Internet

Tele2 pokucni - problem sa limitom brzine

crocro23 pon 1.10.2018 21:41

Poštovanje

Dobio sam sms prije 3 dana (2 dana prije kraja rujna) da sam prešao onaj čarobni 1tb promet i da će brzina bit limitirana što je i bila, ali piše lijepo da od prvog listopada sve bude kako treba. E pa nije i to ne samo da nije nego je još brzina dodatno pala, a na moj upit putem Fejsa kod tele2 rekli su da ponovno resetiram uređaj, ajd rekoh idem i jesam i odjednom brzina sada više nije ni 1mbps, kao da sam dodatno pokrenuo blokadu, a nisam ni 1gb skinuo dana odnosno u listopadu. Znači nisu mi maknuli blokdu ili su mi čak dodatno smanjili brzinu tipa da više nikad ništa ne mogu skinut. Nije do skidanja nego do surfanja, streamova, 4k gledanja videa. Pa ovo nije normalno. Kome se obratiti ? Na fejsu tele2 ništa više ne odgovra. Ovo je kršenje ugovora zar ne.

Marko :D pon 1.10.2018 21:48

Moguće je da ti ja bazna stanica na koju si spojen, preopterećena. Kakva ti je brzina uploada?

 

Kod mobilnog interneta brzina se dijeli na sve spojene korisnike; ako netko krene skidati torrente, gledati HD streamove i zaguši internet, drugi korisnici spojeni na tu baznu stanicu će imati malu brzinu interneta. Ono što možeš napraviti je prebaciti se na 3G signal i vidjeti da li je brzina veća. Možeš, isto tako, i nazvati Tele2 službu za korisnike na 095/1000-444 i prijaviti im problem.

Mary Sue uto 2.10.2018 04:41
Marko :D kaže...

Kod mobilnog interneta brzina se dijeli na sve spojene korisnike; ako netko krene skidati torrente, gledati HD streamove i zaguši internet, drugi korisnici spojeni na tu baznu stanicu će imati malu brzinu interneta.

 Nije baš toliko jednostavno. Da jest, koncept mobilnoga interneta pao bi u vodu jer bi bio sasvim neupotrebljiv.

Mary Sue uto 2.10.2018 07:52

O čemu da se informiram? Ne govorim o ponudi konkretnoga davatelja mrežnih usluga, nego o načinu rada mobilne mreže. Kruške i jabuke. Na informatičkome forumu očekujem višu razinu znanja od onoga što je napisano u promotivnim lecima koji su namijenjeni prosječnim korisnicima. Naravno da Tele2 neće na svojim mrežnim stranicama objašnjavati mrežne protokole, ali ne trebamo se zato praviti kako oni ne postoje.

crocro23 uto 2.10.2018 08:43
Marko :D kaže...

Moguće je da ti ja bazna stanica na koju si spojen, preopterećena. Kakva ti je brzina uploada?

 

Kod mobilnog interneta brzina se dijeli na sve spojene korisnike; ako netko krene skidati torrente, gledati HD streamove i zaguši internet, drugi korisnici spojeni na tu baznu stanicu će imati malu brzinu interneta. Ono što možeš napraviti je prebaciti se na 3G signal i vidjeti da li je brzina veća. Možeš, isto tako, i nazvati Tele2 službu za korisnike na 095/1000-444 i prijaviti im problem.

 Ma nitko u ulici nema ni pokucni, a samo 2 osobe osim mene u ulici imaju mobitel na tele2, samo 11 kuca je u ulici, mi smo mala ulica uz prigradsko naselje. Inače sam u zadnjih 300 dana otkako imam tele2 imao i po kiši i snijegu od 25 do 65 mbps download i upload od između 20 i 30 mbps.  Samo sam imao brzinu 10mbps otkako sam dobio sms 26.rujna o smanjenju brzine, ali jučer 1.listopad je bila 8mbps i nakon reseta (nakon razgovora s agentom) sam imao 1mbps (100kbps skidanje). Upload je i dalje bio oko 20 mbps. Eto riješio sam to prijetnjom otkazom ugovora i razgovarao sa drugom podrškom, iz nekog razloga jutros imam 60-30 brzinu - slika je ispod.

 

Mary Sue kaže...
Marko :D kaže...

Kod mobilnog interneta brzina se dijeli na sve spojene korisnike; ako netko krene skidati torrente, gledati HD streamove i zaguši internet, drugi korisnici spojeni na tu baznu stanicu će imati malu brzinu interneta.

 Nije baš toliko jednostavno. Da jest, koncept mobilnoga interneta pao bi u vodu jer bi bio sasvim neupotrebljiv.

 

Ma i na mobu i na laptopu i desktopu i testirano kod ps4 je brzina bila umjeto 50+ na -10 mbps, a upload je pao isto. Uspio sam nadam se nešto riješiti, barem je jutros 60-30 brzina, ali vidjet ću što će bit iza 18h kada nastupa na snagu onaj limit. Oni (tele2) tvrde da limita nije bilo ni jučer, a brzina je iza 18h jučer bila ispod 10mbps, a preko dana 20-tak mbps. Sada je 60 mbps (slika ispod, upravo mjereno).

 

 

Zemljanin uto 2.10.2018 09:57
Mary Sue kaže...

O čemu da se informiram? Ne govorim o ponudi konkretnoga davatelja mrežnih usluga, nego o načinu rada mobilne mreže. Kruške i jabuke. Na informatičkome forumu očekujem višu razinu znanja od onoga što je napisano u promotivnim lecima koji su namijenjeni prosječnim korisnicima. Naravno da Tele2 neće na svojim mrežnim stranicama objašnjavati mrežne protokole, ali ne trebamo se zato praviti kako oni ne postoje.

 Nemam vise kaj raspravljat s tobom jer si lijen/a procitat barem dio teme koja se ne bavi samo s ponudom vec je jako aktualna i rasprava o samom nacinu funkcioniranja 4G mreze.

 

EOD od mene.

Marko :D uto 2.10.2018 10:23
Mary Sue kaže...
Marko :D kaže...

Kod mobilnog interneta brzina se dijeli na sve spojene korisnike; ako netko krene skidati torrente, gledati HD streamove i zaguši internet, drugi korisnici spojeni na tu baznu stanicu će imati malu brzinu interneta.

 Nije baš toliko jednostavno. Da jest, koncept mobilnoga interneta pao bi u vodu jer bi bio sasvim neupotrebljiv.

Ne bi. Mobilna mreža je namijenjena za korištenje u pokretu, a ne da bude fiksni internet. Kako je mobilni internet često ograničen, nitko neće skidati torrent s njega ili gledati HD stream na mobitelu dok ide negdje. I da to radi, bazne stanice se mijenjaju što znači da će samo privremeno opteretiti neku. Kako se krećeš, tako se mijenjaju bazne stanice; ako stojiš na jednom mjestu i radiš gore navedeno, brzina drugim korisnicima pada.

 

Ukratko, mobilni internet je vrlo nestabilan; jedan dan možeš imati 120 Mb/s, drugi 5 Mb/s.

 

U temi koju ti je kolega Zemljanin linkao, sve ti je lijepo, više puta objašnjeno.

Mary Sue uto 2.10.2018 10:28
Marko :D kaže...

 U temi koju ti je kolega Zemljanin linkao, sve ti je lijepo, više puta objašnjeno.

 Vjerujem da ipak nije. Ponavljam, sve izgleda jednostavno kada ne znaš o čemu govoriš. Pokušaj pročitati štogod o ovoj tematici prije nego što se nekritički nakloniš jednoj strani. (1, 2, 34 itd.)

fer-de-lance uto 2.10.2018 11:38

Pusti QoS, on ti kod LTE mreža uvijek vrijedi, samo se bandwith mijenja.

QoS služi samo da prioretizira promet na JEDNOM linku.

Znači, jedan korisnik dobije određeni bandwith unutar kojega gura podatke, a onda se mreža brine da prioretizira te podatke ovisno o vrsti prometa i slaže ih u red.

Pozivi su uvijek na prvom mjestu prioriteta jer je to ipak primarna stvar kod mobilne mreže, a low latency usluge ide tek iza.

No, to nema veze s brzinom interneta.

Kod mobilnih mreža se koristi određeni frekvencijski pojas i onda se formiraju ćelije tako da u svakoj ćeliji svaka bazna stanica (više njih formira tzv. saće) koristi drugi frekvencijski pojas koji se zatim ponavlja u udaljenoj ćeliji tak da si ne smetaju međusobno.

E sad, imaš kanal od 20 ili 40 MHz (kod LTE mreže) i on se nalazi u frekvencijskom pojasu koji je širine recimo oko 100 MHz kod te bazne stanice.

I onda u taj jedan kanal zahvaljujući naprednim modulacijama (i veće kompleksnosti nego kod optike) uspiješ ugurat hrpu podataka i dobiješ reklamirani bandwith.

I onda napuniš tih par kanala s tih par korisnika, i ostali se ne mogu više spojiti na mrežu?

Ne, upravo suprotno, uguraš ih u kanal s postojećima i dijeliš im bandwith po pola.

A svaki korisnik dobiva svoj cipher (ortogonalni kod ) po kojem prepoznaje svoje podatke.

Pa ih dođe još duplo, pa još po pola...

Itd., dok ne dobije svatko minimalnu moguću brzinu (oko 100 kbps, ali ovisi o mnogo faktora) i onda se više nitko ne može spojiti jer nema više dostupnih ortogonalnih kodova.

E sad, budući se tak mali frekvencijsku pojas jako lako napuni, jasno je da su bazne stanice redovito prekrcane.

Daljna povećanja bandwitha su nemoguća, jer nema više dovoljno slobodnog bandwitha na kanalima koji se koriste na toj baznoj stanici.

Onda se pribjegava jedino dodavanju još baznih stanica ili podijeli svake na podsektore s usmjerenim antenama koje pokrivaju dio prostora i onda se za svaki podsektor nadoda još jedan frekvencijski kanal koji ne smeta ostalima i tak se poveća maksimalni broj korisnika.

Ali to nije ni približno dovoljno, pa IEEE i slične organizacije rade na oslobađanju čim većeg dijela iskorištenog spektra (npr. pojas koji koriste TV kanali a blizu je 700 MHz uskoro oslobađaju za upotrebu u mobilnim mrežama jer je za TV program ionak nepotreban).

I 5 GHz spektar uskoro dolazi u upotrebu (bit će dostupan s pojavom 5G opreme).

Uglavnom, kod mobilnih mreža nitko ne može garantirat brzinu, i ona varira od 0 do maksimalne moguće.

 

 

 

R36 uto 2.10.2018 13:48
crocro23 kaže...

To znači da mi oni mogu davat 0.8 mbps i ja moram poštivat takav ugovor?

Tako je, jer kod TELE 2 pise kad se potpisuje ugovor...max brzina do 150 mbps. Nigdje ne piše koja mora biti minimalna brzina, tako da je ovih npr 0.8 mbps po ugovoru uredu.

 

 

Antoniio22 uto 2.10.2018 13:56
R36 kaže...
crocro23 kaže...

To znači da mi oni mogu davat 0.8 mbps i ja moram poštivat takav ugovor?

Tako je, jer kod TELE 2 pise kad se potpisuje ugovor...max brzina do 150 mbps. Nigdje ne piše koja mora biti minimalna brzina, tako da je ovih npr 0.8 mbps po ugovoru uredu.

 

 

 Zbog gore navedenih razloga ni ne postoji propisana minimalna garantirana brzina na mobilnom internetu, tako da moraš. Zato u ugovoru i piše do max 150Mbps

Antoniio22 uto 2.10.2018 14:03
Sale_ds kaže...
Ako si ga sklopio da. No ugovora ionako nema. Ugovor je jedino za router ak si ga uzeo na rate. Platis njega i mozes bjezat.

 Ugovor uvijek sklapaš. Razlika je da ako uzimaš router, imaš opciju ugovorne obveze na 12 i 24 mjeseca.

game789 sub 5.10.2019 00:45

Pozdrav. Vezano za ove zdanje objave. Ja sam jedan od nezadovoljnih korisnika tele2 pokucnog interneta zbog pre male brzine pogotovo na vecer. Znaci ugovor mi vrijedi jos 14 mjeseci. Zna li netko kolko bi onda trebao platiti penala za raskid vazeceg ugovora za taj ruter? Hvala.