Grafičke kartice

Instalacija grafičke kartice

CANABIS čet 11.6.2009 18:07

Halo ljudi može li mi netko a vjerovatno može objasnti koliko je teško promjeniti grafičku karticu jer sam ja totalni neznalac za te stvari a lik koji to zna trži me 200 kuna mislim da je bolje da tih 200 kuna uložim u bolju karticu,znači izvadim staru ubacim novu i što tad...........koji je dalje postupak Iznenađen

Izzy čet 11.6.2009 18:15
CANABIS kaže...

Halo ljudi može li mi netko a vjerovatno može objasnti koliko je teško promjeniti grafičku karticu jer sam ja totalni neznalac za te stvari a lik koji to zna trži me 200 kuna mislim da je bolje da tih 200 kuna uložim u bolju karticu,znači izvadim staru ubacim novu i što tad...........koji je dalje postupak Iznenađen

 Prvo izbrišeš stare drivere,resetiraš računalo i instaliraš nove i ponovno resetiraš računalo.I da,ako ugrađuješ neku jaču karticu spoji joj i dodatno napajnje,nemoj to zaboraviti.Ako i zaboraviš ništa se neće strašno dogoditi.
Oly_E3 čet 11.6.2009 18:16

Prvo odeš u device manager i tamo pronađeš staru grafu i odabereš disable i onda obrišeš drivere. Sada ugasiš komp. Izvadiš staru grafičku (obavezno isključi napajanje kumpa i naravno grafe ako ima,morati ćeš maknuti vijak koji ju drži i deblokirati ju iz utora) i stviti novu grafičku (spojiti napajanje od grafe ako traži i vratiti vijak, a sama će se blokirati u utor)

 

Evo i jedan video

 

http://www.youtube.com/watch?v=5ILrq7lMe-0 (grafička u njemu ne koristi dodatno napajanje)

Semi-Pro sri 2.11.2011 16:47

imam jedan problem kod instalacije graficke, radi se o polovnoj msi nvidia gt 240 512 mb gddr5. Naime, instalirao sam windows 7 os, ali nije uopce detektirao graficku. Nije pokrenuo nikakav setup. Reyolucija je u redu, kao i refresh rate. Jel to ima veze sa BIOS-om ?

apoteka sri 2.11.2011 17:03
Semi-Pro kaže...

imam jedan problem kod instalacije graficke, radi se o polovnoj msi nvidia gt 240 512 mb gddr5. Naime, instalirao sam windows 7 os, ali nije uopce detektirao graficku. Nije pokrenuo nikakav setup. Reyolucija je u redu, kao i refresh rate. Jel to ima veze sa BIOS-om ?

skini drivere, instaliraj i restartaj

ne moraju windowsi nista detektirat

Semi-Pro sri 2.11.2011 17:25

u tome i je problem, skinio sam 4 verzije drivera, od 2009. do zadnjih i jednostavno ne moze detektirat graficki hardwer. Inace sve radi, ali usporeno. U displayu pise unknown monitor, a za graficku uknown device.

loky225 sub 28.1.2012 16:08

zdravo...imam problem sa instalacijom drajvera za graficku...posto nista nepise na njoj nemogu da se snadzem... centralna je IBM TYPE : 8303-N3G S/N KBBYDV8 

vec trazim 2 dana nikako da uganjam {#} {#} molim pomoooccc   

F1-IVO sub 28.1.2012 16:11
loky225 kaže...

zdravo...imam problem sa instalacijom drajvera za graficku...posto nista nepise na njoj nemogu da se snadzem... centralna je IBM TYPE : 8303-N3G S/N KBBYDV8 

vec trazim 2 dana nikako da uganjam {#} {#} molim pomoooccc   

Skini GPU-Z ili Speccy pa pogledaj.

Sashka89 uto 11.12.2012 20:22

a sta ja da radim? kod druga pokusavam ubaciti novu graficku a on je pre toga nije imao tj monitor mu je bio ukljucen preko kabela direktno na maticnu! Kada sam prikljucil graficku nema nista sem crnila na monitoru... SOS!!!

driverman uto 9.8.2016 19:22

Imam isti problem,naime u mene je komp hp 7800 i radi samo na grafićki adapter i na integrisani graf,ali koju god jaću karticu stavim na monitoru nema ništa sve radi ventilatori rotiraju lampice rade,ali monitor crn,kad vratim grafički adapter koji liči na grafu,onda radi,ako si našao rješenje molim te javi mi,na email

Wolverine uto 9.8.2016 19:36
driverman kaže...

Imam isti problem,naime u mene je komp hp 7800 i radi samo na grafićki adapter i na integrisani graf,ali koju god jaću karticu stavim na monitoru nema ništa sve radi ventilatori rotiraju lampice rade,ali monitor crn,kad vratim grafički adapter koji liči na grafu,onda radi,ako si našao rješenje molim te javi mi,na email

 trebalo bi da automatski prepozna umetnutu dodatnu grafičku, ako to ne učini, vjerojatno je u biosu onesposobljena dodatna grafička. nađi u biosu i enable dodatnu grafičku

veseli007 pet 16.9.2016 16:32

Pozdrav!

 Sljedeći tijedan kupijemo novu grafičku, pa me zanima kako da sve uradim a da ništa ne zeznem! 

 

1. Izbrišem stare drivere

2. Prođem radi sigurnosti sa Driver clanerom

3.Ugasim i ištekam iz struje Pc i izvadim grafičku karticu

4.Stavim novu grafičku karticu

5.Ako bude Cd sa driverima, ako ne na Nvidia stranice i skinem drivere

6. Resetiram Pc, i to je to!

 

Dali sam dobro skužijo ili negdije griješim? Tnx!

 

ihush pet 16.9.2016 16:50
veseli007 kaže...

Pozdrav!

 Sljedeći tijedan kupijemo novu grafičku, pa me zanima kako da sve uradim a da ništa ne zeznem! 

 

1. Izbrišem stare drivere

2. Prođem radi sigurnosti sa Driver clanerom

3.Ugasim i ištekam iz struje Pc i izvadim grafičku karticu

4.Stavim novu grafičku karticu

5.Ako bude Cd sa driverima, ako ne na Nvidia stranice i skinem drivere

6. Resetiram Pc, i to je to!

 

Dali sam dobro skužijo ili negdije griješim? Tnx!

 

1. soft (pa i driveri, jer sve je soft) se ne briše, nego se deinstalira.

2. sporedno, tj kad u 1. imaš problem + ovisi o novoj VGA + win updateu itd.. može biti veći problem, može biti fix problema. (kao piti lijek, ne bezveze, nego po potrebi).

3./4... 4b) priključiš struju i upališ .. to je onak, nabrajanje koraka koji se podrazumijevaju kao i disanje, pazi da te struja ne zdrma, kratki spoj, da sve dobro-čvrsto stoji 'da legne' u utor.. opća pravila.

5. mora biti .. kao i mogućnost da drivere skineš prije (sad).. sporedno. Nije sporedno kad je u pritanju mreža jer je preduvijet.

6. .. restart nije reset. To to OS traži neovisno o tome znaš li te korake.. i nije vezano samo uz promjenu HWa. Opet podrazumijevano ali se može kao pravilo navesti.

+ to je važno i zbog postavki rezolucija, rasporeda ikona na desktopu.. win u slučaju nekog problema (npr nestanak struje, kvar diska.. ) može napraviti korak nazad.. restart kod takvih promjena osigurava da win napravi upravo taj restore-point.. i da se vrati na njega, ne na korak prije (pogrešne postavke, driver..), to se može napraviti svaki put kad se npr rearenđaju postavke-ikone.. (da ostanu zapamćene u reg, nestankom struje bi dobio u idućem paljenju prethodno stanje).

 

+ pogriješti možeš uvjek, svatko.. previd, .. naravno da ćeš pogriješiti :)))

veseli007 pet 16.9.2016 17:07
ihush kaže...
veseli007 kaže...

Pozdrav!

 Sljedeći tijedan kupijemo novu grafičku, pa me zanima kako da sve uradim a da ništa ne zeznem! 

 

1. Izbrišem stare drivere

2. Prođem radi sigurnosti sa Driver clanerom

3.Ugasim i ištekam iz struje Pc i izvadim grafičku karticu

4.Stavim novu grafičku karticu

5.Ako bude Cd sa driverima, ako ne na Nvidia stranice i skinem drivere

6. Resetiram Pc, i to je to!

 

Dali sam dobro skužijo ili negdije griješim? Tnx!

 

1. soft (pa i driveri, jer sve je soft) se ne briše, nego se deinstalira.

2. sporedno, tj kad u 1. imaš problem + ovisi o novoj VGA + win updateu itd.. može biti veći problem, može biti fix problema. (kao piti lijek, ne bezveze, nego po potrebi).

3./4... 4b) priključiš struju i upališ .. to je onak, nabrajanje koraka koji se podrazumijevaju kao i disanje, pazi da te struja ne zdrma, kratki spoj, da sve dobro-čvrsto stoji 'da legne' u utor.. opća pravila.

5. mora biti .. kao i mogućnost da drivere skineš prije (sad).. sporedno. Nije sporedno kad je u pritanju mreža jer je preduvijet.

6. .. restart nije reset. To to OS traži neovisno o tome znaš li te korake.. i nije vezano samo uz promjenu HWa. Opet podrazumijevano ali se može kao pravilo navesti.

+ to je važno i zbog postavki rezolucija, rasporeda ikona na desktopu.. win u slučaju nekog problema (npr nestanak struje, kvar diska.. ) može napraviti korak nazad.. restart kod takvih promjena osigurava da win napravi upravo taj restore-point.. i da se vrati na njega, ne na korak prije (pogrešne postavke, driver..), to se može napraviti svaki put kad se npr rearenđaju postavke-ikone.. (da ostanu zapamćene u reg, nestankom struje bi dobio u idućem paljenju prethodno stanje).

 

+ pogriješti možeš uvjek, svatko.. previd, .. naravno da ćeš pogriješiti :)))

 Bez ljutnje, nisam ni došao do tvoje 3 točke, i prisjelo mi je sve! Previše gledanja sa visokog, stvarno bez veze post! Kako ti se dalo samo toliko posati, sory ali stvarno si biserko!

ihush pet 16.9.2016 18:15
veseli007 kaže...
..

 Bez ljutnje, nisam ni došao do tvoje 3 točke, i prisjelo mi je sve! Previše gledanja sa visokog, stvarno bez veze post! Kako ti se dalo samo toliko posati, sory ali stvarno si biserko!

- čemu tad odgovor (ako nisi ni došao..) i čemu nepotreban quote..

- kakvo gledanje..? konkretna pitanja? Pogrešno?

- forum, ne služi tebi nego nama/ostalima. Ima li netko volje pisati je osnova .. bez te volje, što bi bilo? Odnosno ako si loše volje, tvoj problem :) Nazvati nekog biserko, postoji elegantnija mogućnost, preskočiti. Ili ispraviti.. i tak to ;-)

 

konkretno, 1. 2. su ti pojašnjeni, 5 je napomena kao i 6 i to ne tebi nego bilo kome tko traži neke upute-objašnjenja.

 

@maks, TD je neslaganje.. ne slažeš se s čime? - ispravi. (ili je to davanje supprta frendićima?) LOL.

teme-poitanja i odgovori nisu fbovsko lajkanje. Ako se ne slažeš, argumentiraj, ispravi. To je svrha foruma/teme.

veseli007 pet 16.9.2016 18:54
ihush kaže...
veseli007 kaže...
..

 Bez ljutnje, nisam ni došao do tvoje 3 točke, i prisjelo mi je sve! Previše gledanja sa visokog, stvarno bez veze post! Kako ti se dalo samo toliko posati, sory ali stvarno si biserko!

- čemu tad odgovor (ako nisi ni došao..) i čemu nepotreban quote..

- kakvo gledanje..? konkretna pitanja? Pogrešno?

- forum, ne služi tebi nego nama/ostalima. Ima li netko volje pisati je osnova .. bez te volje, što bi bilo? Odnosno ako si loše volje, tvoj problem :) Nazvati nekog biserko, postoji elegantnija mogućnost, preskočiti. Ili ispraviti.. i tak to ;-)

 

konkretno, 1. 2. su ti pojašnjeni, 5 je napomena kao i 6 i to ne tebi nego bilo kome tko traži neke upute-objašnjenja.

 

@maks, TD je neslaganje.. ne slažeš se s čime? - ispravi. (ili je to davanje supprta frendićima?) LOL.

teme-poitanja i odgovori nisu fbovsko lajkanje. Ako se ne slažeš, argumentiraj, ispravi. To je svrha foruma/teme.

 Ako sam uvrijedio žao mi je, napisao sam jednostavno, i očekivao sam neki sličan odgovor! A Vi mi prosipate svoju pamet kako radi Windows, kako sam skoro sve krivo naveo itd, i kao pišete drugima za nasljeđe! Napisao sam kako sam znao, nisam stručnjak! Kakav support frendićima, o čemu vi? 

Sve uredu.Nije mi do raspravljanja, još preko neta! 

Valjda če netko ponuditi malo jednostavniji odgovor, i ohrabriti kako da napravim da ne zeznem stvar! Snaći ču se! ;))

 

inri ned 9.10.2016 16:08

Imam windows 10 i sljedeci tjedan mislim uzeti novu graficku pa s obzirom da nisam nikad mijenjao da provjerim jos tu postupak na temelju prethodnih postova:

 

1. Control panel - Device manager - Display adapter - Desni klik na graficku i disable

2. Control panel - Programs and features - AMD install manager (imam amd graficku i jedino sam ovo nasao na popisu) - Uninstall

3. Izvadim staru graficku i stavim novu (naravno prije toga sve pogasim)
4. Instaliram drivere od nove graficke

Je li to sve ili nesto zaboravljam?

ihush ned 9.10.2016 16:38

-bez 1.

-o novoj VGA ovisi potreba za 2. (ista serija/brand i sl. dok i za isti brand može biti noviji driver potreban, kao i clean win, tako je vjerojatno bolje deinstalirati stari soft i instalirati novi, ali ne mora..). Kad se ne zna stara-nova VGA ili stanje računala, tad je to poželjan korak (eliminira klanje drivera zbog verzije ili ati-nvidia kao dizel-benzin). Clean je preporuka. Jednako postoji šansa da sve radi bez problema ako samo zamijeniš-ubodeš novu VGA bez da išta drugo pipneš.

-3. da (i ne bi vjerovao, koliko korisnika nakon tog ima crni ekran.. iz bezbroj razloga, npr spoje na onboard VGA ili ne spoje napajanje, ne utisnu dovoljno jako.. pa i da je novo-neispravno, moguće..).

-4. u pravilu OS provjeri-ponudi DL/update (sačekati malo dok prođe detektiranje, download, autoinstall.. čekati bar 5min). Ako i win sve obavi sam, često treba dodatni driver npr HDA, CCC.. ali često je na dvdu smeće/višak koji je višak. OSu su potrebni driveri (nije potreban chrome, search, winzip, acrobat, norton.. itd.. a svega ima). + Sad svi guraju autoupdate, sam OS, driver. Nepotrebno na dva mjesta, ponekad i nepoželjno (ako konkretno ne želi promjenu drivera iz konkretnog razloga). Drugi dio softa koji je opcija, neki enkoderi i sl, mogu zaklati performanse ili biti nestabilni na slabijoj VGA dok na jačoj možda radi OK, dvd je jednak.. treba odabrati, lako je dodati. Install drivera nije nikakav problem i neće se ništa desiti ako se instalira s DVDa ili novi downloadan. (osim buga, pogrešne serije).

 

edit: svako noviji soft može tražiti kao requirements npr .net35/40, direcx/redist/VC2010-2016.. i sl. to je dio win/MSa, koristi se npr za controlpanel/GUI i instaler to traži. U pravilu je na dvdu i instalirat će se automatski, kad se skida posebno driver, tad to može faliti (ali na postojećem OSu je vjerojatno instalirano).

DooP sri 12.10.2016 19:27

ljudi imam jedan problem znaci imam laptop lenovo z51 i nije mi htjelo ucitati graficku u igricama pa sam nesto prckao i "izbrisao grafu" e sad dali ju mogu vratit kako jer mi ise nigje ne pise da imam tu grafu, rijec je o radeon r7 m360 2gb ddr3

Luka123 sri 12.10.2016 20:55
DooP kaže...

ljudi imam jedan problem znaci imam laptop lenovo z51 i nije mi htjelo ucitati graficku u igricama pa sam nesto prckao i "izbrisao grafu" e sad dali ju mogu vratit kako jer mi ise nigje ne pise da imam tu grafu, rijec je o radeon r7 m360 2gb ddr3

 http://support.lenovo.com/hr/en/products/Laptops-and-netbooks/Lenovo-Z-Series-laptops/z51-70?tabName=Downloads&linkTrack=Mast:SubNav:Support:Drivers%20and%20Software|Drivers%20and%20Software&beta=false

veseli007 pon 17.10.2016 21:11
veseli007 kaže...

Pozdrav!

 Sljedeći tijedan kupijemo novu grafičku, pa me zanima kako da sve uradim a da ništa ne zeznem! 

 

1. Izbrišem stare drivere

2. Prođem radi sigurnosti sa Driver clanerom

3.Ugasim i ištekam iz struje Pc i izvadim grafičku karticu

4.Stavim novu grafičku karticu

5.Ako bude Cd sa driverima, ako ne na Nvidia stranice i skinem drivere

6. Resetiram Pc, i to je to!

 

Dali sam dobro skužijo ili negdije griješim? Tnx!

 

 Da se javim, sve je prošlo Ok! 15 min posla, još jednostavnije nego šta sam mislio! Nikakvih problema ili zezancija nije bilo!

Prva promijena grafe, ali i svega šta se tiče PC! Nije to tako zeznuto kako izgleda na prvu malo na YouTube, i po forumu i sve bude uredu!  lp.