Fotoaparati

Polarizacijski (i drugi) filter

MrJones uto 2.6.2009 16:46

švrljam ja po DealExtreme-u i naletim (između ostalog) na ovo: http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.22994

E sad moje pitanje/a glasi/e: Da li itko ima iskustva s ovim filterom (ili bilo kojim s DE-a)?

Isto tako gdje bi u Zg mogao naći neki filter i po kojoj cijeni (okvirno)?

Koja je razlika između cirkularnog i linearnog pol. filtra? Zaboravi našao....

I ako može netko, onako, iz rukava, riječ - dvije o IR i UV filtrima

 

Unaprijed zahvaljujem.

 

Edit* Ovo pišem na brzaka pa isprike na ovako ne konkretno postavljenim, i ne proguglanim  pitanjima.

elkarrde sri 3.6.2009 15:53

cirkularni polarizatori su za fotiće čiji autofokus sustav ne radi s linearnim polarizatorima - uglavnom canoni i nikoni, pentaxi rade i s linearnim normalno. za sonyje i olympuse nemam pojma. naravno, pričam o SLR fotićima, kompakti uglavnom niti nemaju smisleno riješen navoj za filtere.

cijene filtera u zagrebu pogledaj na webu praxisa (praxis.hr), ili u hami.

 

UV filteri su potpuno prozirni, koriste se za uklanjanje efekta UV zračenja, gotovo su beskorisni na objektivima s boljim coatingom (recimo s pentaxovim smc, carl zeiss T* ili tokininim srezanom kopijom pentaxovog smc-a). na svim ostalim objektivima eventualno u određenim uvjetima čak i možda poboljšaju kvalitetu slike. uglavnom se koriste da bi zaštitili prednji element objektiva od masnih prstiju, udaraca i sličnih nezgoda. cijene se kreću otprilike oko 40ak kn za jeftinije modele u 49mm do otprilike 300tinjak kn za kvalitetnije filtere većeg promjera.

 

IR filteri su pak totalno drugačija vrsta filtera, gotovo su neprozirni, filtriraju velik dio vidljivog spektra, drastično produžuju ekspoziciju (i do par sekundi, ovisi o filteru), te se koriste za dobivanje specijalnih efekata. cijene su nekoliko puta veće, negdje u rangu 700-900 kn.

 

s UV filterima zna doći do efekta pomaka točke fokusa (fotić fokusira pogrešno) zbog dodatnog staklenog elementa.

Zli Luđak sub 6.6.2009 00:57

UV filtri. Izgleda kao običan komad stakla a tako i djeluje na fotku. Na 99% fotki neće se vidjeti nikakav efekt, šatro uklanja izmaglicu na većoj udaljenosti ali na digitalcima je efekt uglavnom posve nevidljiv. Često se dobije gratis uz objektiv. Zbog jeftina stakla prije će pokvariti sliku nego je poboljšati. Obično se koristi samo kao zaštita, kao da ogrebotina ošteti (jeftin) filtar a ne skup objektiv, ali to može biti dvosjekli mač, jer ako se filter rasprsne, gotovo sigurno će oštetiti objektiv.

 

CPL odnosno cirkularni polarizator daje efekt kod polariziranog svjetla, u praksi - odsjaj od vode, stakla, ili nebo pod kutem od cca 60 stupnjeva u odnosu na sunce. CPL je vrlo koristan filtar jer ga je jako teško oponašati obradom u Photoshopu, a ponekad i posve nemoguće (kad skida odsjaj s površine vode npr). MEĐUTIM, filter je podložan pogrešnoj upotrebi, često na ultraširokim objektivima. Zašto? Zato jer ultraširac zahvaća 100 do 120 stupnjeva što znači da će npr dio neba biti polariziran a dio ne. Osobno CPL ne koristim na šircu (10-20mm) ali da na 30mm objektivu.

 

IR filtri propuštaju infracrveno svjetlo a zaustavljaju normalno. Današnji digitalci imaju filtar za kočenje IR svjetla ispred samog senzora, tako da stavljanjem IR filtra (koji koči ostalo svjetlo a propušta samo IR) na senzor pada jako jako malo svjetla i ekspozicije moraju biti jako dugačke. Uz to većina objektiva nije optimizirana za IR zbog čega dolazi do hotspota i sl. Eksperimentirao sam s IR filtrima, ali rezultat je uglavnom bio sranje. Najbolji rezultat je bio s Fujijem S6500 (high end kompakt). U Praxisa na Zelenom valu u ZG ima relativno jefitinih Cokin filtara koji se stave kao "prozor" ispred objektiva i duplo su jeftiniji od navojnih filtara - tko želi eksperimentirati s IR-om, preporučam.

Zli Luđak sub 6.6.2009 01:12

CPL filtar

 

http://www.flickr.com/photos/24270122@N02/2802708425/in/set-72157606978426182/

 

Bez CPL bi jako teško dobio ovako konstrastno nebo, makar uz trud u obradi moguće je.

 

IR filtar na Fuji kompaktu

 

http://www.flickr.com/photos/24270122@N02/2929894798/in/set-72157608123218920/

http://www.flickr.com/photos/24270122@N02/2929900820/in/set-72157608123218920/

 

Obe IR slike su bile živa muka za napraviti i općenito mi se IR pokazao kao mučenje (IMHO)

 

Aparat s "prozorom" za Cokin IR filtar:

http://www.flickr.com/photos/24270122@N02/2929037315/in/set-72157608123218920/

ksoric sub 6.6.2009 16:42
Zli Luđak kaže...

  Obično se koristi samo kao zaštita, kao da ogrebotina ošteti (jeftin) filtar a ne skup objektiv, ali to može biti dvosjekli mač, jer ako se filter rasprsne, gotovo sigurno će oštetiti objektiv.

  Moje iskustvo govori drugačije. Već sam bio u prilici (nažalost dvaput) vidjeti kako se filter raspada u krhotine dok objektiv ostaje netaknut. Preporučujem ga uvijek imati u zaštitne svrhe, a s onim djelom o njegovoj bespotrebnosti u smislu UV zaštite se slažem, jer kao što je već rečeno, svi noviji digitalci imaju UV filter na senzoru. Također, dodatna leća može narušiti optičke karakteristike objektiva. 
MrJones sub 6.6.2009 17:00

Hvala svima na utrošenom trudu i vremenu.

Koliku ulogu igra cijena kod tih filtara, tj odnos cijene ili kvalitete. Mislim dali da uopće razmišljam o naručivanju s Dl.Ex.?

Mislim ga korstiti sa oly E520 (ili eventualno Fuji s5700) tj Zuiko objektivima iz njegovog DZ kita.

elkarrde pon 8.6.2009 14:17

slim verzije su fizički tanje - manje su šanse da će vinjetirati na ultra-šircima. zbog te "debljine" su i nešto skuplji od običnih filtera.

"normalni" su, jel, normalne debljine, može doći do mehaničkog vinjetiranja na širokokutnim objektivima, kao u slučaju na slici gore.

Dr. Beast pon 8.6.2009 14:28
elkarrde kaže...

slim verzije su fizički tanje - manje su šanse da će vinjetirati na ultra-šircima. zbog te "debljine" su i nešto skuplji od običnih filtera.

"normalni" su, jel, normalne debljine, može doći do mehaničkog vinjetiranja na širokokutnim objektivima, kao u slučaju na slici gore.

 Upravo to, a sumnjam da u Rijeci imam gdje isprobati filter. Morat ću u ZG na izlet do Prizme. :)
Dr. Beast pon 8.6.2009 14:37
elkarrde kaže...

pa, ovisi na kakav objektiv namjeravaš stavljati polarizator - za sve preko cca. 18mm ti je dovoljan i običan filter.

 Stavio bih na 18-55mm.
elkarrde kaže...

btw, Optimum online shop ti ima web shop i dostavu za neki siću.

 Optimum nema Heliopan.
E da, ima li taj filter zaštitni poklopac ili se koristi onaj od objektiva?
elkarrde pon 8.6.2009 14:42

na 18-55 možeš uredno staviti običan, "debeli" filter, nije to dovoljno široko za mehaničko vinjetiranje.

tojest, provjereno ne vinjetira marumijev 52mm CPL na pentaxovom 18-55 kit staklu. siguran sam da ni na ostalim 18mm objektivima nema tog problema.

 

koristiš poklopac od objektiva, filteri ne dolaze s dodatnim poklopcima, to moraš platiti naknadno. ;)

elkarrde pet 24.7.2009 09:32

UV filter.

al pazi, svaki filter će ti pogoršati kvalitetu slike, izgubit ćeš nešto na oštrini, pojavit će se (u određenim uvjetima) dodatni ghosting i flare.

 

kupi neki jeftini UV filter ako ti se dešava da ostavljaš otiske prtsiju po prednjem elementu objektiva, ili očekuješ da bi mogao izgrebati objektiv. nemoj dati više od 100 kn, jednostavno ne vrijede više.