjeti njihov trag s ovom tehnologijom s kojom trenutno raspolažemo, a mi smo njima zanimljivi manje nego mravi nama.

Boris grozni pon 23.1.2023 14:55
Cansee kaže...
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 

 fermijev paradoks, ali po meni nema tu ničeg neshvatljivog, svemirske udaljenosti su toliko ogromne da je sasvim jasno zašto nismo stupili u kontakt s mnogim vrstama.

 

Također, treba imati na umu da možda oko nas postoje toliko napredne civilizacije da ih jednostavno ne možemo primjetiti, ne možemo vidjeti njihov trag s ovom tehnologijom s kojom trenutno raspolažemo, a mi smo njima zanimljivi manje nego mravi nama.

 Daj molim te

Cansee pon 23.1.2023 15:32
Boris grozni kaže...
Cansee kaže...
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 

 fermijev paradoks, ali po meni nema tu ničeg neshvatljivog, svemirske udaljenosti su toliko ogromne da je sasvim jasno zašto nismo stupili u kontakt s mnogim vrstama.

 

Također, treba imati na umu da možda oko nas postoje toliko napredne civilizacije da ih jednostavno ne možemo primjetiti, ne možemo vidjeti njihov trag s ovom tehnologijom s kojom trenutno raspolažemo, a mi smo njima zanimljivi manje nego mravi nama.

 Daj molim te

 

ti znaš sa sigurnošću da nije tako jel? Malo si se provozao po Mliječnoj stazi i utvrdio gradivo?

Boris grozni pon 23.1.2023 16:09
Cansee kaže...
Boris grozni kaže...
Cansee kaže...
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 

 fermijev paradoks, ali po meni nema tu ničeg neshvatljivog, svemirske udaljenosti su toliko ogromne da je sasvim jasno zašto nismo stupili u kontakt s mnogim vrstama.

 

Također, treba imati na umu da možda oko nas postoje toliko napredne civilizacije da ih jednostavno ne možemo primjetiti, ne možemo vidjeti njihov trag s ovom tehnologijom s kojom trenutno raspolažemo, a mi smo njima zanimljivi manje nego mravi nama.

 Daj molim te

 

ti znaš sa sigurnošću da nije tako jel? Malo si se provozao po Mliječnoj stazi i utvrdio gradivo?

 Odgovorio bi ti ali si beznacajan poput mrava

Cansee pon 23.1.2023 17:19
Boris grozni kaže...
Cansee kaže...
Boris grozni kaže...
Cansee kaže...
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 

 fermijev paradoks, ali po meni nema tu ničeg neshvatljivog, svemirske udaljenosti su toliko ogromne da je sasvim jasno zašto nismo stupili u kontakt s mnogim vrstama.

 

Također, treba imati na umu da možda oko nas postoje toliko napredne civilizacije da ih jednostavno ne možemo primjetiti, ne možemo vidjeti njihov trag s ovom tehnologijom s kojom trenutno raspolažemo, a mi smo njima zanimljivi manje nego mravi nama.

 Daj molim te

 

ti znaš sa sigurnošću da nije tako jel? Malo si se provozao po Mliječnoj stazi i utvrdio gradivo?

 Odgovorio bi ti ali si beznacajan poput mrava

 

apsultno da jesam. isto kao i ti i svi na forumu, u konteksu svemira starog preko 13 milijardi godina cijela povijest čovječanstva je smijurija. 

Al Crane uto 24.1.2023 06:19
LudaRajcica kaže...
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 udaljeni nekoliko stotina svijetlosnih godina od nas, mnogo njih u kamenom dobu, mnogo u srednje razvijenom vremenu (poput nas) i vjerovatno mnogo njih razvijenih za svemirski exploring...

 

ali ako je fizika ogranicena brzinom svijetlosti, a kako se, danas, cini jeste...

i dalje su stotinama svijetlosnih godina daleko a samim time i neprimjetni oni nama i mi njima :D

 

 

a ima i onih koji kazu da su tu i da aktivno sa njima komuniciraju... ko ce ti ga znat vise! :D

 LoL! A možda su u šumi!  

Zaporožac uto 24.1.2023 06:40
Cansee kaže...
apsultno da jesam. isto kao i ti i svi na forumu, u konteksu svemira starog preko 13 milijardi godina cijela povijest čovječanstva je smijurija. 

Meni nije jasno kako je taj "poznati" svemir i prostor iza njega beskonačan ?

Kako to ?

Ajar uto 24.1.2023 17:16

na grčkom je galaktikos (γαλακτικός) = mliječna ("gala" = mlijeko). dakle, naša se galaksija zove "galaksija" i mliječni je proizvod, odn. sirovina. muuuuuu. zamislimo da su je nazvali prema starozagorskom trsje = vinograd = glavno selo zagorja ... 

učo uto 24.1.2023 18:02
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo miizuzetak...
Jer gdje su svi?

 Ako smo miizuzetak, onda u svemiru nema (skoro) nikakve inteligencije, a to bi stvarno bila šteta. Inače, mapa je predivna, lijepo nam pokazuje koliko smo sićušni i beznačajni u tom golemom svemiru.

učo uto 24.1.2023 18:05
Ajar kaže...

na grčkom je galaktikos (γαλακτικός) = mliječna ("galaktos" = mlijeko) . dakle, naša se galaksija zove "galaksija" i mliječni je proizvod, odn. sirovina. muuuuuu. zamislimo da su je nazvali prema starozagorskom trsje = vinograd = glavno selo zagorja ... 

 A i neki zločesti kumovi su krali slamu i ostavili tragove na nebu... dok su stari egipćani vidjeli Kičmu noći, a indijanci nekakva sela sa logorskim vatrama i.t.d.

LudaRajcica pet 27.1.2023 16:55
pravi_covijek kaže...
LudaRajcica kaže...
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 udaljeni nekoliko stotina svijetlosnih godina od nas, mnogo njih u kamenom dobu, mnogo u srednje razvijenom vremenu (poput nas) i vjerovatno mnogo njih razvijenih za svemirski exploring...

 

ali ako je fizika ogranicena brzinom svijetlosti, a kako se, danas, cini jeste...

i dalje su stotinama svijetlosnih godina daleko a samim time i neprimjetni oni nama i mi njima :D

 

 

a ima i onih koji kazu da su tu i da aktivno sa njima komuniciraju... ko ce ti ga znat vise! :D

 UFO/NLO vanzemaljci ne postoje. Ako te zanima sto su zaista te pojave, pitaj.

 evo pitam, da cujem i to :D

pravi_covijek ned 29.1.2023 23:34
LudaRajcica kaže...
pravi_covijek kaže...
LudaRajcica kaže...
keke kaže...
Života vjerojatno ima, ali inteligentnog mi se čini da bi moglo bita malo ili nimalo. Možda smo mi izuzetak...
Jer gdje su svi?

 udaljeni nekoliko stotina svijetlosnih godina od nas, mnogo njih u kamenom dobu, mnogo u srednje razvijenom vremenu (poput nas) i vjerovatno mnogo njih razvijenih za svemirski exploring...

 

ali ako je fizika ogranicena brzinom svijetlosti, a kako se, danas, cini jeste...

i dalje su stotinama svijetlosnih godina daleko a samim time i neprimjetni oni nama i mi njima :D

 

 

a ima i onih koji kazu da su tu i da aktivno sa njima komuniciraju... ko ce ti ga znat vise! :D

 UFO/NLO vanzemaljci ne postoje. Ako te zanima sto su zaista te pojave, pitaj.

 evo pitam, da cujem i to :D

 U pitanju su bica iz susjedne dimenzije (astralne). Nekada su projecirali zmajeve, demone, vile, a sa razvojem tehnologije i oni su unprijedili svoje polu-fatamorgane. Postoje indikacije da funkcioniraju kad jedna svijest (borg), ali bilo bi neozbiljno ulaziti u takve spekulacije.