Internet

Ebay GSP (Global Shipping Program) prevara?

Gosi čet 5.9.2019 04:35

Pozdrav,

 

Tražim već po forumu par sati više informacija o ovome, i rezultati u ne konkluzivni pa sam odlučio napraviti thread.

Vezano za taj eBay GSP koji dođe kao import fee kod sellera iz USA, razumijem da bi oni trebali biti posrednici za mene i rješiti mi carinu, i uistinu Hrvatska je u GSP programu, ali koliko sam čitao to radi samo pola vremena.

Ne znam jesu li to samo iznimke, al ljudi pišu da prime poruke od DHL-a da izvade EORI, da pošalju račun i plate carinu, itd da se to vuče po tim procesima. Mislim da je bilo više problema oko tog prije 2015 kad nismo bili u GSP programu, ali vidim postove i iz ove godine koji opisuju svakave situacije.

Stoga moje pitanje je kao laik, dal da bježim od tog ili realno nije tolika panika?

Hvala

ihush čet 5.9.2019 07:59

sve što ulazi u EU se mora cariniti, dodaj tome usa trgovačke ratove-pregovore i brexit.. pa će ti biti jasnije, + pdv ovisno o zemlji uvoza.

-je i nije prevara, tj free je što se tiče trgovca-prodavatelja, a kako je kupcu ovisi gdje se kupac nalazi, važe zakoni te države tj EU i formalno to s usa trgovcem nema nikakve veze dok zbog jurisdikcije ne možeš ni prijaviti inspektoratu i sl. odnosno možeš u državi gdje je trgovac registriran tj u USA/Texas.. i sl.

-ako trgovac ima skladište u EU, tek iz tog skladišta možeš dobiti bez dodatnih carina-poreza jer je tad roba već ušla u EU, ako je to npr UK tad je pitanje što s brexitom.

-uvoznu carinu/troškove/poreze plaća kupac osim ako ugovorom nije drugačije određeno (a nije). Po tome nema prevare itd. i trgovac ti je naplatio onoliko koliko piše na računu kad si naručivao robu.

-kemijanje kao gift-free-poklon.. je kemijanje (carinski prekršaj) i tad još dobiješ kaznu, + ako ne priložiš originalan račun tad se carini po domaćem cjeniku (viša cijena) + a ako priložiš račun tad se vidi zemlja, eu ili izvan.. nema tu kemijanja ali sitne stvari do parsto kuna mogu prolaziti.

Gosi čet 5.9.2019 11:56

Hvala na odgovoru!

 

Znaći uopće nema priče da bi to moglo proći bez carine?

Ne kužim uopće što plaćam onda, plaćam neko posredovanje ali bez da oni zapravo išta naprave jer ću svejedno morat platit carinu?  I još ako je DHL-om će tražiti da dignem EORI, razne takse za svasta etc...dakle to nema smisla. 

Čuo sam da je tako bilo prije nego smo bili u GSP programu, pa kad bi došlo na carinu bi samo rekli ne zanima nas kome ste platili što, niste platili nama. Znači onda ovim ljudima što kažu da im sve prolazi ok bez carine sa tim GSP-om je čista sreća da im nisu ni zaustavili paket?

 

Predmet je 101$, sa 40$ shipping, sa 35$ taj GSP fee, dakle 175$. Kad to dođe u Hrvatsku još zalijepe 30% na to pa bude 230$? Brutala, da je samo 175$ al da mi je rješena carina, ajde...ali ovako nema smisla.

ihush čet 5.9.2019 12:08

ako se prizna račun tad su troškovi (carina, trošak, trasnport +pdv..) cca 42% .. ako računaš na prste recimo 250-više dollara pa usporedi s cijenom u EU.. ako ti se isplati. + mogućnost da račun n ebude priznat npr neki popust, ili free-gift.. kad je ormalna cijena nula (jer nitko , nrp naša porezna ne može provjeriti poslovanje neke usa-mexico-bangladeš firme.. pa ni provjeriti valjanost računa, dok kod nas imaš fiskalizaciju itd.

kostolomac čet 5.9.2019 12:17
Gosi kaže...

Hvala na odgovoru!

 

Znaći uopće nema priče da bi to moglo proći bez carine?

Ne kužim uopće što plaćam onda, plaćam neko posredovanje ali bez da oni zapravo išta naprave jer ću svejedno morat platit carinu?  I još ako je DHL-om će tražiti da dignem EORI, razne takse za svasta etc...dakle to nema smisla. 

Čuo sam da je tako bilo prije nego smo bili u GSP programu, pa kad bi došlo na carinu bi samo rekli ne zanima nas kome ste platili što, niste platili nama. Znači onda ovim ljudima što kažu da im sve prolazi ok bez carine sa tim GSP-om je čista sreća da im nisu ni zaustavili paket?

 

Predmet je 101$, sa 40$ shipping, sa 35$ taj GSP fee, dakle 175$. Kad to dođe u Hrvatsku još zalijepe 30% na to pa bude 230$? Brutala, da je samo 175$ al da mi je rješena carina, ajde...ali ovako nema smisla.

 EORI broj je obavezan, i dobijas ga samo prvi put, nakon toga ga više ne vadis.Ako nemaš njega, ne možeš pokrenut postupak carinjenja, tj. agent koji ti to odrađuje.

Dobija sa unutar 24 od zahtjeva carinarnici kojoj ''pripadaš'', to je u principu OIB s predznakom HR.

Ti plaćaš posredovanje, tj. kao carinski agent odrađuje posao za tebe kod postupka carinjenja ( imaju ovlaštenje od ministarstva tj. svaki deklarant ima licencu ).

 Nije carinski postupak tako jednostavan kako ti se čini, za odradit njega treba puno znanja i poznavanja robe-tarifnih brojeva, jer svaka greška carinskog deklaranta u 99% ide prekršajnom prijavom od carine, a tu su kazne nemale i deklarant lako može izgubit licencu pa se s tim ne igra samo tako.

 

Posredovanjem agenta nećeš nigdje u svijetu izbjegnut plaćanje carine-pdva-trošarina i slično. To zaboravi, malo si kirvo shvatio princip postupak carinjenja.

 

A davanja lako provjeriš prije nego uopće kupiš bilo koji predmet. Možda ne točno u lipu,  ali s minimalnim odstupanjima.

 

Gosi čet 5.9.2019 12:29

Hvala na odgovorima. Da, vjerujem da je u pozadini komplicirano, al mislim više puta su me već carinili na shemu PCP broja (pošalju pismo s brojem, ja im na mail screenshot računa i onda platim pri preuzimanju paketa).

Ako ja njih plaćam 35$ ne da mi odrade carinu, nego samo da zakompliciraju ono što bi inaće bio trivijalan postupak screenshotanja i slanja na mail i onda još ekstra on top plaćam carinu, to ne razumijem točno kako mi zapravo rade uslugu.

Znači tih 35$ je njima samo liability trošak i trošak za vrijeme agenta, jer je postupak kompleksan, ako sam dobro razumio. Drugim rječima GSP nema nekakvih prednosti što se tiće postupka oporezivanja i mogu mirno računati i na preko 250$ za item od 101$? Nadam se da sam dobro razumio.

jozef čet 5.9.2019 12:42

GSP se ne isplati nikako. Kupio sam neke stvari iz UK i koristio GSP dvaput iz čiste lijenost, pokajao se. Pošiljke putuju po 3-4 tjedna, pri tome zamjene nekoliko servisa i tracking brojeva, a cijena je viša nego da sam poslao na mail forwarding i dalje UPSom pa bi mi stiglo za max 4-5 dana (uključujući pretovar kod forwarding servisa i sve naknade). Jedan paket mi je čak stigao i malo oštećen ali nisam imao volje natezati se s njima. Ukratko: GSP treba izbjegavati kad god je moguće!

Gosi čet 5.9.2019 13:36

Da, vidim neke oglase sa GSP-om iz UK, al mi nije nikako jasno. UK je još u EU i nema import tarifi. Da nema GSP-a doslovce bi došlo glatko, bez problema, bez carine, doslovce ništa nije potrebno. Čemu onda oni izmišljaju toplu vodu i naplate dodatno za...ništa? Doslovce da pošiljatelj šalje direktno na adresu iz UK stiglo bi bez problema, nema nikakav postupak koji oni trebaju nadgledati i plaćati internet odvjetnike razne takse. Nije mi jasno čemu onda pretovarivanje, zamjene servisa i tracking brojeva. 

mzopg čet 5.9.2019 16:59
Gosi kaže...

Pozdrav,

 

Tražim već po forumu par sati više informacija o ovome, i rezultati u ne konkluzivni pa sam odlučio napraviti thread.

Vezano za taj eBay GSP koji dođe kao import fee kod sellera iz USA, razumijem da bi oni trebali biti posrednici za mene i rješiti mi carinu, i uistinu Hrvatska je u GSP programu, ali koliko sam čitao to radi samo pola vremena.

Ne znam jesu li to samo iznimke, al ljudi pišu da prime poruke od DHL-a da izvade EORI, da pošalju račun i plate carinu, itd da se to vuče po tim procesima. Mislim da je bilo više problema oko tog prije 2015 kad nismo bili u GSP programu, ali vidim postove i iz ove godine koji opisuju svakave situacije.

Stoga moje pitanje je kao laik, dal da bježim od tog ili realno nije tolika panika?

Hvala

Čitam odgovore i nisam siguran da li su te kolege forumaši shvatili što si pitao i jesu li uopće ikada koristili GSP.

 

Ne znam što drugi pišu na drugim forumima, ali koristio sam jako puno puta ebay + GSP i nikada nisam imao nikakvih problema. U kombinaciji sa money back garancijom i pay pal plaćanjem si poprilično zaštićen.

 

Nikakav EORI ti ne treba, jer ebay obavlja uvoz i carinjenje na sebe, a zatim ti šalje paket jednako kao što bi ti ga poslao frend iz susjednog grada. Paket ti stiže direktno na vrata, obično preko DHL-a.

 

Prednost je što nemaš nikakvih dodatnih troškova, znači ebayu sve platiš proizvod + shipping & handling + gsp (čitaj 25% PDV-a + ev. dodatni troškovi carinjenja ovisno o tarfinom modelu proizvoda).

 

Mana je što na ovaj način smiješ / možeš kupovati samo kao fizička osoba za osobnu upotrebu, znači ništa od kupovine na tvrtku. Ima i stavka vezana za daljnju prodaju proizvoda koja je isto ograničena, ali to nitko ne provjerava ukoliko se radi o maloj količini.

 

Ovo što ti kolege forumaši pišu, vezano za EORI, proces carinjenja i slično se odnosi na kupovinu iz države izvan EU zajednice bez korištenja GSP-a.

Gosi čet 5.9.2019 19:05

Hvala na odgovoru mzopg. 

Pretpostavljao sam da bi tako i trebalo raditi, ali su me neki drugi postovi na ovom forumu (u stickyanom ebay threadu) govorili da čak i kad je osoba koristila GSP (dakle ono u kentucky slanje pa oni forwardaju), da im do DHL završi da moraju vadit EORI i ponovo plaćat.

Kad si naručivao jel bilo iz USA, ili iz tipa UK koja nema carinu prema EU? I baš svaki put ti je dobro prošlo? Jel znaš možda još nekog ko je koristio GSP?

 

mzopg pet 6.9.2019 00:28
Gosi kaže...

Hvala na odgovoru mzopg. 

Pretpostavljao sam da bi tako i trebalo raditi, ali su me neki drugi postovi na ovom forumu (u stickyanom ebay threadu) govorili da čak i kad je osoba koristila GSP (dakle ono u kentucky slanje pa oni forwardaju), da im do DHL završi da moraju vadit EORI i ponovo plaćat.

Kad si naručivao jel bilo iz USA, ili iz tipa UK koja nema carinu prema EU? I baš svaki put ti je dobro prošlo? Jel znaš možda još nekog ko je koristio GSP?

 

Nema na čemu. 

ebay ima jasno definirane uvjete za GSP, tako da ako dođe do problema to bi se trebalo brzo riješiti s njima.

Možda je netko na neki način prekršio te uvjete pa je zato imao dodatne troškove, kao npr. naručivanje na tvrtku, što nije dozvoljeno.

 

Naručivao sam iz USA veći broj računala, laptopa i slično, a naručivao sam i iz UK. Jedina razlika je što iz UK nema dodatnih troškova (import charges) jer su unutar EU-a, za sada. 

Nikada nisam imao nikakvih problema, a radilo se o poprilično skupim računalima.

Jednom je jedno računalo stiglo sa oštećenom kutijom, pošiljatelj je jako loše zapakirao i čudo da je uopće stiglo do mene, uglavnom računalo je "zaradilo" malu ogrebotinu na zadnjoj strani, 2-3cm.

Odmah sam poslikao i javio ebayu, na što su me pitali bi li prihvatio određeni iznos kao nadoknadu štete i da im javim koji bi to bio iznos. Pogledao sam koliko dođe novi oštećeni dio (plastična stranica računala) i javio im cijenu i u roku od 24h sam dobio taj novac. Na kraju tu stranicu nisam kupovao jer je šteta bila stvarno minorna.

 

Ne pada mi sad na pamet još netko od moje ekipe tko je koristio GSP, uglavnom svi naručuju preko mene jer im se ne gnjavi s tim, lakše im je prebaciti taj posao na mene. 

 

Bitno je provjeriti kad kupuješ da li ti je sistem zaračunao shipping i import charges, ako je onda si miran i ne bi smjelo biti nikakvih dodatnih troškova.

Gosi pet 6.9.2019 11:47

Hvala na odgovoru.

 

To je lijepo za čuti, poslao sam i mail carini te su mi odgovorili generički opis uvoza iz inozemstva (slično kao prvi odgovori u threadu, izvan EU ide carina unutar EU ne ide etc) te na kraju dodaju:

"Napominjemo da carinska davanja koja se naplaćuju pri uvozu robe u Republiku Hrvatsku su prihod Državnog proračuna, te je njihov obračun, nadzor nad obračunom i naplata isključivo i samo u nadležnosti Carinske uprave kao ustrojstvene jedinice Ministarstva financija, tako da nitko drugi pa ni pošiljatelj robe ne može, niti je ovlašten obračunati niti naplatiti carinska davanja."

 

Drugim riječima, nije moguće da me neko zastupa prilikom carinjenja? Stvarno ima pregršt različitih informacija po netu, mislim da ću morati vjerovati vama da stvar funkcionira i da neću ništa čuti od carine niti dizati nikakav EORI.

 

Inače, seller mi kaže da vidi moju adresu u Hrvatskoj i da će poslati na nju, to nije ispravno jel tako? Ako platim GSP Ebay bi mu trebao pokazati adresu za Kentucky i onda će oni prosljediti dalje do mene?

Gosi pet 6.9.2019 12:28

Budem, još se malo razmišljam jer mi nije svejedno ako mi taj GSP neće rješit carinu, onda će carina nabiti svojih % na 180$ (iako je sam predmet 100$).

Ako mi GSP rješi carinu onda mi se isplati, ako me čeka još carina onda ne, moram biti siguran oko toga kako će proći.

kostolomac pet 6.9.2019 13:28
Gosi kaže...

Hvala na odgovoru.

 

To je lijepo za čuti, poslao sam i mail carini te su mi odgovorili generički opis uvoza iz inozemstva (slično kao prvi odgovori u threadu, izvan EU ide carina unutar EU ne ide etc) te na kraju dodaju:

"Napominjemo da carinska davanja koja se naplaćuju pri uvozu robe u Republiku Hrvatsku su prihod Državnog proračuna, te je njihov obračun, nadzor nad obračunom i naplata isključivo i samo u nadležnosti Carinske uprave kao ustrojstvene jedinice Ministarstva financija, tako da nitko drugi pa ni pošiljatelj robe ne može, niti je ovlašten obračunati niti naplatiti carinska davanja."

 

Drugim riječima, nije moguće da me neko zastupa prilikom carinjenja? Stvarno ima pregršt različitih informacija po netu, mislim da ću morati vjerovati vama da stvar funkcionira i da neću ništa čuti od carine niti dizati nikakav EORI.

 

Inače, seller mi kaže da vidi moju adresu u Hrvatskoj i da će poslati na nju, to nije ispravno jel tako? Ako platim GSP Ebay bi mu trebao pokazati adresu za Kentucky i onda će oni prosljediti dalje do mene?

Žalosno da treba demantirat neznalicu u carini koja ti je odgovorila na mail. Carinska davanja ( trošarine, pdv, carinu itd.. ) obračunava po carinskim stopama ovisno o robi  carinski deklarant koji ima licencu, tj. za tebe bi to odradio DHL-ov deklarant ''Ivić Ivan''.  Isto tako u ime carine je naplaćuje ''špediter'' ( deklarant ) koji ih je onda dužan proslijedit u RH proračun u roku od 15 dana od carinskog postupka.

 Zato je tu ''špediter'' u tvom slučaju DHL da posreduje između tebe i carine, jer tikao  fizička-pravna osoba ne možeš to  direktno s carinom odradit.

 

Osim onih manjih poštanskih pošiljki koje dolaze na poštansku carinu, al to jednostavan postupak, mada i tu se uključuju carinski deklaranti ako prelazi određenu vrijednost pošiljka.

 

Takva pravila su takoreć svugdje u svijetu i svakoj državi. Nema iznimki, tarfini brojevi ( po kojima se neka roba specificira ) su definirani u cijelom svijetu i isti svugdje važe.

 

Malo pametujem, al kad pročitah ovu glupost od neznalice u carini morao sam reagirat.

 

Ti ovim postupkom preko GSP izbjegavaš HR carinu i postupak je će oni to za tebe već obavit unutar EU.

Ako to normalno funkcionira ( a vidim po komentarima da da ) onda odradi tako.

 

Old Iggy pet 6.9.2019 14:00
Gosi kaže...

 

Inače, seller mi kaže da vidi moju adresu u Hrvatskoj i da će poslati na nju, to nije ispravno jel tako? Ako platim GSP Ebay bi mu trebao pokazati adresu za Kentucky i onda će oni prosljediti dalje do mene?

Čekaj, kako ti točno naručuješ i otkud?

Ebay - GSP - ti u RH ili ima još posrednika između?

Gosi pet 6.9.2019 15:25
kostolomac kaže...
Gosi kaže...

Hvala na odgovoru.

 

To je lijepo za čuti, poslao sam i mail carini te su mi odgovorili generički opis uvoza iz inozemstva (slično kao prvi odgovori u threadu, izvan EU ide carina unutar EU ne ide etc) te na kraju dodaju:

"Napominjemo da carinska davanja koja se naplaćuju pri uvozu robe u Republiku Hrvatsku su prihod Državnog proračuna, te je njihov obračun, nadzor nad obračunom i naplata isključivo i samo u nadležnosti Carinske uprave kao ustrojstvene jedinice Ministarstva financija, tako da nitko drugi pa ni pošiljatelj robe ne može, niti je ovlašten obračunati niti naplatiti carinska davanja."

 

Drugim riječima, nije moguće da me neko zastupa prilikom carinjenja? Stvarno ima pregršt različitih informacija po netu, mislim da ću morati vjerovati vama da stvar funkcionira i da neću ništa čuti od carine niti dizati nikakav EORI.

 

Inače, seller mi kaže da vidi moju adresu u Hrvatskoj i da će poslati na nju, to nije ispravno jel tako? Ako platim GSP Ebay bi mu trebao pokazati adresu za Kentucky i onda će oni prosljediti dalje do mene?

Žalosno da treba demantirat neznalicu u carini koja ti je odgovorila na mail. Carinska davanja ( trošarine, pdv, carinu itd.. ) obračunava po carinskim stopama ovisno o robi  carinski deklarant koji ima licencu, tj. za tebe bi to odradio DHL-ov deklarant ''Ivić Ivan''.  Isto tako u ime carine je naplaćuje ''špediter'' ( deklarant ) koji ih je onda dužan proslijedit u RH proračun u roku od 15 dana od carinskog postupka.

 Zato je tu ''špediter'' u tvom slučaju DHL da posreduje između tebe i carine, jer tikao  fizička-pravna osoba ne možeš to  direktno s carinom odradit.

 

Osim onih manjih poštanskih pošiljki koje dolaze na poštansku carinu, al to jednostavan postupak, mada i tu se uključuju carinski deklaranti ako prelazi određenu vrijednost pošiljka.

 

Takva pravila su takoreć svugdje u svijetu i svakoj državi. Nema iznimki, tarfini brojevi ( po kojima se neka roba specificira ) su definirani u cijelom svijetu i isti svugdje važe.

 

Malo pametujem, al kad pročitah ovu glupost od neznalice u carini morao sam reagirat.

 

Ti ovim postupkom preko GSP izbjegavaš HR carinu i postupak je će oni to za tebe već obavit unutar EU.

Ako to normalno funkcionira ( a vidim po komentarima da da ) onda odradi tako.

 

 Hvala, ovo je dobra informacija. Onda ću uzet preko GSP-a, i javiti kako prođe u thread. Ne znam jel ide na poštansku carinu (30x30x10cm kutija vrijednosti 100$) ili ovu drugu, ali valjda je to to da će rješit.

Seller mora slati na Kentucky adresu, ne na moju Hrvatsku adresu jel tako?

Old Iggy kaže...
Gosi kaže...

 

Inače, seller mi kaže da vidi moju adresu u Hrvatskoj i da će poslati na nju, to nije ispravno jel tako? Ako platim GSP Ebay bi mu trebao pokazati adresu za Kentucky i onda će oni prosljediti dalje do mene?

Čekaj, kako ti točno naručuješ i otkud?

Ebay - GSP - ti u RH ili ima još posrednika između?

 Da, koliko razumijem ide Pošiljatelj -> Kentucky (GSP) -> onda oni pošalju dalje DHL-om do mene. 

mzopg pet 6.9.2019 15:26
Gosi kaže...

Hvala na odgovoru.

 

To je lijepo za čuti, poslao sam i mail carini te su mi odgovorili generički opis uvoza iz inozemstva (slično kao prvi odgovori u threadu, izvan EU ide carina unutar EU ne ide etc) te na kraju dodaju:

"Napominjemo da carinska davanja koja se naplaćuju pri uvozu robe u Republiku Hrvatsku su prihod Državnog proračuna, te je njihov obračun, nadzor nad obračunom i naplata isključivo i samo u nadležnosti Carinske uprave kao ustrojstvene jedinice Ministarstva financija, tako da nitko drugi pa ni pošiljatelj robe ne može, niti je ovlašten obračunati niti naplatiti carinska davanja."

 

Drugim riječima, nije moguće da me neko zastupa prilikom carinjenja? Stvarno ima pregršt različitih informacija po netu, mislim da ću morati vjerovati vama da stvar funkcionira i da neću ništa čuti od carine niti dizati nikakav EORI.

 

Inače, seller mi kaže da vidi moju adresu u Hrvatskoj i da će poslati na nju, to nije ispravno jel tako? Ako platim GSP Ebay bi mu trebao pokazati adresu za Kentucky i onda će oni prosljediti dalje do mene?

 Od naše carine nažalost nećeš dobiti koristan i pametan odgovor. To su generički odgovori bez shvaćanja tvog upita.

Ako baš želiš biti 99.9% siguran radije pošalji ebayu upit, reci da naručuješ od US sellera u EU državu i da vidiš da seller nudi GSP i obračun uvoznih davanja + shipping, i ukoliko sve to platiš da li možeš biti siguran da ti opet neće naplatiti uvozne troškove prilikom dolaska paketa i što ukoliko ti naplate, kome se obratiti.

 

Tamo ima svakavih sellera, ja sam uglavnom naručivao od sellera koji su provjereni i dugo godina na ebayu tako da su znali kako ide procedura slanja i nikada nije bilo problema. Ako on pošalje US poštom direktno na tvoju adresu to ti ide na carinjenje, ali on bi valjda trebao znati kako se šalje kad se koristi GSP. Koliko je meni poznato on treba vidjeti samo adresu ebay skladišta u koje šalje, mislim da tvoju adresu čak i ne vidi. Znam da neki od mojih sellera nisu ni znali da šalju u HR. Što se njih tiče to se šalje unutar USA, a ebay dalje preuzima međunarodno slanje.

 

kostolomac ti je odlično odgovorio kako sistem funkcionira.

 

Evo i tu jasno piše kako sistem funkcionira.

https://www.ebay.com/help/selling/shipping-items/setting-shipping-options/global-shipping-program?id=4646

 

"With the Global Shipping Program, you simply send your item to our domestic shipping center, and once it reaches us, your job is done – for all eligible items we’ll manage the international shipping and customs process for you."

Gosi pet 6.9.2019 15:33
mzopg kaže...
Gosi kaže...

Hvala na odgovoru.

 

To je lijepo za čuti, poslao sam i mail carini te su mi odgovorili generički opis uvoza iz inozemstva (slično kao prvi odgovori u threadu, izvan EU ide carina unutar EU ne ide etc) te na kraju dodaju:

"Napominjemo da carinska davanja koja se naplaćuju pri uvozu robe u Republiku Hrvatsku su prihod Državnog proračuna, te je njihov obračun, nadzor nad obračunom i naplata isključivo i samo u nadležnosti Carinske uprave kao ustrojstvene jedinice Ministarstva financija, tako da nitko drugi pa ni pošiljatelj robe ne može, niti je ovlašten obračunati niti naplatiti carinska davanja."

 

Drugim riječima, nije moguće da me neko zastupa prilikom carinjenja? Stvarno ima pregršt različitih informacija po netu, mislim da ću morati vjerovati vama da stvar funkcionira i da neću ništa čuti od carine niti dizati nikakav EORI.

 

Inače, seller mi kaže da vidi moju adresu u Hrvatskoj i da će poslati na nju, to nije ispravno jel tako? Ako platim GSP Ebay bi mu trebao pokazati adresu za Kentucky i onda će oni prosljediti dalje do mene?

 Od naše carine nažalost nećeš dobiti koristan i pametan odgovor. To su generički odgovori bez shvaćanja tvog upita.

Ako baš želiš biti 99.9% siguran radije pošalji ebayu upit, reci da naručuješ od US sellera u EU državu i da vidiš da seller nudi GSP i obračun uvoznih davanja + shipping, i ukoliko sve to platiš da li možeš biti siguran da ti opet neće naplatiti uvozne troškove prilikom dolaska paketa i što ukoliko ti naplate, kome se obratiti.

 

Tamo ima svakavih sellera, ja sam uglavnom naručivao od sellera koji su provjereni i dugo godina na ebayu tako da su znali kako ide procedura slanja i nikada nije bilo problema. Ako on pošalje US poštom direktno na tvoju adresu to ti ide na carinjenje, ali on bi valjda trebao znati kako se šalje kad se koristi GSP. Koliko je meni poznato on treba vidjeti samo adresu ebay skladišta u koje šalje, mislim da tvoju adresu čak i ne vidi. Znam da neki od mojih sellera nisu ni znali da šalju u HR. Što se njih tiče to se šalje unutar USA, a ebay dalje preuzima međunarodno slanje.

 

kostolomac ti je odlično odgovorio kako sistem funkcionira.

 

Evo i tu jasno piše kako sistem funkcionira.

https://www.ebay.com/help/selling/shipping-items/setting-shipping-options/global-shipping-program?id=4646

 

"With the Global Shipping Program, you simply send your item to our domestic shipping center, and once it reaches us, your job is done – for all eligible items we’ll manage the international shipping and customs process for you."

 

Hvala na odgovoru. Bio sam napravio thread na eBay forumima isto, jer se nastojim stvarno informirati. Nažalost nije bilo puno pomoći, ali ovaj thread je bio pomoć.

Da, mom selleru je ovo prvi item (sad na kraju još da ispadne da će lik poslati ciglu kroz GSP ).

Nešto je bio kao govorio da vidi moju hrv adresu pa da će poslati tamo, pa sam mu rekao da ne, da bi mu se trebala prikazati Kentucky adresa i da tamo šalje. Valjda će bit ok.

 

mzopg pet 6.9.2019 19:13
Gosi kaže...

 

Hvala na odgovoru. Bio sam napravio thread na eBay forumima isto, jer se nastojim stvarno informirati. Nažalost nije bilo puno pomoći, ali ovaj thread je bio pomoć.

Da, mom selleru je ovo prvi item (sad na kraju još da ispadne da će lik poslati ciglu kroz GSP ).

Nešto je bio kao govorio da vidi moju hrv adresu pa da će poslati tamo, pa sam mu rekao da ne, da bi mu se trebala prikazati Kentucky adresa i da tamo šalje. Valjda će bit ok.

 

 Inače izbjegavam takve sellere, ali moram priznati da se preko ebaya osjećam maksimalno zaštićen tako da nije frka kupiti od bilo koga. Nedavno sam kupio nešto RAM-a po super cijeni, odmah mi je bilo malo sumnjivo, ali isplatilo se probati. Nakon nekog vremena vidim seller počeo dobivati negativne ocjene, prošlo 30 dana paketa nema, odmah obavijestim ebay i pošaljem selleru poruku. Zatim ide period u kojem seller mora odgovoriti, kako nije bilo odgovora ebay je odmah poslao obavijest da će mi napraviti povrat uplate i sve je riješeno ekspresno.

 

Ako se bojiš da će ti stići cigla obavezno kad ti stigne paket upali kameru na mobu i snimi paket + otvaranje, ako je cigla ili oštećena roba snimka će ti biti najbolji dokaz.

Gosi pet 6.9.2019 19:18
mzopg kaže...
Gosi kaže...

 

Hvala na odgovoru. Bio sam napravio thread na eBay forumima isto, jer se nastojim stvarno informirati. Nažalost nije bilo puno pomoći, ali ovaj thread je bio pomoć.

Da, mom selleru je ovo prvi item (sad na kraju još da ispadne da će lik poslati ciglu kroz GSP ).

Nešto je bio kao govorio da vidi moju hrv adresu pa da će poslati tamo, pa sam mu rekao da ne, da bi mu se trebala prikazati Kentucky adresa i da tamo šalje. Valjda će bit ok.

 

 Inače izbjegavam takve sellere, ali moram priznati da se preko ebaya osjećam maksimalno zaštićen tako da nije frka kupiti od bilo koga. Nedavno sam kupio nešto RAM-a po super cijeni, odmah mi je bilo malo sumnjivo, ali isplatilo se probati. Nakon nekog vremena vidim seller počeo dobivati negativne ocjene, prošlo 30 dana paketa nema, odmah obavijestim ebay i pošaljem selleru poruku. Zatim ide period u kojem seller mora odgovoriti, kako nije bilo odgovora ebay je odmah poslao obavijest da će mi napraviti povrat uplate i sve je riješeno ekspresno.

 

Ako se bojiš da će ti stići cigla obavezno kad ti stigne paket upali kameru na mobu i snimi paket + otvaranje, ako je cigla ili oštećena roba snimka će ti biti najbolji dokaz.

 Hvala, da, tako sam i planirao jer ne škodi na ovakve svote. Imam oko 270 kupnji na ebayu al mi je ovo prva GSP, imao sam samo nekolicinu puta da se išta desilo (tipa da nije stiglo) i ebay stvarno rješi bez problema. Većina sellera će čak i preemptivno napraviti refund da nebi podizao nikakav dispute. U principu me nije strah cigle, samo da taj GSP prođe i mirna bosna iskreno.

Gosi pon 23.9.2019 10:02

Nadam se da se admini neće ljutit ako necroam thread, obećao sam povratnu informaciju Avensac  , mzopg  i bilo tko drugi kog je thread preplašio.

 

Dakle naručih, platih 175$, od tog je seller dobio 111$. 64$ je otišlo pitney brownes-u (PB u daljnjem tekstu) za carinu i šipping.

Prvo se vuklo po Americi naprijed nazad po tim centrima, nakraju je uspilo stići u taj Erlanger, Kentucky gdje je taj forwarding centar od PB. 

Zapravo možda najbrža noga puta je bila sam let preko pacifika, za 2 dana se našlo u Amsterdamu.

Iz Amsterdama odma su rješili carinu za ulazak u EU (pretpostavljam, jer piše Customs Cleared, AMSTERDAM). Zatim je predan GLS-u u Austriji, iz Austrije GLS u Sloveniju, i ravno u Hrvatsku. 

Dakle paket se uopće nije zaustavljao po Hrv carinama ni ništa, izgleda da su ih clearali prije nego je paket uopće bio fizički blizu Hrvatske. GLS dostavio prvi radni dan nakon dolaska u Popovac GLS centar.

Sveskupa rekao bi da se isplati jer dostave ko bilo koji paket, ne moram čekati PGP pisamce od Carine pa im slat mail, pa kad se upristoje provjerit mail to rješe ( i onda još 35kn za rukovanje paketom, 10 dana ležarine, etc...)

Kad sam čitao po threadovima, kad bi netko imao problem uglavnom bi im handler bio DHL pa bi ih tražili EORI i svašta , izgleda da GLS bolje komunicira sa Pitney Brownesom.

Jedini minus je UPAAB tracking i GLS tracking su skoro beskorisni, akcije se tek prikažu danima nakon što se dogode, evo na mom trackingu još uvijek piše da nije ni stilo u finalni paket centar, a uručeno je.

 

TL;DR 14 dana sveskupa, GLS dostavio na vrata, ni C od Carine, povlačim naslov threada.