mario.L_hr ned 14.11.2010 16:53
xxxxx kaže...

Evo ljudi malo sam zahrđao pa da ovdje postavim pitanje.

Znači nakon instalacije sve sam namjestio kako mi odgovara, sada me zanima kako da maknem ovo zaokruženo dok pravim crte (ove kote i brojeve).

Moj savjet je da isključiš i DUCS, OTRACK i POLAR u svakodnevnom radu, uključio ih samo onda kada ti stvarno trebaju.

EraserHead pon 13.12.2010 18:42

E ljudi jel zna ko :

Imam kotni stil sa određenim postavkama i kotirao sam sa tim postavkama na nacrtu ...

Sada, želim promjeniti udaljenost kote od kotne crte, kod već nacrtanih kota, kada uđem u kotni stil i promjenim, udaljenost kote (već nacrtane) od crte se ne promjeni odnosno moram ulaziti u svaku kotu posebno i mijenjati ručno

Jel zna ko?

Quick select nije moguć jer su u tom layeru i neke druge stvari...

gamer4ever pon 13.12.2010 20:21

trebam malu pomoć možda tema nije vezana direktno za moje pitanje trebam nacrtati crtež gornji i doljnji kao na slici kako da napravim kut dole od 105 stupnjeva (kao sa slici doljni crtež). Odgovor što brže to bolje... 

dmanz pon 13.12.2010 20:37
gamer4ever kaže...

trebam malu pomoć možda tema nije vezana direktno za moje pitanje trebam nacrtati crtež gornji i doljnji kao na slici kako da napravim kut dole od 105 stupnjeva (kao sa slici doljni crtež). Odgovor što brže to bolje... 

60 - 120- 90

 

izmedju 90 i 120

mario.L_hr pon 13.12.2010 21:06
EraserHead kaže...

E ljudi jel zna ko :

Imam kotni stil sa određenim postavkama i kotirao sam sa tim postavkama na nacrtu ...

Sada, želim promjeniti udaljenost kote od kotne crte, kod već nacrtanih kota, kada uđem u kotni stil i promjenim, udaljenost kote (već nacrtane) od crte se ne promjeni odnosno moram ulaziti u svaku kotu posebno i mijenjati ručno

Jel zna ko?

Quick select nije moguć jer su u tom layeru i neke druge stvari...

Nisam te baš najbolje shvatio. Može screenshot kako bi bilo razumljivije.

gamer4ever kaže...

trebam malu pomoć možda tema nije vezana direktno za moje pitanje trebam nacrtati crtež gornji i doljnji kao na slici kako da napravim kut dole od 105 stupnjeva (kao sa slici doljni crtež). Odgovor što brže to bolje... 

 

EraserHead kaže...

povučeš liniju, kliknešrot . izabereš oko kojeg hoćeš kraja da se rotira i upišeš u command line 105 {#}

Kod rotiranja treba voditi računa o tome da je pozitivni prirast kuta u suprotnom smjeru od kretanja kazaljke na satu (defaultna vrijednost, može se promjeniti ali ne preporučam). Prema tome komanda bi išla ro (rotate), zatim enter, odabereš objekt koji želiš rotirati (opet enter), odabereš točku oko koje želiš rotirati (u tvom slučaju sjecište postojeće i nove linije, zatim upišeš -105 (negativni predznak jer rotiraš u smjeru gubanja kazaljke na satu) i završiš komandu s još jednim enterom.

EraserHead pon 13.12.2010 21:32

http://img263.imageshack.us/img263/453/kotel.jpg

 

 

dakle želim postići da sve kote (iz istog kotnog stila) budu kao ova najgornja (975), tj udaljene 5 units od kotne linije.

 

Kad sam na početku namještao kotni stil (M 1000) stavio sam text offset 10, sada želim da bude 5 jer mi 10 ne odgovara.

Ne znam kako namjestiti da se offset "starih" kote promjeni kada promjenim offset u kotnom stilu (u dimension style manageru), tj ako ga promjenim u dim. style manageru to vrijedi samo kada vučem "nove" kote...

Jedino da svaku posebno označim, tj  klik na kotu + properties + text offset 5,  ato je mukotrpni posao jer ima jako puno kota.

A ne mogu ih sve označiti odjednom (quickselect + select all objects iz layera) i promjenit im tako offset u propertiesu jer u tom layeru ima još stvari osim kota

mario.L_hr pon 13.12.2010 21:48

Ajmo prvo probati na najjednostavniji način. Postavi kotni stil kao aktivni. Odi u workspace gdje su kote (vjerojatno model space) otipkaj dim (dimension) lupi enter, zatim otipkaj upd (update) selektiraj kote koje želiš promjeniti.

 

Selekciju možeš napraviti na više načina, ja ću pokušati objasniti tri. Najednostavnije je kada te pita za selekciju da utipkaš all (sve) i lupiš enter. Ova priča prolazi ako nema kota koje su u drugim kotnim bstyle-ovima (možeš umjesto all selektirati sve kote mišem).

 

Drugi način je upotrebom qucik selecta. Znači prije nego utipkaš dim pokreneš quick select, pod object type odabereš Rotated dimension, pod Properties odabereš Dim style, operator je = , a value je ime tvog kotnog styla (ovako si selektirao sve kote u tvom kotnom stylu), obavezno ostavi da se selektira cijeli crtež i da se postavke uključe u selekciju. Klikni OK i imaš selektirane sve potrebne kote. sad pokreni dim+enter, upd+enter, p+enter (kao previous) i to je to.

 

Treći način je s komandom filter (manje više slično kao quick select).

 

Bitno je napomenuti slijedeće da si korigirao kotni styl i spremio ga korigiranoga i da si ga postavio za aktivnog.

 

Probaj pa javi.

EraserHead uto 14.12.2010 18:48
mario.L_hr kaže...

Ajmo prvo probati na najjednostavniji način. Postavi kotni stil kao aktivni. Odi u workspace gdje su kote (vjerojatno model space) otipkaj dim (dimension) lupi enter, zatim otipkaj upd (update) selektiraj kote koje želiš promjeniti.

 

Selekciju možeš napraviti na više načina, ja ću pokušati objasniti tri. Najednostavnije je kada te pita za selekciju da utipkaš all (sve) i lupiš enter. Ova priča prolazi ako nema kota koje su u drugim kotnim bstyle-ovima (možeš umjesto all selektirati sve kote mišem).

 

Drugi način je upotrebom qucik selecta. Znači prije nego utipkaš dim pokreneš quick select, pod object type odabereš Rotated dimension, pod Properties odabereš Dim style, operator je = , a value je ime tvog kotnog styla (ovako si selektirao sve kote u tvom kotnom stylu), obavezno ostavi da se selektira cijeli crtež i da se postavke uključe u selekciju. Klikni OK i imaš selektirane sve potrebne kote. sad pokreni dim+enter, upd+enter, p+enter (kao previous) i to je to.

 

Treći način je s komandom filter (manje više slično kao quick select).

 

Bitno je napomenuti slijedeće da si korigirao kotni styl i spremio ga korigiranoga i da si ga postavio za aktivnog.

 

Probaj pa javi.

 

 

Prošao je odmah prvi način, jer su sve kote bilo u 1:1000 stylu. ali dobro je znati i ova druga dva (quick select sam dosad samo koristio za layere:)

 

Hvala puno!

xxxxx čet 16.12.2010 19:59

Evo ovako ljudi, do sada sam crtao u acadu ali nikada nisam printao, sada trebam napraviti sastavnicu za a4 papir i isprintati to, e sada kako dobiti layout za a4 ili šta već.

 

Hitno je pa molim vas pomozite.

 

Koristim autocad 2008.

Pinc čet 16.12.2010 20:07
xxxxx kaže...

Evo ovako ljudi, do sada sam crtao u acadu ali nikada nisam printao, sada trebam napraviti sastavnicu za a4 papir i isprintati to, e sada kako dobiti layout za a4 ili šta već.

 

Hitno je pa molim vas pomozite.

 

Koristim autocad 2008.

desni klik dole na kraticu layout1, i onda na page setup manager i tamo imas new layout ili modify, pa si tamo namjestis A4 ISO stranicu,i stavi si portrait a ne landscape, ako sam dobro razumio pitanje.

mario.L_hr čet 16.12.2010 20:27
xxxxx kaže...

Evo ovako ljudi, do sada sam crtao u acadu ali nikada nisam printao, sada trebam napraviti sastavnicu za a4 papir i isprintati to, e sada kako dobiti layout za a4 ili šta već.

 

Hitno je pa molim vas pomozite.

 

Koristim autocad 2008.

Printati možeš na dva načina:

 

1. Iz model space-a

2. i Paper space-a.

 

Pretpostavimo da printaš iz Paper space-a (Layout1, Layout2,...)

 

Procedura je sljedeća:

Odeš na Layout1 (paper space), odabereš printer na koji želiš isprintati (ako nemaš nijedan fizički priključen printer možešo dabrati i pdf printer), odabereš format papira A4. Nakon toga idešu na Properties, odabereš Modify standard paper size za A4 format papira, klikaš dok ne dođu na red margine njih sve promjeni u 0, klikaj do kraja, kada te zapita da save-aš napravi to. Zatvori properties, pitati će te da save-aš opet napravi isto. Sada stisni save to Layout i nakon toga izađi iz plot komande. Ovo je bila pretpriprema za printanje.

 

Idući korak je postaviti ispravni viewport. Pomakni viewport da donji lijevi kut sjedne na pravu poziciju. Rastegni ga da gornji desni kut dođe napravu poziciju. Što znači prava pozicija? Moraš uzeti u obzir da svaki printer kod printanja ima margine (za plotere je druga priča) pa prema tome moraš podesiti viewport. Sada trebaš podesiti da se tvoj crtež vidi u viewportu. Dva brza klika mišem, u polju omeđenom viewportom, dovode te u model space. Ovdje je najlakše odraditi posao komandom zoom (z+enter) all (a+enter). Nakon toga otkucaj ps+enter (paper space). selektiraj viewport i u properties-u podesi mjerilo. Oped s dva brza klika odi u model space. Komandom pan (p+enter) centriraj crtež, otkucaj ps+enter (paper space) i sada si spreman za printenje.

 

Pokreni komandu print. Sve bi trebalo biti namješteno (tome služi page setup) jedino što trebaš pogledati je orjentacija papira, ovisno da li si crtež orjentirao u portret ili landscape podesi i u dijalogu za printanje. Prije printanja provjeri kako izgleda Preview, ako treba nešto popraviti popravi i printaj.

 

Ovo ti je ukratko ono što trebaš napraviti.

 

Vodi računa da kada si u model spaceu ne koristiš scrol. I vodi računa da si nariktao debljine linija prije printanja.

mario.L_hr čet 16.12.2010 21:53
xxxxx kaže...

Hvala, nego ove isprekidane crte su zapravo ograničenje printera ili?

Vidim da iza njih se ništa ne isprinta.

To su ti margine. Ja ih volim postaviti na 0 (sve četiri) iz navike i zbog razloga što sam želim kontrolirati ispis. Za takvo nešto trebaš poznavati ograničenja svog printera.

xxxxx čet 16.12.2010 22:01

Meni i kad su na nuli ograničaju jedan dio papira, vjerojatno je do printera.

 

Zanima me dali se mogu smanjiti kupnjom kvalitetnijeg (laserskog) printera? Jer mi donja zauzima oko 13 mm, a za sastavnicu mi donja treba biti 5mm.

Ovo je za školu pa mogu tih par mm smuljati, ali bi željeo da mogu normalno printati za ubuduće.

mario.L_hr čet 16.12.2010 22:14
xxxxx kaže...

Meni i kad su na nuli ograničaju jedan dio papira, vjerojatno je do printera.

 

Zanima me dali se mogu smanjiti kupnjom kvalitetnijeg (laserskog) printera? Jer mi donja zauzima oko 13 mm, a za sastavnicu mi donja treba biti 5mm.

Ovo je za školu pa mogu tih par mm smuljati, ali bi željeo da mogu normalno printati za ubuduće.

Bojim se da ti nema pomoći što se tiče lasera. Rijetko kada uopće koristim laserski printer za printanje crteža. Uglavnom koristim ploter velikog formata koji je tintni.

 

Kada malo bolje razmislim možda bi ti bolja varijanta bio kvalitetan InkJet koji podržava borderless.

blacko sri 22.12.2010 09:37

ddim, odnosno Dimension Style Manager.

U njemu Modify trenutnog kotnog stila.

U kartici Fit imaš 'Scale dimensions to layout (još piše paperspace u starijim verzijama)', označiš to.

 

Nadam se da misliš na to...

 

A ako kotiraš u modelu, sretno ti bilo s naštimavanjem :(

mario.L_hr sri 22.12.2010 10:44
blacko kaže...

ddim, odnosno Dimension Style Manager.

U njemu Modify trenutnog kotnog stila.

U kartici Fit imaš 'Scale dimensions to layout (još piše paperspace u starijim verzijama)', označiš to.

 

Nadam se da misliš na to...

 

A ako kotiraš u modelu, sretno ti bilo s naštimavanjem :(

blacko je dobro opisao situaciju kada se kotira u layout-u.

 

Osobno izjegavam kotirat u layout-u iz jednostavnog razloga što partneri s kojim surađujem intenzivno koriste xref. Ako su mi kote u paper space-u (layoutu) kod uvlačenja mojih crteža oni ne vide kote.

 

Najbolji pristup rješenju ovog problema (kod kotiranja u model spaceu) je napraviti dodatne stilove s različitim mjerilima (obično u imenu styla dodam i oznaku mjerila, npr: kote_50 što mi znači da je ovaj kotni stil u mjerilu 1:50) i kombinirati ih za korištenje prema potrebama.

 

 

Pinc sri 22.12.2010 10:49

aha znaci kotira se cesto u modelu, ja uvijek kotiram u modelu.

Dogodi mi se da kada sve nacrtam i skotiram, onda otidem u layout i sa viewportima namjestim jedan crtez da mi bude 1:1, a on ima detalj koji je sa strane i on je 2:1, i prilikom plotanja mi kote budu isto 2:1. {#}

mario.L_hr ned 9.1.2011 21:31
Batista kaže...

Jel autocad ima opciju prikaza projekta i same njegove izrade u 3D tehnici ? Da se na samom kraju napravi prezentacija kuce kako iznutra tako i izvana ?

Možeš li malo detaljnije pojasniti što si mislio? Koju struka je u pitanju (arhitektura, građevina ili instalacije)?

 

Sam Autodesk ima hrpu specijaliziranih alata pod kapom AutoCAD (MEP, Electrical, Civil, ....). Postoji i specifičan projekt koji izrastao iz AutoCAD-a a naziva se Revit. Jako je zastupljen u USA. Najbolja fora ti jeda svaki odovih alata možeš downloadati s službenih stranica i isprobati.