Komentari Anketa

Smatrate li da je poznavanje računalnih igara dio

Vezano uz: Smatrate li da je poznavanje računalnih igara dio

BabyDriver420 uto 10.10.2017 12:33

možda je dio kulture za jadnike bez života koji žive na tuđi račun i samo igraju video igrice i žive u virtualnom svijetu. Bolje da za to vrijeme odu u teretanu ili usavršavaju znanje na nekom tečaju. Znam jednog luzera od 28 godina sta zivi kod cure i ne radi nista nego je ful ufuran u te igrice i samo to igra i pusi travu. Zato sam se i prestao druziti s tom curom, nemogu gledati takve ljude

BlueMax uto 10.10.2017 12:40
Ante kaže...

Ako je poznavanje glazbe dio kulture, da.

Ako je poznavanje filmova dio kulture, da.

Ako je poznavanje literature dio kulture, da.

Ako je poznavanje umjetnosti dio kulture, da.

 

 

 Čemu prve tri stavke ako si ih obuhvatio četvrtom? Možda nedostatak opće kulture?

 

 

ansha uto 10.10.2017 12:43
BabyDriver420 kaže...

možda je dio kulture za jadnike bez života koji žive na tuđi račun i samo igraju video igrice i žive u virtualnom svijetu. Bolje da za to vrijeme odu u teretanu ili usavršavaju znanje na nekom tečaju. Znam jednog luzera od 28 godina sta zivi kod cure i ne radi nista nego je ful ufuran u te igrice i samo to igra i pusi travu. Zato sam se i prestao druziti s tom curom, nemogu gledati takve ljude

Osjecam erupciju hrvatskog jala iz tvog posta 

 

Ja bi isto da me cura sponzorira i da igram igre i pusim travu po cijele dane... Covjek je uspio u zivotu i to te smeta.

plavi08 uto 10.10.2017 12:43
BabyDriver420 kaže...

možda je dio kulture za jadnike bez života koji žive na tuđi račun i samo igraju video igrice i žive u virtualnom svijetu. Bolje da za to vrijeme odu u teretanu ili usavršavaju znanje na nekom tečaju. Znam jednog luzera od 28 godina sta zivi kod cure i ne radi nista nego je ful ufuran u te igrice i samo to igra i pusi travu. Zato sam se i prestao druziti s tom curom, nemogu gledati takve ljude

 ono kad ti gejmer mazne žensku 

BabyDriver420 uto 10.10.2017 12:47
plavi08 kaže...
BabyDriver420 kaže...

možda je dio kulture za jadnike bez života koji žive na tuđi račun i samo igraju video igrice i žive u virtualnom svijetu. Bolje da za to vrijeme odu u teretanu ili usavršavaju znanje na nekom tečaju. Znam jednog luzera od 28 godina sta zivi kod cure i ne radi nista nego je ful ufuran u te igrice i samo to igra i pusi travu. Zato sam se i prestao druziti s tom curom, nemogu gledati takve ljude

 ono kad ti gejmer mazne žensku 

 hahaha kompa nebi s tom curom bio da je posljednja na svijetu, zesci gabor

picajzla0707 uto 10.10.2017 12:48
BabyDriver420 kaže...

možda je dio kulture za jadnike bez života koji žive na tuđi račun i samo igraju video igrice i žive u virtualnom svijetu. Bolje da za to vrijeme odu u teretanu ili usavršavaju znanje na nekom tečaju. Znam jednog luzera od 28 godina sta zivi kod cure i ne radi nista nego je ful ufuran u te igrice i samo to igra i pusi travu. Zato sam se i prestao druziti s tom curom, nemogu gledati takve ljude

 znam i ja jednog jadnika kojem su se od odlazaka u teretanu uvukla jajca i pišo mu se smanjio, postao je impotentan i cura ga je izbacila jer joj je niškoristi

odradio je jedno 5-6 tečajeva koji služe za izvlačenje love takvima koji su uvjereni kako je uvijek netko drugi kriv što ne mogu naći posao

napumpano se objesilo, jajca mu se nisu vratila, ne jebe, ne radi... jad i bijeda

...uglavnom, nemrem gledati takve ljude i prestao sam se družiti s njim jer mi loše utječe na bioritam, pa radije igram igrice doma pušeći .... sa svojom ženom 

Crljo uto 10.10.2017 12:52
BabyDriver420 kaže...
plavi08 kaže...
BabyDriver420 kaže...

možda je dio kulture za jadnike bez života koji žive na tuđi račun i samo igraju video igrice i žive u virtualnom svijetu. Bolje da za to vrijeme odu u teretanu ili usavršavaju znanje na nekom tečaju. Znam jednog luzera od 28 godina sta zivi kod cure i ne radi nista nego je ful ufuran u te igrice i samo to igra i pusi travu. Zato sam se i prestao druziti s tom curom, nemogu gledati takve ljude

 ono kad ti gejmer mazne žensku 

 hahaha kompa nebi s tom curom bio da je posljednja na svijetu, zesci gabor

Kažeš lik ništa ne radi i puši travu,  a tebi u nicku "420"...

Ili si to sebe opisivao pa nisi zadovoljan takvim životom ili si jednostavno ljubomoran.

veseli007 uto 10.10.2017 13:57

Kako za koga, nije lose znati nesto o igricama ali ne biti " ovisan " to vrijedi i za teretanu, sve u normalnim granicama je prihvatljivo! Meni je draze otici vani na kavu ili kosarku sa frendovima BEZ SMARTPHONE druziti se, razgovarati, kada se gledate u oci, itd, nego da sijedim pred monitorom! Nevolim kada smo na kavi a ono skoro svi gledaju u MOB, pa barem dok smo zajedno na kavi da toga nema , kao nekada! AHH, ta stara vremena bez smartphona bila su vise ljudska! Danas frend prica a da te ni ne pogleda, nego zuri u malu kutijicu koja nam svima krade lijepotu druzenja! Znam da je smartphone  tako reci neophodan ali moze se i bez njega barem na kratko!

drag uto 10.10.2017 14:07

Moj je stav da bi trebalo biti ali znam da nije. 

Sa današnjeg aspekta, kompjuterske multiplatformske igre koštaju i zarađuju više od filmova i serija (koje iz nekog razloga nezovemo filmići i serijice;)

pa bi kao takve trebale imati više upliva u opću kulturu. (tipa pitanje na milijunašu potjeri ili čemu već, kako se zvao glavni junak Monkey islanda npr.;)

 

Ali dotad riskiraš da te prosječni Hrvat smatra idiotom ako mu quotaš kakvu igru, kako današnju tako i "klasičnu"

 

"we are not prepared"

CalvinRi uto 10.10.2017 14:48

Umjetnost i kultura koja se uči u školama je tamo zato jer ta djela ostavljaju neki dublji trag, jednistvena su po nečemu, i imaju neku težinu, oplemenjuju čovjeka koji ih konzumira.

Internet kultura može biti takva, ali velika većina stvari je jako površna i nebitna, od igara, youtube filmova... pa makar bili i jako popularni u nekom trenutku.

 

Ja bih rekao ne. Ja sam odigrao dosta toga u životu, ali ne bih rekao da je netko tko ne zna likove iz Diabla 2 seljo koji nema pojma o kulturi. Takodjer mislim i za youtubere, koji su isto ful popularni, ali sa nekog kulturnog gledista nebitni. 

 

Ima dosta umjetničkih djela koja su i meni bezveze, dosadna i sve, ali mislim da igre imaju ipak puno manju težinu, tj vrlo su rijetke koje bi našle svoje mjesto kao kulturno dobro.

Ivan(4) uto 10.10.2017 14:57

Otprilike koliko i savremeni filmovi i muzika. Za većinu tih stvari koje trenutno mogu biti jako popularne kroz 50 godina nikog neće biti briga, i njihovo poznavanje ne cenim previše, ali su svakako deo naše savremene kulture.

Stric_Jura uto 10.10.2017 15:12
BabyDriver420 kaže...
plavi08 kaže...
BabyDriver420 kaže...

možda je dio kulture za jadnike bez života koji žive na tuđi račun i samo igraju video igrice i žive u virtualnom svijetu. Bolje da za to vrijeme odu u teretanu ili usavršavaju znanje na nekom tečaju. Znam jednog luzera od 28 godina sta zivi kod cure i ne radi nista nego je ful ufuran u te igrice i samo to igra i pusi travu. Zato sam se i prestao druziti s tom curom, nemogu gledati takve ljude

 ono kad ti gejmer mazne žensku 

 hahaha kompa nebi s tom curom bio da je posljednja na svijetu, zesci gabor

 eh kolega ne znaš ti ispravnu definiciju teorije relativnosti:

 

ona ne može biti toliko ružna koliko ja mogu biti pijan...

ante_etna uto 10.10.2017 20:44

Ne. To nije nešto o čemu bi svatko trebao nešto znati, kao što je već rečeno i tu se stvari mijenjaju jer vrsni poznavatelj igara od pac-mana do dooma 2 je danas nepismena spodoba ako nije u tijeku zbivanja. 

 

Kad smo već kod igara istaknuo bih dvije stvari. Prvo pozitivnu; današnji klinci puno toga nauče družeći se s ekipom iz cijeloga svijeta, znanje engleskog i to aktivno je na puno većoj razini nego ikada prije. Iznenađujuće je koliko toga klinci popamte kroz igre, hoćeš zastave država, glavne gradove, klasičnu glazbu, jezike, povijest.... Te iste stvari kad uče u školi ne bi popamtili da im ruku lomiš, no kad im klanovski frend iz Kalifornije ili Rusije preko skypea ili tako nečeg ispriča neku informaciju o svojoj zemlji jednostavno im ostane u pamćenju.

 

Negativna je stvar loš utjecaj igara - primjerice pljačke. Gledam ja kako klinci pljačkaju banku u GTA, pa rekoh ljudi moji jeste li vi normalni? Pa tko je vidio sa sačmaricom ići po lovu? Pa ne kradu se tako pare djeco moja, pare se kradu kroz javnu nabavu, provizije, pogodovanje zakonima, sukob interesa, korupciju i parafiskalnim nametima. Nikada neće postati uspješni lopovi s toljagom u ruci. Takvi padaju u roku pet dana i nikakvu lovu ne odnesu. Kuda bi došli hdz/sdp/hns i ini kada bi mlatili ljude po cesti za sto kuna? Prava i ozbilljna lova se krade na finjaka u svilenim rukavicama, doneseš zakon da neka pristojba ide gore i bez potvrde ne možeš dobiti neki dokument i ljudi sami stanu u red i trpaju ti pare u vreću. Trebali bi napraviti igru u kojoj je glavni lik javni bilježnik ili revizor Agrokora, tu je para, a ne tamo neka bančica, tako da se djeca od malena uče pravim vrijednostima.

/s

Ges sri 11.10.2017 09:57

To je trik pitanje:

Da li poznavanje podrazumijeva znanje svake igre ili generalno da postoji takva sfera djeltnosti?

Jer ne smatram općom kulturom poznavanje niti filmova, niti knjiga ako se pod filmove misli na transformerse i knjige ako se misli na 50 nijansi sive (uključuje kad se misli na film)

Također ne smatram općom kulturom ne poznavanje trenutnih medijski pumpanih trendova poput koja posvuduša je in (zbog čega sam u sukobu sa dijelom žena koje to itekako smatraju općom kulturom) kao niti poznavanje sportskih prilika i zgoda (zbog čega sam u sukobu sa dijelom muških koji opet to smatraju općom kulturom)

Drugim riječima, mislim da je opća kultura samo znanje da postoji takvo što ali ne i nužno detalji oko tavih grana (sama riječ kaže "opća" dake ne detalji iz svake grane)

Ivan(4) sri 11.10.2017 12:29

Kada si pitao "Da li poznavanje podrazumijeva znanje svake igre ili generalno da postoji takva sfera djeltnosti?", napravio si logičku grešku isključenja treće mogućnosti. Znati do detalja kompletan Mozartov opus prevazilazi okvire onoga što smatramo opštom kulturom, ali isto tako se za nekog ko je za dotičnog samo čuo ne može reći da mu je opšta kultura na visokom nivou, nego bi se očekivalo da osoba sa malo širim obrazovanjem zna nabrojati i pri slušanju prepoznati poneko njegovo delo.

 

Slično je i sa delom opšte kulture koji se odnosi na poznavanje savremene kulture u kojoj živimo. Poznavati do detalja savremenu pop i narodnjačku muzičku scenu (imena, tekstove i razne trivijalnosti) nije odraz visoke opšte kulture, nego protraćenog vremena. No osoba koja ne zna reći ništa ni o savremenoj popularnoj muzici, niti o filmu, niti o sportu, niti o računarskim igrama, niti o trenutno popularnim knjigama (osim što je svesna da takve stvari postoje) svakako ima rupu u svojoj opštoj kulturi.

 

Naprosto opšta kultura obuhvata makar površno poznavanje svih sfera ljudskog delovanja: "visoke" kulture, popularne kulture, politike, društvenih dešavanja... Dakle, da bi neko imao dobru opštu kulturu, potrebno je da zna ponešto i o stvarima koje mu nisu u ličnoj sferi interesovanja. A ne reći "Ja ne znam ništa o cajkama jer su one sra*e.", jer to nije odraz visokog ličnog nivoa kulture, nego snobizam.

CyberDemonVZ sri 11.10.2017 12:41

Najveći umjetnici, profesori, znanstvenici, pogotovo oni preko 50-60 godina vjerojatno ne znaju ama baš ništa o igrama.

A za njih se definitivno ne može reći da su neznalice što se tiće opće kulture.

 

Kad će generacija koja je odrasla na igrama imati 50-60 godina, onda će valjda biti normalno znati nešto o igrama kao o općoj kulturi.

ihush sri 11.10.2017 13:09
CyberDemonVZ kaže...

Najveći umjetnici, profesori, znanstvenici, pogotovo oni preko 50-60 godina vjerojatno ne znaju ama baš ništa o igrama.

A za njih se definitivno ne može reći da su neznalice što se tiće opće kulture.

 

Kad će generacija koja je odrasla na igrama imati 50-60 godina, onda će valjda biti normalno znati nešto o igrama kao o općoj kulturi.

 -loša ti je matematika.. :) pomakni dob +20 godina, jer gueswhat.. upravo ta generacija je stvorila-živjela uz igre, industriju igara. (dječica misle da je svijet počeo jučer..) :))

**

npr Sid Meier, Civ. IT, gaming industrija, kao jedna od većih (prešla hollywood odavno), je danas stvar opće kulture. Jednako bi bilo za film, glazbu 'nezamislivo' ne znati ništa.. uz dodatnu razliku, IT je svugdje, u svemu, računala, mobiteli, internet-komunikacije. Igre su dio ITa, dio koji je zaslužan za bigbang, za dominaciju ms-win.. (uz pomoć pirata), dio koji je time stvorio uvijte za današnji internet, facebook, svašta.. do tog detalja, da se danas svaki browser koristi vga-gpu mogućnostima (ne samo igre ili specijalizirane apps).

Igre, važna stvar, PC-virtualno ili na travi (nogomet..).

- Igre, ne igrice, po tom deminutivu se često prepozna onaj tko o igrama-industriji/ITu ne zna ništa, dok o nogometu znamo sve :))

 

Gdje bi danas bila računala bez igara? I dalje običan bankarski calculator... nešto što koriste znanstvenici. Računala bi bila gluhonijema, daltonisti.. bi li uopće postojali smartphoneovi i bilo što, jer sve to je omogućio pc-gaming, više-jače.. bez igara bi pc bio calculator i pisača mašina, bez potrebe za razvojem koji je doveo do današnjeg stanja. Može se slično reči za npr nogomet/sport/olimpijada.. (tv prijenos, razvoj kamera i sl.). Film-efekti, nekad davno je to radio SGI, dimenzija ormara, danas to radi osrednja (gaming) vga.. upravo zbog razvoja-potreba igara, upravo tim putem se došlo do današnjeg IT stanja, uz pomoć igara kao pokretača industrije/zabave, nečeg što ljudi žele. Kad ljudi (i djeca) nešto žele, tad to naprave.

 

Igre, opća kultura, sveprisutno. Igra, ne igrica.

ante_etna sri 11.10.2017 13:24
ihush kaže...

 -loša ti je matematika.. :) pomakni dob +20 godina, jer gueswhat.. upravo ta generacija je stvorila-živjela uz igre, industriju igara. (dječica misle da je svijet počeo jučer..) :))

**

 

Gdje bi danas bila računala bez igara? I dalje običan bankarski calculator... nešto što koriste znanstvenici. Računala bi bila gluhonijema, daltonisti.. bi li uopće postojali smartphoneovi i bilo što, jer sve to je omogućio pc-gaming, više-jače.. bez igara bi pc bio calculator i pisača mašina, bez potrebe za razvojem koji je doveo do današnjeg stanja. Može se slično reči za npr nogomet/sport/olimpijada.. (tv prijenos, razvoj kamera i sl.). Film-efekti, nekad davno je to radio SGI, dimenzija ormara, danas to radi osrednja (gaming) vga.. upravo zbog razvoja-potreba igara, upravo tim putem se došlo do današnjeg IT stanja, uz pomoć igara kao pokretača industrije/zabave, nečeg što ljudi žele. Kad ljudi (i djeca) nešto žele, tad to naprave.

 

Igre, opća kultura, sveprisutno. Igra, ne igrica.

 

Ne bih se u potpunosti složio. Ako isključimo nas ovdje kao donekle upućenu skupinu čiji fokus interesa je na računalima i stvarima oko njih, tek manji broj srednjovječnih ljudi zna nešto više o igrama iz prve ruke. Ne bismo trebali miješati doprinos igara razvoju računala i njihov udio u industriji zabave s poznavanjem pojmova opće kulture. Možeš staviti na hrpu ljude iz upravnih odbora jakih kompanija i veliki broj ne poznaje ništa van svog softvera za praćenje poslovanja i nešto malo okolo, pogotovo nema veze s igarama. Ti ljudi putuju po svijetu, znaju jezike, posjećuju kazališta, operu, znaju kako se jede onaj neki rak gdje dobiš pet različitih vrsta kombinirki, kliješta, ključeve od 5-13 i mali imbus, ali ne znaju ni jedan naslov sa steama. Koja razina poznavanja bi bila "mus"? Koji naslovi, proizvođači, platforme da bi netko dobio prolaz iz opće kulture?

 

 

 

ihush sri 11.10.2017 14:08
ante_etna kaže...
..

 

Ne bih se u potpunosti složio...

 

- ne moraš se uopće složiti ... bilo bi dosadno :)))

prolaz iz opće kulture.. to je kao čitanje obavezne lektire, anakarenjina.. ne baš, po tom kriteriju nogomet je jači od OŠ/SŠ, jer svi u svakom zapečku na globusu znaju za nogomet.. i igre. :))

zašto bi nabrajanje naslova sa steama bilo kriteriji? .. što znači nabrojati naslove, telefonski imenik? Zašto bi itko morao znati za steam.. istovremeno, milioni ljudi uopće ne znaju za steam, mada možda koriste, možda igraju 'nešto što su kupili na internetima'.. (sa steama).. prvo što im je google izbacio. Kao kod knige, čita se knjiga-sadržaj, ne izdavač-nakladnik :)

itd. Ili, znaju li ljudi za facebook, google.. 99% zna, čulo je.. većina koristi. Ono što pri tome ljudi ne znaju, da je igra (kao soft) zaslužnija za to nego obavezna lektira ili jastog kojeg drobe klještima.. kao i nogomet, jer su oboje doveli do razvoja, pa čak i dronovi-kamere itd itd. Kao što je Tesla izmjeničnom strujom 'osvijetlio' svijet, to su igre kao dio ITa, gurnuli IT u ''sve''. Znati to bi bilo poželjno, možda kao poveznica, kao što je poželjno znati povijest, barut, mongoli.. i razvoj vatrenog oružja. Razvilo se kao potreba. Kao i papir-gutenberg-knjige.. nakon što su posuđene od kine, koja je to imala godinama. Kao što bi mračni srednji vijek ostao takav narednih par tisuća godina, tako je igra-zabava (i nogomet) odigrala ulogu u IT-PCju (konkretno PCju, personal-computerima.. osobnim, masovnost koja je preduvijet za sve ovo danas). Zaslužna je i ENIGMa, ww2.. zaslužni su svi 'dijelovi', dok su igre kao grana jedan veliki biz, koji to samim postojanjem dokazuje. Istina, ne nešto što se može učiti kao nabrajanje naslova, jer naslov je besmislica. Obrnuto, bi li smatrao neku osobu najpametnijom/najopće-kulturnijom da zna nabrojati naslove svih knjiga.. ili svih nogometaša ili ... ili je to glupi telefonski imenik :)

 

Opća kultura je znati po kojoj strani ceste se prometuje kod nas, u nekoj drugoj zemlji, znati koliko je sati i eventualno vremenske zone, znati da Paris ima toranj, da usa ima 50tak država.. i da su igre važan dio ITa bez kojeg dijela vjerojatno ne bi sad ovo tipakali ili lajkali :) kao što to ni gutenberg ne bi mogao bez papira ili mušketir bez baruta.. Pošto je i Gutenberg dio opće kulture, ne vidim zašto to ne bi bio i npr Sid Meier-Civ, wolf-itd.

Serious NERD sri 11.10.2017 14:26
ante_etna kaže...

Ne. To nije nešto o čemu bi svatko trebao nešto znati, kao što je već rečeno i tu se stvari mijenjaju jer vrsni poznavatelj igara od pac-mana do dooma 2 je danas nepismena spodoba ako nije u tijeku zbivanja. 

 

Kad smo već kod igara istaknuo bih dvije stvari. Prvo pozitivnu; današnji klinci puno toga nauče družeći se s ekipom iz cijeloga svijeta, znanje engleskog i to aktivno je na puno većoj razini nego ikada prije. Iznenađujuće je koliko toga klinci popamte kroz igre, hoćeš zastave država, glavne gradove, klasičnu glazbu, jezike, povijest.... Te iste stvari kad uče u školi ne bi popamtili da im ruku lomiš, no kad im klanovski frend iz Kalifornije ili Rusije preko skypea ili tako nečeg ispriča neku informaciju o svojoj zemlji jednostavno im ostane u pamćenju.

 

Negativna je stvar loš utjecaj igara - primjerice pljačke. Gledam ja kako klinci pljačkaju banku u GTA, pa rekoh ljudi moji jeste li vi normalni? Pa tko je vidio sa sačmaricom ići po lovu? Pa ne kradu se tako pare djeco moja, pare se kradu kroz javnu nabavu, provizije, pogodovanje zakonima, sukob interesa, korupciju i parafiskalnim nametima. Nikada neće postati uspješni lopovi s toljagom u ruci. Takvi padaju u roku pet dana i nikakvu lovu ne odnesu. Kuda bi došli hdz/sdp/hns i ini kada bi mlatili ljude po cesti za sto kuna? Prava i ozbilljna lova se krade na finjaka u svilenim rukavicama, doneseš zakon da neka pristojba ide gore i bez potvrde ne možeš dobiti neki dokument i ljudi sami stanu u red i trpaju ti pare u vreću. Trebali bi napraviti igru u kojoj je glavni lik javni bilježnik ili revizor Agrokora, tu je para, a ne tamo neka bančica, tako da se djeca od malena uče pravim vrijednostima.

/s

 Baš si me nasmijao, svaka ti čast