Frzzt ned 17.3.2019 14:29

 Pozdrav svima,  ne znam dali je ovo najbolje mjesto za priupitat,  kod nas na hrv sceni koliko sam mogao vidjet nema mnogo foruma u vezi IT-a ili opcenito community nekakav,  ako sam u krivu ispravite me.  

Naime zainteresiran sam za promjenu karijere,imam 27 god.  trenutno sam zaposlen, ali kako bi se reklo nisam zadovoljan i ne vidim se u buducnosti u trenutnom poslu.  Da ne spominjem posao nema veze sa nicim u IT-u,  niti faks kojeg sam zavrsio.  

 

Oduvijek su me zanimala racunala, medutim zivot odvede u drugu stranu ponekad pa nisam studirao nista u vezi s njima. Zadnjih par mjeseci proucavam pozicije sys/netsadmin (koliko shvacam to postaje danas jedno kod nas?)  te podrucja infosec-a ( podrucje koje pokriva mnogo toga).  Proucavao sam dosta gradiva vezano za oboje, ali  nista toliko duboko. Upoznat sam i sa raznim certifikatima iz tih podrucja. Tesko mi je napravit prvi pravi korak i da znam odakle da krenem, siroka su podrucja oba, i treba dugo godina ucit.  Dali je u hrv uopce moguce probit se? Dobit bilo kakav entry posao pa polako napredovat?  Ima li netko da me moze uputit u sto prvo da zagrizem,  proucavo sam knjige za ccna,  pa sam malo radio sa pythonom,  i jos par stvari, dakle zainteresiran sam imam volje. Samo nikako da odlucim sto prvo da bas krenem. Te kakva je situacija kod nas uopce? Znam da je sigurnost jako opsira  pojam  i da kod nas takvih poslova i firmi je jako malo, za dobit entry posao vjerojatno nemoguce.  Kako ne znam nikoga osobno da ga pitam, bio bih zahvalan ako ima netko voljan pomoc :).  

 

Koliko vidi iz istrazivanja dosta su trazeniji ovakvi poslovi vani van hrv. 

Hyperion ned 24.3.2019 02:16

Može se naći neka početna pozicija npr. support u većoj firmi ili pomoćnik sistemašu u manjoj firmi.

 

Osobno sam krenuo kao ovo drugo, nešto kao junior sysadmin, ali zapravo katica za sve.

 

Trebalo mi je pol godine nakon faksa da nađem posao uopće i to stručno osposobljavanje. Na razgovorima je bilo svačega i moram priznat da mi prva 2-3 razgovora nije baš super prošlo, ali uhodaš se polako.

 

Općenito mislim da su firme tražile gotovog sistemca preko stručnog osposobljavanja, širok spektar znanja se tražio kao da imaš 2-3 god. iskustva. Onda jedni su napisali u oglasu da traže system administratora, a tražili su support sa noćnima za tad 2400kn.

 

Znam da se mora krenuti od nečega, ali ja sam čisti support htio izbjeći.

 

 

 

Kod kuće učiš iz PDF-ova/videa (preporučam CBT nugets) o onom što te zanima, npr. MCSA. Ako ti je MCSA prenapredan ima i jednostavnijih Microsoftovih certifikata, npr. cert za Win10 i slično. Ima i starijih općenitijih knjiga za uvod u sistemsku administraciju i windows server.

 

Ako imaš 8+ GB rama, kod kuće si možeš podignut pokoju virtualku i udarat. Digni Domain Controller, kreiraj domenu i dodaj neki comp u domenu. Zatim se igraj se sa GPO-ima i Active Directoryem, digni share, digni DHCP, kreiraj zonu i rezerviraj IP adrese, dodaj zonu i A record u DNS, pa onda WSUS, WDS, IPAM, DFS, IIS, PowerShell itd.

 

Microsoft Azure je jako uzletio i puno firmi seli dio infrastrukture/usluga u cloud. Isto dobar smjer za odabrati.

 

 

 

Što se tiče Linuxa, nisam baš u tim vodama. Međutim znam neke osnove s faksa, a i na poslu i kod kuće sam dizao neke stvari poput LAMP-a, Prometheusa, OCS NG-a, Ansiblea i slično.

Samo slijedš upute s guideova i ponešto naučiš. Prije toga bi trebao znati osnovne stvari u CLI-u poput navigacije, kreiranje fileove/foldera, permissiona, cron, updateanje/upgradeanje linuxa, skidanje/instalacija packega, dpkg paketi i dependencies itd.

 

Danas se dosta gleda prema devops smjeru, jako se traže i cijene ljudi koji to znaju.

 


Za mreže imaš standardni CCNA, mi smo na faksu prolazili kroz taj program, ali nisam nikad išao polagat certifikat. Znanje osnova mreža mi je ostalo i bez toga ne možeš - VLAN-ovi, statičko/dinamičko rutiranje, OSI - TCP/IP model, ip adrese i klase, subneti, spannig tree, port-channel (lacp, pagp), router on a stick, od čega se sastoji paket, kako putuje i njegovi headeri, NAT itd.

 

Za praktično učenje o mrežama imaš uvijek Packet Tracer ili napredniji GNS3.