Grafičke kartice

GTX260 vs. HD4870 (Bug 191, tema broja)

Danyel sri 1.10.2008 00:33

Nije strašno, ali žulja... Pogotovo nas koji se ipak ponešto razumijemo u hardver (i softver)... Naime, u novom BUG-u (listopad) kao naj-kartica u ''srednjem'' segmetnu izabrana je kartica GTX260, a na drugo mjesto je stavljena Ati-jeva HD4870. Po čemu, zašto? - upitao sam se, i ubrzo dobio odgovor - 260 je bolja u novom 3DMarku (Vantage). Ako je mjerilo za test snage tek taj Vantage, onda bi bilo bolje da se Bugovi novinari ostave (ćorava) posla. Prvo, njih izgleda nitko nije naučio da 3DMark nikada nije bio niti će biti relevantan pokazatelj snage grafičke kartice, a drugo - gdje su u toj ''velikoj'' temi grafičkih kartica ikakvi ozbiljniji testovi?? BUG se izgleda srozao na populistički časopis tipa ''od svega po malo'', ne dirajući srž materije čak ni u ''velikoj'' temi!

Da su se malo ozbiljnije uhvatili posla (za koji su dobro plaćeni) onda bi ustanovili da je u tom srednjem segmentu HD4870 daleko najisplativija kartica, a po performansama ispred njihovog favorita GTX-a 260. Ne samo da sam proučio i druge izvore (Anandtech, Tom's Hardware, itd., itd.) mego i iz osobnog iskustva znam o čemu sada pišem. Naime, zadnjih par godina favorizirao sam NVidiju, poglavito otkako je nastupila Vista i DX10. Ali, novi Atijev čip RV770 me je ponukao da ponovno počnem razmišljati o kupovini Atija. Tako sam je kupio prije nešto više od 2 mjeseca (među prvih 10 u Hrvatskoj, da se pohvalim) i od tada sam i više nego zadovoljan. Pogotovo jer imam mogućnost direktnog testiranja i uspoređivanja komponenti, pa tako i grafičkih kartica.

Atijeva HD4870 je apsolutno najbolja grafička kartica koju možete dobiti za nekih 1900kn. U 90% igara tuče nVidijinog konkurenta (260) za bar 5%, s tim da je Atijeva uz to i jeftinija, a uz to i tiša (što i nije nebitna stavka). Doduše, potrošnjom je nešto ''jača'', nekih desetak watta, ali to je u današnjim računalima gotovo pa nevažno (kad su u pitanju igre). I sada dolazimo do onoga oko čega se još uvijek vode ''flame'' bitke - Ati ima i ponešto kvalitetniju sliku (prirodnije boje, bolje zaglađivanje...) od konkurencije. Tko ne vjeruje neka proba. Ni ja nisam vjerovao (nisam ni išao puno za tim), dok nisam sam uvidio. Jednostavno - izvukao sam GTX260, ubacio HD4870 i upalio Grid... Nisam mogao vjerovati. Čak sam zvao ženu i prijatelje da i oni pogledaju, jer mi je bilo neshvatljivo da može biti tolika razlika. Onda sam probao i ostale igre - Crysis, Stalker, NFS-Pro Street...  I sve izgledaju daleko realnije, bolje, poglavito teksture i osvjetljenje (inače, koristim lcd monitor sa 16.7 M boja). Čak i desktop djeluje ljepše. A da ne govorim o multimediji, filmovima...

Dakle, ne spadam u one freakove tipa ''Atijevac'' ili ''Nvidijevac'', ali što jest, jest. ATI (AMD) u ovom trenutku nudi bolji proizvod za manje novca. Ma što cijenjeni kolege BUG-ovci mislili... Mjerenje i testiranje nije subjektivno, niti ikada smije biti.

p.s. Za one koji igraju Crysis Warhead - postoji tweak koji izvlači najmanje 10% više iz vaše beštije. Eto, za one koji ne znaju, a igra im ''štuca'' na momente. Pogotovo za one koji imaju novije grafičke kartice.    

Rhodin sri 1.10.2008 01:09

A gle, nije samo 3d mark bio presudan, postoji i usporedni test u u 5 igara na 3 rezolucije sa i bez AA i AF ukljucenim i iako nevoljko priznajem ispada da je GTX 260 u vise testova bila bolja od HD 4870. Sad, poucen bivsim iskustvom ne vjerujem da je test na bilo koji nacin namjestan da bi se bilo koga favoriziralo buduci da ne vidim nikakvog razloga da bi itko to ucinilo i da svi mozemo mirne duse prihvatiti da su ti rezultati stvarno rezultati koje su oni dobili.

Sa druge strane koliko vidim hd 4870 je gubio u Nvidia - the way it's ment to be played igrama (nisam siguran jesu li sve, ali Crysis je sigurno Nvidia sponsored game) za 2-3 fps-a a dobivao u COD4 i UT3 sa 15ak fps-a. Opet negdje je ATI vodio prije ukljucivanja AA i AF, dok je pri 4xAA + 16xAF gubio (UT3). Meni to sve govori da su u najgorem slucaju kartice tu negdje, a ne da je GTX 260 bolja... Kad se tu zbroji Nvidijin propust sa DX 10.1 tj ne podrzavanje istog, a i cinjenica da nisi ti jedini koji tvrdi da ATI trenutno daje "ciscu i lijepsu" sliku (ima takvih tvrdnji i po drugim domacim i stranim forumima itd) te da je GTX 260 u najeftinijoj ponudi jos uvjek 220-250kn skuplji od HD 4870, mislim da je neopravdano dobio "nas izbor" povrh 4870 - u svakom slucaju trebale su dobiti obje nas izbor

Postoje testovi provedeni od strane drugih casopisa i raznoraznih firmi koji postaju rezultate online na kojima GTX 260 gubi, postoje gdje dobiva, postoje gdje su podjednake. Uglavnom koliko vidim gubi GTX 260, no ako se uzme SAMO ovaj test koji su u Bug-u proveli sa njihovim rezultatima i zanemari sve ostalo, kad se ne uzme samo 3D MARK kao referentni test vec i rezultati u igrama i omjer cijene, rekao bih da su kartice podjednake i da zasluzuju obje imati "nas izbor" titulu

 

Psiho246 sri 1.10.2008 01:17

Pa 3dMark je benchmarking alat, nego di bi ti testiro karticu?

 

Kad je ATI vodio u 3dMarku prosle godine sigurno se nisi bunio jelda? ;)

 

Zasto shvacas to tako ozbiljno ja ne shvacam. Kartice su prakticki iste, 260 malo brzi, 4870 malo jeftiniji.

naxeem sri 1.10.2008 01:35

Samo da dodam:

 

1. 3D Mark je najrealniji jer direktno ne favorizira kartice, nego tehnologiju. Ako je GTX260 brži, onda je to ili do drivera ili točno (prije ovo prvo).

 

 

2. Ovo sa slikom moram potvrdit. Krajem 2006. kupio sam 8800GTX... najbržu karticu na tržištu. Ta kartica je radila neke probleme i dok sam čekao RMA, na zamjenu sam dobio ATi x550.. low budget karticu od par stotina kuna. Onog trenutka kada sam ubacio ATi ostao sam najblaže rečeno zaprepašten i nisam mogao vjerovati vlastitim očima. Dvaput sam promijenio karticu i testirao obje paralelno na dva monitora: ATi kartica je defintivno na LCD monitoru (koji je uzgred u klasi profesionalnih monitora) davala očito čišću sliku i ljepše boje.

Tog trenutka sam prodao svoju 8800GTX i iako sam gamer, kupio najjaču ATi (2900XT tada) koju sam našao. Nije me bilo briga što je bila duplo sporija.

Goran Racic sri 1.10.2008 02:20

Uvijek je fino vidjeti da korisnici imaju par grafickih kartica koje mogu usporedjivati, ali kroz Bug Lab mjesecno protutnji kojih 20, a to je itekakva razlika. Ne znam ni zasto bi redakcija bilo sto favorizirala jer velike zavjere u kojima nas kompanija X placa nema. To smo rekli vec sto puta, ali kad jednom ljudi zabriju na nesto, ne pustaju!

Isto tako, ne vjerujem da su u redakciji bilo tko ravna po bilo kojem vanjskom izvoru - znaci, mogu svi testovi na neto pokazivati da je X milijardu puta brzi od Y, no ako na nasim testovima (hardver, softver, igre...) ispadne da je Y zapravo brzi od X, to cemo i napisati. To se zove dosljednost.

Danyel sri 1.10.2008 06:01

Baš fino, Gorane. Za tvoju informaciju, kroz moje ruke je ''protutnjilo'' mjesečno možda i više od 30 različitih kartica... No, mene barem ne plaćaju distributeri i ne ovisim o HgSpotu, Ve-milu, M-Sanu, Microlineu (za ovu potonju firmu sam osobno radio, tako da znam o čemu pričam) i drugima. Ne govorim sada, u ovom primjeru, ali vidjevši rezultate samo sam dao moj osvrt, jer ja zaista nemam razloga favorizirati ni jednu tvrtku. Po mojim testovima (a stroj je Quad 2.67GHz na P35 ploči i 4 GB rama 1066, te dva diska po 250Gb u raid-u), HD4870 doista gubi u Vantageu (nekih 200), ali zato dobiva u mnogim igrama, a u ostalim je jednaka ili 1-3fps sporija (dakako, iste postavke za sve), pa čak i u nekima takozvanim ''nVidia games''. Kad u sve to ubrojimo kvalitetniju sliku (u igrama, na desktopu i u videu), tiše hlađenje i manju cijenu, dobijamo zaista impresivan ''big bang for bucks''. Po meni (ali ne i samo po meni, imate po netu vrlo kvalitetnih siteova koji se bave testiranjem), HD4870 je daleko bolji izbor za manje novca. Kad sve to zbrojimo, mislim da je HD4870 zaslužio epitet best buy-a u klasi ''ispod 2000''.

Pogotovo kad vidiš da je Ati kanadska firma (AMD se razvio u Njemačkoj), a da je nVidia američka globalna korporacija koju guraju Ameri, čak i sam Microsoft. Tim mi je draže da su ATI-jevci konačno uspjeli proizvesti kvalitetan i moćan proizvod poput ovog RV770 i iznuditi nVidijino kresanje cijena i prestanak monopola.   

daseparo sri 1.10.2008 06:40

Možda oni ne vidu da su subjektivni, već im je to prirodno naginjanje prema nvidiji i microsoftu u softwaru.   Smijeh Pa samim time tako i ispadnu testovi. Inače po meni ima super stranica Tech Report gdje su testovi zaista impresivni i dokumentirani, I ima jako veliki broj različitih. Ali ko zna možda su i oni subjektivni. Zato uzmeš nekoliko testova od različitih testera i iskustva korisnika po forumima i pukneš nekakvu sredinu svega toga čušpajza i to ti je to. Otprilike. Moraš dodat i poneku dozu svoje subjektivnosti i svojih iskustva...

naxeem sri 1.10.2008 07:59
Danyel kaže...

....ne i samo po meni, imate po netu vrlo kvalitetnih siteova koji se bave testiranjem), HD4870 je daleko bolji izbor za manje novca. Kad sve to zbrojimo, mislim da je HD4870 zaslužio epitet best buy-a u klasi ''ispod 2000''.

Pogotovo kad vidiš da je Ati kanadska firma (AMD se razvio u Njemačkoj), a da je nVidia američka globalna korporacija koju guraju Ameri, čak i sam Microsoft. Tim mi je draže da su ATI-jevci konačno uspjeli proizvesti kvalitetan i moćan proizvod poput ovog RV770 i iznuditi nVidijino kresanje cijena i prestanak monopola.   

Ja se slažem da su trenutno ATi kartice kraljice tržišta. To može biti točno, ali isto tako, ja sam se uvjerio da ti 'sajtovi' pišu ponekad gluoposti. Testirao sam kartice i uvidio da su npr. najavljivane, recenzirane i gurane prednosti jedne GTX280 daleko, daleko manje u stvarnosti. Također sam raznim testovima i trikovima otkrio, provjerio i potvrdio da nVidia krade (ili je krala) na Crysisu jer promjenom dezignacije exe-a, mijenja se i rezultat benchmarka.
To što netko gura nVidiu i slične teorije zavjere su gluposti. Kao što si mogao i pročitati, nVidia i ATi dogovaraju se o kontroli tržišta. ATi postoji jaaaako dugo, nisu oni veslo sisali.

Realno, najbolji test za grafičku je 3DMark jer ne favorizira nikoga. Ako ne vjeruješ 3D Marku, uzmi DirectX SDK s izvornim kodom bilo čega i zavrti. Na svoje oči možeš vidjeti sirovu razliku među karticama u svim pojedinim mogućnostima, od fillratea, shaderima i sl. svemu onome što testira i jedan 3DMark kroz komercijalizirano sučelje.
Dado_ZG78 sri 1.10.2008 08:28
Danyel kaže...

Tim mi je draže da su ATI-jevci konačno uspjeli proizvesti kvalitetan i moćan proizvod poput ovog RV770 i iznuditi nVidijino kresanje cijena i prestanak monopola.   

 Ahem,
da, to sve stoji, no nisu li se upravo taj AMD/ATI i Nvidia do nedavno zajedno dogovarali o cjenovnim rasponima svojih proizvoda? Priča o monopolu jedne firme je bez veze pošto se tu zapravo radi o oligopolu AMD/ATI-ja i Nvidije koje rade u uskoj sprezi kako se čini..    sve je to ista banda.

Ja iskreno nisam ziher kaj bi uzeo trenutačno. Radeonka 4870 djeluje kao 'best buy', no za koji tjedan stižu nabrijane GTX260-tke u 55-nanometarskom procesu i s višim taktovima koje bi ju bez frke mogle prestići u brzini i potrošnji. Pričekat ću do Božića negdje pa tada vidjeti kaj će se nuditi sve..

jabuka555 sri 1.10.2008 08:31

// Pročitao sam sve postove, i skužio da se tu ustvari svađaju dva-tri freek-a koji imaju sigurno blizu 3 banke, al nežele nikako da odrastu. Gospodo draga, sve je to divno krasno bla bla bla... ja bih postavio ovo pitanje: npr. radim u Kaufland Hrvatska kao radnik s SSS. Imam 2.800 brutto znači na tekući mi sleti mjesečno cca. 2 soma kuna. Ako dam svoju plaću za jednu od tih dviju grafulja, pitam Vas od čega ću živjeti ostalih 30 dana u ovom 10. mjesecu? Od čega ću platiti režije, troškove stana hrane, itd... Objasnite Vi mom malom koji kad čita novi BUG dođe s uplakanim okicama i kaže tata tata taaata ova 4850 je ispod soma kuna a tako je doooobra... tata hoćeš mi kupiti?!?!

benko sri 1.10.2008 08:36

jos nisam dobio bug(neznam kaj je, ali me ova pretplata malo zivcira). ali samo da kazem, posto sam u dvojbi koju da graficku uzmem malo sam istrazivao i zakljucio: gtx260 je sporiji(i to dosta) od 4870, 4870 se gadno priblizava perfomansama gtx280, a 4870x2 je definitivno kralj performansi.

tnakir sri 1.10.2008 08:44

jabuka555 kaže...
// Pročitao sam sve postove, i skužio da se tu ustvari svađaju dva-tri freek-a koji imaju sigurno blizu 3 banke, al nežele nikako da odrastu. Gospodo draga, sve je to divno krasno bla bla bla... ja bih postavio ovo pitanje: npr. radim u Kaufland Hrvatska kao radnik s SSS. Imam 2.800 brutto znači na tekući mi sleti mjesečno cca. 2 soma kuna. Ako dam svoju plaću za jednu od tih dviju grafulja, pitam Vas od čega ću živjeti ostalih 30 dana u ovom 10. mjesecu? Od čega ću platiti režije, troškove stana hrane, itd... Objasnite Vi mom malom koji kad čita novi BUG dođe s uplakanim okicama i kaže tata tata taaata ova 4850 je ispod soma kuna a tako je doooobra... tata hoćeš mi kupiti?!?!
Slazem se sa ovom gore izjavom... Muka mi dodje kad vidim post "Treba mi konfa za igranje cca 20 000 kn). Ja san dosta boljih platnih mogucnosti od Jabuke555, igram se ali ne trosim tolike svote novca samo zato da bi dobio 10 fps-a vise... Racunalo mi sluzi prvenstveno za rad, te sam (kako sam u jednom postu vec i napisao) svako svoje racunalo visestruko isplatio (pojedina racunala sam isplatio preko 20x) radom na istom. Racunalo imam od 1998, od tada sam imao 4 racunala... Ne pada mi napamet mijenjati racunalo svakih godinu dana (Konkretno, dosta ljudi po forumu pise "Ako mislis mijenjat procesor ubrzo uzmi C2D umjesto Quada, ovaj ti je brzi u igricama"), za mene je to bacanje novaca...

Slazem se da svatko ima svoj hobi, neko ce tunirat auto, neko ce ulagat u PC, ali takvi preseransi mi stvarno idu na zivce...

Pozdrav,

Jabuka555, zivio ti meni!

segregator sri 1.10.2008 08:57

A što bi vas dva, povratak na stanje prije 1990-te kad su nas razni radnički savjeti maltretirali i određivali direktoru plaću?

Nema više toga, drugovi, došlo je i naše vrijeme. Zar bi se ja sad trebao osjećati loše jer sam platio konfiguraciju 17.000 kuna?

naxeem sri 1.10.2008 08:57
Lion King kaže...

Neznam da je bas 3dmark najbolji pokazatelj..nVidia je imala svoje prste s njim i serijom FX....

Ali ipak je to nVidia,zar ste ocekivali da ce jedan ATI mozda cak i pobjediti?Mršti se

Zato sam i rekao, DirectX SDK u ruke i na testiranje. Lako je doći do rezultata.
Faerdhur sri 1.10.2008 09:08

 

Mislim da je revolt kolege Danyela opravdan po pitanju rezultata koje treba preispitati i ne baš biti tako "dosljedan" kako kaže kolega Račić, već malo "škicnuti" i u tuđe laboratorije. Ali OK, ako BUG konfa i onaj vrijedni dečko Arunović (nadam se da je plaćen bolje od drugih u BUGu koji ne šarafaju nego samo tipkaju i igraju se) kažu da su to rezultati, onda je to tako kod njih u BUGu.

 

Ali bih samo ispravio pristup kolege Danyela, jer na njegovom mjestu ne bih taj revolt izrazio kroz napad da BUG nekoga favorizira.

 

Svi znamo za zakulisne igre malih i velikih firmi, ali ne treba teoriju zavjere gledati baš uvijek i svugdje. To da BUG ima osjetljive poslovne odnose s nekim bitnim tvrtkama u Hrvatskoj to stoji, kao i to da je nVidia namještala rezultate, kao i to da 3D Mark nije bog i batina. Ali da favoriziraju i namještaju u BUGu, ne bih se baš složio do kraja.

 

 

Rhodin sri 1.10.2008 09:11

Ljudi sta vam je? Ko tu koga favorizira? Ati je dobio nas izbor na 2 od 3 kategorije.

Ok, Bug je napravio (po meni) malu gresku s tim GTX260 jer opet ponavljam stoji uz bok HD 4870, mozda je malo bolja no do jucer nije ni ulazila u 1k-2k kuna kategoriju, a i sada jedva da je unutra. Cinjenica da je jos uvjek dosta skuplja od HD 4870 i da Nvidijine kartci ne podrzavaju u potpunosti DX 10.1 mogla je biti razlog da u Bug-u kazu jednako su dobre i postave obje za "nas izbor" u toj kategoriji, ali ocito to nisu htjeli i kad su vec stavljali samo jednu po njihovim testovima je GTX 260 doista bolji i to su i napisali....

Ako vas nesto smeta u njihovom izboru onda bi to prije trebala biti cinjenica sa je best buy dobila 9800 GTX + AMP! Zasto? Pa ajmo redom: cijenom se razlikuje od HD 4870 za 200kn, dakle jednako koliko se HD razlikuje od GTX 260, u performansama je losija (u igrama) do 15 pa i vise posto, a u Nvidia games nesto sitno (1-2 fps-a). Ako im je 3D mark glavni pokazatelj tada je slabija za 1500 bodova, ili ugrubo oko 27%. Dakle za 200kn (oko 12%) manje u 9800 GTX+ dobijate 15 (igre) - 30 (3D mark) % slabiju karticu. Buduci "Best buy" koliko ja znam trazi omjer cijene i performansi ovo i brojke pokazuju da je bio krivi izbor.

chingy-os sri 1.10.2008 09:19

Procitao clanak i ne slazem se da je GTX260 bolji izbor...4870 se vise isplati i po cijeni i po performansama.

Osobno imam ati 4850 i prezadovoljan sam...i ako se igra na 1280*1024 rezi,neisplativo je kupovati bilo sto iznad 4850 barem za sada...

+ sto je 4850 jeftinija za 800 kn do 1000 od 4870 i GTX260 a performanse su losije za 20 % sto nije previse!

Rhodin sri 1.10.2008 09:26
segregator kaže...

A što bi vas dva, povratak na stanje prije 1990-te kad su nas razni radnički savjeti maltretirali i određivali direktoru plaću?

Nema više toga, drugovi, došlo je i naše vrijeme. Zar bi se ja sad trebao osjećati loše jer sam platio konfiguraciju 17.000 kuna?

 Pa ono, da, trebao bi se osjecati lose.... Ne zato sto netko drugi ne moze kupiti tu konfiguraciju. Ne, to nije razlog.
Koliko vidim iz posta ti si ko neki uspjesni direktor... veliki manager.... zasigurno jedini adekvatan za svoj posao i vodis ga jako dobro ko, uostalom i svi veliki skupo placeni direktori u ovoj drzavi koji samo brinu za to da firma dobro posluje i radnici na vrijeme dobivaju placi itd. Dakako kad radis takav posao pazis da se novac firme ne trosi na gluposti vec da se pametno ulaze, da firma radi optimalo, bez gubitaka itd.
Tako si i tu svoju konfiguraciju slozio optimalno, da radi jako dobro za tvoje potrebe, mozda i malo preko toga, ali nisi nikako bacao novac jer cinjenica da si platio 17k kunda 2-3% bolju konfu od one za 12k ili 5-7% bolju od one za 10k ili CAK oko 10%-15% bolju od one za 8k
Da, trebao bi se osjecati lose - vise od duplo novaca na manje od 20% poboljsanja.... to se stvarno isplatilo.... ali dakako, gospodine direktore, veliki i uspjesni manageru, sigurno si bogomdan za taj posao pa i imas pravo, zasto ne bi bacao novce kad ih imas, zasto ne bi radnici u kauflandu radili za 2k mjesecno i krpali kraj s krajem da si vi mozete priutiti takve gluposti, pa vi ste ionako bolji od njih i zasluzujete to, oni su naravno manje vrijedni, uostalom ko im kriv sta si ne mogu naci bolji posao

DrNasty sri 1.10.2008 09:29
naxeem kaže...
Rhodin kaže...

Nvidijine kartci ne podrzavaju u potpunosti DX 10.1

Uopće ne podržavaju.
 Koliko sam procitao u uvodu teme na BOL-u, nvidijine kartice podrzavaju neke dijelove 10.1 specifikacije, ali ne sve.
Jel to istina ili bas Bugovci guraju po svome? Osmijeh
Ajde objasni laiku :)
Rhodin sri 1.10.2008 09:33
naxeem kaže...
Rhodin kaže...

Nvidijine kartci ne podrzavaju u potpunosti DX 10.1

Uopće ne podržavaju.
 Ma da, slazem se, obicno i ja pisem ne podrzavaju, ali sam negdje procitao tu rijec u potpunosti, pa ono, cisto da se ogradim jer nisam siguran. Znam samo da je to velika zamjerka Nvidiji trenutno, jos uvjek to nisu uspjeli implementirati. Pa tako umjesto da rade na tome da se ukljuce u DX 10.1 obitelj oni radije koce ostale u tome da ne bi ATI dominirao igrje, najbolji primjer tome je Assassin's Creed koji je originalno imao DX 10.1 podrsku, no onda je naglo patchem 1.02 ona uklonjena jer je ATI previse dobivao time i zderao igru a to je jedna od Nvidia games
jabuka555 sri 1.10.2008 09:44

// segregator se neće nikad osjećat loše, jer on ima brdo novca, i njemu je dobro. I naravno da mu sistem upravnog socijalizma ne odgovara, jer bi onda svi mi bili tu negdje i svi mi bi si mogli priuštit neku srednju grafiku i opet bi svi bili sretni jer svi bi bili tu negdje. A ovako, običan narod krpi kraj s krajom, ljudi prose po semaforima i prodaju novine cijeli dan na kiši da bi mogli prehranit siromašnu obitelj. Upravo zahvaljujući ovom "novom" sistemu, koji omogućava da gospon segregator troši kolko hoće. Ali imam samo jednu INFO za njega, dragi gospon segregator i ostali mansoni, nećete vjerovat, ali i Vi ćete ostariti i umrijeti i kada se to dogodi, u paklu Vam neće priznati nikakve jahte, brze aute, mastercard i visa kartice, nema ništa za ponijeti. Morat ćete u pakao sami samcati, pred lice jedine pravde, pa ćete se možda sjetiti da možda i nije bilo najbolje da samo rijetki imaju sve i previše, a velika većina naroda gladuje.

segregator sri 1.10.2008 10:02

jabuka555 kaže...
// segregator se neće nikad osjećat loše, jer on ima brdo novca, i njemu je dobro. I naravno da mu sistem upravnog socijalizma ne odgovara, jer bi onda svi mi bili tu negdje i svi mi bi si mogli priuštit neku srednju grafiku i opet bi svi bili sretni jer svi bi bili tu negdje. A ovako, običan narod krpi kraj s krajom, ljudi prose po semaforima i prodaju novine cijeli dan na kiši da bi mogli prehranit siromašnu obitelj. Upravo zahvaljujući ovom "novom" sistemu, koji omogućava da gospon segregator troši kolko hoće. Ali imam samo jednu INFO za njega, dragi gospon segregator i ostali mansoni, nećete vjerovat, ali i Vi ćete ostariti i umrijeti i kada se to dogodi, u paklu Vam neće priznati nikakve jahte, brze aute, mastercard i visa kartice, nema ništa za ponijeti. Morat ćete u pakao sami samcati, pred lice jedine pravde, pa ćete se možda sjetiti da možda i nije bilo najbolje da samo rijetki imaju sve i previše, a velika većina naroda gladuje.
 
Ne kužim, da li ti misliš da je do 1990-te bilo bolje?

Ali da ne budem off topic, i ja mislim na temelju svega pročitanog po netu da je 4870 bolja kartica...ne vidim kako su u Bug-u uspjeli dobit rezultate različite od većine drugih

naxeem sri 1.10.2008 10:15
DrNasty kaže...
naxeem kaže...
Rhodin kaže...

Nvidijine kartci ne podrzavaju u potpunosti DX 10.1

Uopće ne podržavaju.
 Koliko sam procitao u uvodu teme na BOL-u, nvidijine kartice podrzavaju neke dijelove 10.1 specifikacije, ali ne sve.
Jel to istina ili bas Bugovci guraju po svome? Osmijeh
Ajde objasni laiku :)
Pa malo je komplicirano za objasniti jer je dosta kompleksna situacija s pojmovima i zahtjevima s hardverske i softverske strane, ali nVidia jednostavno ne podržava 10.1 i s obzirom na to kako DX10/10.1 radi podrška je ili tu ili nije. Nema "djelomičnog".
nVidia može pružiti podršku za neke stvari (depth buffer direct access ili 4.1 model npr.), ali zbog potrebnih hardverskih promjena ne može najbitnije kao što je programabilni grid za multisampling itd. Dakle, mogu podržati ono što ne traži hardverske promjene, ali ne i ono što je bitno.

Ukratko: nVidia kartice ne podržavaju 10.1 (barem do 2009. godine)
jabuka555 kaže...
// segregator se neće nikad osjećat loše, jer on ima brdo novca, i njemu je dobro. I naravno da mu sistem upravnog socijalizma ne odgovara, jer bi onda svi mi bili tu negdje i svi mi bi ...
slurp
...
većina naroda gladuje.
Jabuko, daj prestani s komunističko-socijalističkim propovijedima o socijalnoj jednakosti, kapitalizmu i sl. Potpuno si fulao forum, a čujem da ti nije prvi...
Vortac sri 1.10.2008 10:15

jabuka555 kaže...
Vi ćete ostariti i umrijeti i kada se to dogodi, u paklu Vam neće priznati nikakve jahte, brze aute, mastercard i visa kartice, nema ništa za ponijeti. Morat ćete u pakao sami samcati, pred lice jedine pravde, pa ćete se možda sjetiti da možda i nije bilo najbolje da samo rijetki imaju sve i previše, a velika većina naroda gladuje.
 Molim moderatore da interveniraju. BUG forum definitivno nije mjesto za religijske diskusije.

i_rambo_plache sri 1.10.2008 10:40

Žalbe, žalbe, žalbe...

 

ATI je bolji od nVidije, to je smak svijeta što je gtx260 u Bugu bolja iako je 4870 bolja! Idemo prosvjedovati pred Bugovu redakciju neka to istog trena isprave i počnu tiskati Bug u kojem će pisati:

"ATI 4870 je bolji od nVidije gtx260! MUAHAHAHA!!"

 

Što je napisano, napisano je. Bugovcima je nVidija dobra, Danijelu je bolja ATI, a meni ni ne treba grafička za komp! Smijeh

 

P.S. - kapitalizam SUX! Pogledajte što se događa na svijetskom tržištu zbog kapitalizma i kapitalističkog diva SAD-a.

 

GOD BLESS AMERICA!!!

jabuka555 sri 1.10.2008 11:18

// nije to ništa religijski, nego samo upozoravam, ako se ovako nastavi, narod će doći do točke na kojoj više neće imat što izgubit, pa će svi ovi koji misle da je ovaj surovi kapitalizam dobra stvar, preko noći ostat bez ičega. To se inače zove revolucija, i nažalost je do sada u povijesti uvijek bila krvava, ali evo izgleda da normalnim razgovorom se nemože ništa postić.

 

Da se vratim na temu, meni je isto nekako puno logičnije uzet ATI karticu, jer su nekako korak ispred nVidia.