Grafičke kartice

RTX 3050 problem na Asus laptopu

ghibli7 čet 18.5.2023 14:59

 

Pozdrav svima na forumu.

Imam pitanje u vezi grafičke kartice na laptopu.Ne igram igrice i većinom koristim integriranu AMD Vega 8 grafiku(Ryzen 7 5800H) koja je štedljivija i zadovoljava moje potrebe.

Ovu Nvidijinu nisam ni koristio evo skoro godinu dana jer računam da je ok,možda je i bila.Prije par dana slučajno se odlučim napraviti benchmark i prebacim grafiku na Nvidiju.Rezultat koji mi daje benchmark katastrofa 6%!!! ,

dok Vega8 daje 20%,znači više nego triputa bolje.Probam sa 4K video reprodukcijom radi usporedbe,dok je Vega8 na 50-60% opterećenja Nvidija je na preko 95%.

Deinstalirao sam drivere obje kartice, napravio ponovno čistu instalaciju,reinstalirao Windowse 11 i situacija je potpuno ista.Što mi je preostalo napraviti prije nego što nazovem Asusov servis.

U prilogu su screnshotovi benchmark rezultata

 

ghibli7 pon 29.5.2023 17:46
sfc_PsychQ kaže...

banalno pitanje, dali je laptop bio na punjaču ili si na bateriji krenuo benchat sa 3050?

 Svi testovi su napravljeni na punjaču.Ne vidim što je tu banalno,grafička kartica daje triput slabiji rezultat od integrirke iako bi trebalo biti obratno. Čak i da su testovi napravljeni na bateriji zar nebi RTX 3050 trebala biti bolja od ove integrirane???

 Prije koji dan sam deinstalirao drivere od integrirke i nakon restarta nisam imao nikakvog signala na ekranu(grafika je prebačena na Nvidiu) tako da laptop putuje na servis.

 

sfc_PsychQ pon 29.5.2023 20:30
ghibli7 kaže...
sfc_PsychQ kaže...

banalno pitanje, dali je laptop bio na punjaču ili si na bateriji krenuo benchat sa 3050?

 Svi testovi su napravljeni na punjaču.Ne vidim što je tu banalno,grafička kartica daje triput slabiji rezultat od integrirke iako bi trebalo biti obratno. Čak i da su testovi napravljeni na bateriji zar nebi RTX 3050 trebala biti bolja od ove integrirane???

 Prije koji dan sam deinstalirao drivere od integrirke i nakon restarta nisam imao nikakvog signala na ekranu(grafika je prebačena na Nvidiu) tako da laptop putuje na servis.

 

 inače diskretne graficke (u ovom slucaju 3050) na laptopima ako rade samo na bateriji uglavnom rade u power saving modu i sama baterija nema powera da ju nafrlji toliko koliko treba, zato sam pitao da li je na punjacu bio.

Ocito da je neki drugi problem...s obzirom da ide na servis ne vidim razlog da gubimo vise vrijeme

Najbrži sri 14.6.2023 23:17
ghibli7 kaže...

Problem riješen,zaključak je ne skidati drivere za grafičku sa Nvidijinih stranica nego sa Asusovog download centra za podršku.

Dobrodošao u klub, tako sam ja na svom G17 sa 3070 išao instalirati najnovije drivere sa nVidijnih stranica te su mi se pojavili artefakti. Napravio DDU (display driver uninstaler) te skinuo sam Asusovog download centra. Od onda već više od godinu dana nemam problema. 

ghibli7 sri 14.6.2023 23:51
Zaporožac kaže...
ghibli7 kaže...

Problem riješen,zaključak je ne skidati drivere za grafičku sa Nvidijinih stranica nego sa Asusovog download centra za podršku.

zašto ?

skinuo si pogrešne drivere  ?

 Skinuo sam "prave"drivere za grafičku sa Nvidijine stranice ali to izgleda ne prolazi kod Asusa.Mora sve ići preko njihovog centra za podršku.

ghibli7 sri 14.6.2023 23:58
Najbrži kaže...
ghibli7 kaže...

Problem riješen,zaključak je ne skidati drivere za grafičku sa Nvidijinih stranica nego sa Asusovog download centra za podršku.

Dobrodošao u klub, tako sam ja na svom G17 sa 3070 išao instalirati najnovije drivere sa nVidijnih stranica te su mi se pojavili artefakti. Napravio DDU (display driver uninstaler) te skinuo sam Asusovog download centra. Od onda već više od godinu dana nemam problema. 

 E da si se barem prije javio.

Najbrži čet 15.6.2023 08:52
ghibli7 kaže...

 E da si se barem prije javio.

Bila su mi burna dva mjeseca, na forumu već duže vrijeme dođem pogledati oglase i škicnem oko na zadnjih 20 aktivnih tema ako naleti što zanimljivo. Sada više ne instaliram najnovije drivere putem GeForce Experience odmah kako izađu, na laptopu i kućnom mi još uvijek 531.41 verzija.

GrimReaperKC čet 15.6.2023 13:48

treba dosta testirati...

 

kod mene na 11400h i 3050 win povuko bios verziju 313. nisam skuzio ofc, odjednom laptop u idle vruć i smrzne se nakon pola sata , sat...

 

3 reinstalacije, win 10, win 11, najnoviji driveri,nista nije pomagalo.

 

cak sam instalirao trimmed win 11 (lite), nista nije pomoglo..

 

onda sam downgrejdao bios na 311, i sad radi full normalno. hladniji je kad igram diablo 4 na ultra postavkama,nego sta je bio u idleu na 313 biosu.

 

software dosta drnda laptope, dosta je lakse poslozit stolno računalo.. 

 

tako da ili je do drivera, ili nes sa windowsima.. inace 3050 je full sposobna graficka kartica za casual gaming na laptopu dok se nema pristup stolnom računalu. 

svakako sposobnija od vege

ihush čet 15.6.2023 18:25
mrsmith kaže...

Uvijek instaliram najnovije nvidia drivere preko weba direktno, mimo GF Experience-a, i nikad problema (radi se o desecima računala) 

 -generički dvirer naravno radi sa svim brandovima-modelima, tj driver je jedan, ne postoji drugi, npr asusov.. nego isti nvidijin + rebrendan-logo... ali postoje i izuzetci od pravila a ovo je laptop, time predvidljiv izuzetak, tj ne zbog drivera nego ostalog (bloat) softa koji ide u paketu, soft, ne driver.. i mogućnost-opcije koje konkretan model nudi, npr bezvezne powersave ali daju drugačije rezultate .. + a najgori dio priče je što svi guraju nešto svoje, update-soft uz svoj logo-reklamu pa isti driver skine os, expiriance i oem bloat, tj treba to raditi jedan od njih, ne svi (os) ali svi se guraju jer tako guraju i reklamu-logo dok npr hp-printeri nude prodaju tinte, nvidia reklamira nove serije gpu itd.. svi žele ugurati svoj bloat a ponekad je neka funkcija povezana s tim softom, ne driver, jer nitko osim nvidie ne radi drivere.. samo lupe logo i dodaju smeće..

 

-pogotovo u npr seriji max-q gpu je to bio problem gdje se ovisi o npr dell-u koji nakon nekog vremena izgubi volju za kvalitetan support (jer se svaka certifikacija drivera plaća ms-u.. kao i sam posao..) dok taj driver kao noviji može tražiti konkretan soft-app npr za videoediting.. problem je oem-soft-smeće i interesi, nezainteresiranost oema da to radi kvalitetno-duže po isteku npr jamstva dok mu je to čisti trošak .. ali sve bi moralo raditi s čistim-generičkim driverom, tj problem može biti povezanost s ostatkom, ne konkretno driver no povezano, kao powerseving modovi + dualgraphic na laptopima gdje se u jedan paket uguraju dva drivera za dvije odvojene komponente-gpu.. npr intel+nv .. i svi se prave grbavi, krivi su drugi itd... 

ghibli7 pon 10.7.2023 18:06

Poštovanje,javljam se ponovno radi Nvidie RTX 3050 i drivera na laptopu.

Drivere za grafičku sam po upustvima ljudi iz Asusovog servisa skinuo sa Asus Support Centra.
Nakon instalacije tih drivera grafička je vidljiva u FurMark Rog Edition softweru za testiranje i daje odličan rezultat i sve radi kako treba.Međutim nakon nekog vremena,nekada par minuta,nekad par sati,računalo,odnosno softwer za testiranje ponovno više"ne vidi" Nvidiu nego integriranu AMD grafiku.U task manageru je Nvidia vidljiva,u device manageru je vidljivo da su instalirani driveri ali performanse su očajne i opterećenje visoko.I tako je do ponovne instalacije Nvidia drivera kad je ponovno sve kako treba ali na kratko.
U Advanced display settings je pod Display adapter properties AMD Radeon integrirana grafika ,jeli problem možda u tome?Što bih trebao napraviti da postavim Nvidiu za default grafiku da ne moram svaki put iznova instalirati njene drivere?
Pozdrav
ihush uto 11.7.2023 07:18

-podesiti power opcije, uključiti struju.. dok kemijanje s default grafikom nije dobar izbor, jer je sve povezano, mora raditi 'integrirana' jer na laptopu to fizički ide kroz iste čipove-konektrore (na desktopu je to fizički odvojena komponenta i tad se može npr isključiti-uključiti).. + driver iz doba dualgraphicsa je mix tih dvaju drivera-čipova, dok je intel + nešto uvjek bilo pouzdanije a amd-radeon uvjek problematičnije za driver, tj support-kvalitetu nakon nekog vremena jer realno nikome od njih to nije korist osim pozitivne reklame-kvalitete.. tj prirodni neprijatelji amd-nvidia mogu biti dodatni razlog zašto postoji problem i uvjek mogu optužiti onog drugog da je uzrok problema...

 

-npr, ako je lap bez struje, kad baterija padne ispod određenog minimuma neovisno o postavkama će štredjeti struju i isključiti sve ostalo.. ne ostavljati uključeno računalo, ne koristiti hyber-sleep, držati na struji-punjaču itd.. dok bi teoretski sve trebalo raditi i bez kemijanja, no to je teorija a praksa može biti ovakva i mada je tvoje računalo jednako kao tisuće drugih, tad ako tisuće juzera nemaju takav problem to znači da je nešto 'tvoje' tj ili postavke, kombinacija rada-softa-ostalog, .. ili nešto kao kvar, jer soft i sve je zapravo isto kao na tisućama drugih računala i kad je problem stvarno driver tad ga moraju logično imati i ostali korisnici, .. tj opet ovisi o driveru, oemu, jer mada postoji samo jedan-dva (i intel) proizvođača, posao oema je pružati support (trošak) prema kupcu, tj to ne želi proizvođač čipa kao tuđi teret, a svi mogu kasniti iz bilo kojeg razloga pa može jedan brand kao hp-lenovo-asus-msi... imati svježi-ispravan driver ili im je nešto drugo važnije i kasne s updateom tj novom verzijom pa recimo mjesec dana imaš problem .. i tad je krivac oem-kašnjenje jer je svaki brand mada umjetno-generički ipak odvojen i želi raditi samo sa svojim sw-hw pa tako drugi brand u pravilu odbije install .. tj ako imaš asus, možeš probati bilo koji drugi, hp-dell.. i u pravilu setup.exe (installer) će odbiti, reći da je nepodržani hw .. mada je driver zapravo samo jedan-jedini-isti.. to je ostatak softa + 'brand' kao razlika a u toj razlici može biti i uzrok lošeg powersavinga npr uz theme desktopa ili nešto deseto..

ghibli7 uto 11.7.2023 07:53

Hvala na savjetu,u Power opcijama sam promijenio sa Asus Recommended u Balanced(Active),mada mi se čini da sam to već bio napravio,također pod Advanced settings/Switchable Dynamic Graphics/Global Settings/On battery/ umjesto Optimize power savings u Optimize performance pa ćemo vidjeti kako će biti.

Ovo mi je peti laptop u 20 godina,imao sam dvije Toshibe,dva Lenova i nikad,ama baš nikad nikakvih problema sa tim laptopima,doduše nisu imali zasebnu grafiku ali svejedno.Da ovaj Asus nema ekran ovakav kakav ima već odavno bi promijenio vlasnika.

ihush uto 11.7.2023 14:37

..nevažno kakva je 'povijest' brandova, tj u svakom trenutku povijesti postoji neki problem-fičer i početničke greške + interesi biza kao i kašnjenje, trošak...

-generalno, amd je uvjek lošiji support vs intela-chipset i vga.. i amd češće ima takvih problema, intel rijeđe + dugoročniji support + kad je nešto novo (pogotovo za ostale platforme kao linux..)... jednostavno primarni fokus kompanije pri čemu amd želi prodati cpu (i radeon gpu od kad je kupljen) dok intel ima svoj uhodani roadmap i daleko je jači kao partner oemima, važniji, veći.. prvi-drugi ili underdog.

-za takve kombinacije 'nitko nije kriv' tj postoji više različitih vlasnika-drivera i svaki pere ruke, dok kranji support kupcu pruža proizvođač-oem pri čemu nove serije mogu imati nove probleme, stare biti abandane itd.. dok je driver i dalje samo driver, no ako sad fokus stave na npr win11 i rade power opcije za w11 tad problem možda naprave na win10, 8, 7.. tj kad vide problem tad ga krenu riješavati i za to treba vrijeme pa se sve recimo sredi kroz 3-6mj a korisnik ovisno o tome kad kupi osjeti ili ne problem, sreća.. uz to da svi godišnje izdaju nove i 'nove' serije svega, mada je često pretakanje iz šupljeg u prazno dok svaka certifikacija drivera traži da netko nešto plati microsoftu kako bi dobio win-logo ili drugi brand-platforma kao mac pri čemu je svejedno koji uređaj npr miš.. s tim ritmom su problemi normalna stvar mada teoretski problema ne bi trebalo biti... tj svaka promjena nečeg što radi može rezultirati da ne radi ili da se pojavi novi probem.. dok stvarnih fičera realno nema toliko no to je pritisak-biz-reklama koji mora stalno pumpati adrenalin čak i kad nema ničeg.. i na sve to na nekoliko razina-načina imaš recimo redoviti update-upgrade pri čemu je update recimo banalna stvar no upgrade nije a to je ms izjednačio u značenju.. + uefi pa juzer ne mora čačkati po bios postavkama no to istovremeno znači da se kompletno sve može promijeniti, npr update-upgradom recimo biosa što prije nije išlo tim putem-automatikom, tj juzer sad ni ne vidi da je to 'veće' opasnije-rizičnije nego rutinski update dnevnih zakrpa ili antivirus definicije. .. uefi, sve, os radi update, radi oem-treća apps, radi neki treći soft, radi juzer ponekad.. rade istu stvar više puta nepotrebno pri ćemu će ms iz svog izvora uzeti svoj 'generički' driver (koji nije msov nego ponovo, proizvođačev, no nije brandiran + ne mora imati dodatne fičere-opcije tj možda osakaćen .. kao za printer-skener-gpu-audio.. ili može biti identičan.. pri čemu je driver isti-ok, no nema frontend apps-soft dio npr CP za podešavanje skeniranja, audio postavki, gpu clockova-hlađenja.. i sl. 

brandovi, asus.. može sad izgledati kao 'krivac'.. i to je njegova odgovornost, no ne i krivica, tj čitav biz je takav i nitko ne želi podmetnuti leđa za druge pa za usporedbu intel-realtek.. mada proizvode chipove (sve, chipset-mbo, cpu, mreža, razni kontroleri kao usb..) ne žele biti support jer to je poslovni trošak oema koji prodaje, brand na tržištu, tj intel proda njima čip i ne želi raditi njihov posao, tako je to u poslu-trošku.. a oem ovisi o tome da mu proizvođdač sve dostavi na vrijeme + da riješi probleme.. pri čemu u ovoj priči intel nema veze jer su amd i nvidia u igri, no ima kao wintel, tj ms+intel koji sve kroz oem-bios i ostale poluge kontrolira, ucjenjuje, određuje.. tj to je ono kad si jači-šef pa i ponekad kažnjivo kad se dokaže da je opstrukcija konkurencije.. dok je amd klasično šlampast, stalno na rubu bankrota ili tanka margina zarade i želi što prije prodati novi čip, što kraći support-trošak za već prodani stari.. i stalno kemijaju soft-driver .. u čemu je nvidia povijesno bila bolja, urednija, stabilnija.. dok se nisu npr posvađali s linusom za linux.. jer i oni sad kemijaju. ... i nije nemoguće da amd-nvidia kombinacija čisto iz biz interesa ima probleme .. kao malo sporije riješavanje, jer nitko ne može natjerati onog drugog da mu napravi novi-fixan driver za već prodano, tj ažuriranja su problem i njihovi biz odnosi... ili slučajnost bez takve namjere, no svaki put kad se nešto mijenja moguć problem... tj ako je do sad radilo ok, tad ili će raditi i dalje ok ili će biti problem tj kao igranje lota, male su šanse za dobiti ali ipak postoje.. i ponekad se dogode te šanse a ovo je češće nego loto, lakše, realno... biz.

intel i realtek tako otežaju traženje-download drivera, dok nasuprot za vga-gpu je rutinski skinuti ga s amd-radeon ili nvidia stranica.. no to vrijedi za diskretnu-zasebnu gpu, ne za laptop-integrirane, dualke.. jer tad nije jedan nego dva različita proizvođača koji se prirodno ne podnose... :)

-jedni će optužiti druge, svaki juzer optuži win-os.. pri tome je os, svaki zapravo najneviniji, najstabilniji, dok su uzroci problema biz-interes + šlamperaj i greške koje se svima mogu dogoditi... i na to sve dodati samog juzera, koji ima ponuđene opcije-postavke, izbor.. no često klik-nexta umjesto da po svojim potrebama podesi ono što želi, kao poweropcije .. a ponekad su zavučene u neki meni, ponekad update sve pretumba ili resetira.. no i dalje je to tad stvar koja ovisi o juzeru, da on to klikne-podesi.. dok je ostatak softa kao driver ok.. i zato je teško uopće znati gdje je problem, osim po logici, ako je do drivera ili osa, tad će isti-identičan problem istovremeno imati tisuće korisnika.. ako tog nema tad je suprotno logično, uzrok u juzrerskoj strani koja može biti samo neki klik u opciji ili kombinacija osa-softa-postavki.. appsa-igre koju koristi pa i problema s recimo internetom, crackovima, malwareom.. tj uz sve ovo gore, češće je uzrok s juzerske strane (osim samog kvara, koji je također juzerska strana, tj ne globalno kao os-driver-oem..).

-tako mogu zaključiti da nije krivac laptop, asus.. tj kad je takav slučaj tad to završi u medijima, povlačenje serije uređaja, obavijesti o ne skidanju drivera ili novi koji to fixa.. a kad tog nema tad je logično pretpostaviti da je druga strana, juzer... uz beskonačne mogućnosti gdje je neka opcija, dok uefi mogućava da to bude i u biosu (dok juzer po starom pravilu ako nije išao u bios misli da nije tamo promjena...) itd itd.. a upravo to može biti, npr nekom eu regulativom ili atestom.. green-eko i slične floskule u nazivima kao i štednja energije o čemu svi briju no realno samo troše još više.. no stvaraju privid da nešto rade i da se brinu o planeti zemlji, zatopljenju-klimi i sl.. i rade gluposti-greške..