Davor uto 13.6.2017 14:37

Ako netko ima dodatnih pitanja oko routera i usluge, neka pita, rado ću pomoći. Ako nešto neću znati sam, zatražit ću odgovor od Tele2 po službenom postupku 

 

Hvala svima koji su zatražili ovu temu i test na forumu, YouTubeu i redakciji na mail, bit će sigurno korisno 

Davor uto 13.6.2017 16:01
dabar_solta_V2 kaže...

jeli ih možete pitat da daju nekakvu kartu di im se nalaze odašiljaći za ekipu šta koristi usmjerene antene. hvala.

 

Naravno da mogu! Provjerim pa javim što sam doznao 

GranDaddo uto 13.6.2017 16:59

Trenutno se gnjavim sa Iskonom koji mi je pustio maksimalnih 50/20Mbita (iako mi je npr sad 22/5). Za posao mi je jako vazno da je upload jak. Recimo Google Hangouts mi zna zastekati. Da li bi preporucio onda prelazak na Tele2 s obzirom na nasu geografsku poziciju (udaljen sam 3-4 hize od tebe), jer ne vjerujem da ce se u doglednom vremenu nesto promijeniti u nasem malom mistu (osim nacelnika).

 

Jedini nedostatak (ocigledni) je da ipak nema TV-a. Iako mi nije to visoko na prioritetima, ipak dobro dođe. Onda bi combo Tele 2 Pokucnog interneta i EvoTV bio OK.

karlo125 uto 13.6.2017 17:01

no way,uzeo sam bio na probni rok od 5 dana.

 

Nikako nije dobro za gaming,ping se samo tako povecava.Brzina ko da nije stvarna brzina,znaci dobis 60/60,upalis fejs i brzina padne na 40/40.Brzina jako varira i nebi preporucio nikakvom ozbiljnom gameru.

 

LP

Zeppelin uto 13.6.2017 17:04

Je samo te brzine su na papiru i ništa više, uzeo sam taj internet odma par dana nakon što su ga ponudili i brzine su bile odlicne, cak do 60Mbit/s download-a, kako vrijeme odmice i sve je vise korisnika sretan sam ako navucem 20, ali vecinom je to oko 12-13, jednostavno im oprema nije spremna za toliko korisnika. 

EDIT: Isto tako pokrivenost dalje od gradova je losa ili nikakva, tu sam bio puno zadovoljniji vipom koji gotovo da nema rupe gdje nemaju signala

balck2x11 uto 13.6.2017 17:23
Davor kaže...

Ako netko ima dodatnih pitanja oko routera i usluge, neka pita, rado ću pomoći. Ako nešto neću znati sam, zatražit ću odgovor od Tele2 po službenom postupku 

 

Hvala svima koji su zatražili ovu temu i test na forumu, YouTubeu i redakciji na mail, bit će sigurno korisno 

 mene zanima ako se može službenim postupkom saznat šta sprema konkurenca: ) , pogotovo u kombinaciji sa fiksnim tel. brojem kojeg iz osobnih razloga nažalost moram zadržat. Vip je izbacio sličnu ponudu ali se po*rao sa paketom od 100 GB, onda su brže bolje ponudili dodatnih 100 gb za 30 kn ili sl.  i tek su onda usr*li do kraja komentari na njihovoj FB stranici su prestrašni.

dali operateri daju informaciju o količini prometa proteklih mjeseci kako bi se mogla usporedba napravit uopće nemam ideju koliki promet radim

hvala

Davor uto 13.6.2017 17:32
karlo125 kaže...

no way,uzeo sam bio na probni rok od 5 dana.

 

Nikako nije dobro za gaming,ping se samo tako povecava.Brzina ko da nije stvarna brzina,znaci dobis 60/60,upalis fejs i brzina padne na 40/40.Brzina jako varira i nebi preporucio nikakvom ozbiljnom gameru.

 

LP

 

Ne znam odakle se spajaš, ali ja sam iz Zagreba uredno dobivao ping u rasponu od 45-55, sa 0-1,2% packet lossa, ovisno o konkretnom routeru. Na Huaweiju sam imao 0% PL. Speedtest je za konekciju javljao nekakvih 50/50 Mbit/s iz mojeg stana. Sve routere testirao sam pomoću iste SIM kartice - one od Tele2 (vidi se na jednoj od slika u tekstu) :)

 

Kao što sam naveo u samom tekstu, brzina i performanse će varirati u ovisnosti o lokaciji, to je jasno. U najboljem položaju su oni koji žive u velikim gradovima, kao i obično...

Davor uto 13.6.2017 17:46
GranDaddo kaže...

Trenutno se gnjavim sa Iskonom koji mi je pustio maksimalnih 50/20Mbita (iako mi je npr sad 22/5). Za posao mi je jako vazno da je upload jak. Recimo Google Hangouts mi zna zastekati. Da li bi preporucio onda prelazak na Tele2 s obzirom na nasu geografsku poziciju (udaljen sam 3-4 hize od tebe), jer ne vjerujem da ce se u doglednom vremenu nesto promijeniti u nasem malom mistu (osim nacelnika).

 

 

Nisam ti ja u Stubakima već 6-7 godina :) Mjerenja, koja će biti detaljnije prikazana u testu u sljedećem Bugu (golema tablica s puno brojki), napravljena su u Zagrebu. 

MimiXXX uto 13.6.2017 17:48

Mislim da bi mobilni operatori trebali malo pojačati signal i postaviti antene i na teže dostupna mjesta. Ako se krene od Karlovca, preko Gorskog Kotara pa starom cestom preko Like, Udbina, Donji Lapac, Gračac i Dalmatinska zagora... osim uz glavne prometnice dolazi do jakog pada signala. Domicilno stanovništvo ruralnih krajeva(kojima bi ova usluga bila i najzanimljivija) često je prisiljena penjati se na brda iznad svojih kuća da bi telefonirali mobitelom, a kamoli da bi imali stabilan internet.... Operatori se hvale da su ravnomjerno postavili odašiljače, ali to nije istina, jer nije isto postaviti odašiljač usred ravne Slavonije ili negdje u brdsko planinskim djelovima(kojih je 50% Hrvatske)... Potrebno je bar 10X više odašiljača da se pokriju brdsko planinska područja. Druga stvar je da se operatori ne trude pokriti područja gdje ima malo stanovnika, što je bezobrazluk, ne samo od njih, nego i od države koja bi to trebala sufinancirati, a vjerujem da i EU daje novac za takve projekte. Ako je netko pješačio ili planinario Velebitom ili Gorskim Kotarom, pa čak i brdima dalmatinske zagore i zaleđa primjetio je da uglavnom nema signala ni za telefoniranje...  Pa 10 ravnomjerno postavljenih odašiljača bi pokrilo cijeli Velebit, znam da nije isplativo, ali daje povjerenje ljudima, a osim toga država i EU bi trebali sufinancirati takve projekte. Kad bi se to riješilo mnogi ljudi bi mogli koristiti pokućni i mobilni internet kako na izletima, tako i na planinarenju, šetnjama  u prirodi i drugim prigodama, a najveću korist bi imalo ruralno stanovništvo zabačenih mjesta. Teško je gledati staricu kako se pentra na neko brdo kako bi nazvalo unuku ili kako pastiri umiru od dosade jer ne mogu na internet dok čuvaju stado...

 

Davor uto 13.6.2017 17:50
balck2x11 kaže...

 mene zanima ako se može službenim postupkom saznat šta sprema konkurenca: ) , pogotovo u kombinaciji sa fiksnim tel. brojem kojeg iz osobnih razloga nažalost moram zadržat. Vip je izbacio sličnu ponudu ali se po*rao sa paketom od 100 GB, onda su brže bolje ponudili dodatnih 100 gb za 30 kn ili sl.  i tek su onda usr*li do kraja komentari na njihovoj FB stranici su prestrašni.

dali operateri daju informaciju o količini prometa proteklih mjeseci kako bi se mogla usporedba napravit uopće nemam ideju koliki promet radim

hvala

 

U smislu flat-ratea, trenutno nemam informacija da ga netko drugi priprema, samo Tele2. No to ni nije nešto što bi dijelili s nama novinarima dok ne bude spremno za javnost :)

 

Promet - draga i ja generiramo oko 400-500 GB mjesečno, uz dosta intenzivno korištenje Interneta (download, multiplayer, Kodi, Spotify, YouTube, surfanje, fajlovi za posao i ino). 

donnie_dark uto 13.6.2017 17:53

Da ostavim i svoje iskustvo nakon mjesec dana korištenja pokućnog. Brzina je oko 80/40 s tim da sam dosta udaljen od odašiljača ali budući da se radi o malom mjestu brzina je konstantna. Što se tiče pinga za gaming,većina igri se da bez problema igrati,bf1 radi fino,csgo je nemoguće igrati,dakle ovisi od igre do igre. S obzirom da imam (još uvijek) ugovor tšrotom koji daje 4/03,stalno pucanje i skokove pinga ovo je preporod.
Lp

MimiXXX uto 13.6.2017 17:53

Obavite mjerenja na Velebitu, Plješivici, Risnjaku i padinama Dinare... Ako pogledate kartu pokrivenosti signala vidjet ćete da pola Hrvatske nije pokriveno signalom ili je signal jako loš... Bakice se penju po brdima da telefoniraju unucima jer signala u kući nema, a fiksni telefon nije sproveden, pastiri umiru od dosade jer nemogu na net dok čuvaju ovce i koze po cijeli dan... Većina ne može niti gledati online Ljubav je na selu jer na farmi među brdima nema signala, a satelitski internet je preskup... Mislim da bi EU i Hrvatska država trebali sufinacirati i postaviti odašiljače i na slabo naseljena područja kako bi pokrivenost brzim internetom bila bar na 99%...

ziumus uto 13.6.2017 18:30

Koristim pokucni internet vec sada mj dana i radi jako dobro.

Latencija za gaming je odlicna 45ms overwatch, a na vdslu mi je 38ms, sto je mala razlika.

Signal mi je super -51dBm   a isti možete provjeriti na URL http://192.168.1.1/api/device/signal

 

Stavio sam vanjske antene i zato je -51 , ispod -51 ne prikazuje, pa vjerujem da je cak i -40.imam LOS do repetitora cca 3 km daleko.

antenu sam uzeo od http://www.ebay.com/itm/322392296069?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Za sada je sve super, nema pucanja, brzina varira od 60mbita - 110mbita.

recimo u gradovima radi dosta lošije zbog veceg broja korisnika.

Medjutim vidim dugorocno problem, jer jedan toranj ide max do 150 mbita i recimo da imas 10 korisnika koji skidaju full speed ostaje ti 15 mbita po korisniku, sto u gradivima je cest slucaj, tako da mislim da ce to raditi sve sporije i sporije.dok sama latencija mi je uvijek ok.

Za ovo smo probali napraviti test probali smo speedtest sa dvije razlicite lokacije koje se spajaju na isti toranj, i brzina se smanji na pola.

Sam Tele2 ima izlaz preko  Telie i latencija prema serverima u hr je nesto visa nego kod domacih operatera.

 

balck2x11 uto 13.6.2017 19:08
Davor kaže...
U smislu flat-ratea, trenutno nemam informacija da ga netko drugi priprema, samo Tele2. No to ni nije nešto što bi dijelili s nama novinarima dok ne bude spremno za javnost :)

 

 

 

 

Ma slobodno ti pošalji PM  

deckard uto 13.6.2017 23:29

Varaždin, urbani kvart parstometara od užeg centra, uzeo sam za probu novu sim karticu za 3kn i opalio speedtest na Note 4 s uključenim LTE. Signala crtica-dvije, download najviše što sam u stanu ulovio oko 8mbps, upload max 2mbps. I to na mjestima gdje mi nije praktično postavljati opremu. Kad se to za te novce dotegli (vjerojatno nikad) na nekih 50/25, uzet ću bez puno razmišljanja.

bunker uto 13.6.2017 23:41


Ja sam bio u fazi razmisljanja o pokućnom ili homeboxu, pa sam naručio free sim od tele2 i vipa i par dana opaljivao mjerenja raznim alatima u razno doba dana ili noći. Nijedan test nije dao isti rezultat, a variranja su ogromna i nepredvidljiva, cak do ispod 1 mbps, tako da sam zasad odustao od ideje da sa 4g-om zamijenim bakar.

Dodatna mana je sto kod homeboxa voice ide na 3g pa prilikom dolaznog ili odlaznog poziva puca net, a kod pokućnog voice usluga niti ne postoji u verziji sa ruterom...

Ima 4g svojih prednosti, no ima i mana. Radim dosta bankovnih online transakcija i stabilnost veze mi je bitna.
.

tenac sri 14.6.2017 07:53
bunker kaže...

Ja sam bio u fazi razmisljanja o pokućnom ili homeboxu, pa sam naručio free sim od tele2 i vipa i par dana opaljivao mjerenja raznim alatima u razno doba dana ili noći. Nijedan test nije dao isti rezultat, a variranja su ogromna i nepredvidljiva, cak do ispod 1 mbps, tako da sam zasad odustao od ideje da sa 4g-om zamijenim bakar.

Dodatna mana je sto kod homeboxa voice ide na 3g pa prilikom dolaznog ili odlaznog poziva puca net, a kod pokućnog voice usluga niti ne postoji u verziji sa ruterom...

Ima 4g svojih prednosti, no ima i mana. Radim dosta bankovnih online transakcija i stabilnost veze mi je bitna.
.

 ja sam isto probao free sim i brzine užas. 1 mbit/s, dalje nisam htio ni probati. kod ht-a bilo koje doba dana ili noći, ispod 7 ne pada

ZovemseZoranidolazimizRijeke sri 14.6.2017 10:46

Predobro da bi bilo istinito.

 

Nešto mi samo smrdi na onu situaciju kod Microsofta, kad su ti nudili na OneDrive-u besplatno 50Gb ili nešto, i svi pohrlili nakrcali prostor gomilom slika i dokumenata, da bi MS nakon godinu dana besplatnog rekao, "upss, mi sada smanjujemo besplatno na 5Gb", ali 50gb uvijek možete kupiti.

Vkm996 sri 14.6.2017 10:58

Meni je prvih nekoliko dana bilo 30/20, pa 40/30 i sve tak' nekak. Sad nakon mjesec dana je 15/4 a ja uzeo striktno zbog uploada.

Ne kažem da je loše - svakako da je odlična ponuda, al' eto to je moje neko iskustvo (2km od centra Požege).

R36 sri 14.6.2017 11:11

Ovo je sve fino i krasno kad bi tako u praksi funkcioniralo.

 

Uzeo sam među prvima Tele 2 pokučni baš zbog toga što sam htio veću brzinu (trenutno iskon 23/2mbps).

Živim u Dubravi - antena je na Garden Mall-u. Zračna udaljenost smiješna - 400m negdje od antene. Brzina kod Tele 2 mi je bila 15mbps.

Brzina interneta u Tele 2 centru koji je u Gardenu je 48mbps. 

 

Problem je zagušenost repetitora...tako da možeš danas imat 45mbps a sutra 20mbps...

Zato je po meni još uvijek bolji fiksni operater jel je brzna konstanta., a kod Tele 2 baš i ne.

 

Tele 2 se isplati van većih gradova zbog manje zakrčenosti repetitora i većih brzna koje fiksni operateri ne može isporučit., u većim gradovima predlažem da prvo testirate brzinu na pokučnom pa da vidite. Prvo uzmite za probu pa se onda odlučite.

R36 sri 14.6.2017 11:12
Vkm996 kaže...

Meni je prvih nekoliko dana bilo 30/20, pa 40/30 i sve tak' nekak. Sad nakon mjesec dana je 15/4 a ja uzeo striktno zbog uploada.

Ne kažem da je loše - svakako da je odlična ponuda, al' eto to je moje neko iskustvo (2km od centra Požege).

 Baš sam to napisao...danas možeš imat 40mbps a sutra 20mbps. Sve ovisi o zagušenosti repetitora.Nitko tebi ne garantira neku okvirnu brzinu...oni kažu od 0-150mbps pa šta uloviš.

 

Zato su kod toga još uvijek bolji fiksni operateri jel imaš uvijek konstantnu brzinu...

 

Ovaj pokučni je odličan kod ovih koji imaju neke smiješne brzine kod fiks operatera tipa 2-4-10mbps...

loky4i4 sri 14.6.2017 11:42
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Predobro da bi bilo istinito.

 

, "upss, mi sada smanjujemo besplatno na 5Gb", ali 50gb uvijek možete kupiti.

 Samo sto se to kod operatera ne moze desiti koliko znam jer ako bi tako mjenjali ugovor morali bi nam ponuditi besplatno ponistenje ugovora. 

ZovemseZoranidolazimizRijeke sri 14.6.2017 11:48
loky4i4 kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Predobro da bi bilo istinito.

 

, "upss, mi sada smanjujemo besplatno na 5Gb", ali 50gb uvijek možete kupiti.

 Samo sto se to kod operatera ne moze desiti koliko znam jer ako bi tako mjenjali ugovor morali bi nam ponuditi besplatno ponistenje ugovora. 

 

 

Da ali uvijek ti mogu smanjiti brzinu na neku drekastu, tipa 5 megabita ili slično. Pretpostavljam da će tako nešto i biti ako ljudi masovno krenu uzimati taj pokućni internet.

Treba sačekati neko vrijeme pa tek onda vidjeti mišljenja korisnika.