Grafičke kartice

Vodič za odabir grafičke kartice

pod009 pet 10.7.2009 14:31

Evo ovo je moj prvi vodič (turtorial) u kojem ću vam pokušati pokazati kako odabrati desktop grafičku po vašoj "mjeri".
Prvo ću kratko objasniti što je to grafička,najveće proizvođače itd. (® pod009-bug.hr)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRAFIČKA KARTICA je uređaj u računalu kojemu je svrha obrada i prikaz podataka tj. slike na monitoru.
Obrada podataka ima nekoliko faza koje ću prikazati ovako:

1. Procesor šalje podatke prema grafičkoj kartici koje treba prikazati memorijskom sabirnicom
2. Grafički procesor (GPU) obrađiva podatke (dio uloge obrade imaju i shaderi) te ih sprema u VRAM
3. Čitanje podataka i prikaz na monitoru

(Detaljnije o dijelovima grafičke kartice možete pročitati u "sticky" temi autora PC Street Hacker.)

Postoji više vrsta grafičkih kartica:
-integrirana grafička (na matičnoj ploči) je relativno slaba grafička koja "ne troši" puno struje
-odvojena ("posebna") grafička kartica za stolna računala
-grafičke kartice za laptope i netbookove (mobilne grafičke)

-grafička integrirana na CPU jedinici (novi Intelovi procesori)

Grafičke se spajaju na matičnu preko određenih utora kojih ima više vrsta:
-PCI-Express (PCI-E)
-AGP slot (Accelerated Graphics Port)
-PCI (Peripheral Component Interconnect)
-ISA (Industry Standard Architecture)

 

Utori se međusobno razlikuju po brzini,obliku,propusnosti itd. tako da se ne može ugraditi grafičku rađenu za jedan utor u drugačiji utor.
Grafičke rađene za noviji tip utora za grafičku se mogu ugraditi u stariju generaciju istog utora (npr. grafička za PCI-E 2.0 generacije se može ugraditi u PCI-E utor 1.1 generacije.

Danas se najčesće koriste PCI-E i AGP utori za grafičku.Trenutno najbrži prijenos podataka nudi utor:PCI-E x16 (3.0 generacija).

Postoji i više vrsta PCI-E utora jedne generacije (npr. PCI-E:x1,x2,x4,x8,x16 i x32 koji se slabo upotrebljava).

LINK-skaliranje PCI-E slotova.

 

Video vodič ugradnje grafičke kartice u PC:http://www.youtube.com/watch?v=5ILrq7lMe-0

 

Najveći svjetski proizvođači grafičkih kartica su ATI i nVidia sa svojim partnerima od kojih su najpoznatiji: Gainward,XFX,Sapphire,Zotac,BFG,Gigabyte i ostali.
Ostali proizvođači su: Matrox,SiS,Intel (zasad samo integrirane grafičke)...

Postoje načini povezivanja više grafičkih kartica da bi se poboljšale preformanse,a nazivaju se SLI (za nVidiu) i CrossFire (za ATI).
Ima više vrsta SLI-a i CF-a,a to su (za SLI) three way SLI i Quad SLI,te (za ATI) CFX. Za korištenje SLI i CF tehnologije je potrebno imati matičnu sa dva PCI-E utora za grafičku karticu,a za three way SLI je potrebno imati 3 PCI-E utora (logično).

(Pročitajte teme SLI FAQ i CF FAQ od autora Danny_HR.)

 

Također za korištenje SLI-ja matična treba imati nForce čipset ili matičnu s X58 ili P55/H55/H57 čipsetom. Postoje i Hybrid CF i Hybrid SLI kojim spajamo integriranu grafičku (sa matične) i odvojenu grafičku. Ako planirate koristiti SLI tehnologiju grafičke koje ćete spojiti trebaju imati jednak GPU,a takt brže kartice će se spustiti na takt sporije grafičke (iako se to može promijeniti).

 

Napajanja koja uzimate trebaju biti kvalitetna i dovoljno snažna za rad vaše konfiguracije. Ako koristite SLI ili CF potrošnja konfiguracije će biti veća nego sa samo jednom grafčkom iz tog SLI-a/CF-a.

Npr. za High end sisteme trebate brand napajanje od 600/700W (pa i više),a za low/mainstream end PC-eve je dosta i 400/450W. Pazite da napajanja imaju potrebne PCI-E konektore i pretvarače!

(Pričitajte sticky teme od autora wolverine_pce.)

 

Još jedna stvar na koju trebate pripaziti je i veličina kućišta PCa i mogući manjak prostora za grafičku karticu, te preporucam da izmjerite može li kartici fizički stati u normalan položaj u kućištu.

Postoje single-1, dual-2 i triple-3 slot kartice koje zauzimaju određen broj mjesta na matičnoj i kućištu (po imenu), kao i low profile kartice koje su manjih dimenzija i pretezito su to jeftinije kartice.

 

Neki od video izlaza na grafama su: VGA,DVI,HDMI,Display port,mini DP,mini HDMI... Mogućnost korištenja više monitora dobro dođe profićima i entuzijastima (eyefinity,nvidia surround...), a većina grafičkih kartica ima više video izlaza, ali nemaju sve tehnologiju za poseban prikaz igri ili filmova u npr. eyefinityu ili Nvidia Surroundu.

 

Kao i procesor i RAM,grafičku karticu možemo overclockati. OC se radi preko pregrama kao Riva Tuner,nTune,ATI Catalyst, MSI AB i ostalih. Također se može OC-ati preko samih upravljačkih programa.
Za značajnije OC-anje je potrebno bolje hlađenje.Grafičke kartice se hlade na nekliko načina,a najčešći su aktivno,pasivno i vodeno hlađenje (i LN2 i LH).
Poboljšanje preformansi se može provjeriti preko nekog benchmark programa.

Grafičke kartice mogu praviti konkurenciju drugoj kartici cijenom i preformansama.Ovdje ću napraviti podjelu po cijenovnom rangu:
-do 350 kn (low end grafičke slabih preformansi i dosta male potrošnje)
-do 550 kn (low-mainstream end grafe neloših preformasni i male potrošnje)
-do 750 kn (mainstream grafičke solidnih grafički i srednje potrošnje)
-do 1000 kn (mainstream grafičke dosta dobrih preformasni i srednje potrošnje)
-do 1500 kn (mainstream-high end dobrih preformansi i srednje potrošnje)
-do 2200 kn (mainstram-high end grafičke veoma dobrih preformansi i povećane potrošnje)
-do 3200 kn (high end grafičke odličnih preformansi i poveće potrošnje)
-preko 3500 kn (extra high end grafičke skoro nenadmašivih preformansi i dosta velike potrošnje)

Sad ću odrediti kakve bi preformanse i potrošnju trebale imati grafičke za određenu grupu korisnika koji koriste računala
za: ured, gaming, 3D modelaciju, obradu videa. Grafičke ću stavljati najnoviju seriju (ATI 7000,6000 i HD5000, te nVidia GTX500 i GTX400).

Za uredske poslove računala grafička kartica ne "igra" skoro nikakvu ulogu tako da nema smisla uzimati jači model,čak i novije integrirane grafičke su dobre za uredski posao.
Zbog tog razloga ću rangirati samo do 550 kn.
-integrirane grafičke kartice-ATI Radeon HD4250 (ili modeli HD4200 ili HD4290, HD6xx0 (na CPU)) ili Intelove integrirke (HD4000, GMA, HD3000...) ili GPU na CPU čipu
-do 350 kn preporučam ATI Radeon HD6450 sa dobro sređenim hlađenjem ili nVidiu GeForce GT520 ili GT430
-do 550 kn preporučam ATI Radeon HD6670 sa dobrim hlađenjem ili Nvidiu GT440 (obje kartice su solidne za gaming pri srednjim/niskim detaljima i rezoluciji) (pasivno hlađenje je prikladno).

Za gaming na računalu je potrebna grafička moć,tako da ću izostaviti grafičke do 350 kn,pa evo i njih:

-do 550 kn prepručam ATI Radeon HD6670 ili od nVidie model GTS450
-do 750 kn preporučam ATI Radeon HD6770 ili nVidia GTS450,najbolje preformanse ima nVidia GTS450
-do 1000 kn preporučam ATI Radeon HD6790 ili HD6850 ili nVidiu GTX550 ili GTX460, najbrža je GTX460
-do 1500 kn preporučam ATI Radeon HD6870 ili nVidiu GTX560 ili GTX560Ti, ukupno je 560Ti najbrža
-do 2200 kn preproučam ATI Radeon HD6970 ili nereferentnu nVidiu GTX560 ili GTX570,preformanse su (sveukupno) podjednake (osim za 560!)
-do 3200 kn preporučam nVidiu GTX580 (ili SLI nVidia GTX560/Ti); ili CF 2x AMD HD6870, ili čak HD7950-dual GPU rješenja su nešto brža
-preko 3500 kn se uzimaju: -2x AMD HD6970

                                           - nVIdia GTX590
                                            -2X nVdia GTX570
                                            -ATI HD6990

                                           -HD7970

 


Pri 3D modelaciji se grafička kartica dosta slabo koristi,ali ipak ima aplikacija koje mogu koristiti grafičku moć.Za takvav tip aplikacija postoje
grafičke serije nVidia Quadro i ATI FirePro. Radije uzmite jači procesor (6 jezgri ili 8 (HT)) i više RAM-a (6GB ili više) nego jaku grafičku.

Ako već hoćete grafu za rad i igranje-gledajte da ima dosta VRAM-a i dosta jaku grafičku jezgru...

Računalo koje služi za obradu videa (pogotovo HD) može iskoristiti punu moć grafičke zbog tehnologija ATI Avivo Video Converterom i nVidia Badaboom i CUDA.
Grafičke s mogućnosti korištenja ove tehnologije enkodiraju video dosta brže nego najbrži desktop procesori (Intel i7,AMD Phenom 2 x6).
Preporuka grafičkih (izbačena četiri ranga):
-do 550 kn preporučam nVidia-u GTS520 (CUDA) ili HD6670
-do 1000 kn-nVidiu GTX550 (CUDA) ili HD6770
-do 2200 kn-nVidia GTX570 (CUDA) ili HD6970
-do 3200 kn-ostaje mali izbor-ATI Radeon GTX580 (CUDA) ili HD6970 ili HD7950

 

Pošto grafičke obrađivaju slike,procesori se bave obradom fizike u igrama,tako da bi trebali paziti da ne uzmete prejaku grafičku,a slab procesor ili obrnuto.

Npr. jedan Quad takta 2.8 ghz ili dual takta 3.2 ghz može iskorisiti jače grafičke bez problema.

Za CF ili SLi također treba jači pocesor (Dual core 3.6 ghz ili Quad core 3.2 ghz)da ne bude većih frame dropova.

 

Treba grafičku odabrati i prema rezoluciji tako da se prava grafička "moć" iskaže.

Rezolucije koje su najčešće na današnjim monitorima i grafičke koje dobro rade na toj rezi:

-1024x768 pixela-ATI HD4650,HD3650, HD5570 ili Nvidia 9500GT,GT220,GT430

-1280x1024-ATI HD4670,HD5760, HD5750 ili Nvidia 9600GT i GT240, HD4830, GTS450,HD6770

-1440x900-ATI HD4830,HD4850,HD5750,HD5770, HD5830 ili Nvidia 9800GT/GTX/GTX ili GTS250,GTS450,GTX550ti, GTX550, HD6790

-1680x1050-ATI HD4870,HD5830,HD5850, HD6850,HD6870,HD5770 ili Nvidia GTX260 i GTX275,GTX460, GTS450, GTX550ti, GTX550, HD6790

-1920x1080-ATI HD4890,HD5850 ili Nvidia GTX275/GTX285,GTX470,GTX460 1GB, HD6870 ,HD6950, GTX570, GTX560 Ti, HD7950

-1920x1200-ATI HD5870,HD6870 ili Nvidia GTX285,GTX470, HD6950, HD6970 ,HD5970, GTX570, GTX580, SLI i CF, HD7950

-2560x2048-AMD HD6970 ili GTX580;ATI HD5970,Nvidia GTX480,GTX570 OC, GTX590, HD6990, SLI i CF konfiguracije

 

Ako se planira koristiti CF ili SLI treba zapamtiti da će se veće povećanje preformansi osjetiti na većim rezolucijama.

 

Za OC grafičke možete koristiti razne toolove (ATI GPU clock tool,MSI Aftreburner,ATT;nTune,Rivatuner),pa i same drivere

Za provjeru stabilnosti grafičke skinite FurMark 1.7 i uključite opciju Xtreme burning mode-Stability test ili OCCT GPU test.

 

Trenutno najmoćniji grafički sustav na svijetu je SLI 2xGTX590 koje su OC-ane pod tekućim dušikom.

 

Još jedna stvar na koju bi trebali obratiti pažnju je jamstvo/garancija! Gledajte da je što duže, te da vam je servis dostupan.

 

Uskoro će se na tržištu pojaviti i matične na kojima mogu istodobno raditi i nVidina i ATi-eva grafička (lucid hydra 200),ali će takve matične biti dosta skuplje od standardnih MBO.

Znači sve u svemu: birajte novije grafičke sa brzom memorijom velike količine koje podržavaju najnovije tehnologije i pružaju dobre prefrormanse za svoju cijenu, te obavezno staviti najnovije drivere (trebali biste mjenjat ih bar svakih 2-3 mj.).

 

Linkovi na stranice sa usporedbom raznih modela grafičkih:

LINK1; LINK2; LINK3 (mobilne grafe)

 

Usporedba potrošnje 73 grafičke kartice-LINK

 

Ovo je pisano za početnike koji nisu sigurni u svoj izbor,tako da ne otvaraju puno sličnih tema. S izlaskom novijih grafički radim update vodiča.Ako ima grešaka ili nekih primjedbi javite na PM!

Evo uradio male prepravke i dodatke,sljedeći update sa generacijom HD5000 i GT300 i GT400; HD6000 i GT500√; HD7000 i GT600. (® pod009-bug.hr)

 

- Update: Znači stigli su i Radeoni HD5800: HD5870 i HD5850.

- Update: Našao sam test između PCI-E utora (2.0):x16;x8;x8 te x1. Test rađen sa HD5870. Te sam našao test skaliranja preformansi Radeona 5870 u CF-u. (slike)

- Update: Izašli su i Radeoni HD5700-HD5770 i HD5750.

- Update: Dodana HD5970

- update: dodani GTX4x0

- update: malo sređeno i dodat LH200

- update: Sređene ponude,prijedlozi...

- update: sređeno još malo,dodani novi tipovi...

- update: dodati GTX460

- update: dodani HD68x0 i sređene cijene

- update: HD6900, GTX5x0, usporedbe grafi, potrošnja... SVAŠTA {#}

- update: nove grafičke dodane i manji ispravci...

- update: manji ispravci i ponesto novo...

- update: dodane nove grafe

-update: dodano par sitnica

-update: dodane nove grafičke i par ispravaka

-update: par ispravaka

Mike Litoris pet 10.7.2009 15:21

 

Pa vidim da nema. To je sve lako naci na netu, wikipedia ili bilo gdje i opet

ce biti freakova koji ce postat na stotine tema tipa "Koju graficku da kupim" ili

"Preporuka grafike", pa ce, ako vec sami ne znaju sto uzeti, poslusat neki savjet

nekog sesnaestogodisnjaka kakvih je velika vecina na forumu...

 

Steta. Lijepo opisano.

 

 

 

Pozz

 

 

 

P.S. Da ja trebam uzet grafu, meni bi pomoglo. Cool :)

 

 

schemso pet 10.7.2009 20:35

Sve je dobro napsano i slažem se u svemu , ono baš za hard-core n00bove.

Samo bih dodao:

1. Tip memorije. Korisnik treba paziti na tip memorije. Npr. šta je jače 1 GB DDR2 ili 512 MB DDR4 (pomoć : jača je ona koja ima veći br. u DDR-u) Tj. DDR 2 sporija memorija od ddr4.

2. OC , AMP , XXX . ZA ovo kratko. Korisnik hoće klokiranu karticu neka traži ove i sl oznake .

 

Hyperion pet 10.7.2009 21:06

Kod "grafičke za laptope i netbooke" , zar ti nije bolje napisati mobilne grafičke?

 

Zar se ISA i PCI još koriste za spajanje grafičkih kartica?  Dodaj PCI-e X1 jer već postoji par novijih grafičkih kartica koje se spajaju preko tog utora kao 9400,9500gt, albatron ih proizvodi.

 

Zar shvaćaš da ćeš morati updateat čim se cijene nešto promijene ili dođe nova grafička...

 

Sve u svemu je OK!Osmijeh

 


EDIT: i da dodaj generacije PCI-e X16 1.0, 1.1,2.0,3.0(uskoro) i dali su kompatibilni.

Joco pet 10.7.2009 21:23
overdeath kaže...

misljenja sam da je ovaj vodic prekratak i izostavlja neke kljucne savjete, te tema nije dovoljno dobra za sticky da ide, moga si to malo opsirinije objasnit (neigram se moderatora).

 

 

 

overdeah.. svako malo te vidim po forumu kak pljujes po ljudima! doso bi u napast i rekao da si a-hole..off topic

 

ugl bitan je trud!kolega nam je ulozio energije i volje i napisao nesto konstruktivno!!

nice job! keep up the good work!

i_rambo_plache pet 10.7.2009 21:51

Dobar tutorial, ali će za par mjeseci zastarjeti.

 

Nisi trebao pisati o konkretnim grafičkim karticama, već si sve trebao generalizirati. Mislim da bi bilo bolje da si napisao koje su stvari općenito bitne kod grafičke.

 

Bit će dobro ako ćeš konstantno refreshati izbor grafičkih kako tehnologija napreduje.

 

Thumb up i od mene.

pod009 pet 10.7.2009 22:15
Hyperion kaže...

Zar shvaćaš da ćeš morati updateat čim se cijene nešto promijene ili dođe nova grafička...

Bit će dobro ako ćeš konstantno refreshati izbor grafičkih kako tehnologija napreduje.

Čim izađe nova serija grafičkih (ATI 5000 i GT300) i cijene se malo spuste,radim update,a ako se cijena ATI 4000 i GT200 još spusti također radim update.Hvala svima.

overdeath sub 11.7.2009 08:14
Joco kaže...
overdeath kaže...

misljenja sam da je ovaj vodic prekratak i izostavlja neke kljucne savjete, te tema nije dovoljno dobra za sticky da ide, moga si to malo opsirinije objasnit (neigram se moderatora).

 

 

 

overdeah.. svako malo te vidim po forumu kak pljujes po ljudima! doso bi u napast i rekao da si a-hole..off topic

 

ugl bitan je trud!kolega nam je ulozio energije i volje i napisao nesto konstruktivno!!

nice job! keep up the good work!

svaka cast na trudu, al mogao je to malo detaljnije opisat...

Smille sub 11.7.2009 13:16

Poprilično dobro napisano kratko i jasno onome tko imalo pozna tematiku o kojoj je pisano, a tko nezna malo će profitirati ukoliko to pročita i primjeni barem 50% napisanog tko želi više ima "Google" i ostale forume kao 

PCE i sl.Možda da si se osvrnuo usput prilikom kupnje grafe i na izbor procesora jer je isti bitan kako bi mogao nahraniti i dobro iskoristiti navedenu.Jasno mi je da je tema kupnja grafe i time se prelazi i na ostali

hardwer ali za početnike i one koji neznaju bilo bi dobro malo ih i u to uputiti, ovo je samo mali osvrt na temu.

Npr. kupnja grafe 4850/250 GTS i prema jačem segmentu izabrati procesor koji bi mogao iskoristiti potencijal odnosno barem 2.5-3.0GHz(default taktovi bez obzira koji brand AMD ili Intel) i po mogučnosti sa clockom 3.3-3.6GHz i više bi bilo poželjnoOsmijeh jer je danas jako teško nači navedene koji neidu na 3.0+ GHz pogotovo gled kupnje novog hardwera.

 

Znači tražiti neki sklad između navedenog hardvera jer nevrijedi kupiti procesor kao i MBO za 1.000kn i onda dati 1.500kn samo za grafu(od toga slabo koristi glede performansi) i očekivati čuda glede igranja.

pod009 sub 11.7.2009 13:42
Smille kaže...

Možda da si se osvrnuo usput prilikom kupnje grafe i na izbor procesora jer je isti bitan kako bi mogao nahraniti i dobro iskoristiti navedenu.

Stavio sam čitavu rečenicu o izboru procesora! Smijeh Ovo sam pisao za početnike na ovom forumu,tako da se bar malo smanji broj tema tipa "Grafa do 1000 kn" i za 10 minuta otvara se tema "Grafička do 999 kn".A i pisao sam malo o izboru procesora i napajanja.

Oly_E3 čet 16.7.2009 23:52
epic kaže...

sve super samo sto gtx285 je skoro ko hd4870x2 i dere hd4850x2 u svakom pogledu, i gtx280 je dere, cak mozda i gtx275

Skoro kao 4870X2? 4870X2 je skoro kao GTX295, a 4850X2 je tu sa GTX285

Batista čet 16.7.2009 23:52
epic kaže...

sve super samo sto gtx285 je skoro ko hd4870x2 i dere hd4850x2 u svakom pogledu, i gtx280 je dere, cak mozda i gtx275

Nisam te vidjel u temi ATi/Nvidia fanovi.... Cool. Sad znamo kome glas ide ;)

80h3m1r čet 16.7.2009 23:53
pod009 kaže...
Smille kaže...

Možda da si se osvrnuo usput prilikom kupnje grafe i na izbor procesora jer je isti bitan kako bi mogao nahraniti i dobro iskoristiti navedenu.

Stavio sam čitavu rečenicu o izboru procesora! Smijeh Ovo sam pisao za početnike na ovom forumu,tako da se bar malo smanji broj tema tipa "Grafa do 1000 kn" i za 10 minuta otvara se tema "Grafička do 999 kn".A i pisao sam malo o izboru procesora i napajanja.

puno hvala na ovom postu i što si se potrudio to sve objasniti ali bih te zamolio za još jenu malu pomoć....imam u planu kupiti grafičku i napajanje....kao prvo napajanje namjeravam chieftec 400 ili 450W ovisi, a grafu ati 4850 pa me zanima hoće li mi biti full iskorištena pošto imam intel-ov E4300 provesor 2x1.8ghz (za grafu uzeo bih powercolor ati 4850)...

microman pet 17.7.2009 00:18
80h3m1r kaže...
pod009 kaže...
Smille kaže...

Možda da si se osvrnuo usput prilikom kupnje grafe i na izbor procesora jer je isti bitan kako bi mogao nahraniti i dobro iskoristiti navedenu.

Stavio sam čitavu rečenicu o izboru procesora! Smijeh Ovo sam pisao za početnike na ovom forumu,tako da se bar malo smanji broj tema tipa "Grafa do 1000 kn" i za 10 minuta otvara se tema "Grafička do 999 kn".A i pisao sam malo o izboru procesora i napajanja.

puno hvala na ovom postu i što si se potrudio to sve objasniti ali bih te zamolio za još jenu malu pomoć....imam u planu kupiti grafičku i napajanje....kao prvo napajanje namjeravam chieftec 400 ili 450W ovisi, a grafu ati 4850 pa me zanima hoće li mi biti full iskorištena pošto imam intel-ov E4300 provesor 2x1.8ghz (za grafu uzeo bih powercolor ati 4850)...

Napajanje je ok.No Ako misliš zadržat taj proc i kupit tu grafu napravit češ veliko USKO GRLO.A to usko grlo če ti se pokazat sa velikim padom FPS-a u Igrama.

Znači za HD4850 treba ti neki Core2 ili AMD na 2,5Ghz MINIMALNO,a optimalno bi bilo 3,0Ghz.Znači moja preporuka ti je kupnja novog proca.

No ako trenutačno nemaš financijske mogučnosti uzmi HD4770 ili od Nvidie 9600GT koja je nešto slabija od ATI-eve

80h3m1r pet 17.7.2009 11:36
microman kaže...
80h3m1r kaže...
pod009 kaže...
Smille kaže...

Možda da si se osvrnuo usput prilikom kupnje grafe i na izbor procesora jer je isti bitan kako bi mogao nahraniti i dobro iskoristiti navedenu.

Stavio sam čitavu rečenicu o izboru procesora! Smijeh Ovo sam pisao za početnike na ovom forumu,tako da se bar malo smanji broj tema tipa "Grafa do 1000 kn" i za 10 minuta otvara se tema "Grafička do 999 kn".A i pisao sam malo o izboru procesora i napajanja.

puno hvala na ovom postu i što si se potrudio to sve objasniti ali bih te zamolio za još jenu malu pomoć....imam u planu kupiti grafičku i napajanje....kao prvo napajanje namjeravam chieftec 400 ili 450W ovisi, a grafu ati 4850 pa me zanima hoće li mi biti full iskorištena pošto imam intel-ov E4300 provesor 2x1.8ghz (za grafu uzeo bih powercolor ati 4850)...

Napajanje je ok.No Ako misliš zadržat taj proc i kupit tu grafu napravit češ veliko USKO GRLO.A to usko grlo če ti se pokazat sa velikim padom FPS-a u Igrama.

Znači za HD4850 treba ti neki Core2 ili AMD na 2,5Ghz MINIMALNO,a optimalno bi bilo 3,0Ghz.Znači moja preporuka ti je kupnja novog proca.

No ako trenutačno nemaš financijske mogučnosti uzmi HD4770 ili od Nvidie 9600GT koja je nešto slabija od ATI-eve

ok, onda ako ću kupiti 9600gt da li trebam mijenjati napajanje ili ne? Pošto imam midi kućište moram to mijenjati pa da li onda trebam i novo napajanje za nju staviti ili ne?

pod009 pet 17.7.2009 14:00

puno hvala na ovom postu i što si se potrudio to sve objasniti ali bih te zamolio za još jenu malu pomoć....imam u planu kupiti grafičku i napajanje....kao prvo napajanje namjeravam chieftec 400 ili 450W ovisi, a grafu ati 4850 pa me zanima hoće li mi biti full iskorištena pošto imam intel-ov E4300 provesor 2x1.8ghz (za grafu uzeo bih powercolor ati 4850)...

Napajanje je ok.No Ako misliš zadržat taj proc i kupit tu grafu napravit češ veliko USKO GRLO.A to usko grlo če ti se pokazat sa velikim padom FPS-a u Igrama.

Znači za HD4850 treba ti neki Core2 ili AMD na 2,5Ghz MINIMALNO,a optimalno bi bilo 3,0Ghz.Znači moja preporuka ti je kupnja novog proca.

No ako trenutačno nemaš financijske mogučnosti uzmi HD4770 ili od Nvidie 9600GT koja je nešto slabija od ATI-eve

ok, onda ako ću kupiti 9600gt da li trebam mijenjati napajanje ili ne? Pošto imam midi kućište moram to mijenjati pa da li onda trebam i novo napajanje za nju staviti ili ne?

Vidim da si otvorio temu u kojoj si odlučio uzeti E8400 i HD4850,tako da ovo nema sad smisla objašnjavat Osmijeh a da razmisliš o Quadu-Q8400? Napajanje uzmi Corsaira CX400 ili VX450/HX450.Kućište ne trebaš mjenjati jer su mid toweri dovoljno prostarani za te komponente.

pod009 uto 21.7.2009 15:38

Samo da vam javim da je stigla Sapphire 4890 Vapor-X u ADM-a za 1600 kn!!Odličan cooler i niske temeprature,a i ima nekoliko HD4890-ki za 1600 kn sa tvorničkim OC (ali i referentnim coolerom).
Hyperion trk do Zagreba Smijeh

nicash sri 22.7.2009 11:40

Hvala na ovome,izvrstan tutorijal koji pomaže ali ipak ne znam sa grafičkama nikad nisam ni radio ništa u vezi s njima...Zato imam par pitanja i bez smijanja !!

 

1.Imam nVidia GeForce 8500 GT 256 mb(intergrirka-valjda)DDR2 i sad me zanima da ja kupujem novu grafu bili moro birat nešto s DDR2 memorijom ? Ako da recite mi koju preporučate od 800 kn aj možda do soma kuna

 

2.Da li ja mogu uopće promijenit intergrirku i stavit pravu a ne intergrirano smeće ?

 

3.Ako da jel mogu promijenit da bude s bilo kojom memorijom npr.GDDR3 a ne DDR2

 

4.Kakve performanse daje grafa koju ste mi preporučili i kako vrti malo zahtjevnije igre(GTA IV,Far Cry 2 itd..)

 

 

Puno hvala na tutorijalu i na odgovorima...

 

 

pod009 sri 22.7.2009 14:02
nicash kaže...

1.Imam nVidia GeForce 8500 GT 256 mb(intergrirka-valjda)DDR2 i sad me zanima da ja kupujem novu grafu bili moro birat nešto s DDR2 memorijom ? Ako da recite mi koju preporučate od 800 kn aj možda do soma kuna

 

2.Da li ja mogu uopće promijenit intergrirku i stavit pravu a ne intergrirano smeće ?

 

3.Ako da jel mogu promijenit da bude s bilo kojom memorijom npr.GDDR3 a ne DDR2

 

4.Kakve performanse daje grafa koju ste mi preporučili i kako vrti malo zahtjevnije igre(GTA IV,Far Cry 2 itd..)

1. 2. 3. Ta 8500GT nije integrirka nego je u PCI-E utoru.Grafička memorija je GDDR,a obični RAM je DDR.Grafička memorija nema veze sa RAM-memorijom,tako da možeš uzeti i HD4890 koja ima GDDR5,ali tu dolazi do problema:slab procesor.Tvoj trenutni procesor (Athlon X2 4400) ne može dovoljno brzo obrađivati fiziku u igrama kako što bi mogla grafička kao HD4870 obrađivati grafiku.

4. Nije sve u grafičkoj jer i GTA4 i FC2 dosta koriste procesor RAM.

 

Koje imaš napajanje??To provjeravaš tako da skineš bočnu stranu kućišta i potražiš neku "kutiju" na vrhu kuićišta (pročitaj šta piše).Imaš li slobodan utor za RAM??Vidi s EVERESTOM.

 

To pitam jer planiram ovo sastavit:1GB DDR2 800 mhz (RAM),Athlona 7750 BE(procesor-dvojezgreni,lako se OC-a),HD4730 (ovo je ATI grafička rađena u 40 nm procesu i dosta malo troši,a daje dobre preformanse)

 

Sint1 sri 22.7.2009 14:11

Svaka cast na trudu!

Moj tutorial bi glasio ovako:

Pogledas koliko love mislis dati za graficku i u tom ducanu u kojem kupujes odaberes onu koja je najbliza tvom cjenovnom rangu.

Sto je skuplja to je bolja.

Za kraj bi jos dodao po mogucnosti uzmes nvidiu. Tutorial gotov.

pod009 sri 22.7.2009 14:28
Sint1 kaže...

Svaka cast na trudu!

Pogledas koliko love mislis dati za graficku i u tom ducanu u kojem kupujes odaberes onu koja je najbliza tvom cjenovnom rangu.

Sto je skuplja to je bolja.

Za kraj bi jos dodao po mogucnosti uzmes nvidiu.

Hvala,a s tom izjavom se ne bi složio jer ima proizvođača (ASUS) kojima HD4850 košta 1200 kn,a 9800GT 1GB 1100 kn,a za 1000 kn možeš nabaviti HD4870 ili za 1350 kn GTX260 core 216 sa tvorničkim OC i odličnim coolerima.Nešto ti je kratak taj tvoj turtorial Smijeh