Igre - općenito

Steam - pitanja i odgovori

Tracer pon 26.4.2010 11:15

Kupio bih igre preko steam-a, no zanima me što točno ovo znači:

 

All goods on Steam are delivered digitally

 

Poslati će mi poštom original CD/DVDove ili ću ih downloadati?

 

******

P: Što je Steam?

O: STEAM je servis za digitalnu distribuciju igara. Pokrenut je sredinom 2003. godine i uglavnom je tada bio sinomim za Valveove igre (CS, HL). No kroz godine nadogradnje i poboljšanja, gotovo svi developeri danas izdaju igre i preko Steama, te je Steam zbog svoje jednostavnosti postao vodeći servis za distribuciju igara.

 

P: Koje su prednosti Steama naspram drugih servisa?

O: Steam je dakle digitalna distribucija, a to znači da svoju igru posjedujete na svom accountu i morate je downloadati ukoliko je želite igrati (Postoji i ovdje jedan trik, no o tome nebih sad). Prednost Steama u odnosu na druge servise je ta što vas potpunosti oslobađa kutije i zauzimanja prostora, potpuno oslobađa od bojazne da će se vaša igra nakon par godina oštetiti na DVD-u i da je nećete moći više igrati i sl. Također (kod velikog broja igara) vas oslobađa cd-keyeva i čuvanja istog, te vam nije potrebna konstantna gnjavaža da ubacite DVD/CD od igre kako biste ju igrali. Na steamu samo pokrenite igru, bilo u Offline ili Online modu i igrate. Takva igra ostaje za sva vremena i nema nikakvih bojazni da će te ju izgubiti, ili bilo što slično.

 

P: Na kojem principu radi Steam?

O: Steam je dakle servis, prodaja igara. Prilikom registracije dobivate svoj korisnički račun i možete započeti sa kupovinom. Jednom kupljena igra ostaje trajno zapisana i stoji u popisu vaših igara u Steam izborniku, te je uvjek možete instalirati/deinstalirati, logirati sa na drugo računalo i instalirati igru kod frenda i sl. Također Steam oslobađa bilo kakve brige o izašlim nadogradnjama (patchevima) za vaše igre jer stvar ide automatski i Steam odmah prilikom pokretanja provjerava dali imate zadnju verziju, te ukoliko je opcija (najčešće) uključena Steam automatski odradi Update.

Također Steam podržava giftove, tj. poklone. Kupite igru za frenda i pošaljite mu je, i sl. Međutim, jednom kada kupite igru sebi na account, nemožete je brisati, prodavati, ili pokloniti drugome. Ili cjeli account (Što Valve zabranjuje, ali uglavnom dosada je skoro pa nitko prošao nekažnjivo) ili ništa.

Također Steam ima ugrađeni Chat i omogućuje da dodajete prijatelje i te sa istima budete u real time chatu, kao i voice chating, te razne grupe i sl.

 

P: Dali je Steam 100% sigurna i provjerena kupnja?

O: Da, Steam je apsolutno sigurna i provjerena kupnja i nitko dosada nije prevaren na istom servisu. Čak i da izgubite svoj password od accounta, ili vam ga netko hackira, ako na bilo koji način možete dokazati Valveovom supportu da ste vlasnik istog, Valve će vam ga u najmanjem mogućem vremenskom roku vratiti. Kupnja je 100% sigurna i budite sigurni da će vam račun biti manji upravo onoliko koliko igra košta.

 

P: Kakva su pravila ponašanja na Steamu?

O: Pa nekih posebnih pravila nema, ali zabranjena je prodaja accounta (no opet to je diskutabilna tema, jer dosada je velik broj slučajeva koji su prodali account i prošli bez ikakvih posljedica), izričito je zabranjeno varanje u igrama (Sljedi trajni ban na igru, tj. VAC Ban te istu igru nemožete više igrati osim u SP modu) te naravno krađa i manipuliranje accounta, korištenje raznih crackova za Steam i besplatno skidanje i sl.

 

P: Koje sve igre mogu kupiti na Steamu i dali me izađe jeftinije nego da sam uzeo u drugim trgovinama?

O: Igre koje su na Steamu je ogroman broj, i iako ne sve Steam u ponudi ima ogroman broj igara. Cjene na Steamu su poprilično velike, no velika prednost su akcije. Akcije se uglavnom daju vikendo, te uz neka obilježenja (blagdan, godišnjica Serijala i sl.) te su uglavnom veliko popusti, čak do 88% manjih cjena. Upravo je to jedna od velikih prednosti Steama.

Steam je u preorder fazi redovito skuplji od recimo drugih servisa (game.co.uk), ali su popusti jako česta pojava.

 

P: Kako kupovati na Steamu?

O: Za kupovinu preko Steama, nakon što ste napravili account i potvrdili isti na e-mail adresu koju ste unjeli, potrebno je imati odgovarajuću karticu. Kartice i načini plaćanja  koje Steam podržava su Visa, Maestro (UK Samo), MasterCard, American Express, Discover, JCB, Pay Pal, ClickandBuy. Ukoliko nemate ovakav tip kartice najbolje (osim da odete u banku i napravite istu) je da pokušate pronaći nekoga tko će vam kupiti pa vam giftati igru, a vi mu se unaprjed/kasnije odužite. Jednako ćete imati igru.

Nakon što ste odabrali igru u ponudi i kliknuli Add to Cart, u sljedećem koraku odabirete dali ćete je kupiti za sebe ili kao poklon (gift). Nakon toga sljede popunjavanje obrasca i podataka, poput Imena i Prezimena, Adrese, broja kartica, sigurnosnog broja i ostalo, te ubrzo nakon potvrde i provjere dobivate igru u popisu vaših igara na Steamu.

 

P: Dali mogu kupljenu igru u trgovini aktivirati na Steamu?

O: Ovisno od igre do igre. Neke novije igre se baziraju na Steam servisu i koriste isti za svoju igru (primjerice COD Modern Warfare 2) dok se neke distribuiraju samo preko Steama (Serious Sam HD, sve igre od Valve-a).

Igru koju ste kupili u retail izdanju i ukoliko je želite aktivirati na Steamu (da imate istu igru na Steamu, dakle u svom popisu kupljenih igara) prvo trebate provjeriti na ovoj stranici dali ista igra podržava aktiviranje svoga cd-keya preko Steama. Ukoliko podržava, aktivrate je tako što odete u Steam prozor, Games, Activate a product on Steam, te sljedite upute i upišete cd-key. Nakon toga biste trebali igru imati u svome popisu.

 

P: Dali moram svaki puta downlodati igru kada recimo uradim novu instalaciju Windowsa i sl.?

O: Ne. Steam ima jednu opciju koja se zove Backup fajlova od igre (Klik u izborniku igara na igru koju želite pohraniti, te Backup Game Files. Čarobnjak vas vodi kroz korake i možete odabrati dali želite igru pohraniti na DVD/CD, te ovisno o veličini istu razdovji na više jednakih djelova kako bi stali na par DVD/CD-ova. Nakon brisanja/gubljenja igre, samo se logirate u svoj profil i ubacite DVD/CD-ove od igre i odaberete instalaciju i Steam istu automatizirano odradi i igra je ponovno instalriana kao i prije bez potrebe za ponovnim downloadom.

Također sa istom opcijom možete otići kod prijatelja i logirati se u svoj account, te instalirati igru na taj način i pokazati prijatelju igru.:) Jasno, kada se odlogirate sa svog accoutna ta igra se neće moći koristiti na drugom accountu bez obzira što je instalirana jer sve kupljene igre su vezane uz vaš account.

 

P: Dali postoji privatnost profila i podataka na Steam-u?

O: Da, steam podržava opciju da svoj account stavite pod "Private" mod, odnosno mod u kojem vam nitko nemože pogledati profil. Kada ode na vaš profil, samo će vidjeti vaš nick i sliku profila (avatar) i pisat će mu da je profil private. Isto tako možete staviti da vaš profil gledaju samo prijatelji, ili da svi gledaju (javan/public).

Sam Steam nejamči sigurnost da vam nitko nemože ukrasti account ili podatke sa Steama. Steam ima odličan support i može vam uvijek izaći u susret koliko god je to moguće. Ukoliko na bilo koji način možete dokazati indetitet accounta, Steam support će vam ga u kratkom roku vratiti.

 

*****

 

Weky je napravio fini sažetak svega što trebate znati za početak rada sa Steamom pa sam evo to ubacio u ovaj post da bude nadohvat ruke.

Danny

segregator pon 26.4.2010 11:50
Tracer kaže...
Horagio kaže...

Morat ćeš downloadati.

I kako ću onda dokazati da je to moje i da sam to kupio tj. da su to originali?

 

Sve što si kupio je zabilježeno na njihovom serveru pod tvojim userom i passwordom (a za neke igre dobiješ i key)

 

Znači pamet u glavu i ne davat nikome user/pass, a i stavit neki jači password

segregator pon 26.4.2010 11:58
vjeko kaže...

Ne dobiješ nikakav cd key.

STEAM zna da su original, koga drugog briga za to!

 

Kako za koju igru, za neke se dobije, pretpostavljam zbog multiplayera

 

Tracer kaže...

Znači, ja zapravo skinem kupljenu igru s neta, instaliram (ne dobijem cd key?) i onda igram sa svog kompa? Ili igram direktno sa steama bez instalacije?

 

Da, skineš i igraš na svom kompu...što znači da bez flata i ne pomišljaš na Steam :)

Tracer pon 26.4.2010 12:00
segregator kaže...
vjeko kaže...

Ne dobiješ nikakav cd key.

STEAM zna da su original, koga drugog briga za to!

 

Kako za koju igru, za neke se dobije, pretpostavljam zbog multiplayera

 

Tracer kaže...

Znači, ja zapravo skinem kupljenu igru s neta, instaliram (ne dobijem cd key?) i onda igram sa svog kompa? Ili igram direktno sa steama bez instalacije?

 

Da, skineš i igraš na svom kompu...što znači da bez flata i ne pomišljaš na Steam :)

Heh.. onda ništa. Bez cd-keya ne kupujem kao niti bez opcije offline igranja.

vjeko pon 26.4.2010 12:01
segregator kaže...
vjeko kaže...

Ne dobiješ nikakav cd key.

STEAM zna da su original, koga drugog briga za to!

 

Kako za koju igru, za neke se dobije, pretpostavljam zbog multiplayera

 

Ja ih imam 20-ak, niti jedna nema cd key. AL nije ni bitno kad je vezana za taj acc.

Tracer pon 26.4.2010 12:03
vjeko kaže...
Tracer kaže...

Heh.. onda ništa. Bez cd-keya ne kupujem kao niti bez opcije offline igranja.

Šta će ti cd key i tko kažže da se ne može igrati offline?

Pa dobro onda, kako to više funkcionira??

segregator pon 26.4.2010 12:08
Tracer kaže...
vjeko kaže...
Tracer kaže...

Heh.. onda ništa. Bez cd-keya ne kupujem kao niti bez opcije offline igranja.

Šta će ti cd key i tko kažže da se ne može igrati offline?

Pa dobro onda, kako to više funkcionira??

 

1. naručiš igru i platiš je

2. downloadaš igru

3. instaliraš igru

4. ako ima multiplayer, kod instalacije ti kaže "vaš key je blah blah blah, zapiši ga inače si u qrcu"

5. igraš igru

 

6. koji će ti moj cd key? meni je key tlaka i gnjavaža, a ne nešto što želim i priželjkujem

 

Tracer pon 26.4.2010 12:11

OK.. iako, ovo ima malo razlike u usporedbi s torrentima. Jedino što valjda je taj cd-key integriran u većini igara pa se po tome zna da je igra original. Jer inače bi cd-key trebala gotovo svaka igra tražiti uvijek i pri svakoj instalaciji.

Ramo pon 26.4.2010 12:18

1. naručiš igru i platiš je

2. downloadaš igru

3. instaliraš igru

4. ako ima multiplayer, kod instalacije ti kaže "vaš key je blah blah blah, zapiši ga inače si u qrcu"

5. igraš igru

 

6. koji će ti moj cd key? meni je key tlaka i gnjavaža, a ne nešto što želim i priželjkujem

 

  Ja se ne sjecam da sam ijednu igru sa steama instalirao. On to sam obavi.

 

A ima jedna velika razlika u odnosu na torrent- ovo je legalno Cool

Prednost je i sto steam sam instalira zakrpe cim se pojave, tako da ne moras sam nista raditi jednom kad ju downloadas.

 

Ne, key je dosao s igrom. U steam clientu odes na my games, desni klik na igru i dragon age ima opciju view cd key. Dok za recimo Beyond good and evil te opcije nema.

segregator pon 26.4.2010 12:19
Tracer kaže...

OK.. iako, ovo ima malo razlike u usporedbi s torrentima. Jedino što valjda je taj cd-key integriran u većini igara pa se po tome zna da je igra original. Jer inače bi cd-key trebala gotovo svaka igra tražiti uvijek i pri svakoj instalaciji.

 

Razlika je u tome da ti Steam vodi računa o patchiranju, pa ti je igra uvijek up to date i nemaš problema oko toga, a i da se nabaviti VRLO jeftinih igara na akcijama.

Moja jedina zamjerka Steamu što ne dozvoljavaju prodaju igara drugim korisnicima (što donekle razumijem), ali ono što je zbilja loše je da nije legalna čak ni prodaja čitavog accounta

Tracer pon 26.4.2010 12:26
Ramo kaže...

1. naručiš igru i platiš je

2. downloadaš igru

3. instaliraš igru

4. ako ima multiplayer, kod instalacije ti kaže "vaš key je blah blah blah, zapiši ga inače si u qrcu"

5. igraš igru

 

6. koji će ti moj cd key? meni je key tlaka i gnjavaža, a ne nešto što želim i priželjkujem

 

  Ja se ne sjecam da sam ijednu igru sa steama instalirao. On to sam obavi.

 

A ima jedna velika razlika u odnosu na torrent- ovo je legalno Cool

Prednost je i sto steam sam instalira zakrpe cim se pojave, tako da ne moras sam nista raditi jednom kad ju downloadas.

 

Ne, key je dosao s igrom. U steam clientu odes na my games, desni klik na igru i dragon age ima opciju view cd key. Dok za recimo Beyond good and evil te opcije nema.

Meni više ništa nije jasno. Tko obavi instalaciju? Na koji način? Zar ne treba downloadati pa ručno instalirati?


Daj ljudi ne bunite me. Molim, objasnite mi ako znate kako to ide i to je to. Hvala.

dekstroza pon 26.4.2010 12:38
Tracer kaže...

Meni više ništa nije jasno. Tko obavi instalaciju? Na koji način? Zar ne treba downloadati pa ručno instalirati?

 

Ne, kada kupiš igru, pojavi se na popisu igara koje posjeduješ, jednostavno klikneš na gumb install i steam povuče sve s neta i instalira igru.

Skini si steam i neki demo dostupan preko njega ako te baš zanima kako to izgleda.

Tracer pon 26.4.2010 12:45
dekstroza kaže...
Tracer kaže...

Meni više ništa nije jasno. Tko obavi instalaciju? Na koji način? Zar ne treba downloadati pa ručno instalirati?

 

Ne, kada kupiš igru, pojavi se na popisu igara koje posjeduješ, jednostavno klikneš na gumb install i steam povuče sve s neta i instalira igru.

Skini si steam i neki demo dostupan preko njega ako te baš zanima kako to izgleda.

E to me zanimalo. Znači, fizički igra je instalirana kod mene na kompu i mogu je igrati bez interneta, a cd-key eventualno mogu pogledati na steamu ako mi treba za multiplayer ili sl..

dekstroza pon 26.4.2010 12:51
Tracer kaže...

 a cd-key eventualno mogu pogledati na steamu ako mi treba za multiplayer ili sl..

 

Ako igra ima multiplayer također se odmah instalira, tako da ne trebaš u biti ništa gledati, već ti je sve defaultno instalirano.

 

CD key ti treba jedino kod instalacije nekih igara koje su dodane na steam bez da je izdavač modificirao način instaliranja(tojest one koje se instaliraju identično kao da su došle na dvd-u), ali u tom slučaju iskoči ti steamov prozorčić sa keyem koji onda samo prepišeš u procesu instalacije.

Promatrač pon 26.4.2010 13:01
Tracer kaže...

Ali to onda znači da igra po defaultu i ne provjerava cd tj. kao da je crackana?

 

 

 

Slušaj dektrozu dobro ti je reko, ako imaš neku drugu igru koja nije kupljena na steamu možeš je dodat na listu.

U tom slučaju traži key, ako je kupljena na steamu ne traži ništa,mailom dobiješ broj te igre slično ko račun,

to si možeš isprintat i to ti može bit neka vrst garancije u slučaju da ti neko provali acaount.

Dakle kupiš, prođe transakcija i ideš na instal on je pri tom download i odmah je instalira i to je to dobar tek.

 

Zura pon 26.4.2010 13:05
Tracer kaže...

Meni više ništa nije jasno. Tko obavi instalaciju? Na koji način? Zar ne treba downloadati pa ručno instalirati?


Daj ljudi ne bunite me. Molim, objasnite mi ako znate kako to ide i to je to. Hvala.

1. Instaliraš STEAM klijent (ako ga već nemaš, a sudeći prema pitanjima sigurno nemaš). Pri tome ćeš kreirati svoj STEAM Account.

2. Odabereš igru koristeći STEAM klijent

3. Platiš preko PAYPAL ili kreditnom karticom (samo slijediš wizard)

4. STEAM te obavijesti da si igru kupio i da pokreneš instalaciju. Eventualno, obavijesti te za multiplayer CD-key ako igra koristi game servere koji ne rade preko steama.

5. Kada pokreneš instalaciju, igra se u stvari preuzme u direktorij gdje ti je instaliran STEAM (zbog toga pripazi gdje ga instaliraš, moraš imati dovoljno prostora za igre)

6. Kad se igra instalira, pokreneš je i igraš. Nema nikakvih ograničenja u odnosu na igru koju kupiš u Algoritmu (npr.)

 

Prednosti STEAMa:

- Nema izgrebanih/izgubljenih CD-a, key-eva,

- Igrati možeš na drugim računalima  koristeći svoj STEAM account (nemožeš istovremeno, ako ti je možda palo na pamet da posudiš account nekome)

- Kada reinstaliraš komp, spojiš se na STEAM i ponovo preuzmeš svoje igre

- Određene igre imaju podršku za spremanje pozicije na STEAM servere

- Ima in-game podršku za chat, voice komunikaciju, friend listu itd. (mada nije neka bajna)

 

Mane:

- Sve cijene su u EUR-ima i to po tečaju 1$ = 1 EUR (barem za naše podneblje)

- Neko je gore spomenuo, ne podržava prodaju igara nekome drugome jer je igra vezana za tvoj Account.

 

alternativni dućan koji koristim:

direct2drive.com

Razlike u odnosu na STEAM:

- plaćanje u $ i to po istoj cijeni ko Ameri.

- Pošalju ti CD-KEY, igru skineš preko njihove stranice ili preko torrenta (oni osiguraju link, da nebi slučajno skidao neki crack release)

- Igru normalno instaliraš korištenjem dobivenog CD-KEY-a

- nema voice/chat, friend listu i sl đinđe koje ima STEAM

- igru uvijek možeš skinuti, jer stranica osigurava pristup do svih igrica koje si kupio (i naravno čuva tvoje CD-KEYeve ukoliko si ih zagubio).

Danny_HR pon 26.4.2010 13:09

Tracer, ovako.

 

Dakle ti kupiš igru na Steamu, instaliraš Steam klijent i preko njega downloadaš igru.

 

Ona je tada na tvom disku ali je isto tako vezana za tvoj account na steamu. Čim ju downloadaš ona je tebi dostupna za igranje. Nemaš nikakvih instalacija.

 

Kada želiš igru obrišeš bez brige jer je u svakom trenutku možeš ponovno instalirati jer je vezana za tvoj account.

 

CD-Keyevi i gluposti ti ne trebaju za ovakvu verziju igre, osim u iznimnim slučajevima. A i tada ćeš ih imati dostupne na Steamu.

Tracer pon 26.4.2010 13:15
dekstroza kaže...
Tracer kaže...

Ali to onda znači da igra po defaultu i ne provjerava cd tj. kao da je crackana?

 

Naravno da provjerava. Steam ti je sam po sebi DRM mehanizam.

Drugim riječima, ne mogu pokrenuti igru bez interneta?

dekstroza pon 26.4.2010 13:21
Tracer kaže...

Drugim riječima, ne mogu pokrenuti igru bez interneta?

 

Kako koju, ne možeš neke igre iz kutije više igrati bez interneta.

Ali većinu single player igara još uvijek možeš igrati offline.

AA-d00d čet 29.4.2010 22:39
vjeko kaže...
segregator kaže...
vjeko kaže...

Ne dobiješ nikakav cd key.

STEAM zna da su original, koga drugog briga za to!

 

Kako za koju igru, za neke se dobije, pretpostavljam zbog multiplayera

 

Ja ih imam 20-ak, niti jedna nema cd key. AL nije ni bitno kad je vezana za taj acc.

 

to sam i ja mislio sve dok nisam kupio UT3 i cim sam ga pokrenuo pojavio mi se chat window sa cd keyom kojeg sam trebao upisati

 

EDIT: imam 36 igara na Steamu i UT3 mi je bila jedina iznimka gdje sam bas dobio cd key

AA-d00d čet 29.4.2010 23:04

omfg a ja sam svaki znak posebno tipkao :D dobro da mi taj chat window cijelo vrijeme stajao sve dok konacno nisam registrirao.

 

inace sve igre od drugih proizvodjaca imaju cdkey samo sto vas osim za UT3 (i sad vidim Bioshock2) ne trazi da ga ukucate (valjda se automatski registrira).

dokaz je taj sto za vrijeme rasprodaja (bozic, dan zahvalnosti itd) zna ponestati nekih igara (par dana nije bilo Q3 npr) sve dok Valve ne dobije nove cd keye.