Beagle sri 5.10.2011 22:20

Pošto svaki model ima svoju temu, otvaram ovu kako bi se raspravljalo o iPhoneu 4S. Dakle, mobitel je predstavljen jučer navečer, a kod nas dolazi najvjerojatnije u 12. mj. Specifikacije su sljedeće:

 

  • Dvojezgreni A5 procesor
  • 3,5 inčni Retina Display (960x640, 326ppi)
  • Stražnja 8 megapikselna kamera, 1080p snimanje @ 30 FPS
  • Prednja VGA kamera, te video snimanje također @ 30 FPS
  • Standby trajanje baterije deklarirano na 200 sati
  • Udvostručena HSDPA brzina (14.4 Mbps)
  • iOS 5 sa novim iCloud-om

 

Kompletnu specifikaciju pogledajte ovdje.

Također, ubačen je sustav nazvan Siri koji će biti vaš "osobni asistent".

 

http://www.youtube.com/watch?v=jITljzrl-6U

http://www.youtube.com/watch?v=L4D4kRbEdJw

 

Beagle čet 6.10.2011 16:39

Dobro, to opet ovisi od osobe do osobe. Ja sam recimo, do 7. mj. furao iPhone 4 (3.5"), sad imam SGS II (4.3"), a bolje mi je u ruci ležao iPhone. K tome da još ne govorim da ovog skoro svaki put strgam kad sjedam nekud (prevelik je za džep).

 

Meni se osobno sviđa nadogradnja, ali ne vidim zašto bi netko tko posjeduje iP4 platio par tisuća kuna zbog ovoga.Koji to programi/igre uopće koriste 2 jezgre? Vjerojatno će se kroz godinu-dvije pojaviti hrpa takvih igara/programa, ali onda iP4S više neće biti top-model, pa mi ovo jednostavno djeluje neisplativo.

 

Pudge čet 6.10.2011 17:23

Ne bi skodilo da je barem 3.7", ovako znacajno gube, pogotovo ako uzmemo u obzir da dolazi Nexus Prime sa 4,65" HD zaslonom i Ice Cream Sandwichom.
Da se razumijemo, nadogradnja nije mala, ali ce svakako izgubiti dio onih korisnika koji kupuju iPhone samo da su vidjeni s njim (ne kazem da ga svi zato kupuju).

 

edit: A ni cijena od $650 u USA im takodjer ne ide u prilog (bez ugovora).

freddie čet 6.10.2011 19:19

stvarno ne znam kaj je_ete po toj veličini ekrana, kaj mislite da je netko u aplu 'zaboravio' povećati ekran? meni osobno puno bolje u ruci leži iphone nego taj sgs2. samsung mi je nekako prevelik, moram mob. premještati u ruci da bi dohvatio gornji lijevi dio ekrana. jednostavno negdje mora postojati granica u dijagonali..

Pudge čet 6.10.2011 21:07
freddie kaže...

stvarno ne znam kaj je_ete po toj veličini ekrana, kaj mislite da je netko u aplu 'zaboravio' povećati ekran? meni osobno puno bolje u ruci leži iphone nego taj sgs2. samsung mi je nekako prevelik, moram mob. premještati u ruci da bi dohvatio gornji lijevi dio ekrana. jednostavno negdje mora postojati granica u dijagonali..

  Na stranu sa velicinom ekrana, zar iPhone stvarno sa svojim ostrim bridovima bolje lezi u ruci od recimo bilo kojeg Galaxyja? I zar bi toliko boljelo da je na smartphoneu od 1000 eura malo veci ekran, pa makar bio 3.7" i zar bi takav ekran narusio ergonomiju uredjaja? Dok konkurencija ide na dijagonalu vecu od 4" oni se drze tog mikroskopskog ekrana ko pijani plota. I svi moramo priznati da ovaj iPhone nije ono sto smo ocekivali, ja sam osobno ocekivao barem uredjaj kao sto je Galaxy S II, a iPhone kao ovakav ne moze mu parirati niti po jednoj tocki.

 

A je li ovaj Appleov potez prva greska u nizu i hoce li ih kostati - ostaje da se vidi.

Cordas čet 6.10.2011 21:14
Pudge kaže...
freddie kaže...

stvarno ne znam kaj je_ete po toj veličini ekrana, kaj mislite da je netko u aplu 'zaboravio' povećati ekran? meni osobno puno bolje u ruci leži iphone nego taj sgs2. samsung mi je nekako prevelik, moram mob. premještati u ruci da bi dohvatio gornji lijevi dio ekrana. jednostavno negdje mora postojati granica u dijagonali..

  Na stranu sa velicinom ekrana, zar iPhone stvarno sa svojim ostrim bridovima bolje lezi u ruci od recimo bilo kojeg Galaxyja? I zar bi toliko boljelo da je na smartphoneu od 1000 eura malo veci ekran, pa makar bio 3.7" i zar bi takav ekran narusio ergonomiju uredjaja? Dok konkurencija ide na dijagonalu vecu od 4" oni se drze tog mikroskopskog ekrana ko pijani plota. I svi moramo priznati da ovaj iPhone nije ono sto smo ocekivali, ja sam osobno ocekivao barem uredjaj kao sto je Galaxy S II, a iPhone kao ovakav ne moze mu parirati niti po jednoj tocki.

 

A je li ovaj Appleov potez prva greska u nizu i hoce li ih kostati - ostaje da se vidi.

U cemu mu ne može parirati osim u veličini ekrana?

DuMe čet 6.10.2011 21:34
sina-k kaže...

Pitanje, koliko često punite iPhone?

Izdrži li baterija barem 2 dana (bez igranja i gledanja filmova) uz mail, casual surfanje i telefoniranje?

Osobno koristim wildfire i punim ga svaki treći dan.

uz normalnu upotrebu.. dva dana

Indestructible čet 6.10.2011 22:50
Pudge kaže...

Ne bi skodilo da je barem 3.7", ovako znacajno gube, pogotovo ako uzmemo u obzir da dolazi Nexus Prime sa 4,65" HD zaslonom i Ice Cream Sandwichom.
Da se razumijemo, nadogradnja nije mala, ali ce svakako izgubiti dio onih korisnika koji kupuju iPhone samo da su vidjeni s njim (ne kazem da ga svi zato kupuju).

 

edit: A ni cijena od $650 u USA im takodjer ne ide u prilog (bez ugovora).

 

mislis da ce ti neko uzeti mobitel koji ne moze stati u dzep

 

 

Pudge čet 6.10.2011 22:56

1. Stane u dzep, ali nije za klince u sorcevima da ispada iz dzepa dok igraju nogomet.

2. 3.7" ne bi ubilo Apple i ne bi mozda nikako uzelo danak dimenziama

3. Za bilo koje iole ozbiljnije surfanje potrebno je barem 4" (ili u krajnjem slucaju vec spomenutih 3.7")

4. I zar stvarno ljudi misle da taj mobitel vrijedi 650 $, a kod nas ce biti barem 7000 kn?!

Indestructible čet 6.10.2011 23:07

jao jesi ti zapeo za tih 3.7 incha, ljudi znaju sta rade, ovo im je 5. po redu iphone ako se ne varam, svi su sa 3.5 incha, i to mi se svidja, ne preseravaju kao konkutencija sa karakteristikama i velicinom displaya, nije sve u tim inchama.

Pudge čet 6.10.2011 23:17
Indestructible kaže...

jao jesi ti zapeo za tih 3.7 incha, ljudi znaju sta rade, ovo im je 5. po redu iphone ako se ne varam, svi su sa 3.5 incha, i to mi se svidja, ne preseravaju kao konkutencija sa karakteristikama i velicinom displaya, nije sve u tim inchama.

Upravo to i jest problem - nema napretka - i to je jedan od razloga (osim bezobrazno visoke cijene) sto ga nisam kupio.

 

btw. bit cemo sretni ako ne bude preko 7000 kn.

Pudge čet 6.10.2011 23:18
TrollMeMore kaže...

jel znate mozda kad bi se 4s mogo unlockat sa njihovih at&t i drugih mreza ili kad bi bar mogo doc u hrvatsku

  Najava je u prosincu, a sto se tice unlockanja, ne znamo ni koji ce biti carrier u USA. Kazu da bi mogao biti Sprint.

 

btw. kolega Beagle je vec odgovorio, moja info je malo zastarjela.

DwightSchrute čet 6.10.2011 23:24
Beagle kaže...

Već je objavljeno da je tvornička cijena $200 i nešto sitno, pa si ti računaj, koliko nabiju iznad toga.

Cijena NIJE 200 i 300 $,to je cijena uređaja u američkim mrežama At&t,Verizon i Sprint na dvogodišnju pretplatu! Griješe svi kad navode,a to vidim pišu i domaći "novinari" da je to cijena uređaja! Zato,između ostalog i je tolka razočaranost karakteristikima uređaja jer se on u USA tradicionalno uzima na dvogodišnji ugovor pa su ljudi sa razlogom očekivali puno više-zašto? Očekivali su future proof uređaj a dobili su laganu nadogradnju... Evo,već za tjedan dana izlazi Samsung Galaxy Nexus koji će imati npr HD ekran 1280*720...

DwightSchrute čet 6.10.2011 23:32
Beagle kaže...

Ne pričam o cijeni uređaja za koliko će se prodavat, nego o tvorničkoj cijeni (koliko koštaju dijelovi za iPhone sveukupno) bez uračunatih troškova

Isprika tebi,imaš pravo. Al danas čitam,mislim u večernjem kak tip mrtav hladan navodi cijenu iphona od 200 $?? I onda krene paljba kak je to kod nas tak skupo ovo,ono... Imaš ga i koda nas za 1 kn,al u tarifi 1000 ha ha :D

Assassin čet 6.10.2011 23:44

Siri izgleda stvarno fascinantno (barem je tako izgledao na demou na keynoteu). Naravno, radi se o usluzi koju ce prosjecni korisnici jako rijetko koristiti, ali wow efekt je ogroman. Ono sto me puno vise veseli (posto cu vjerojatno biti vlasnik 4S-a) je diktiranje, ako stvarno radi tako kako je predstavljeno, jako ce mi olaksati pisanje duzih tekstova na engleskom (sto zbog brzine pisanja, sto zbog gramatike).

freddie pet 7.10.2011 07:26
Pudge kaže...
freddie kaže...

stvarno ne znam kaj je_ete po toj veličini ekrana, kaj mislite da je netko u aplu 'zaboravio' povećati ekran? meni osobno puno bolje u ruci leži iphone nego taj sgs2. samsung mi je nekako prevelik, moram mob. premještati u ruci da bi dohvatio gornji lijevi dio ekrana. jednostavno negdje mora postojati granica u dijagonali..

  Na stranu sa velicinom ekrana, zar iPhone stvarno sa svojim ostrim bridovima bolje lezi u ruci od recimo bilo kojeg Galaxyja? I zar bi toliko boljelo da je na smartphoneu od 1000 eura malo veci ekran, pa makar bio 3.7" i zar bi takav ekran narusio ergonomiju uredjaja? Dok konkurencija ide na dijagonalu vecu od 4" oni se drze tog mikroskopskog ekrana ko pijani plota. I svi moramo priznati da ovaj iPhone nije ono sto smo ocekivali, ja sam osobno ocekivao barem uredjaj kao sto je Galaxy S II, a iPhone kao ovakav ne moze mu parirati niti po jednoj tocki.

 

A je li ovaj Appleov potez prva greska u nizu i hoce li ih kostati - ostaje da se vidi.

 za početak da velim jednu stvar: nemam niti jedan niti drugi. uopće nemam smartphone, loš batery life me jednostavno odbija od bilo kakve kupovine.. ALI kao što velim, držao sam u ruci jedan i drugi uređaj u vipu i t mobile- u i sa samsungom sam imao problema zbog veličine. jednostavno mi nije sjeo, premda sam prilično visok (1.84) i imam dosta velike šake, jeli. stvarno ne znam kako onda leži u ruci djeci ili curama.. ja ti opet velim da ta utrka sa veličinom ekrana (i megahercima, megapikselima i sl..) meni onako sa strane zvuči baš seljački, sirovo.. nema nikakvog smisla povećavat ekran unedogled i govorit kako je veće- bolje. aple je po meni povukao crtu i rekao 'e ovo je sasvim dovoljno da zadovolji generalnu populaciju'. jedino možda jednoga dana maknu onaj jedini gumb i naprave ekran preko cijelog uređaja i to je to.. isto tako ta spika sa snagom procesora i koječim.. ma briga me, evo ovo pišem sa laptopa starog 3 godine i ima 1.73 dual core i sasvim dobro izvršava svoje primarne zadaće, surfanje i skidanje filmova. tako da me čisto zabole i dal mi mob ima 1.0 ili 1.25 idal otvara stranicu za 0.02 il 0.017 milisekundi... a jedna stvar u kojoj je samsung falio i u kojoj nikada neće sustići aple je- imidž. mogu oni stavit 150 miliona gigaljiga u njega, gledano ovako sa strane- recimo osoba do tebe ima 'neki tamo samsung' a osoba desno od tebe ima Iphone.. predmet želja i zavisti. porsche, mercedes, harley- davidson, Iphone su face, ostalo su samo kopije. tako je i tako će uvijek biti... 

Pudge pet 7.10.2011 11:25

Ja sam samo htio reci da bi Apple trebao postaviti letvicu, sto je ovoga puta izostalo, cijela serija Galaxy izgleda kao cudo pored iPhonea koji izgleda kao igracka za klince (da se razumijemo, kvaliteta je na nivou - iPhone je izradjen bolje od bilo kojeg smartphonea na trzistu trenutno). Upravo zbog tog WOW efekta koji donosi svaki iduci iPhone, ovoga bi puta rezultati mogli izostati i to bi ga moglo kostati.

 

Ali nastranu sa velicinom ekrana, specifikacije koje nudi novi Nexus i zakrivljeni ekran su jednostavno u ovom trenutku prevelik zalogaj za Apple.

ivanoile pet 7.10.2011 11:45
freddie kaže...

stvarno ne znam kaj je_ete po toj veličini ekrana, kaj mislite da je netko u aplu 'zaboravio' povećati ekran? meni osobno puno bolje u ruci leži iphone nego taj sgs2. samsung mi je nekako prevelik, moram mob. premještati u ruci da bi dohvatio gornji lijevi dio ekrana. jednostavno negdje mora postojati granica u dijagonali..

 

Za velicinu,evo npr Arc,ona ima 4.3" dijagonalu ekrana.Sad svi kazu uff prevelika je ,zato cu uzet IP.Razlika je 1 cm u duzini a sirina je ista,ali to je vama preveliko i vi zelite svojih 3.5" ,a da su stavili 3.7" odmah bi te poceli hvalit Apple kako je to napravio.